Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Taki urok PC i Windowsa :szczerbaty:

To jest tylko jeden problem i drugi problem to implementacje HDR w samej grze gdzie ma przygotowanego stałego schematu według, którego implementuje się HDR do gry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja na wszelki wypadek zawsze aktywuję HDR skrótem przed uruchomieniem gry. Kilka razy miałem taką sytuację, gdzie gra teoretycznie powinna wł/wył HDR, to jednak po wyjściu z gry działy się jakieś cuda z kolorami, gammą, itp.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Pytanie do szczęśliwych właścicieli mpg321urx. Czy w jakikolwiek sposób można zmieniać jasność gier w trybie hdr? czy jasność ustawiona w trybie sdr "przenosi się" na hdr? 

W paru miejscach wyczytałem, że nie ma takiej możliwości. Dla mnie to byłby totalny deal breaker - najczęściej gram jak jest totalnie ciemno w pokoju i wtedy od hdr czasem bolą oczy. Mam też tv lg g1 i tam nigdy nie ustawiam "oled brightness" na więcej niż 60-70 %

Edytowane przez Bartek77772222

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obniżanie jasności HDR trochę przeczy sensowi posiadania OLED... 

W ASUS masz podświetlenie dla SDR ustawiane, a w HDR jest max z automatu nie do zmiany z tego co pamiętam. Jak będę przy kompie to sprawdzę. 

Edit: Sprawdziłem. W HDR jest blokada i nic nie zmienisz. Więc obstawiam w MSI to samo. Dam znać jutro jeśli dojdzie :)

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, galakty napisał:

Pulpit nie powinien być w HDR, ale jak gra używa HDR to przełączenie powinno być automatyczne, no bez jaj, mamy 2024 rok.

I chyba niektóre gry to obsługują? Problem w tym że nie wszystkie.

Czego oczekujesz od systemu w którym nawet nie można dostosować czcionki do różnych typów pixeli. Za to mamy pierdylion funkcji z których nikt nie korzysta.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Phoenix. napisał:

Zacznijmy od tego , ze HDR znajduje sie w tresciach multimedialnych i zawiera tak w skroce metadane itp. Nie wiem jak ktos sobie moze wyobrazac HDR w statycznym pulpicie ktory nie jest trescia multimedialna i nie zostal zaprojektowany pod HDR, To jest jakas abstrakcja jak ktos mysli o HDR na pulpicie i wszedzie.

Taki HDR to może być przyszłość. Czyli włączasz tryb HDR globalnie i na pulpicie masz optymalnie wąski zakres jasności (praktycznie SDR z jasnoscią max np. 80cd w word/exel, czy ile sobie tam skalibrujesz punkt bieli dla pulpitu), a uruchamiając grę/film, automatycznie zakres jest szerszy (HDR 600 TrueBlack itp.). Jednak obecnie chyba to tak pięknie nie działa w Windows.

Tak czy inaczej, obecnie muszę ustawiać inną jasność do pulpitu.Word (np. 60cd) a inną do filmów/gier i to SDR (np. 200cd). W przyszłości może ogarnie to odpowiednio zrealizowany HDR w systemie.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, galakty napisał:

Pulpit nie powinien być w HDR, ale jak gra używa HDR to przełączenie powinno być automatyczne, no bez jaj, mamy 2024 rok.

I chyba niektóre gry to obsługują? Problem w tym że nie wszystkie.

To powinien obsługiwać system/strerownik. Czyli ustawiasz sobie zakres dynamiki:

• dla pulpitu
  • do gier SDR / filmów SDR
  • do gier/filmów HDR

I wszystko się automatycznie wybiera, w zależności co uruchomisz. ... ale czy kiedy tego doczekamy to nie wiem.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Pobawiłem się ustawieniami SDR  co do jasności tego monitora . Ten monitor w trybie użytkownika ( wszystkie ustawienia są wówczas dostępne) można bardzo mocno go rozjaśnić w trybie SDR , mam słoneczny dzień w pokoju bardzo jasno a monitor wyswietla bardzo jasno forum pclaba , jasnosć ustawiona na 100 , kontrast def na 70  , ustawienia temperatury barw RGB na 100 co podnosi jeszcze mocniej jego jasność , wóczas monitor potrafi przywalić jasnością , co ciekawe nadal nie ma przygasania gdy zwijam rozwijam myszką trzymając za róg  białe okienko forum pclaba . Co ciekawe gdy uruchomie tryb HDR w windows to ekran jest dużo ciemniejszy ( wszystkie suwaki na max co do ustawień HDR w windows) , dość, że ekran dużo ciemniejszy to jeszcze gdy zwijam okeinko w ten sam sposób co w trybie SDR powoduje mocne ABL , któe nie powinno się wydarzyć gdyz w trybie SDR ekran fullscrean białe tło forum pclaba jest mega jasne i nie powoduje efektu ABL . Z Samsungiem G8  nie miałem tego w trybie HDR w windows , tam tryb HDR faktycznie był jaśniejszy - tutaj odwrotnie . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, KrzysztofPL napisał:

ustawienia temperatury barw RGB na 100 co podnosi jeszcze mocniej jego jasność

W zależności od modelu, przy ustawieniu R100 G100 B100, otrzymujemy pełny zakres dynamiczny bez przepaleń/bandingu na górze skali (EIZO) ... lub właśnie to zlanie najjaśniejszych odcieni (LCD LG), gdzie max bez tego "przepalenia" to 50 50 50. Także sprawdź czy na gradientach najjaśniejsze odcienie masz rozróżnialne przy danym producencie/modelu na 100 100 100.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
41 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Obniżanie jasności HDR trochę przeczy sensowi posiadania OLED... 

niekoniecznie. Możliwość regulacji jasności w trybie hdr jest w każdym absolutnie telewizorze, jest też w moim Alienware 3423DW, a także w konkurencyjnym Asusie PG32ucdm.

To zupełnie tak, jakby produkować głośniki bez regulacji głośności ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
11 minut temu, Kyle_PL napisał:

W zależności od modelu, przy ustawieniu R100 G100 B100, otrzymujemy pełny zakres dynamiczny bez przepaleń/bandingu na górze skali (EIZO) ... lub właśnie to zlanie najjaśniejszych odcieni (LCD LG), gdzie max bez tego "przepalenia" to 50 50 50. Także sprawdź czy na gradientach najjaśniejsze odcienie masz rozróżnialne przy danym producencie/modelu na 100 100 100.

Możesz mi podać konkretny program testujący i konkretny test?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wystarczy że ten png wyświetlisz w programie bez zarządzania kolorem i sprawdzisz, czy wszystkie odcienie są rozróżnialne (powiększanie całkowite/integer jest tutaj pomocne):

73d2dd5d41e85.png

ps. stare Microsoft Paint były do tego dobre. MS Paint z Windows 11 jest do bani.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Możesz mi powiedzieć , który kabel powinienem używać z tym monitorem. Posiadam RTX 4080 który ma 3x DP 1.4a  oraz 1x hdmi  2.1a 

MSI MPG321URX posiada 1xDP w wersji 1.4a oraz 2x HDMI w wersji 2.1a 

Patrząc na możliwości przepustowości to hdmi jest lepsze ale co mam rozumieć w związku -   statyczny HDR a dynamiczny . Statyczny ma DP a HDMI ma dynamiczny HDR . 

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podłączył bym tym, co da większą przepustowość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

HDMI ma większą przepustowość w teorii , ale różnią się dynamicznym a statycznym HDRem. Poczytałem o tym ale nie bardzo rozumiem , który jest lepszy . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Wyniosłem ją na poddasze bo używam gazowego uchwytu . Nie ma info na stronie producenta ? Dla mnie podstawka jest zbyt duża , monitor stał za blisko głowy, biurko mam szerokości 60 cm . Teraz jest ok bo matryca jest  60-70 cm od oczu . Dla mnie najwygodniej .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już znalazłem głębokość. Eh. Dioda, listwa, podstawka która mi całkowicie zepsuje prowadzenie kabli po biurku, bo jest wielką krową. Jak ten monitor zostanie to będzie cud :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Tylko uchwyt gazowy i masz i prowadzenie kabli, miejsce na biurku i wygląd . Max 300 pln i zamykasz 3  newralgiczne tematy na lata . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jakiego używasz? Zarzuć linkiem. Chociaż ostatnie co bym chciał wstawić u siebie szczerze mówiąc co uchwyt na monitor :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Kapitalnie Ci porządkuje całe biurko . Warto . A uchwytów masz od groma w sklepach internetowych . Ja już swój mam 4 lata , obecny  stał na nim Philips 4K VA jak i Eizo , stoi od dziś MSI MPG 321 URX  i dobrze się prezentuje o wiele lepiej niż z fabrycznym stojakiem :) .

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Bartek77772222 napisał:

niekoniecznie. Możliwość regulacji jasności w trybie hdr jest w każdym absolutnie telewizorze, jest też w moim Alienware 3423DW, a także w konkurencyjnym Asusie PG32ucdm.

To zupełnie tak, jakby produkować głośniki bez regulacji głośności ;)

W Alienware 3423DW nie masz też regulacji jasności w trybie hdr , kontrast tylko możesz zmienić ale najlepszy i poprawny jest i tak z automatu def.😉

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
37 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Jakiego używasz? Zarzuć linkiem

Ja przy następnej przeprowadzce też już przechodzę na uchwyty, zawalają te podstawki tylko..

Zainteresuj się modelami dla amazona - amazon basics, to jest Ergotron brandowany dla amazona i przez to dużo taniej a w zasadzie topka, LG 42" możesz sobie na tym trzymać.

PS. Podobno Dough (Eve) wysyła te błyszczące oledy 27" (matryca LG) i teraz biorą się za 32" (WOLED) :D

spectrum-blacks-packed-and-ready-for-shi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Z tą ceną to ich poje… za tyle można kupić 65 cali g3 od lg jak się dobrze znajdzie, a to nowa matryca i model. 

Edytowane przez Starh

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi