Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

Mam rtx 4080 , spokojnie wystarcza do 4K bez skalowania z max detalami. Mówię, ja nie potrzebuje 200 fps , wystarczą 100 a w zdecydowanej większosci gier rtx 4080 osiąga 100 fps w max detalach nawet z RT ( wyjatki Alan Wake 2, Cyberpunk z path raytracing ale tam miałem 60-70 fps bez generatora klatek ) . Poza tym taki monitor nie jest tylko do gier, przecież od wielu lat filmy są 4K , praca z tekstem również , lepiej czcionki wyglądają gdy się ma 140PPI . Ja bardzo odczuwałem braki , wkurzał mnie aliasing krawędzi w grach , czy to Age of Empires 4 , czy Forza Horizon 5 , czy Call of Duty MW3 , wszędzie moje oczy widziały alisaing na 1440p . Przez pewien moment miałem oba monitory przy sobie , Philipsa 4K i Oleda G8 2,5K , nawet żona od pierwszych sekund stweirdziła, że nie ma mowy o powrocie z 4K do 2,5K . 

:szczerbaty: fajny ten twój rtx 4080 , taki wydajniejszy od 4090 , pewnie specjalna edycja 🤣

tu masz testy w cp2077 BEZ path tracingu , tylko RT , z rozmydlaczem to im wyszło że 4090 wyciąga 60-70 fps , a twój 4080 tyle lata z PT :szczerbaty:

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7900-gre-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-super-porownanie-modeli-do-3000-zlotych?page=0,22

normalnego 4080 nie magic edition to RDR2 w 4k zadusi

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-7900-gre-vs-nvidia-geforce-rtx-4070-super-porownanie-modeli-do-3000-zlotych?page=0,11

DL2 z rt też usmaży normalnego rtx 4080

sto fps w 4k to może masz w jakiś indykach, grach na byle ziemniaka , albo starociach
😉

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, KrzysztofPL napisał:

To sa same półśrodki . Natywna 4K , plamka 0,18mm i 32 cale  - to takie najlepsze optimum niemal do wszystkiego  . Mam w domu jeden z tv 42 4K , nie to nie to... Ale każdy ma swoje wymagania . 

Pobawiłem się trochę w trybie HDR  w DP i HDMI . Wygląda , że lepiej na HDMI . Ale mogę się mylić . 

Kyle jaki program polecasz aby sprawdzić czy kontrast z automatu jest dobrze ustawiony? Mógłbyś polecić konkretny program do msi mpg321urx?

Wyjedz z tym do przeciętnego użytkownika PC to cię wyśmieje i jeszcze dostaniesz bęcki ze mu przeszkadzasz w grze i opowiadasz jakieś farmazony. Większość ludzi korzysta normalnie z ekranów, a nie liczy piksele i szuka dziury w całym.
To samo można by pisać o skalowaniu interfejsu. Ludzie kupują ekrany 4k, a potem skalują interfejs 200%, bo nic nie widzą. 🤣

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Każdy ma prawo tutaj  do wyrażenia swojego zdania   Moje poznałeś, a to czy się z nim zgadzasz to mało mnie interesuje :)  . Koniec tematu . 

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, kadajo napisał:

Ludzie kupują ekrany 4k, a potem skalują interfejs 200%, bo nic nie widzą. 🤣

No ale przy 100% Windows jest nieużywalny. 150% jest git. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Używam 125% i jest dla mnie najlepiej . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bo za małe ekrany do rozdzielczości macie, lub za daleko od nich siedzicie ;)

7 minut temu, KrzysztofPL napisał:

Każdy ma prawo tutaj  do wyrażenia swojego zdania   Moje poznałeś, a to czy się z nim zgadzasz to mało mnie interesuje :)  . Koniec tematu . 

Napisałeś ze się dziwisz ze ludzie kupują 1440p, to ci odpisałem ze większości nie interesuje, jaka jest plamka itd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Czcionki bez porównania do WOLED 27 1440p. 2 światy. Tu już jak bym na LCD siedział. 

4K 32 i oled to jest pierdolone mistrzostwo świata

Wgrales nowe oprogramowanie? Widzisz jakas roznice poza dodanym jezykiem polskim? Na stronie producenta nie ma info odnosnie zmian dokonanych w nowym sofcie. Ja nie widze zmian wizualnych. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@KrzysztofPL Nieeee. Jutro będę instalować. Ja mogę po operacji dziennie 4 sesje po 30 min przy kompie, więc nie marnuje czasu na głupoty które nic nie dają 🤣🤣🤣 Pograłem trochę, ustawiłem go i tyle.

Wyłączasz monitor czy masz w trybie uśpienia? Bo ja nigdy nie wyłączam i zastanawiam się czy on wtedy będzie dawać info o czyszczeniu czy nie. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby 4k było takie cudowne to statystyka by nie wyglądała tak. Tak, zapewne Steam nie oddaje całkowicie sytuacji, ale jest prawdopodobieństwo, że w znacznym stopniu.

v4ODAxn.jpeg

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Jak idę spać wyłączam z sieci cały komputer. Czas pozostały do następnego odświeżenia w każdej chwili możesz sprawdzić w ustawieniach w zakładce ochrona matrycy  , wyświetla ilość odświeżeń i pozostały czas do następnego odświeżenia . Gdy anulujesz kolejne odświeżenie to przy następnym wyłączeniu i włączeniu monitora przypomni z automatu - mi przypomina a mam ustawione wszystko na def w tej zakładce. Nie używam żadnych przyciemnień ikon, pasków itp tylko ruch pikseli i normalne odnawianie co 4 godziny . 

Tak samo jak najpopularniejsze jest RTX 3060 :) . Tutaj  bardzo często niestety cena dyktuje warunki, nie popularność a cena . Gdyby każdego było stać na rtx 4080 /90 i porządny monitor 4K oled ( jeśli juz mówimy o graniu ) to te statystyki byłby zupełnie inne ( pomijam  procent zapalonych graczy w szybkie fpsy gdzie 200 fps to zbyt mało i klepią full hd przy 360 i wiecej hz .  . 

Nie ma sie co łudzić , mój komputer kosztuje ok  20 tys zł  ( sam monitor i rtx 4080 to juz wydatek 10 tys zł a reszta ...  nie każdego stać na takie drogie zabawki . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Update robiłeś przez jakąś apke ze strony msi? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Tak można zrobic tylko przez apkę Game Inteligence . Wybierasz wariant Scalar update . Aktualizacja trwa 5 minut . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Popularność jest w tym przypadku związana z ceną. 4k prawdziwe wymaga najmocniejszych podzespołów na rynku, które są po prostu najzwyczajniej za drogie dla większości. A i nawet najmocniejsze bebechy nie są w stanie tego zapewnić. Więc nie rozumiem zdziwienia, że ktoś celuje w sprzęt niższego segmentu jak właśnie m.in. w monitory 1440p.

Edytowane przez Necronom
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4090 w 4k ma taka wydajność jak 4070 Ti w 1440p nawet trochę mniejszą... o czym my tutaj mówimy :D

Na PC większość chce wysoki FR a nie 4k.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Nie samymi grami człowiek żyje . 140 ppi są przydatne nawet do pracy z tekstem nie wspominając o filmach 4K  przy okazji . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak na pewno osoby pracujące z tekstem kupują drogie monitory 4k :E

Albo osoby oglądające filmy kupują MONITORY 😂

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, ale coś mi się zdaje, że większość takie monitory kupuje właśnie do gier. Zresztą one nawet są tak nazywane. Do telewizji możesz kupić większy i tańszy. QD-Oledy mają przecież gorszą czcionkę to do tekstu tak średnio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście ze tak. Chyba nikt nie sadzi ze ktoś wydaje na takie monitory tyle kasy, żeby na nich "pracować"... to są ekrany czysto do rozrywki, do gier.

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jak tu czytam takie mundrosci , to nie wiem czy się śmiać,  czy płakać,  0.05 mm różnicy w wielkości piksela to ziarno i piecze w oczy, normalnie sokoli wzrok, tylko jakoś  babole z dlss nie przeszkadzają 🤣

Edytowane przez SylwesterI.
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Każdy ma swoje zdanie . Gdyby tak było to nikt by monitorów 4K nie kupował . Ja lubię mieć obraz premium i tyle . Nikt mi nie powie , że 110 PPI  a 140 PPI  to to samo . Jest duża różnica . Nawet przy głupim przeglądaniu stron internetowych jest różnica in plus dla 4K . Nie musi od razu kupować drogich monitorów 4K OLED . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przez ostatnie 2-3 lata używałem 28" 4k i 42" 4k. Od kilku miesięcy jest AW3423DWF i jakoś przyzwyczaiłem się do 1440p, a przy okazji staruszek 2080ti jeszcze daje radę. Przy 4k już nawet DLSS performance nie pomagało w niektórych grach, nawet bez RT.

Jeżeli chodzi o aliasing w 1440p, to można wymusić DLAA, albo pobawić się DLDSR. Ten ostatni dodatkowo fajnie wyostrza obraz, gdy ustawimy gładkość poniżej 50%

Fajny efekt można uzyskać na monitorach 1080p ustawiając DSR 4x i DLSS performance.

Edytowane przez Kris Dee

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że tak, tylko mnie bawią argumenty z archiwum X , o super wydajnych  rtx 4080, sam pierwszy bym poleciał po oleda 4k, gdyby tylko 4090 potrafił to wykarmić, a branie 4k żeby potem skalować to niestety ... To samo pisanie o jakości tekstu, zdajesz sobie sprawę że byle wyświetlacz pulpitu 4k, będzie oferował lepsza jakość czcionki od oleda? Nie przeskoczymy tego do czasu jak Microsoft 4 liter nie ruszy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@SylwesterI., to ty twierdzisz, że różnica w wielkości piksela wynosząca 0,07 mm to mało? Przecież taka różnica w wielkości piksela jest np. przy 27 calowych monitorach o rozdzielczości 1920x1080 i 2560x1440.

Edytowane przez SebastianFM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie, ja mam bękę z palących oczu od tego ziarna, a potem graniu w 4k skalowanym z 1440p 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i ? Niech zgadnę na 27" FHD przez to jest pikseloza 🤣

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi