Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

77 cali miałem od siebie 2m i było super. Ale wziąłem raz oled 42 na biurko i to nie było fajne. Latasz głową jak idiota. 

Cóż, po prostu za małe biurko i za blisko :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wydaje mi się, że też nie ma co popadać w przesadę. Wiadomo, że jak pojawi się podczas rozgrywek multi albo innych czynności, których nie można przerwać to nikt nie będzie nagle odświeżania robić. Ja akurat nie gram w żadne multi to ten monit traktuję po prostu jako przerwę. Można coś do picia zrobić itp.

Edytowane przez Necronom

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

Sprawdzałeś na naszym co się dzieje po przestawieniu na 16h? Robi po przekroczeniu 4h jak przejdzie w stan czuwania? Ja przestawiłem, ale zanim nabije 4h to trochę minie 🤣🤣

Ogólnie ten monit w MSI jest irracjonalnie wielki, LG dawało w rogu malutki, a tu faktycznie jak w trakcie potyczki multi wyskoczy to porażka. 

Nie , mam ustawione def na 4h . Nie przeszkadza mi nic w tym monitorze, nie potrzebuję wydłużać czasu do 16h . Osoby obawiające się uruchomienia odświeżania ekranu podczas długiej sieciowej rozgrywki zawsze mogą wykonać ręcznie odświeżenie lub gdy się ono pojawi anulować do czasu następnego uruchomienia - tak jest w tym MSI MPG321URX   .

Kupując OLED trzeba się liczyć z pewnymi konsekwencjami biorąc pod uwagę temat odświeżania .

Wróciłem jednak do kabla DP gdyż na HDMI w Call of Duty MW3 podczas uruchamiania HDR  z poziomu gry lub zmian ustawień graficznych ( rozdzielczości itp) powodowało  zanik obrazu i po powrocie obrazu pojawiał się zniekształcony obraz jak podczas wgrywania gry za czasów Comodore 64 z taśmy magnetofonowej . Na kablu Display Port nic takiego się nie dzieje , mogę robić cokolwiek zawsze obraz jest stabilny jak skała ( nie dziwię się skoro nawet przy aktualizacji firmware wykonuje się na kablu DP . 

Co by nie było  będąc świadomym pewnymi kompromisami związanymi z  OLED   ten monitor jest fantastyczny . Czas pokaże jak z żywotnością , za rok na pewno pojawią się poprawione wersje , jednak jeśli miałbym tak czekać do usranej.... to nigdy bym nie kupił , a tak człowiek może się cieszyć tu i teraz a za jakiś czas zawsze może kupić kolejny , telewizory się zmienia to czemu nie i monitory  . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Necronom Tu bardziej chodzi o to, że nagle zajmuje Ci pół ekranu i nie jesteś w stanie grać zanim nie sięgniesz do przełącznika i nie anulujesz czyszczenia. 

@KrzysztofPL Wcale nie jest tak idelanie. Jest problem z powrotem obrazu jak jesteś w grze z HDR po czyszczeniu. Tak samo jak robisz coś w bios i kilka restartów z rzędu to potrafi wyświetlać czarny ekran i trzeba wyłączyć i włączyć na nowo monitor. 

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Tu akurat się mylisz , nie pół ekranu a małe okienko , i nie musisz sięgać po joystic gdyż mając uruchomioną aplikację sterującą podczas pojawienia się informacji o odświeżeniu możesz wówczas myszką anulować - o tym za pewnie nie wiedziałeś . :)  .  Kwestia co komu pasuje .

Na kablu DP nie mam żadnego problemu wchodząc do UEFI płyty głównej, oraz podczas zmian HDR on off itd . Żadnych problemów, czarnych ekranów itp . Jedyne problemy miałem na fabrycznym kablu HDMI, dlatego użytkuję swój dobrej jakości kabel DP i zero problemów .

Edytowane przez KrzysztofPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No tak mylę się, bo przecież nie mam monitora w domu 🙃 Tak samo jak miałem urojenia gdy po czyszczeniu nie mogłem wzbudzić monitora, tak jak po kilku resetach. Pewnie ludzie na reddit też mają urojenia bo nie wchodzi im bios bo monitor się nie odpala. 

PS. Też używam kabla DP. Tylko mój nie jest dobrej jakości. Jest zajebistej bo od ASUS 😎🤣

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Nie mam takich problemów  . Mam film nagrać czy co? Weźcie może kupcie sobie porządny kabel DP - są o tym filmy . Jakbyś wiedział to byś nie pisał, że musisz joysticiem anulować odświeżenie tylko myszką :) :) 

Miałem kiedyś kabel   DP ASUS ROG - miałem kiedyś problemy z tym kablem jeszcze na poprzednim monitorze 4K od Philipsa . Kupiłem ten co mam do dziś i zero problemów . Można się czasem  niemiło zaskoczyć , nie sama firma świadczy o jakości . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten kabel używałem z 27 i nic się nie działo, więc kabel jest dobry. 

Żeby sterować myszką to musiałbym mieć na stałe podpięty ten kabel pod usb b jak mniemam bo bez niego nie działa aplikacja co też jest głupie, a nie wiedzę w tym sensu bo to kolejny niepotrzebny kabel:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kurna robicie chrapkę na tego oleda a ja biedakiem jestem :E

Podsumowując że teraz chyba wszyscy mają gwarancję na wypalenie który 1440p 27" jest najlepszy cena/jakość? ciągle czekam na polską recke tego della 360 hz nowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziwne, Dell nie wymaga żadnego kabla dodatkowego do sterowania apką, też wszystką przez nią robię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
35 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Ten kabel używałem z 27 i nic się nie działo, więc kabel jest dobry. 

Żeby sterować myszką to musiałbym mieć na stałe podpięty ten kabel pod usb b jak mniemam bo bez niego nie działa aplikacja co też jest głupie, a nie wiedzę w tym sensu bo to kolejny niepotrzebny kabel:)

Nie wiem co w tym głupiego , kabel mam ukryty w uchwycie jest kompletnie niewidoczny . Następnym razem gdy wyjdzie aktualizacja nie będę musiał go ponownie wyjmować i podłączać . Aplikacji również nie trzeba uruchamiać , można ją wywołać drugim przyciskiem pod monitorem . Jest wiele  innych fajnych praktycznych funkcji z tym MSI . Można oszukać go sposobem podczas włączonego HDR i można pomanewrować z jasnością ( co prawda suwak główny nie działa ale jest obejście ukryte w innej opcji , nie ma takiej dużej zmiany ale jakaś jest . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Broly

jak chcesz dobrze i budżetowo to AG276QZD, testuję go dziś cały dzień i jest naprawdę spoko, przy porównaniu do g8 oleda nie wypada wcale źle, kosztuje w pl z tego co widzę 3150

pewnie jak bym wcześniej nie miał g8 to bym piał z radości, bo przesiadka z ips/tn/va będzie kosmiczna, ale z oleda na oleda to już takiego wrażenia nie robi, bo tu mam wszystko czego mogłem się spodziewać, i płynność i brak ghostingu i kolory i hdr

to tak jak pierwszy raz przesiadłem się na ssd to był efekt WOW, a potem pomiędzy ssd a innym ssd już nie ma takiego efektu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL

Na G8 oraz Philipsie Evni  miałem czasem widoczne tętnienia  drgania na ciemnym kolorach niezależnie od włączonego VRR Gsync , jakby delikatne mrowienie szarych kolorów . Masz tak na swoim ?  Tutaj na MSI żadnego mrowienia drgań tętnień na ciemnych kolorach - jak widać samsung to wyeliminował w 3 generacji matryc OLED . 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

na 2 samsungach które są w domu nic takiego nie zauważyłem, co nie znaczy że nie istniało, nie zwróciło to nigdy mojej uwagi po prostu

na aoc też nic takiego nie widzę

są jakieś nagrania tego efektu, bo nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak to by miało wyglądać? a raczej do jakości obrazu przywiązuje dużą wagę

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, SylwesterI. napisał:

@Broly

jak chcesz dobrze i budżetowo to AG276QZD

Nie nie aż tak nie :E

4-5k max

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem czy za tyle dostaniesz dużo więcej 😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość KrzysztofPL
Napisano (edytowane)

Mam tapetę pulpitu gdzie jest dużo szarych odcieni - krajobraz gór w jesieni . Po raz pierwszy zauważyłem drgania szum właśnie na tych miejscach na pulpicie w Philipsie Evni i Samsung G8, choć Evnia była bardziej widoczna . Gdy to po raz pierwszy zauważyłem to zacząłem widywać to częściej w innych momentach pracy na monitorze . To jak z rysą w samochodzie, jak pierwszy raz zauważysz to będziesz ją widział już zawsze . Kiedyś ktoś tu na forum pisał o tym, że oledy potrafią " mrowić" w niektórych kolorach i poziomie jasności . Dlatego bardzo mnie to ciekawiło czy powtórzy się to na MPG321 . Zachowałem tę samą tapetę , ten sam kabel DP - żadnego szumu . Ewidentnie to wyeliminowano . 

Ramkę MSI MPG321URX ma identyczną jak Samsung G8 - malutka wąska - mówię o krańcach matrycy tuż z tyłu . Zaś plastikowa obudowa jest przymocowana do matrycy już wewnatrz zasilacza , trzeba uważąć podczas przesuwania żeby nie wyginać mocno gdyż można coś uszkodzić - matryca MSI jest bardzo wąska , dla mnie mogła być tak gruba jak w G8 ( cała obudowana  im bliżej środki tym grubsza jako jednolita obudowa ) - tutaj w MSI i Asus ROG jest niestety bardziej podatna na wygięcie i uszkodzenie . 

Reasumując obraz MSI lepszy jak w G8 zdecydowanie w końcu parametry mówią same za siebie , ale obudowa wg mnie w G8 lepiej się prezentuje zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa . Widać, ze zaczerpnięto część  cech  po G8 ( wąska ramka boczna matrycy  oraz naklejona folia na matrycy ), jednak z części zrezygnowano - obudowa i brak zewnętrznego zasilacza . Wolałbym jednak mimo to mieć zasilacz w podłodze niż z tyłu - zobaczymy jak będzie się zachowywał przez kolejne miesiące, mam nadzieje że nie odezwa się cewki przetwornic . Czas pokaże. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Obejrzałem recenzje i porównanie AW3225QF vs AW3423DWF i zasadziło mi to ziarno zmiany :E Będzie mnie już męczyć :P

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/dell-alienware-aw3423dwf-vs-dell-alienware-aw3225qf/35256/46677?usage=3623&threshold=0.10

Klarowność czcionki, 240Hz i G-Sync.

Edytowane przez Necronom

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja sam już nie wiem. Na 4k i wyższym odświeżaniu niż 120Hz mi nie zależy i musiałbym GPU zmieniać na wydajniejsze. Jedyny plus dla mnie to lepsze czcionki. Może lepiej poczekać jeszcze z rok na RTX5000 i monitory z DisplayPort 2.1. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Kris Dee napisał:

Może lepiej poczekać jeszcze z rok na RTX5000 i monitory z DisplayPort 2.1. 

W sumie, to czego oczekujesz po DisplayPort 2.1?

... a tak, już widzę: przy DP 1.4 jest 10 bit kolor 3840x2160 max przy 97Hz (bez kompresji), natomiast przy 2.1 jest nawet ponad 240Hz (a te monitory mają mniejszy LAG przy wyższym odświeżaniu).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Kyle_PL

Taki monitor 32" 4k to już byłby dla mnie na lata i wołabym już mieć DisplayPort 2.1, żeby nie srać się z DSC, gdzie na przykład czytałem, że często nie działa DSR, DLDSR i dodawanie niestandardowej rozdzielczości.

Edytowane przez Kris Dee
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie,  wielu ludzi Się na to skarży,  na reddicie

To kolejna rzecz która mnie powstrzymywała przed zakupem oleda 4k, skoro 4090 do tego jest za słaby, to ewentualnie rozpatrywałem możliwość grania w niższej rozdzielczości z czarnymi obwódkami,  ale tego nie da się ustawić nawet, a nie wierzę że nawet 5090 będzie w stanie wykarmić taki monitor, może 6090 sobie poradzi z 4k , tylko wtedyobecne oledy to będą elektrośmiecie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Broly napisał:

Kurna robicie chrapkę na tego oleda a ja biedakiem jestem :E

10 godzin temu, Broly napisał:

4-5k max

Podawałem instrukcję dla biedaków 8:E 27" 760eur, 32" 956eur

3 minuty temu, SylwesterI. napisał:

skoro 4090 do tego jest za słaby

Wystarczy jeden prosty trik ;)

• Haha 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, SylwesterI. napisał:

rozpatrywałem możliwość grania w niższej rozdzielczości z czarnymi obwódkami,  ale tego nie da się ustawić nawet

Dziwne - u mnie działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi