Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, CajraX napisał:

Dzięki poradnikowi z innego forum chyba całkowicie udało mi się wyeliminować VRR flickering na PG27AQDM 🥳 I nawet 12 bit działa 😎

Zarzuć linkiem tego poradnika.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

12 bit działa na matrycy 10 bit. 

Ja **** 🙃

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 11.04.2024 o 17:55, PiPoLiNiO napisał:

@sideband Skoro ogarniasz temat, to nie jest tak jak pisałem, że to jest zero jedynkowe i powinno od razu po wyłączeniu piszczeć, a nie X minut później jeśli to cewki?

Podłącz watomierz to będziesz miał 100% potwierdzenie gdzie jest problem jak pobór mocy podczas piszczenia jest poniżej 1W to piszczy przetwornica od STB.

Przetwornica STB pracuje ciągle bez STB zasilacz stanie się martwy, a więc monitor stałby się martwy, ale w zależności od obciążenia w/w przetwornicy i trybu pracy może zmieniać pkt pracy dla uzyskiwania optymalnej sprawności i obniżania poboru mocy monitora przy całkowitym wyłączeniu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki. Tyle, że ja nie mam już monitora, więc nie sprawdzę. Może kolega @sniperwolf się pofatyguje :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
27 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Dzięki. Tyle, że ja nie mam już monitora, więc nie sprawdzę. Może kolega @sniperwolf się pofatyguje :)

Pan kurier już ma wyjca więc no bueno. Tak czytam sobie na reddicie i te 32 calowce są jakby z żywca wzięte z jakiejś niestabilnej bety. Kosztują tyle co S95C a nie można nawet ustawić własnoręcznie ustawień HDR nie mówiąc o innych machlojkach.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To tylko Asus jest taki upośledzony. Nie wiem jakim cudem po genialnyn 27, stworzyli coś takiego... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No Dell nie jest obiektem moich zainteresowań, więc nie wiem :)

Zostaje czekać na Gigabyte. Juz nie będę pisać GIGABYTE KRÓL, bo skończy się jak z Asus 🤣🤣🤣🤣

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 minut temu, MSky7 napisał:

Tutaj OP skupia się głównie na ograniczeniach braku możliwości wyłączenia DSC oraz wsparcia dla DLDSR więc nici z tego gdzie na takim wyjcu asusa można wyłączyć DSC i grać na 120Hz ze wsparciem DLDSR.

Na razie ku mojemu zdziwieniu MSI jakiś taki.... Normalny?? Z tego co czytam o nim oraz opinie? Mam GPU od MSI i nigdy nie miałem z nim problemu i może monitor będzie dobrany do pary - ale na razie czekam na AORUSA i jakąś konkret recenzje (od TFTcentral czy monitor unboxed, może rtings weźmie w obroty ten monitor)

7 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

No Dell nie jest obiektem moich zainteresowań, więc nie wiem :)

Zostaje czekać na Gigabyte. Juz nie będę pisać GIGABYTE KRÓL, bo skończy się jak z Asus 🤣🤣🤣🤣

Aorus z tego co ludzie się chwalili co go już mają (Deutschland) ma pasywne chłodzenie oraz folie ochronną i nawet była wzmianka że nie wyje więc dobry początek (?)

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

12 bit działa na matrycy 10 bit. 

Ja **** 🙃

Na pewno przyjmuje sygnał 12 bitowy i poprawnie go wyświetla i oznacza. Nawet manual LG wykazuje obsługę 12 bitów. Pewnie to tylko sztuka dla sztuki, ale włączenie nie zaszkodzi.

@Necronom @Passt

Wystarczy w CRU zaimportować plik z tego posta i zresetować system: https://forums.guru3d.com/threads/asus-rog-swift-oled-pg27aqdm-owners-thread-cru-oc.447966/page-4#post-6219817

Koleś wszystko tłumaczy w pierwszych postach. Mam nadzieję, że tutaj administracja nie urywa głowy za linki do innych forów😋

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, CajraX napisał:

Na pewno przyjmuje sygnał 12 bitowy i poprawnie go wyświetla i oznacza. Nawet manual LG wykazuje obsługę 12 bitów. Pewnie to tylko sztuka dla sztuki, ale włączenie nie zaszkodzi.

Asus 32, MSI 32, Lg 27, też pozwalają wybrać 12 bit. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Nie ma też sensu żadnego, bo każdy ma matryce 10 bit. A czy dawanie 12 bit matrycy 10 bit niczego nie psuje w bandingu kolorów? Tu bym się zastanawiał :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

są w ogóle jakieś treści 12 bit ? poza wymyślaniem specyficznych programów bo ktoś tam z czymś takim pracuje ? chodzi o gry/filmy

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Były jakieś dyskusje na reddicie, ale chyba nic poważniejszego nie wykazały. Ktoś tam wspomina, że downsampling z 12 na 10 bit może być dokładniejszy niż same 10 bit, ale nie ma na to żadnych dowodów. Jak ktoś znajdzie coś więcej na ten temat, to wrzucajcie, bo to ciekawe zagadnienie techniczne😄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy mi się wydaje czy ten monitor pozwala na trochę więcej grzebania w ustawieniach w HDR niż reszta?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

offtop dla tych co boja się o wypalenia a chcą dobrej czerni ;) 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

JAKIEJ CZERNI? :E

doszedłem do info o 384 strefach wygaszania i testach latających paseczków/ kwadracików, tyle wystarczyło, to parodia hdr, skoro jak te kreseczki latają czy kwadraciki i taki obszar na około jest rozświetlony, to o czym tu piszemy? toć to proteza

myślę że miniled mógł by się sprawdzić ale przy trzech-czterech dziesiątkach tysięcy stref

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, SylwesterI. napisał:

myślę że miniled mógł by się sprawdzić ale przy trzech-czterech dziesiątkach tysięcy stref

Miniled by się sprawdził tylko gdyby liczba stref odpowiadała liczbie pikseli :) Albo jest czarno albo cokolwiek się rozświetla. Nie ma co udawać :)

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
47 minut temu, Phoenix. napisał:

Miałem go na chwilę. Jak na cenę, moja była jeszcze z outletu, to był niezły. Dobrze wypadał na nim materiał video, normalny i hdr. Również praca na pulpicie i z grafiką była całkiem ok. W grach natomiast trochę gorzej - pod względem kolorów zwłaszcza, ale za to nie smużył mocno jak tanie VA. Tu było na poziomie VA Samsunga. Hdr w grach typowy jak w miniled - im mniej jasnych obszarów, tym ciemniej i mniej efektownie - odwrotnie niż na oled.

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, MSky7 napisał:

Miałem go na chwilę.

Jesteś lepszy ode mnie widzę :D 

• Haha 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

10 przez rok. Ale już się ustatkowałem 😁

Edytowane przez MSky7
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Phoenix. napisał:

Trochę mało stref, trzeba czekać na co najmniej 1000 przy 27" 1440p. Xiaomi coś ma w tym roku wypuścić, TCL też. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zawsze będziesz miał w głowie, że to tylko średni zamiennik.
Nie osiągniesz tego efektu na małym ekranie co masz na oledzie. Lepiej szukać sobie jakiegoś taniego oleda jak się wypali to się wypali jeżeli zależy na jakości obrazu.
Miniledy nadają się do dużych ekranów z dużej odległości bo wtedy przebijanie tak nie razi.

Ale niebo, gwiazdy, galaktyki, dużo szczegółowych świateł. Nie dasz rady tego dobrze odwzorować na obecnych miniledach.
TCL będzie fajny jeżeli będzie tam faktycznie szybka va z dobrymi kątami i dużą ilością stref. To ostatnie już wiemy bo ma być ponad 1100 stref więc jest dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 godzin temu, SylwesterI. napisał:

JAKIEJ CZERNI? :E

Czerń wyglada o niebo lepiej niż na zwykłym monitorze co zreszta widać na teście. Poziom oleda to nie jest ale nikt tez nie mówi, ze to ma konkurować z oled i kosztuje 1700zl ;) To nie jest monitor przeznaczony dla kogoś kto ma oleda lub szuka zamiennika oleda. To jest monitor przeznaczony dla osoby która chce coś lepszego jak LCD bez wydawania worka kasy, a ten monitor w tej cenie robi to perfekcyjnie.  
No i jak widać jak ktoś ma oleda to już myśli 0/1. Olbo oled i jedyna słyszą czerń bo reszta to gunwo, a to trochę smutne ;)  

39 minut temu, galakty napisał:

Trochę mało stref, trzeba czekać na co najmniej 1000 przy 27" 1440p. Xiaomi coś ma w tym roku wypuścić, TCL też. 

Jak będzie 1000 stref to później napiszesz ze cena za wysoka bo będzie kosztowac 2x tyle albo ze zupa była za słona i tak w kolko ;)  Dla kogoś kto ma zwykłego IPS poziome czerni to i tak będzie przepaść. 

25 minut temu, Keken napisał:

taniego oleda

No No 🤣

Edytowane przez Phoenix.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na testach stref zawsze taki monitor ze bedzie robił wrażenie znacznie lepszego niż "zwykły" ale potem odpalasz coś i się okazuje ze tak super już nie ma.
W tym właśnie problem ze w tych momentach gdzie faktycznie będziesz miał słaba czerń na zwyklym LCD, mini led nadal nie poradzi sobie jakoś super lepiej.
Pamiętaj ze w tych testach syntetycznych jest 0-1, a potem odpalasz jakąś grę gdzie się dużo dzieje nadal na ciemnym i to będzie wygadało słabo. Zwróć uwagę ze Stilgar poza syntetykiem nie pokazał nic innego, aby można było sobie zobaczyć jak system stref radzi sobie.

Mało tego takie przygaszanie strefowe w LCD w grach może denerwować bardziej niż przygaszanie w OLED statycznych elementów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi