Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj trochę o oled to zrozumiesz :) Myślisz, że czemu masz monitory małe 8 lat po premierze TV? Czemu micro led możesz od 3 lat kupić w 110 calach, a 65 wciąż nie ma? 

Wielość zawsze była czynnikiem determinujacym. 4k przy 32 calach to turbo małe piksele i wielkie grzanie. Tam już idzie dojechana technologia która kosztuje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Idąc twoim zabawnym tokiem rozumowania to matryca OLED w telefonie powinna kosztować ze 20 tysięcy. Wszak ma zaledwie 6-7cali a zagęszczenie pikseli >450ppi.🤣

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I na tym możemy zakończyć dyskusje skoro porównujesz ekrany z telefonu do ekranów w monitorach czy TV :)

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No zobaczymy jak się poprawi dostępność i będzie jako taka konkurencja na rynku. Czy za pół roku cena się utrzyma na poziomie 6000zł.

Ja odpuszczam w tej cenie. Niedawno wywaliłem za obecny monitor furę siana i nie mam w sumie do niego zastrzeżeń. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, bourne2008 napisał:

Idąc twoim zabawnym tokiem rozumowania to matryca OLED w telefonie powinna kosztować ze 20 tysięcy. Wszak ma zaledwie 6-7cali a zagęszczenie pikseli >450ppi.🤣

Dokładnie, a jak ktoś porównuje miniled z oled w kwestii kosztów produkcji to nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
43 minuty temu, gret napisał:

Chyba nie było wyżej: https://www.x-kom.pl/p/1237917-monitor-led-27-gigabyte-aorus-fo32u2.html

Wersja bez DP 2.1 kilka stówek taniej oraz jeszcze dostępny 

Czyli co dopłata 700zł do DP 2.1 które jest darmowym standardem i za rok będą dawać do tosterów.

Ładnie dymają entuzjastów.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak sobie wycenili to DP 2.1 chyba że tam są jeszcze jakieś różnice

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Powtarzam. Doszkolić się, poczytać, a wtedy pisać głupoty. 

Samsung dał do telefonu pierwszego amoled 5 albo 6 lat przed pierwszym TV Oled od LG. To są całkowicie inne rzeczy. Aktualnie w telefonie ekrany potrafią zrobić peak jasności do dochodzący do 2500-2700 nit co jest ponad 2 razy większą liczbą niż na TV. To było najgłupsze porównanie jakie mogłeś napisać :)

8 minut temu, gret napisał:

No tak sobie wycenili to DP 2.1 chyba że tam są jeszcze jakieś różnice

Chyba nie ma. Ale to jedyny monitor na rynku z dp 2.1.

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, Keken napisał:

Czyli co dopłata 700zł do DP 2.1 które jest darmowym standardem i za rok będą dawać do tosterów.

Ładnie dymają entuzjastów.

Ten monitor nie ma gsync? :rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

I na tym możemy zakończyć dyskusje skoro porównujesz ekrany z telefonu do ekranów w monitorach czy TV :)

https://www.x-kom.pl/p/1224861-notebook-laptop-156-asus-vivobook-15x-i5-1335u-16gb-512-win11-oled-120hz.html

Oled 120 hz, hdr tru Black 500, PPI prawie dwa razy większe niż w 32", za 3500 pln. Reszta komputera gratis. 

"Dojechana technologia" 😄 Raczej taka nisza, że producenci ekranów dopiero ostatnio zechcieli się nad nią pochylić i matryce do desktopowych monitorów robią na samym końcu. 

• Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chyba nie ma gsync comp tylko freesync pro więc pewnie gsync też będzie działał ale nie wiadomo jak.

Ale nie wiem bo w jednym miejscu piszą, że jest w innych tylko o freesync.

O właśnie co do laptopów to szukałem niedawno jakiegoś z dedykowaną kartą graficzną dla kogoś ale takie lapki bardzo podrożały. Zwłaszcza te z nv.

Normalnie fajny laptop 1600zł dobry proc, 16 ram , 512 nvme. Jak się zniszczy czy ktoś ukradnie to nie będzie dużej szkody a z głupim rtx 4050 lapki za 4500zł.

Edytowane przez Keken

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najpierw telefony, teraz ekran notebook. Co dalej, Apple Watch? PS Vita? 

1 minutę temu, Keken napisał:

Ale nie wiem bo w jednym miejscu piszą, że jest w innych tylko o freesync.

Na stronie Gigabyte ani słowa o G-sync. Ale zapewne będzie działać jak zawsze. I migotać jak wszędzie. Dam znać po południu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie tak, wszystkie OLEDy poza monitorami są tanie. Ciekawe czemu GEJMINGOWE RGB jest takie drogie? Technologia NASA? Jak teflon na patelniach? :D 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
9 minut temu, someI napisał:

https://www.x-kom.pl/p/1224861-notebook-laptop-156-asus-vivobook-15x-i5-1335u-16gb-512-win11-oled-120hz.html

Oled 120 hz, hdr tru Black 500, PPI prawie dwa razy większe niż w 32", za 3500 pln. Reszta komputera gratis. 

"Dojechana technologia" 😄 Raczej taka nisza, że producenci ekranów dopiero ostatnio zechcieli się nad nią pochylić i matryce do desktopowych monitorów robią na samym końcu. 

Wez przestan fakty przedstawiac i "idz sie sie doucz" :E 

5 minut temu, Keken napisał:

Chyba nie ma gsync comp tylko freesync pro więc pewnie gsync też będzie działał ale nie wiadomo jak.

W tej cenie zeby g-sync nie byl certyfikowany to troche cos nie tak.

Edytowane przez joloxx9

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lece kupic popcorn w oczekiwaniu na opis co tym razem w Gigabyte jest nie tak :)

Szukanie świętego gralla to czasochlonne zajecie :)

a zostawilby MSI i poza ta nieszczesna dioda mial cos co spelnia w 99% jego oczekiwania i ominalby caly cyrk ze zwrotami i smieszkami ze strony innyh forumowiczow w swoim kierunku.

to teraz jeszcze kreuje sie jaki to on dokladny i zaradny, a inni daja sobie wciskac guano...

a sprzedawanie dp 2.1 700 zl drozej niz monitora z dp 1.4 brzmi jak kiepski zart i drenowanie portfeli

tak jak jeden z kolegow zauwazyl - za rok to bedzie w o wiele tanszych konstrukcjach gratis

• Like 3
  • Upvote 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, zachy napisał:

a sprzedawanie dp 2.1 700 zl drozej niz monitora z dp 1.4 brzmi jak kiepski zart i drenowanie portfeli

Ale wiesz, że Asus bez dp 2.1 kosztuje 6800?

A co do MSI, tam oprócz diody, ekran się wyłączał po czyszczeniu pikseli :)

Śmieszki forumowiczów teoretyków to miodzik na moje serce. Izi 🙂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, bourne2008 napisał:

Uprasza się o opóźnienie bana. Kolega dziś dostanie tego Gigusia, ominie nas frajda z czytania.😉

Nie, cena nie jest spoko. 6.5k to można dać za dobry TV - dwa razy większy. Cena za 27" też jest z czapy.

No niestety S95C nie postawię na biurku.

32 minuty temu, joloxx9 napisał:

Wez przestan fakty przedstawiac i "idz sie sie doucz" :E 

W tej cenie zeby g-sync nie byl certyfikowany to troche cos nie tak.

Z tego co mi wiadomo G-sync nie działa (?) z DP2.1 tak więc zażalenia proszę do Pana Huang'a.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Passt napisał:

Ten plik , który zaimplementowałem w CRU dla swojego monitora zmniejsza maksymalną częstotliwość monitora z 240 na 230 Hz, a ja dodatkowo ustawiłem blokadę FPS w sterowniku Nvidii na 220 fpsów.

I to o dziwo wyeliminowało całkowicie migotanie w moim monitorze przy włączonym G-SYNC.

Kombinowalem z tym CRU u siebie i tylko gorzej bylo. Ustawilem np 100hz i freessync na 24 - 99 i lock fps na 99 i migotanie sie pojawilo nawet w forbiden west gdzie go nie bylo...

Potem zrobilem 155hz i FS na 24 - 154 i czy z lockeim na 100 lub bez locka znowu migotanie w kazdej grze nawet w tych gdzie nie bylo. 

Bez kombinowania w cru w forbiden west nie ma mogotania, pojawia sie w kilku grach ciemnych horrorach indie i np w starfield lun ME andromeda... 

A Ty grasz w HDR i 10 bit czy masz ustawiony monitor na 8 bit i max Hz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
16 minut temu, aureumchaos napisał:

Ustawilem np 100hz i freessync na 24 - 99 i lock fps na 99 i migotanie sie pojawilo nawet w forbiden west gdzie go nie bylo...

Oesu, czemu kupujecie szybkie OLEDy a potem je kastrujecie do 100 Hz? Ja rozumiem że jakieś wolne gry AAA, ale to i tak boli :( 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bo tylko wtedy można w tym modelu ustawić 10 bitów. Ale ja nie widzę żadnej różnicy 8 a 10, za to w 100Hz a 165 Hz widać już nawet na pulpicie, więc nie kastruję. Niby da się podnieść do 144 czy nawet 165 przy 10 bitach, ale to znowu jakieś kombinacje.

Edytowane przez Necronom
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hmm z tym migotaniem i CRU to czy obniżenie dolnego zakresu nie powoduje właśnie migotania ?
Bo z tego co ja rozumiem migotanie w OLEDzie powstaje tam gdzie częstotliwość odświeżania jest za niska. Więc czy nie powinno się podnosić dolnego zakresu tak by podwojenie Hz uruchamiało się szybciej ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Necronom napisał:

Ale ja nie widzę żadnej różnicy 8 a 10

Nie grasz w HDR? Bo HDR jest tworzony dla 10 i 12 bit. Nie dla 8.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gram, ale to są dalej różnice, że z lupą szukasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
10 minut temu, Necronom napisał:

to są dalej różnice, że z lupą szukasz.

Acha. Okej 

VA2719-2K_10-Bit-Color.jpg

16 milionów odcieni kolorów vs 1 miliard odcieni. No nie ma różnicy :) Zwłaszcza na niebie w Cyberpunk albo RDR2 :)

Edytowane przez PiPoLiNiO
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 minut temu, Necronom napisał:

Bo tylko wtedy można w tym modelu ustawić 10 bitów.

Myślałem że to żart :F 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi