Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Zresztą, przecież 42 robi ile, 600 nit? To tu masz tryb ciągły 570 i będziesz miał jaśniej niż na nim.

570 nitow w jakim oknie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, sniperwolf napisał:

O Wilku mowa 

Widzę karton z dziurą. 1500 rekompensaty jak nic 😎

• Like 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kilka wstępnych wrażeń:

Tryb Peak 1000 HDR (czy w Aorusie o nazwie HIGH HDR) W Asusie to piwnica była jak sie przełączało pomiędzy TrueBlack 400 HDR a HDR Peak !000 😂 tutaj działa jak potrzeba. Są high lighty i potem średnie APL a nie Asus na dzień dobry kasuje ci 50% jasności gdzie SDR był jaśniejszy dla ujęć np. śnieg, jasne niebo.

W zestawie jest kabel MINI DP ??? i jest dość krótki 😅 więc trzeba dokupić normalny kabel DP ale pasuje w moim przypadku na styk.

Monitor jest według mnie też bardzo ładny nie oczojebny jak Asus z logo ROG z przodu (Aourus ma małą skromną diodę led skierowaną "w dół") i jego design jest na plus, nawet tył jest zadbany i pokolorowane wejście na czarno gdzie Asus olał to "bo kto będzie tam zaglądać"

Podstawka pod monitor w pudełku - mam takie samo zdanie co w porównaniu do Asusa - zajmuje pół biurka. Podłączyłem sobie monitor ro ramienia Ergotron i monitor jest praktycznie na brzegu teraz ustawiony.

7 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Widzę karton z dziurą. 1500 rekompensaty jak nic 😎

Karton był brudny i ogólnie bok "widział lepsze dni" ale wszystko w środku w nienagannym stanie😎

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No to sie chyba nie dowiem w jakim oknie ten monitor robi 570 nitów w trybie ciągłym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, joloxx9 napisał:

No to sie chyba nie dowiem w jakim oknie ten monitor robi 570 nitów w trybie ciągłym.

Sorki. Przez tryb ciągły miałem na myśli tryb HDR trzymający się w okolicy 500 nit bez peak do 1000. Ma 570 w tym kalibratorze. Gdzie Asus w kalibratorze miał 420. I na bieli 100% pokrywającej ekran trzyma się w pip jaśniej niż Asus. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a w jakim ma robić? między 2% a 10% generalnie powyżej 10% jasność leci na pysk 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

Sorki. Przez tryb ciągły miałem na myśli tryb HDR trzymający się w okolicy 500 nit bez peak do 1000. Ma 570 w tym kalibratorze. Gdzie Asus w kalibratorze miał 420. I na bieli 100% pokrywającej ekran trzyma się w pip jaśniej niż Asus. 

Dzięki.

9 minut temu, gret napisał:

a w jakim ma robić? między 2% a 10% generalnie powyżej 10% jasność leci na pysk 

Na to właśnie czekam aż więcej niż 10% będzie tyle miało w monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na tą chwilę w OLEDach o to ciężko. LCD potrafią tak świecić. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

RTINGS zaczęli też robić testy flickeringu VRR i póki co nie ma OLEDa bez tej wady przy fabrycznych ustawieniach. PG27AQDM o dziwo i tak wypadł najlepiej na tle innych. Zaktualizowali też testy pokrycia wolumenów koloru HDR i jeszcze wyraźniej widać, jak ładnie ASUS podbił możliwości panelu w porównaniu do reszty monitorów na tej matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grubo przesadzacie z tym flickeringiem. W oledach występuje przy nagłych spadkach FPS takie można uświadczyć podczas loadingu gry np. :) ale podczas samej rozgrywki wszystko jest płynne i nie widzę tego flickeringu a staram się go "dopatrzyć" i mam z tym problem 😂

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, joloxx9 napisał:

Na to właśnie czekam aż więcej niż 10% będzie tyle miało w monitorze.

To trochę poczekasz, póki co to tylko miniled to osiąga

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli wedlug testerów Gigabyte król? Małe zaskoczenie

A DP 2.1 przydało się? Wyłączyliście DSC? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a to RTXy maja DP 2.1? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zakładam że testerzy już zamówili Radeony bo co to za tester co nie upewni się że DP 2.1 działa, bubla zostawią? :D

• Haha 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sniperwolf Bardzo dużo zależy od gry. Są takie, gdzie tego praktycznie nie widać, a w innych od razu oczy bolą. Przykładowo u mnie; Deus Ex Human Revolution, gra stara już i sprzęt się przy niej nudzi. Cały czas max FPS i migocze niemiłosiernie. Z drugiej strony Deus Ex Mankind Devided, gra o znacznie wyższych wymaganiach i zero mrugania. Alien Isolation podobnie, gra stałe płynna na max i mruga okrutnie. Także zależy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A przypadkiem w grach gdzie ci "mruga" po prostu nie jest wymuszone 60Hz odświeżanie ?

Bo to absolutnie nie powinno tak być jeśli odświeżanie masz maksymalne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No proszę bez takich 😉 Zobacz nawet na filmie @aureumchaos z Andromedy na poprzedniej stronie, gdzie ma stałe 100 FPS przy 100 Hz i mruga radośnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minut temu, Necronom napisał:

@sniperwolf Bardzo dużo zależy od gry. Są takie, gdzie tego praktycznie nie widać, a w innych od razu oczy bolą. Przykładowo u mnie; Deus Ex Human Revolution, gra stara już i sprzęt się przy niej nudzi. Cały czas max FPS i migocze niemiłosiernie. Z drugiej strony Deus Ex Mankind Devided, gra o znacznie wyższych wymaganiach i zero mrugania. Alien Isolation podobnie, gra stałe płynna na max i mruga okrutnie. Także zależy.

Aż sobie zainstaluje Deus Ex'a i potestuje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Necronom napisał:

No proszę bez takich 😉 Zobacz nawet na filmie @aureumchaos z Andromedy na poprzedniej stronie, gdzie ma stałe 100 FPS przy 100 Hz i mruga radośnie.

Nie no spoko ale aparat raczej zawsze złapie flickering szczególnie jak częstotliwość się zmienia.

Nie patrz na filmiki czy na FPS tylko jakie masz realne odświeżanie panelu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jest ok, nic się nie zmieniło. Przeskok na 60 Hz od razu się wyłapie jak się gra w wyższych wartościach. 

Te Delle to jakieś wydupy spod krzaka, potrzymam go jeszcze, potem wymienię na reklamacji, bo się wypalać już zaczął i sprzedam po wymianie chyba. Tylko teraz nie ma za bardzo na co.

Edytowane przez Necronom

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A u mnie na biurku stoi teraz mniejszy brat - Aorus FO27Q3. Wersja 27 cali, 1440p, 360 Hz. Monitor ma być do mojego drugiego zestawu w którym obecnie jest 4K 144Hz Asus XG27UQR (nie zastępuje głównego LG C2 42 i do niego specjalnie nie będę się odnosił). Testowałem natomiast  (to znaczy chciałem kupić, ale mi nie podeszły) ostatnio LG 27GS95 i ASUS PG27AQDM. 

Pierwsze wrażenia są bardzo dobre. Aorus QD-OLED ma od razu, na pierwszy rzut oka, lepszy obraz.

• Biel z QDOLED nie ma tego różowo-zielonego tintu
  • Czcionki w nowym układzie subpikseli są super. Normalnie używam tu IPS 4K z wysokim gamutem (Asus XG27UQR) i nie widzę dużej różnicy z odległości roboczej. Natomiast WOLEDy miały gorszą ostrość typowego IPS 1440p.
  • Kolory, no trzeba przyznać, że są "bardziej". Ogólnie to już się przyzwyczaiłem, że WOLEDy mają kolory nie natarczywe, naturalne a ww. IPS z wysokim gamutem czy ten QD OLED idą w stronę wesołego miasteczka nocą. To może się podobać, zwłaszcza, że treści grane i oglądane na PC/YT raczej nie są naturalne.
  • 360Hz. Kiedyś miałem Asusa 240Hz IPS. Te 360Hz to petarda. Nie gram w sieciowe strzelanki, ale na szybko przejrzane jednoosobowe fpsy są super. Zresztą nie tylko fps. Np. Plague Tale Requiem z FG wyciąga mi 270 klatek - na RTX 4080 i większości wymaksowanych ustawieniach (bez RT, którego nie lubię). W Alien Isolation 320-350 klatek. Test UFO wygląda obłędnie. 
  • HDRu jakoś specjalnie nie męczę, bo wiem, że LG 42 będzie lepszy, ale miłą niespodzianką jest, że można tu trochę poustawiać w HDR jak w TV. Do tego monitor sam się przełącza po wybraniu HDR w Windows. 
  • Nie ma wentylatora, jest cichy.
  • Nie piszczy zasilacz ani płyta główna.
  • Nie widziałem migotania z Gsync.
  • Przydatny dodatek to KVM.

Po unboxingu i kilku godzinach zamierzam go zostawić.

Zrzut-ekranu-2024-04-18-163855.png

Clipboard01.png

Edytowane przez MSky7
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
30 minut temu, Necronom napisał:

Zobacz nawet na filmie @aureumchaos z Andromedy na poprzedniej stronie, gdzie ma stałe 100 FPS przy 100 Hz i mruga radośnie.

"Stałe" 100fps to dalej średnia. Prawdopodobnie są wystarczająco nieregularne skoki w czasach generowania pomiędzy poszczególnymi klatkami i matryca się w tym momencie gubi migocząc.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dalej to jest średnia pomiędzy wyświetlaniem poszczególnych klatek. Jeśli czasy pomiędzy poszczególnymi klatkami będą trochę barzdziej  nieregularne to może się gubić. g-sync kompensuje to w kwestii płynności, ale matryca będzie się gubić i migotać. Wyłącz G-sync ustaw stałe 100, 120 czy tam ile chcesz i powinno być znacznie lepiej w grze która ma problemy z miganiem i wahaniami frametime.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi