Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)
10 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Ja sprawdzę jutro, bo właśnie zakończyłem na dziś. 

Ogólnie nie wiem czy coś nie jest nie tak z czyszczeniem w standby. Według filmu Gigabyte o ochronie panelu, powinien po 60 minutach się odpalać. Ale się nie odpalił. Zobaczę jak będzie po nocy. Może moje 60 min i ich 60 min to jakieś inne minuty. 

Ogólnie czekałem kilka lat na ogranie Cyberpunk bo chciałem to zrobić w najwyższej możliwej jakości. Dziś zacząłem. Oled 4k 32, patch tracing i to jest chyba jedno z najpiękniejszych doświadczeń wizualnych w życiu. Odpalałem Cyberka na Asus i to jak on wygląda tutaj, a jak na Asus to jakby 2 różne generacje ekranów. Nie wiem jak można dostać świetną matryce od Samsung i tak to spierdolić... Teraz świeci to cudownie w jasnych scenach. Ahhhh, no pierwszy raz od nie wiem kiedy jaram się tak ekranem i wyglądem gierki. Nawet na 77 calach w C1 nie robiła takiego wrażenia, bo tam ta jasność była w okolicach bodaj 700 nit i od razu widać różnicę. 

Jak ktoś się zastanawia nad 4k 32 to zdecydowanie nie powinien brać pod uwagę nic innego. Niby 6500, ale no kurwa warto w uj. W monitorach to jest nowa jakość. 

Monitory qd oled w oknie 10% nie przekraczają 500 nitów, gdzie oledy od LG serii C w oknie 10% mają 700-800 nitów, więc sorry ale się nie zgadzam. Mam w domu DW (po 2 latach ten monitor jest wciąż w topce najbardziej ogarniętych hdr na monitorach) i C3 42 - ten drugi lepiej wypada w hdr (jasność w oknie 10% i większy ekran robią swoje).

Co do  Cyberpunk to też obecnie gram w 4k i polecam te dwa mody i ustawienia (wklejam poniżej). Dzięki nim ta gry wygląda lepiej jak nigdy.

I highly recommend Cyberpunk 2077 Nova LUT Mod (HDR variant under the Update section + Optional ENV File "Raster", even if you use PT in-game) + setting in-game HDR10PQ + Midpoint 3 + Max HDR Luminance 25% more than your actual display luminance in nits (e.g. 2.000 nits if you have a 1.500 nits TV) + Saturation 0.

Then you can also install HD Reworked Project Mod for much better textures (Ultra Quality if you have 16GB VRAM, otherwise Balanced).
Performance may take a small hit but you can recover it by just lowering both in-game Volumetric Clouds and Ambient Occlusion settings to Medium (with no noticeable differences).

Edytowane przez MuziPL
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, MuziPL napisał:

Monitory qd oled w oknie 10% nie przekraczają 500 nitów, gdzie oledy od LG serii C w oknie 10% mają 700-800 nitów, więc sorry ale się nie zgadzam. Mam w domu DW (po 2 latach ten monitor jest wciąż w topce najbardziej ogarniętych hdr na monitorach) i C3 42 - ten drugi lepiej wypada w hdr (jasność w oknie 10% i większy ekran robią swoje).

Tyle teorii. A gdy idziesz miastem i neony dają 1100 nit zamiast 600-700 to różnica jest kosmiczna :)

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
23 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Tyle teorii. A gdy idziesz miastem i neony dają 1100 nit zamiast 600-700 to różnica jest kosmiczna :)

też tak kiedyś uważałem grając na DW w hdr (1050 nitów w oknie 2% czyli highlights)..dopóki nie zobaczyłem jak ta sama gra wygląda na C3

okno 2% jest spoko, bo highlights fajnie świecą szczególnie w ciemnych scenach, ale to okno 10% robi większa robotę i ma większy wpływ na jasność całościowo (i wielkość ekranu)

reasumując, nie ma się o co sprzeczać bo tu i tu jest świetnie w hdr 

Edytowane przez MuziPL
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No wiadomo, że nie ma się co kłócić. Ale to 77 ja miałem w domu przez 2.5 roku, więc wiem gdzie HDR wygląda lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, MuziPL napisał:

też tak kiedyś uważałem grając na DW w hdr (1050 nitów w oknie 2% czyli highlights)..dopóki nie zobaczyłem jak ta sama gra wygląda na C3

okno 2% jest spoko, bo highlights fajnie świecą szczególnie w ciemnych scenach, ale to okno 10% robi większa robotę i ma większy wpływ na jasność całościowo (i wielkość ekranu)

reasumując, nie ma się o co sprzeczać bo tu i tu jest świetnie w hdr 

No wlasnie te ciemne sceny, ile ich tak na prawde mamy? I majc typowa scene gdzie jest to 2-3% swiatla to czy to bedzie 700 czy 1000 nitow roznica nie bedzie az tak kolosalna, a przy 10% majac 700 vs 450 to juz widac, ze caly ekran jest znacznie jasniejszy. 

Godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Chyba sobie zartujesz teraz. Zeby osiagnac na neonach 1100 nit musialyby one zajmowac max 2% ekranu a reszta bylaby wygaszona. Takie cos nie wystepuje w realnych scenach, gdzie pomimo iz 95% ekranu jest mega, ale to mega ciemne to nadal przez to, ze jest tam cokolwiek max jasnosc na takich neonach bedzie nie wieksza niz 700 nitow.

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie chcę wkładać kija w mrowisko ale 5% to około 800 nitów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, bo znowu zaczyna się teoretyzowanie. Ja opieram się na faktach i sprzętach które widzę. Jasność w cyberpunk w grach:

77C1 <  FO32U2P < QE65S90C

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 minuty temu, joloxx9 napisał:

@sniperwolf  O ktorym mowisz?

O Asusie (pomiarowo a w rzeczywistości HDR Peak 1000 w tym monitorze za bardzo to nie świeci 😅) czy ogólnie 32" qd-oledach. Skoro mają taką samą matrycę to również Auorus FO32U2P (nie posiadam żadnych konkretnych dokładnych pomiarów, nie ma też jeszcze żadnej recenzji oprócz wersji bez DP2.1 ale okazało się że FO32U2 jest np. 10% jaśniejszy od MSI czy Alienware)

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, PiPoLiNiO napisał:

Dobra, bo znowu zaczyna się teoretyzowanie. Ja opieram się na faktach i sprzętach które widzę. Jasność w cyberpunk w grach:

Pomiary na oko? :D

• Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mam takie pytanie... Jak ogarniacie desktop? Bo ja bojac sie wypalen (mam samsungi tel od lat i niektore maja wypalone belki) to mam czarny kolor zamiast tapety i program ktory ukrywa ikony po 3 sekundach (myszka klikam w desktop zeby sie pojawily i znow ukryly po 3 sek) no i pasek windows tez sie chowa sam... Generalnie czarna dziura jedynie jest i kursor....

Panikuje za bardzo? :szczerbaty: Bo tapety wygladaja bosko z gier ktore mam ale sa rozne, mniej lub bardziej jasne... moze gdyby sie wsyweitlaly co 30 minut inna to byloby ok? 

Jak Wy macie desktopy ustawione????

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ale wiesz, ze my mowimy o takim C3 nie o C1? MIedzy tymi tv jest okolo 100 nitow w 10%.?

A to co Ty mowisz, ze widzisz ZNACZNA roznice miedzy C1 a tym co masz teraz to brednie, jakas tam mala bedzie, ale to raczej musialyby stac obok siebie. Dodatkowo samoa powierzchnia 5% takiego 77calowego jest bez porownania. 

1 godzinę temu, aureumchaos napisał:

A mam takie pytanie... Jak ogarniacie desktop? Bo ja bojac sie wypalen (mam samsungi tel od lat i niektore maja wypalone belki) to mam czarny kolor zamiast tapety i program ktory ukrywa ikony po 3 sekundach (myszka klikam w desktop zeby sie pojawily i znow ukryly po 3 sek) no i pasek windows tez sie chowa sam... Generalnie czarna dziura jedynie jest i kursor....

Panikuje za bardzo? :szczerbaty: Bo tapety wygladaja bosko z gier ktore mam ale sa rozne, mniej lub bardziej jasne... moze gdyby sie wsyweitlaly co 30 minut inna to byloby ok? 

Nie mam zadnych ustawien specjalnych, jedyne co, to w desktopie nie uzwam HDR i mam wygaszacz po 5 min. Od wypalen jeest gwarancja, bedziesz go piescic 3 lata, gwarancja minie i wtedy wlasnie zaczna sie wypalenia. Zreszta RTINGS robi ostre testy i na prawde trzeba sie psotarac, zeby wypalic, przy normalnym uzytkowaniu raczej nie ma sie o co obawiac

Edytowane przez joloxx9
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zobaczcie sobie na rtings pomiary realnych scen, tam i 10% nie pomoże ;)

9 minut temu, aureumchaos napisał:

Panikuje za bardzo? :szczerbaty:

Stałeś się niewolnikiem monitora, współczuję. Wszystko po to żeby ochronić kapitalistę producenta przed wymianą ekranu  8:E

Używaj normalnie i żyj jak człowiek

• Haha 2
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Teraz, Wu70 napisał:

No zobaczyłem i jestem teoretykiem :E

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, Wu70 napisał:

Otoz to, jak ktois sobie odpali scene przygotowana pod pokaz HDR to moze to dostrzec, ale w realnej rozgrywce nie ma mowy, zeby tam byla kolosalna roznica. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Subiektywne odczucia czesto przegrywają z prawdziwymi pomiarami. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, PiPoLiNiO napisał:

No wiadomo, że nie ma się co kłócić. Ale to 77 ja miałem w domu przez 2.5 roku, więc wiem gdzie HDR wygląda lepiej :)

szkoda, że już nie masz bo mógłbyś się zaskoczyć stawiając oba ekrany obok sobie i porównując te same sceny w hdr 🙂 

ja nie teoretyzuję, bo mam C8, C3 i DW w domu

nie zapominajmy również, ze wielkość ekranu ma jednak wpływ na odbiór świecenia 

PS. nie twierdzę, że Gigabyte qd oled (taki masz monitor, tak?) nie świeci świetnie w hdr, bo tak jak pisałem wcześniej hdr jest świetne tu i tu, ale po prostu te wszystkie monitory qd oled (zakładam, ze mówimy o monitorach qd oled?) do tej pory nie przekraczają mniej więcej 500 nitów w oknie 10%, a okno 10% ma większy wpływ na odbiór jasności niż okno 2%

ja to bym chciał ogólnie, aby ci producenci zamiast gonić za jak największą jasnością (taka jasność w serii C jest imo wystarczająca i w ciemnym pomieszczeniu te 700-800 nitów w większym oknie naprawdę już mocno świeci) zaczęli bardziej pilnować jakości tych paneli pod kątem uniformity, bandingu czy tintingu.

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, MuziPL napisał:

PS. nie twierdzę, że Gigabyte nie świeci świetnie w hdr, bo tak jak pisałem wcześniej hdr jest świetne tu i tu, ale po prostu te wszystkie monitory do tej pory nie przekraczają mniej więcej 500 nitów w oknie 10%, a okno 10% ma większy wpływ na odbiór jasności niż okno 2%

Juz wiem gdzie lezy problem Asus'a:

image.png.e8d1ad75fb4f60ae4374bf138788b092.png

Przy takich wynikach to sie nie dziwie, ze jest ciemny :E 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 minut temu, MuziPL napisał:

zaczęli bardziej pilnować jakości tych paneli pod kątem uniformity, bandingu czy tintingu.

No tu wystarczy kupić qd-oled i nie masz żadnego z tych problemów. 

5 minut temu, joloxx9 napisał:

Juz wiem gdzie lezy problem Asus'a:

No wszyscy to wiedzą. Oprócz Asus 🙃

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, PiPoLiNiO napisał:

Ja opieram się na faktach i sprzętach które widzę

Fakty to są na papierze w testach, a Ty opisujesz subiektywne odczucia. Jakbym wydał 6k na mały monitor to też bym piał z zachwytu i oszukiwał, że TV jest ciemniejszy xD

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
15 minut temu, PiPoLiNiO napisał:

No tu wystarczy kupić qd-oled i nie masz żadnego z tych problemów. 

No wszyscy to wiedzą. Oprócz Asus 🙃

po części masz rację, qd oledy mają w teorii mniej bandingu i rzadko mają tinting, więc pod tym względem są na pewno lepsze niż woledy, ale wystarczy wejść na forum avs forums i zobaczyć, że banding w qd oledach (s90c,s95c) jednak występuje i 2 generacja tych paneli do TV zaliczyła mały krok wstecz pod tym względem w porównaniu do pierwszej generacji, czy woled czy qd oled loteria paneli ma te same swoje prawa w obu technologiach

Samsung niestety ma również gorszą kontrolę jakości niż LG

Sony w tym roku to już w ógole ma dość oledów i w topce stawia na mini ledy 😄

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, aureumchaos napisał:

Ja się nie bawię w chowanie task barów. Używam monitora tak jak każdy inny - jedyne na co warto zwrócić uwagę to jasność SDR ponieważ kontrast jest tutaj z innej planety i jasność 30% jest dla mnie max do codziennego użytku (trochę podwyższę do gier SDR albo filmów SDR)

Mimo wszystko warto ograniczyć emisję niebieskiego światła do minimum więc dark mode czy wtyczki aby nie "emanowały białym światłem"  do przeglądarki i zestaw oled care z 3 letnią gwarancją. A jak się zepsuje to kupi się nowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 minuty temu, MuziPL napisał:

banding w qd oledach (s90c,s95c)

Tak. W TV jest, ale malutki w porównaniu do WOLED. Natomiast miałem 4 monitory i banding 0 w każdym. Więc może w małych wielościach ogarnęli temat. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 minutę temu, PiPoLiNiO napisał:

Tak. W TV jest, ale malutki w porównaniu do WOLED. Natomiast miałem 4 monitory i banding 0 w każdym. Więc może w małych wielościach ogarnęli temat. 

w moim AW3423DW też zero bandingu 💪

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi