Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

A nie ma to wpływu na wypalanie? Skoro dużej się utrzymuje to nie jest łatwiej utrwalić na stałe? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
33 minuty temu, kadajo napisał:

Retencja to nie duży problem w oledach ale jest mocno zależna od tego jak dobrze panel jest chłodzony

W taką temperaturę to minimum wiatrak powinien być skierowany w monitor a nie w użytkownika aby utrzymać zdrowe temperatury. (klima to premium ☠️)

Edytowane przez sniperwolf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój dell już spakowany do powrotu. Chwilowo chyba wrócę do LCD 32" bo 34" 21:9 bardzo dużo traci na wysokości ekranu co mi się nie podoba. Fajnie wygląda ten LG 45GR95QE, 45 cali przy 21:9 już powinno dać wysokość podobną albo i większą niż 16:9 32". Ale cenowo trochę za wysoko. Jednocześnie chcę uniknąć monitorów 2160p bo 5120:2160p to zarżnie nawet RTX 6090 :E Nie mam też super wzroku więc te 1440p na 45" byłoby dla mnie OK pod względem gęstości.

Eh, poczekam trochę aż stanieją konstrukcje podobne do tego LG.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, cichy45 napisał:

Mój dell już spakowany do powrotu. Chwilowo chyba wrócę do LCD 32" bo 34" 21:9 bardzo dużo traci na wysokości ekranu co mi się nie podoba. Fajnie wygląda ten LG 45GR95QE, 45 cali przy 21:9 już powinno dać wysokość podobną albo i większą niż 16:9 32". Ale cenowo trochę za wysoko. Jednocześnie chcę uniknąć monitorów 2160p bo 5120:2160p to zarżnie nawet RTX 6090 :E Nie mam też super wzroku więc te 1440p na 45" byłoby dla mnie OK pod względem gęstości.

Eh, poczekam trochę aż stanieją konstrukcje podobne do tego LG.

ale ten LG 45 dalej ma tylko 1440 w pionie, żeby tak miał chociaż 1600 to było by coś . Wtedy będzie 3840x1600 taki wypatruj na przyszłość ale chyba jeszcze długo poczekamy na taki format w oledach.

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Minciu napisał:

Myślę że 32" potrzebuje, żeby nie popaść w klaustrofobię po przesiadce z 48".

A co się stało, że kupujesz lufcik? Ten Twój 48 to chyba masz świeżo po wymianie gwarancyjnej przez popsute piksele na krawędziach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
17 minut temu, MSky7 napisał:

A co się stało, że kupujesz lufcik? Ten Twój 48 to chyba masz świeżo po wymianie gwarancyjnej przez popsute piksele na krawędziach?

Tak. LG miało przez pewien czas jakiś problem z Badami. Ja trafiłem na taka serie z wypryszczką. Ale wymienili panel na nowy bez gadania i wszystko działa idealnie.

Niestety potrzebuje coś na drugą lokalizację. Myślałem czy nie dźwignąć po prostu jakiegoś laptopa, bo są nawet na oledach, ale ile z takim wypierdem wytrzymam? Tydzień? Dwa? Musi to być na tyle mogolne, żeby mogło jeździć ze mną praktycznie jakbym bujał się nawet po hotelach ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

27 qd-oled bym polecił. Będziesz mniej uzależniony od szerokości biurka w tych Twoich nowych lokalizacjach. 32 potrzebuje już trochę odległości. Zresztą sam wiesz.

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

32" to nie taki mały kawałek monitora żeby z tym jeździć 8:E Mobilnie to faktycznie laptopy najlepsze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W sumie to na QD-OLED retencję widziałem tylko raz w ciągu roku użytkowania, a nawet nie pilnuję żeby pixel refresh wykonywał się równo co te 4 godziny. W pewnym momencie zauważyłem taki słabo widoczny przyciemniony pasek mniej więcej na środku ekranu. Puściłem ręcznie pixel refresh i zniknał. Powoli zbliżam się też do drugiego panel refresha. Pierwszy puściłem grubo po przekroczeniu 1500h, bo nawet nie odpalił się automatycznie. A i tak nie było wtedy oznak wypalenia. I nadal nie ma. Ciekawe ile ten monitor pożyje, ale jestem na tyle zadowolony, że za parę lub kilka lat planuję kupić drugiego QD-OLEDa, ale 4K, bo wsparcie 21:9 nadal kuleje w wielu grach...

A i już to pewnie pisałem, ale setup mam taki:

• 2 monitory: 1 OLED, 2 IPS. Jak gram czy coś oglądam to oczywiście na OLED, więc statyczne elementy typu Discord czy przeglądarka są na drugim ekranie. Natomiast w innych przypadkach nie zwracam na to uwagi. Na pewno nie boję się wyświetlać przeglądarki na OLED. Ba, ostatnio nawet dość często oglądam tu Youtube, bo korzystam z RTX HDR i to nie na pełnym ekranie.
  • Czarna tapeta, ale to bardziej ze względów estetycznych. Lubię ten efekt w nocy, jak przeciągam sobie mniejsze okienko na OLED i reszta monitora wygląda jakby nie istniała. :E Jeśli ktoś chce tapety to polecałbym wtedy ustawić żeby się zmieniały co jakiś czas.
  • Ikonek na pulpicie nie mam, ale takie podejście miałem już na długo przed zakupem tego monitora. Zwyczajnie przyzwyczajony jestem do skrótów na pasku zadań i w menu start.
  • Autoukrywanie paska zadań - to jest chyba najważniejsza rzecz, bo pasek jest widoczny prawie zawsze, chyba że gramy albo oglądamy coś na fullscreen. Więc jeśli tego nie włączymy, to moim zdaniem, prędzej czy później się wypali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, MSky7 napisał:

27 qd-oled bym polecił. Będziesz mniej uzależniony od szerokości biurka w tych Twoich nowych lokalizacjach. 32 potrzebuje już trochę odległości. Zresztą sam wiesz.

27" to na parapecie da się używać ;)

6 godzin temu, Wu70 napisał:

32" to nie taki mały kawałek monitora żeby z tym jeździć 8:E Mobilnie to faktycznie laptopy najlepsze

Samochod mam. Ale nie chciałbym wozić w nim tylko ekranu. Musi się zmieścić ze skrzynka, walizką, hulajnogą.  48" to całe auto zagraci. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kup kampera i zamontuj tam wszystko. Będzie biuro mobilne nawet i z 55" ekranem :E 

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, Minciu napisał:

48" to całe auto zagraci. 

Zawsze jest jeszcze 42".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, cichy45 napisał:

Kup kampera i zamontuj tam wszystko. Będzie biuro mobilne nawet i z 55" ekranem :E 

Jak w USA - sprzedać dom kupić kampera :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, Minciu napisał:

27" to na parapecie da się używać ;)

Samochod mam. Ale nie chciałbym wozić w nim tylko ekranu. Musi się zmieścić ze skrzynka, walizką, hulajnogą.  48" to całe auto zagraci. 

Masz za małe auto 😉 w berlingo wożę stacjonarkę z zewnętrzna chłodnicą, monitor, biurko , fotel , glosniki, drukarkę i 2 osoby z bagażem,  tylko dokupiłem bagażnik dachowy 🤪

A i jeszcze 2 torby z narzędziami

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Isharoth 
A jak z odbijaniem światła? Ciemno masz w pokoju? W dzień z odsłoniętym oknem i wieczorem z zapalonym światłem jest znośnie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.05.2024 o 19:02, Minciu napisał:

Samochodem to można wozić, 32 dasz radę.

Gorzej jak tylko samolot/PKP, wtedy laptop albo https://pro.viture.com/ i masz 130" pod ręką

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Piks0n napisał:

@Isharoth 
A jak z odbijaniem światła? Ciemno masz w pokoju? W dzień z odsłoniętym oknem i wieczorem z zapalonym światłem jest znośnie?

Jak jest pochmurno, mało Słońca, to jest ok. Znaczy nadal widać że nie jest to idealnie czarny i tak będzie dopiero w nocy, ale jest na tyle znośnie żeby nie zwracać na to uwagi. Za to jak wyjdzie Słońce i pada bezpośrednio na monitor, no to niestety matryca robi się jaśniejsza. Na co dzień nie zwracam na to uwagi, być może się przyzwyczaiłem. Dopiero jak o tym pomyślę. To jest chyba największa wada QD-OLED. Dla mnie jest akceptowalna, bo mam za to lepsze kolory, ale nie dla każdego będzie to najlepszy wybór, tym bardziej że każdy ma inne nasłonecznienie w pokoju.

W nocy nie korzystam z lampki jak siedzę przed kompem, mam 2 monitory z czego drugi ustawiony pod kątem. I w nocy czerń jest idealna.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wyskoczył mi dzisiaj na LG B1 komunikat o refreshu panela, myślałem że już 8k godzin stuknęło a tu dopiero 6000 :E

Dzisiaj wieczorem zobaczę jego stan dla 5% grey/r/g/b. W każdym razie, 3 pełne czyszczenia i 940 krótkich (tych po 4h). Mój typ to brak wypaleń ale dalej kiepska równomierność taka jak z fabryki.

vpyE4bi.jpeg

Jak można policzyć 6006 / 940 = wychodzi średnio pixel refresh co 6 godzin i 23 minuty. Gdyby był robiony co dokładnie 4 godziny to już powinno ich być 1501.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Genialna decyzja Asusa. Ten monitor będzie królem sprzedaży jak ktos nie chce qd-oled z jakiegoś powodu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może tak być, bo dużo ludzi narzeka na matową powłokę. Jednak po tym co widziałem na porównaniu, to sam dalej zdecydowanie wolę mat na typowe warunki domowe. ASUS podkręcił trochę HDR w jaśniejszych scenach, ale za to EOTF jest zrąbany na najwyższym ustawieniu jasności. Mam wrażenie, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie dobrze ogarnąć HDRu w monitorach. W QD-OLED mamy kaganiec na ~450 nitów z poprawnym EOTF albo ~1000 nitów z zupełnie rozjechanym EOTF. Podobnie się też dzieje we wszystkich ostatnich WOLEDach. Można spokojnie czekać na panele kolejnych generacji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Większa konkurencja może spowoduje jakieś ruchy cenowe bo tak to większych różnic nie będzie. To te same panele od LG lub Samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 25.05.2024 o 17:53, PiPoLiNiO napisał:

Z 32 qd-oled już z naprawiony softem i bez większych wad masz Gigabyte i MSI. Do tego Asus który ma mimo 3 miechów nadal pełno problemów z firmware. Zakrzywionego Della, ale o nim to ja nic nie wiem oprócz tego, że mnóstwo sztuk przychodzi porysowanych i niektórzy po 3-4 razy wymieniali. 

Dellowi dalej szkoda, żeby nakleić folię na matrycę? :E Nigdy tego nie pojmę, mój DWF na szczęście przyszedł nieporysowany

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi