Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Metr od 27 cali to żaden hardkor tylko zdrowy dystans. Metr od 42 cali to już jednak hardkor wg mnie. Totalnie to niekomfortowe pod wieloma względami. O 55 calach z metra nie wspominając bo to już proszenie się o problemy 😄 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Używałem 55" do PC i PS5 z odległości 1,0-1,2m, ale oszukiwałem trochę sam siebie. Nie dałem rady ogarniać tego wzrokiem, a na forach pisałem, że było dobrze. Gówno było dobrze. Teraz mam 42" i jest idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
28 minut temu, Kyle_PL napisał:

@Minciu

Może Sylwester ma "lornetkowy wzrok". Jeden kumpel też tak ma, że jak ogląda film na 55" ekranie, to przy odległości jakoś 3m jest mu za blisko (mówi, że źle mu się patrzy/ za duży ekran), podczas gdy ja z 2m nie mam problemu na tym samym ekranie (gdyby był większy, to tez nie miałbym problemu).

coś w tym może być..dla mnie 42 cale z metra czy metra z groszem dają średni ikspiriens i właśnie takie uczucie, ze jest za blisko

anyway, każdy lubi co innego

Edytowane przez MuziPL

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wy sobie jaj nie róbcie, 80cm dla 27" to daleko? To jak wy te detale widzicie :E

Dla 27" to jest jak dla mnie idealna odległość do gier sieciowych, bo z tej odległości widzę cały ekran idealnie ostro, wtedy nie muszę ruszać nawet oczętami co się dzieje w innej części ekranu, a to daje duża przewagę w takich grach, na 42" a jeszcze lepiej 48" to by mi przy tej odległości głowa skakała jak na sprężynce

Edytowane przez SylwesterI.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam od kanapy do TV niecałe 2 metry i chętnie bym zmienił 55" na 77" i wcale nie uważałbym że jest za duży :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja jestem zapewne w mniejszości, ale 27 cali z metra ostatnio do szybkich singli jest dla mnie idealne. Może to przejściowe, może to się leczy, ale świetnie mi się w ten sposób gra ostatnio w single.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

55" do PC z 1m jest jak 

Edytowane przez ShaDow_Pro
  • Thanks 1
  • Haha 5
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 minut temu, MuziPL napisał:

Metr od 27 cali to żaden hardkor tylko zdrowy dystans. Metr od 42 cali to już jednak hardkor wg mnie. Totalnie to niekomfortowe pod wieloma względami. O 55 calach z metra nie wspominając bo to już proszenie się o problemy 😄 

Używam 27" jakieś 80cm i mógłbym mieć większy monitor, żaden problem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, galakty napisał:

Używam 27" jakieś 80cm i mógłbym mieć większy monitor, żaden problem.

Spoko, ale nie wiesz dopóki na własnej skórze nie sprawdzisz. W moim przypadku 34 cale z metra wydawały mi się za małe i myślałem, że 42 cale z metra do grania będzie bajka, ale nie jest. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Ja nie wiem jaką dokładnie mam odległość na biurku do monitora, ale po przesiadce z 27 na 32 to wydawał się duży monitor. Potem zmiana na 21:9 34" i o ile jest trochę szerszy to na wysokość malutki. Myślę że gdybym miał miejsce to 42" 16:9 nie byłoby problemem jako ekran u mnie. Teraz 32" 16:9 już nie robi takiego wow bo się przyzwyczaiłem a 27" zdaje się być malutkim monitorem.

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Indywidualna rzecz. Jak regulacja fotela w aucie. Jeden ma kiere na klacie, a drugi zimny łokieć i leży w kanapie z prostymi kopytami.

Miałem 27 cali 1440p. Uznałem, że przeskok na 4k ma mi dać podwójny efekt. Nie tylko ładniej, ale większy! Poza tym bałem się, że upchniecie 4k w tak samo małych 27 calach będzie "glupie". Postawiłem na 32' i... do dziś "się asymiluję". I śmiem twierdzić, że na tych śmiesznych 27' było mi... jednak wygodniej ciut. ;)

Edytowane przez *** ChOpLaCz ***

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystko zależy od wzroku i odległości. Ja mam 27 cali 1440p z jakiś 65-70 cm i jest idealnie. Gdybym miał z metr to faktycznie 32 cale lub więcej byłoby spoko, przy obecnej odległości dostałbym oczopląsu😄

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odległość od monitora jest mocno osobistą kwestią. 

Kiedyś Linus zrobił ciekawy eksperyment. W przygotowanym pokoju postawili ogromne TV i krzesło. Pracownicy bez żadnych sugestii mieli sobie wybrać optymalne miejsce siedzenia. Wynik eksperymentu był zaskakujący. Od wybranych skrajnych wartości dzieliły całe metry. Więc nie widzę powodu, aby z monitorami miałoby być inaczej.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
20 godzin temu, PiPoLiNiO napisał:

Powodzenia z 55 calami z metra jako monitor. Jako TV do oglądania spoko :) 

Tłumacze Ci że robisz dokładnie tak, jakbyś miał 55 na metrze. Ta sam zakres kątowy widzenia. Wiesz co to jest? Weź kciuka i zobacz czy patrząc się w niebo zasłonisz księżyc, jak tak to co to znaczy? Że masz kciuk większy niż księżyc? 

20 godzin temu, MuziPL napisał:

coś w tym może być..dla mnie 42 cale z metra czy metra z groszem dają średni ikspiriens i właśnie takie uczucie, ze jest za blisko

anyway, każdy lubi co innego

11 godzin temu, MaxaM napisał:

Odległość od monitora jest mocno osobistą kwestią. 

Kiedyś Linus zrobił ciekawy eksperyment. W przygotowanym pokoju postawili ogromne TV i krzesło. Pracownicy bez żadnych sugestii mieli sobie wybrać optymalne miejsce siedzenia. Wynik eksperymentu był zaskakujący. Od wybranych skrajnych wartości dzieliły całe metry. Więc nie widzę powodu, aby z monitorami miałoby być inaczej.

Bo to kwestia przyzwyczajenia. Ale zawsze kończy się tak samo, nie ważne czy to 14" 19" 24" 27" 32" 42". Wszystko za duże jest do czasu. Zawsze ta sama gadka. Ci co dzisiaj plujja na 42" kiedyś pluli jeszcze bardziej na 27". Ktoś jeszcze dzisiaj uważa że 27" jest za duży?

Edytowane przez Minciu
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jaki jest sens kupowania większego ekranu jak go zaczynasz od siebie odsuwać, bo jest za duży 😂

• Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odsuwasz go żeby optycznie pomniejszyć, ot logika ;)

To jest właśnie ten moment kiedy faktycznie jest już za duży i jak się w kinie odpowiednio odsuniesz to też da się używać więc gdzie jest limit? 8:E

W dniu 12.06.2024 o 08:22, Minciu napisał:

Weź se 1024p ekranik nawet i graj dalej w ultra, tylko nie gadaj publicznie że detal w niższej rozdzielczości jest lepszy bo to bzdura.

Ja bym sobie chętnie wziął jakość filmów blu-ray 1080p w grach zamiast renderowania byle czego w 4k jak mamy teraz ;) Ale nie mam takiego wyboru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, kadajo napisał:

Ale jaki jest sens kupowania większego ekranu jak go zaczynasz od siebie odsuwać, bo jest za duży 😂

Odsuwasz go bo chcesz żeby jak największą powierzchnia ekranu była w polu widzenia dokładnego

Rys94.gif

dla tego podawane są odleglosci od oka do ekranu dla roznych przekątnych,  dla tego jak pisalem 27" ekran trzymam 80 cm od oczu , bo w fps chce widziec dokladnie co sie dzieje w grze , a nie latac galami na boki i w pionie

co z tego ze ustawie sobie 48" metr od oczu jak dokladnie bede widzial tylko srodek ekranu, a krawedzie beda juz w polu widzenia peryferyjnym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

77 z 2 metrów jest super. Jako TV do filmów albo do grania na padzie. Ale jak ktoś pisze, że 48/55 jest okej z metra jako monitor na biurku, to zaloże się o wszystkie pieniądze, ze teoretyzuje i nigdy tak nie używał. A opiera się własnie na tym, że jako TV wydaje się to spoko z tej odległości. Tyle, że użytek jako monitor, a jako TV, to 2 różne zastosowania wbrew pozorom. 42 cale jeszcze mogę zrozumieć. Ale jakieś filozofie o księżycu mniejszym od kciuka jako porównanie do ruszania głową patrząc na 55 cali z metra, to wyższy level abstrakcji :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
51 minut temu, Wu70 napisał:

To jest właśnie ten moment kiedy faktycznie jest już za duży i jak się w kinie odpowiednio odsuniesz to też da się używać więc gdzie jest limit? 8:E

Limitem jest powierzchnia podłogi. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, MaxaM napisał:

Ciekawy? Ciekawy to by był jakby posadził ludzi którzy nigdy nie uzywali monitorów czy TV. Jak jeden uzywał laptopa 14", a drugi TV 65" to wiadomo że będą inaczej siadać XD Linus i ciekawy eksperyment, dobre... 

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
47 minut temu, SylwesterI. napisał:

co z tego ze ustawie sobie 48" metr od oczu jak dokladnie bede widzial tylko srodek ekranu, a krawedzie beda juz w polu widzenia peryferyjnym

Wizja peryferyjna jest mniej ostra ale bardziej wrażliwa na ruch, więc to może nie jest głupie :E 

Ja nigdy nie rozumiałem ludzi którzy kupują przykładowo większe TV do salonu i odsuwają kanapę, bo jak większy TV to można siedzieć dalej.

To po co większy TV, skoro będzie tak samo duży według miary kątowej jak odsuniesz kanapę? Równie dobrze możesz kupić mniejszy TV i przysunąć kanapę :E Jak kupuję większy TV to po to, żeby siedzieć tak samo blisko i mieć bardziej "cinematic experience" i widzieć więcej detali na większym ekranie z tej samej odległości. 

Edytowane przez cichy45

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pro gracze FPS nie mają monitorów wielkich jak ściana ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Bo obejmują cały ekran wzrokiem a kręcenie gałami wpływa na skupienie i reflex ?😉

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi