Skocz do zawartości
Pioy

Monitory OLED - temat zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Wtedy wyciągam z szafy CRT i jakoś ten branding OLED'a już nie taki straszny :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
26 minut temu, sideband napisał:

, że ciężko o idealną powtarzalność w parametrach diod, które składają się na piksele. Zwykłe diody LED też mają swoje rozbieżności i nie da się tego uniknąć.

Ale tutaj wyraźnie nie chodzi o same piksele. Przyjrzyj się na przykładowych zdjęciach jak wygląda ten problem. Do tego dodaj, że wiadome jest, że piksele są nakładane wertykalnie. To jest ewidentnie problem nakładania/podłoża/kleju czy innej precyzji, ale nie samych pikseli. 

Edytowane przez MaxaM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jak teraz tworzą te panele ale kiedyś głośno się mówiła ze mieli przejść na jakąś technologie natryskową która miała być tańsza i podobno skutecznie wyeliminować bandig. Ale nie wiem co z tego wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Rewelacja. W ogóle matryce podwójne, zawsze dają spory zysk (dwuwarstwowe IPS - kilkanaście procent droższe w produkcji od zwykłych, a czerń/kontrast jak w OLED). Mam nadzieję, że te Tandem OLED staną się standardem (czas życia panelu x2 to jest odlot)

Możesz mi wkleić coś o tych dwuwarstwowych IPS? Jedyne co znajduję to IPS Black, ale to nie to.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, MaxaM napisał:

Ale tutaj wyraźnie nie chodzi o same piksele. Przyjrzyj się na przykładowych zdjęciach jak wygląda ten problem. Do tego dodaj, że wiadome jest, że piksele są nakładane wertykalnie. To jest ewidentnie problem nakładania/podłoża/kleju czy innej precyzji, ale nie samych pikseli. 

Dlatego kompensacja potrafi bardzo mocno redukować banding?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może zredukować część problemu. Często pionowe pasy są na stałe. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To teraz sprawdź sobie banding przy min i max jasności. To zobaczysz jak zmienia się banding i widać zauważalną redukcję przy max jasności przynajmniej na WOLED. Ale nie będę się upierał, że tylko diody stanowią problem nie jestem w stanie tego w żaden sposób sprawdzić czy zweryfikować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę historii panowie :D

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, CajraX napisał:

Możesz mi wkleić coś o tych dwuwarstwowych IPS? Jedyne co znajduję to IPS Black, ale to nie to.

https://news.panasonic.com/global/press/en161128-4

https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg3146/

14 godzin temu, kadajo napisał:

Podwójne panele w LCD miały być takie super i praktycznie nigdzie ich nie ma. Poza jakimiś chyba profesjonalnymi, drogimi monitorami.

Sam się zastanawiam nad powodem takiego stanu rzeczy. ... może powodem jest chciwość patentowa?

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dlatego jak ktoś pisze ze nie ma bandingu to po prostu świadomie lub nieświadomie kłamie. :)

Niestety potem to czytają osoby, które nie siedzą głęboko w temacie, kupują TV/Monitor i jest zdziwienie/rozczarowanie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie każdy ten banding widzi... ;) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepsze ze jak się porówna pierwsze zdjęcia z 2017, czyli z okresu królowania B7 do dzisiejszych to banding zmienił tylko szerokość i ilość swoich pasków na mniej szerokie, ale większą ich ilość :E

Większy postęp się dokonał zdecydowanie w jakości zdjęć ze smartfonów :E

20 minut temu, galakty napisał:

Nie każdy ten banding widzi... ;) 

Dlatego napisałem ze może "nieświadomie" kłamać :E

O, przeglądając temat znalazłem to, o czym wczoraj pisałem :D

Demura test :D

https://www.oled-info.com/correcting-oled-and-microled-display-quality-improve-production-efficiency-and

Czyli banding ma swoja techniczną nazwę, nareszcie :D

3a58f53e1e68ef1fdfa6d2204a565990.png

Ehh starość nie radość :D

@PiPoLiNiO kształć się chłopie, bo wiecznie żyć nie będe :E

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sądzę EIZO, gdyby weszło w OLED, to by rozwiązało w swoich monitorach problem z nierównomiernością szarości (przy pomocy DUE) - oni są ekspertami w kompensacji niedoskonałości przy pomocy tych swoich układów. Choć jak zwykle zapewne będą takie kompensacje w ich wyższych modelach za worek pieniędzy, a zwykłe EV dostaną niekorygowany standard.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, kadajo napisał:

kształć się chłopie, bo wiecznie żyć nie będe :E

Chodzi Ci o nazwę? Ja to widziałem dawno temu. Banding brzmi lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@*** ChOpLaCz ***

No ten g6 zapowiada się zacnie

ciekawe jak wypada kontra dell 27' 2k 360hz?

ogólnie i tak ja z moim kumplem wstrzymujemy się z OLED na jesień jak masa gierek nowych wyjdzie :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@kadajo No i wyobraź sobie że piszesz gdzieś Line Mura... 10 na 10 nie wie o co chodzi :)

Edytowane przez PiPoLiNiO

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to niech się kształcą jak nie wiedza, kogo to obchodzi. :D

Obniżanie poziomu wiedzy do odbiorcy często prowadzi do ogłupienia, nie wiedziałeś tego ? :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To bez znaczenia. Jak ktoś w czymś siedzi i wie więcej to super, ale musi posiadać umiejętność dostosowania się do rozmówcy/-ców

Co z tego, że brzmisz mądrze jak nikt Cię nie rozumie. 

Piszesz Siena Mora, potem jeszcze musisz 10 postów odpowiadać co to jest. Napiszesz banding i masz spokój. Czasami nie ma co świrować :)

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czasami tak. Ale tutaj warto jednak bardziej technicznie rozmawiać. Moim zdaniem dzisiejszy brak wiedzy u ludzi właśnie bierze się z tego ze im się wszytko ułatwia i daje na tacy.

Po co im tłumaczyć niech sami rusza dupę i się dowiedzą co to jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

No ale sam nie wiedziałeś, że banding jest oficjalnie nazwany. Więc jak bym tak napisał to byś zapytał co to. Chociaż fakt, Ty może nie. Ty pewnie byś sprawdził najpierw w Google. Ale reszta? ;D Dlatego ja nie jestem fanem spinania się. Kiedyś mi zwróciłeś uwagę, że piszę 2k o 1440p. I już wtedy Ci napisałem, że robię to, bo tak rozumuje większość która się wypowiada :)

Do tego na tym forum dochodzi teoretyzowanie na poziomie jakiego nigdy nie doświadczyłem. Więc już w ogóle dałem sobie spokój ze spinaniem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie pamiętałem, a nie kompletnie nie wiedziałem ;)

Dlatego napisałem starość nie radość.

A wczoraj jak pisałem o wyrównywaniu niedoskonałości nawet słowem o tym nie pisnąłeś, mało tego pisałeś ze to nie robi się w czasie produkcji wiec trochę to sprzeczne z tym co teraz piszesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Czemu sprzeczne? Znałem nazwę. Ale byłem przekonany, że to się robi w trakcie użytkowania skoro ciągle pojawia się i znika, lub odwrotnie :) Tzn z fabryki też są pasy po włączeniu, ale właśnie to, że się zmieniają dla mnie oznaczało, że fabryka nie ma nic do rzeczy. Teraz już wiem, że nie. Zresztą pisałem już wczoraj, że zostałem uświadomiony dlaczego te pasy są takie równe jak od linijki :)

Widza o nazwie nie sprawia, że przeleciałem dogłębnie cały temat i zrobiłem z tego doktorat ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No spoko.

Temat nadal ciekawy, dlaczego pomimo tak dokładnego skanowania tak ciężko jest idealnie wyrównać panel przy niskim poziomie jasnoci. No i jest chyba odpowiedz na pytanie dlaczego to się pojawia i znika, dane zapisane w kontrolerze się nie zmieniają a napięcia na komórkach już tak, ta różnica powoduje ze banding z czasem robi się bardziej widoczny. I tak jak pisałem wczoraj trzeba by co jakiś czas aktualizować dane w kontrolerze do aktualnie zeskanowanych z panelu.

Cały problem w tym ze to trzeba robić optycznie, gdyby znaleźli jakiś sposób na odczytywanie tego na poziomie elektroniki to panele mógłby same się rekalibrowac co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi