Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wczoraj odebrałem nowy dysk m2, jest to Kingston NV2 M.2 Pcie 4.0 NVMe 1TB. Chciałem go wymienić za 500 Gb Samsunga SSD 980, z uwagi na mniejszą pamięć. Wymieniłem Samsunga na Kingston i w momencie ładowania Windowsa przy starcie systemu, kółko się zawiesza, pokazuje się BSOD z informacją Critical Service Failed. Po kilku restartach które dają dalej BSOD, komputer daje mi możliwość skorzystania z recovery mode i kilku innych opcji, jak np. wejście do biosu. Wyświetla się błąd 0xc0000001. Dodam że to nie jest dysk, który ma trzymać system, bo na taki mam osobny ssd sata od cruciala. Po wyjęciu Kingstona ze slotu wszystko normalnie się wczytuje. Po zamontowaniu z powrotem Samsunga też wszystko okej. Mam rozumieć, że nowy dysk Kingstona jest uszkodzony?

Mobo: MSI B450 GAMING PLUS

CPU: Ryzen 5 5600X

GPU: RX 6600XT

PSU: SilentiumPC Supremo FM2 650 Gold

Ram: 4x8 Ballistix Crucial 3200mhz

Edytowane przez monszy213

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej ten Kingstoon jest uszkodzony. Niech ktoś napisze, czy wkładając dysk 4.0x4 do slotu PCIe 3.0 x4(ta płyta ma tylko taki slot), mogą się dziać takie rzeczy. Ja słyszałem tylko o pracy z niższą prędkością.

Może spróbuj aktualki biosu (włóż tylko tego Samsunga, na którym komputer działa ok.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest aktualny, robiłem update grubo przed zamiarem kupienia jakiegokolwiek m2. Przejdę się jeszcze do informatyka może będzie miał platformę na której uruchomi dysk i sprawdzi czy też mu się tak dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W komputroniku, gdzie kupiłem dysk sprawdzili go, powiedzieli że działa, nawet zainstalowali na nim system. Ja po downgrade i instalacji biosu ze strony MSI z 2022/08/10 i aktualizacji sterowników dalej dostaje BSOD. Może on być niekompatybilny z B450 Gaming Plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz oddaj i weź nowy kc3000. Jak dalej nic zejdź na dysk pcie3.0. może jakieś uszkodzenie procesora ,mobo. Niekompatybilność wątpię. Dysk i mobo popularne ,byłoby tematów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to na płycie slot M.2 to 3.0 x4. Ty masz dysk 4.0x4. Generalnie nie powinno to powodować takich problemów, no ale...

A próbowałeś np zmiany firmware dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Flik napisał:

Z tego co pamiętam to na płycie slot M.2 to 3.0 x4. Ty masz dysk 4.0x4. Generalnie nie powinno to powodować takich problemów, no ale...

A próbowałeś np zmiany firmware dysku?

Tak na płycie jest 3.0 x4.

Zmiany firmware nie próbowałem, jak to zrobić w momencie kiedy nie mogę się nawet do windowsa dostać z tym dyskiem kingstona?

Edytowane przez monszy213

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia. Pewnie jakimś oprogramowaniem, być może dołączonym do dysku, ale jeśli masz zamiar go oddać, to może jednak się wstrzymaj.

Zastanawia mnie to. Nie wiem jak to interpretować.

1x M.2 slot (Key M)*
Supports PCIe 3.0 x4 (1st, 2nd and 3rd Gen AMD
Ryzen™, Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics and 2nd
Gen AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics) or PCIe 3.0 x2
(Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics) and SATA 6Gb/s
2242/ 2260/ 2280/ 22110 storage devices

Ten Ryzen to jaka generacja? Wiem, że ZEN3, ale która generacja? Piąta? Sorki, ale nie jestem biegły w Rysiach.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen 3 to 4 generacja. Co do dysku to jest program kingston ssd manager, ale nic nie zrobię dopóki się nie dostanę do windowsa :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, monszy213 napisał:

Zen 3 to 4 generacja.

Jeśli dobrze rozumiem ten zapis, to to złącze M.2 na tej płycie jest kompatybilne z Ryszardami  do 3 generacji.

Masz jakiegoś starszego Rysia, by wsadzić go testowo?

Albo po prostu to 4.0x4 na złączu 3.0 x4 robi problemy. Może taka specyfika tej płyty, bo w sumie nie powinno być czegoś takiego z tego powodu.

Pisałeś, że  Samsung SSD 980 działa. On jest 3.0x4.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego Ryzena, ostatni jaki tu chodził to 5 2600 ale nie mialem wtedy SSD M2. Moja płyta pociągnie ryzena 4 generacji, jest nawet w compatibility tab, na stronie producenta. Wymagana jest tylko aktualka biosu. Generalnie dzisiaj wgrałem najnowszy bios jakie istnieje od MSI z 2022/08/10 bo myślałem że to wina biosu w wersji beta, i wydaje mi się, że pecet stracił z 5-10% na wydajności bo benchmark z WZ2 pokazuje trochę niższe FPSY. Ale to moja dygresja. Jutro jeszcze pójdę do lokalnego informatyka z którym można się normalnie dogadać i wyciągnąć od niego więcej. Może on mnie postawi w jasnej sytuacji. Tak samsung mimo mojej mylności jest 3.0x4 a nie 4.0, może rzeczywiście ten dysk jest uparty i nie pójdzie u mnie.

Edytowane przez monszy213

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, monszy213 napisał:

 Moja płyta pociągnie ryzena 4 generacji, jest nawet w compatibility tab, na stronie producenta.

Płyta jak najbardziej, ale mówie o złączu M.2 w połączeniu z Ryszardami powyżej 3-gen.  Włóż tam dysk 3.0x4 skoro tak działa. Nie wiem, czy ryzykowałbym z kolejnym 4.0x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cuda jakieś, ten dysk ma normalnie działać na tej płycie, tyle że wolniej...

procesor nie ma znaczenia

oczywiście różne klocki się zdarzają, coś się może gryźć, np zmiana portu SATA może pomóc  ( poza 5,6 bo te masz wyłączone przez obsadzone m2 nvme )

b450 msi max/non max to bardzo popularne płyty, ludzie mają na nich wszystko

procesor kupiłeś nowy ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, odważyłem się po prostu na tym kingstonie zainstalować system. Byłem u informatyka zrobił na moich oczach test i wytłumaczył dlaczego się tak działo. Jakimś cudem Kingston na platformie AMD wymusza siebie jako pierwszy, dlatego dostawałem BSOD jakoby systemu nie wykrywało. Postawiłem system na tym Kingstonie, bo doradził mi żebym ten SSD Sata od Cruciala, na którym dotychczas miałem system, schował ze względu na jego prędkości. Dysk działa prawidłowo, tylko jakimś prawem zamiast bootować Cruciala SSD gdzie miałem Windowsa to bootował tego Kingstona i żadną metodą nie dało się tego nadmienić. Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...