Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym wymienić wentylatory w obudowie Be Quiet 500DX. Zależy mi głównie na ciszy, te fabryczne były nieco zbyt głośne. Myślałem o zamontowaniu dwóch be quiet! Silent Wings PRO 4 140mm PWM - jeden na tył, jeden na przód. To dobre wentylatory? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cenie takich dwóch kupisz 4 x Endorfy Fluctus. 

Ja mam nimi wyładowaną obudowę, działają cały czas na 500 rpm. Są niesłyszalne przy tych obrotach i chociaż obroty sa niskie to sprzęcik utrzymuje bardzo dobre temperatury bo tyle wentyli tworzy wystarczający przepływ masy powietrza. 

Osobiście wolałbym właśnie kupić 4 sztuki i dać dwa na front (a najlepiej trzy) i jeden na górę, jeden na tył, żeby to się miało siłę skutecznie wentylować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Silent Wingsy 3, szału w tej cenie nie robiły, tyle że były ciche. Zawsze kosztowały te 100zł+/szt i widzę, że nic się nie zmieniło.

Jeśli chcesz coś wydajnego w dobrej cenie i za razem cichego to Endorfy Fluctus. Jeśli coś jeszcze cichszego to ja korzystam z Arcticów P12 ARGB i jestem mega zadowolony, zarówno z kultury pracy, wydajności, jak i samej estetyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak glównie na ciszy to shadow wings 2 są najcichsze z dostępnych na rynku od BQ i ogólnie :] SW3 są znaczie głośniejsze np bo mam jedne i drugie. DX to dobra obudowa nie zatkana filtrami z otwarym frontem wersje 140 całkiem niezle dmuchają shadow wingsów w zupełności wystarczą, nie trzeba tam pakować wentyli z wysokim ciśnieniem. Posłuchaj sobie stare silent wings 2 vs 3 , dwójki były najcichszymi wentylatorami jakie widziałem i shadow wings 2 są tak samo ciche

 

 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miało być cicho a nie z buczeniem :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego porównania wynika, że gdyby nie to buczenie, to P12 są cichsze od Fluctusów, mają ogólnie przyjemniejszy profil dźwiękowy. Zatem do obudowy P12/P14 bo RPM zmienia się w wąskim zakresie, Fluctusy na radiatory bo nie buczą, ewentualnie te P12 z RGB ale ich nie miałem, podobno nie mają już tych problemów co zwykłe P12.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem tonę wentylatorów i dla mnie SW3 140mm jako wentylator do obudowy wygrywa pod względem wydajności/kultury pracy z wszystkim. Przede wszystkim bardzo małe zjawisko rezonansu w porównaniu do innych wentylatorów, a to jest najgorsze.

Co do SW4 się nie wypowiem, bo jeszcze nie miałem styczności, lecz w jakiejś recenzji narzekali na wibracje, a wibracje zazwyczaj równają się bardzo nieprzyjemnemu zjawisku rezonowania.

 

Ten kto doradza P12 i P14 to...  :tse:

Rezonans i kupa buczenia. Masakra jakaś.

 

2 godziny temu, Send1N napisał:

jak glównie na ciszy to shadow wings 2 są najcichsze z dostępnych na rynku od BQ i ogólnie :] SW3 są znaczie głośniejsze np bo mam jedne i drugie. DX to dobra obudowa nie zatkana filtrami z otwarym frontem wersje 140 całkiem niezle dmuchają shadow wingsów w zupełności wystarczą, nie trzeba tam pakować wentyli z wysokim ciśnieniem. Posłuchaj sobie stare silent wings 2 vs 3 , dwójki były najcichszymi wentylatorami jakie widziałem i shadow wings 2 są tak samo ciche

Co do Silent Wings 2 to zdecydowanie mega ciche, aczkolwiek chyba 140mm lubiła sobie łożyskiem poklikać, gdzie przy 120mm było cicho. Aczkolwiek są to mniej wydajne wentylatory niż SW3.

Swoją drogą, te Shadow Wingsy 2 to nie jest tak na dobrą sprawę Silent Wings 2 w przebraniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, DyndaS napisał:

Ten kto doradza P12 i P14 to...  :tse:

P12 - na niskim RPM łożyska nie słychać, wydajność to topka, cena bardzo niska, konkurencja jest lepsza ale znacznie droższa - Noctua A12x25 i Phanteks T30.

P14 - w zasadzie to chyba najwydajniejszy wentylator 140mm na rynku, łożysko sprawuje się lepiej niż w P12, cena bardzo niska, obecnie nie ma konkurencji (chyba że Fluctus 140?).

Wersje RGB obu powyższych są lepiej wykonane, cena/wydajność nadal wypada lepiej od konkurencji, ogólnie ciężko nie polecać. :D

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Krisol napisał:

P12 - na niskim RPM łożyska nie słychać, wydajność to topka, cena bardzo niska, konkurencja jest lepsza ale znacznie droższa - Noctua A12x25 i Phanteks T30.

P14 - w zasadzie to chyba najwydajniejszy wentylator 140mm na rynku, łożysko sprawuje się lepiej niż w P12, cena bardzo niska, obecnie nie ma konkurencji (chyba że Fluctus 140?).

Wersje RGB obu powyższych są lepiej wykonane, cena/wydajność nadal wypada lepiej od konkurencji, ogólnie ciężko nie polecać. :D

Ja nie twierdzę, że słychać łożysko... No może poza tym pewnym zakresem. Tylko co mi po cichym łożysku, jak podczas pracy zamiast kompa mam rozklekotanego diesla, bo tak to brzmi. Rezonans przy tych wentylatorach jest po prostu paskudny. Wziąłem je testowo i po prostu tragedia. Gorszych wentylatorów pod tym względem to chyba nie miałem. P12 były najgorsze.

Noctua A12x25 miałem i bardzo dobre wentylatory, ale na radiator, a nie do obudowy. Na chłodnicy rezonans prawie żaden. Montując do obudowy już dużo gorzej. Noctuy ogólnie mają silne wibracje przez swoją wagę. Aczkolwiek ten wentylator bardzo na plus. Pod chłodnicę jak trzeba 25mm to super opcja.

Phanteksy T30 posiadam i kultura pracy minimalnie gorsza od noctua, ale dalej rezonans na chłodnicy niewielki. Przy obudowie nie testowałem. Jednak ogółem T30 > A12. Grubość robi swoje.

Zresztą każdy wentylator będzie mniej lub bardziej rezonował, a pytanie w jakim stopniu. Też jest to mocno zmienne w zależności od zakresu obrotów.

Autor jednak pyta się o wentylatory do obudowy, a nie na chłodnicę, stąd moim wyborem TOP dla 140mm jest zdecydowanie SW3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ja akurat w Meshify C nigdy nie miałem problemu z odczuwalnym rezonansem wentylatorów, a miałem same budżetowe modele - Arctic P12/P14/F12, SPC Sigma Pro/Fluctus/Zephyr, Fractal GP-12, może to wina Twojej obudowy.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krisol

Tak, to pewnie wina moich wielu obudów, a w tym i też kilku fractali. Fractal Define C też zresztą miałem.

Wiele wentylatorów testowałem na moim starym CM Mastercase, który jest właśnie zrobiony z dobrej blachy.

Nie każdy jest tak wyczulony oraz każdy ma też inne tło. Co osoba to też inna tolerancja na różne hałasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2023 o 20:16, DyndaS napisał:

Co do Silent Wings 2 to zdecydowanie mega ciche, aczkolwiek chyba 140mm lubiła sobie łożyskiem poklikać, gdzie przy 120mm było cicho. Aczkolwiek są to mniej wydajne wentylatory niż SW3.

Swoją drogą, te Shadow Wingsy 2 to nie jest tak na dobrą sprawę Silent Wings 2 w przebraniu?

miałem i mam 120 i 140 w szufladzie już stare jak świat silent wings 2 obydwa pracę łożyska mają wzorową nic nie klika/stuka itp ;) shadow wings 2 tak jak mówisz to jakby stare sw2 w przebraniu pod inna nazwa i wyglądzie ale pracują tak samo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę swoje 3 grosze. Polecam Fractale X2 GP-14, Silent Wings 3 140mm i Scythe Kaze Flex 140mm. Nie polecam Noctuy NF-P14S Redux (wyraźnie głośniejsze przy tym samym RPM. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fractale mi się zawsze z terkotaniem kojarzyły :P i venturi hf i hp terkotały 120 i 140 które miałem, jak i słyszałem w zasilaczu fractal ion jak wentyl terkocze :] gp takie dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Send1N napisał:

fractale mi się zawsze z terkotaniem kojarzyły :P i venturi hf i hp terkotały 120 i 140 które miałem, jak i słyszałem w zasilaczu fractal ion jak wentyl terkocze :] gp takie dobre?

Venturi HP na pewno, ale 120 albo 140mm bardziej. Aczkolwiek to nie terkot, a klikanie łożyska. Zresztą coś podobnego właśnie robił SW2 140mm, a robiłem kiedyś recenzję tych wentylatorów. Nawet mi wymienili sztukę na inną i dosłownie to samo. 

Te venturi o ile dobrze pamiętam chyba do 500 rpm było cicho, potem pojawiało się to klikanie, a jak już było słychać szum powietrza, to on to klikanie zagłuszał. Aczkolwiek ja korzystam właśnie z zakresu 600-1000 rpm zazwyczaj także... Gdzieś chyba w granicach 1000+ to klikanie "znikało".

No a szkoda, bo pomysł z tymi gumowymi rogami świetny. Nie znam wentylatora, który by bardziej niwelował przenoszenie wibracji.

Będę miał w łapach najnowszego iona, to aż sobie posłucham. Zresztą seasonic nie ma wcale cichych wentylatorów w swoich zasilaczach. BQ ma bardzo ciche o ile nie wymagają jakichś wysokich RPM.

W dniu 21.01.2023 o 15:22, stark2991 napisał:

Dorzucę swoje 3 grosze. Polecam Fractale X2 GP-14, Silent Wings 3 140mm i Scythe Kaze Flex 140mm. Nie polecam Noctuy NF-P14S Redux (wyraźnie głośniejsze przy tym samym RPM. 

Owe fractale, to nie są jakieś wybitne wentylatory, ale też nie są złe. Jak na standardowe przy obudowie to są jak najbardziej dobre.

Nocuta jest ciężka i powoduje dużo rezonansu/buczenia.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2023 o 18:05, Send1N napisał:

jak glównie na ciszy to shadow wings 2 są najcichsze z dostępnych na rynku od BQ i ogólnie :] 

Liczy się poziom hałasu przy danym przepływie, a nie poziom hałasu przy danym RPM.

14 godzin temu, Send1N napisał:

fractale mi się zawsze z terkotaniem kojarzyły :P

One chyba po jakimś czasie zaczynają terkotać. Po kolei używałem trzech (używam jednego, a były 3 szt. z obudową). Pierwszy 140 mi terkotał chyba od nowości, to od razu wyleciał, drugi zaczął terkotać po jakimś czasie (lata pracy), a teraz trzeci chyba zaczyna (słychać z bardzo małej odległości - zobaczę czy nie będzie gorzej za kilka m-cy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.01.2023 o 15:22, stark2991 napisał:

Dorzucę swoje 3 grosze. Polecam Fractale X2 GP-14, Silent Wings 3 140mm i Scythe Kaze Flex 140mm. Nie polecam Noctuy NF-P14S Redux (wyraźnie głośniejsze przy tym samym RPM. 

Nie ważna jest głośność w stosunku do RPM, tylko do przepływu powietrza.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kyle_PL napisał:

Nie ważna jest głośność w stosunku do RPM, tylko do przepływu powietrza.

No to powiedz mi jak to zmierzyć w domu, to Ci postawię  flaszkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, stark2991 napisał:

No to powiedz mi jak to zmierzyć w domu, to Ci postawię  flaszkę :)

No problem właśnie w tym, że niezbyt łatwo. Chyba tylko metody chałupnicze. Z tego powodu nie można pisać, że wentylator X jest lepszy, bo jest cichszy przy 900 RPM od wentylatora Y, bo ten Y może być cichszy przy danym przepływie, a osiąga go już przy np. 700RPM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, DyndaS napisał:

Venturi HP na pewno, ale 120 albo 140mm bardziej. Aczkolwiek to nie terkot, a klikanie łożyska. Zresztą coś podobnego właśnie robił SW2 140mm, a robiłem kiedyś recenzję tych wentylatorów. Nawet mi wymienili sztukę na inną i dosłownie to samo. 

Te venturi o ile dobrze pamiętam chyba do 500 rpm było cicho, potem pojawiało się to klikanie, a jak już było słychać szum powietrza, to on to klikanie zagłuszał. Aczkolwiek ja korzystam właśnie z zakresu 600-1000 rpm zazwyczaj także... Gdzieś chyba w granicach 1000+ to klikanie "znikało".

No a szkoda, bo pomysł z tymi gumowymi rogami świetny. Nie znam wentylatora, który by bardziej niwelował przenoszenie wibracji.

do tej pory mam venturi hf 120mm wsadzony do zasilacza spc enduro 650w i jest jeszcze w miarę na pewno o niebo lepszy od fabrycznego na łożysku kulkowym który był po prostu tragiczny nie szło wytrzymać, zwracałem wtedy 3 razy ten zasilacz aż w końcu poprawiłem sam fabrykę w 4 egzemplarzu :E ale hp to już konkretnie grały, miałem 140 na fortisie bo myślałem ze poprawie coś względem fabrycznej sigmy 140 i tylko pogorszyłem wtedy ;) natomiast stare jak świat silent wings 2 mam już x lat 120 i 140 luzem nie w budzie i zarówno w pionie jak i w poziomie praca wręcz idealna po przystawieniu ucha totalnie 0 dzwięku pracy łożyska tylko szum powietrza słychać nigdy wcześniej ani później takiego wentylatora jak silent wings 2 nie miałem (jeśli chodzi o ciszę) bo shadow wings 2 jednak sa ciut głośniejsze bo jednak po przystawieniu ucha minimalnie łożysko słychać ale to już z 10cm przestaje być słyszalne jednak na 1 miejscu stawiam stare SW2 :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kyle_PL napisał:

One chyba po jakimś czasie zaczynają terkotać. Po kolei używałem trzech (używam jednego, a były 3 szt. z obudową). Pierwszy 140 mi terkotał chyba od nowości, to od razu wyleciał, drugi zaczął terkotać po jakimś czasie (lata pracy), a teraz trzeci chyba zaczyna (słychać z bardzo małej odległości - zobaczę czy nie będzie gorzej za kilka m-cy).

Miałem 2x 140mm i 7x 120mm. Brane totalnie z różnego okresu. Od razu mają takie charakterystyczne klikanie podczas pracy, czy jak to mówicie terkot. Dla mnie to brzmi jednak bardziej jak takie klikanie niż charakterystyczny terkot.

13 minut temu, Send1N napisał:

do tej pory mam venturi hf 120mm wsadzony do zasilacza spc enduro 650w i jest jeszcze w miarę na pewno o niebo lepszy od fabrycznego na łożysku kulkowym który był po prostu tragiczny nie szło wytrzymać, zwracałem wtedy 3 razy ten zasilacz aż w końcu poprawiłem sam fabrykę w 4 egzemplarzu :E ale hp to już konkretnie grały, miałem 140 na fortisie bo myślałem ze poprawie coś względem fabrycznej sigmy 140 i tylko pogorszyłem wtedy ;) natomiast stare jak świat silent wings 2 mam już x lat 120 i 140 luzem nie w budzie i zarówno w pionie jak i w poziomie praca wręcz idealna po przystawieniu ucha totalnie 0 dzwięku pracy łożyska tylko szum powietrza słychać nigdy wcześniej ani później takiego wentylatora jak silent wings 2 nie miałem (jeśli chodzi o ciszę) bo shadow wings 2 jednak sa ciut głośniejsze bo jednak po przystawieniu ucha minimalnie łożysko słychać ale to już z 10cm przestaje być słyszalne jednak na 1 miejscu stawiam stare SW2 :] 

Kulkowe pchają do zasilaczy, bo są najtrwalsze, ale łożysko mają głośne.

Czyli wizualnie podobne, ale pewnie łożysko jakoś jest okrojone bądź zupełnie inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak nie patrzeć na kasę to jakiej firmy dzis wentylatory są najcichsze ze względnie dobra wydajnością ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DyndaS

teraz to już raczej większość na fdb fabrycznie jest, chociaż i te łożyska są sobie nie równe bo nie jeden z fdb terkocze w zasilaczu ;) chociaż kulki nic nie przebije (ten mój ex od spc tak chrobotał  że po 3 zwrotach miałem dość i postanowiłem pozbyć się gwary i wpakowałem tam wentyl fdb ?) , trwalsze to były od ślizgowych ale fdb myślę że rozwiązało tą walkę :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...