Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@lukadd Imo coś nie tak z tym testem. Chociaż nie wiem jak oni to dokładnie mierzyli.  Aczkolwiek praktycznie wszystko co sprawdzisz, to widać że phanteks ma sporą przewagę. Szczególnie powinien ją mieć przy niskich rpm przez swoją grubość co jest logiczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DyndaS

No na logikę i fizykę to faktycznie dziwnie wygląda, że noctua niby robi lepiej przy niższych wartościach RPM.

Ja nie jestem w stanie tego zweryfikować, teraz nie mam ochoty już zamawiać kolejnych wentyli, przerzucanie gratów i się bawić w porównania głośności, łożyska i wydajność. Szczególnie, że noctua mi podpasowała swoją kulturą pracy na 100%. 

Ale jak będę się bawił za jakiś czas i zmieniał budę u dzieciaka w kompie to je zamówię i przetestuję.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukadd

Nie da się ukryć, że A12 to świetne wentylatory. Najlepsze 25mm pod chłodnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DyndaS
P30 też mnie mega kusiło, w zasadzie po nieudanych SW4 to pomiędzy A12 a P30 się zastanawiałem.

Padło na A12, ale na pewno jak następnym razem będę grzebał w kompach to biorę te P30 sprawdzić sam jak one latają.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, że czarne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2023 o 11:18, Send1N napisał:

+ jeszcze dochodzi problem ze sprzedażą tych fabrycznych z budy i robi się człowiekowi bałagan :E 

No dokładnie, nikt tego nie chce kupić. Ale pozbyłem się bałaganu w formie gratisów gdy sprzedawalem niedawno Phanteksy PH-F140MP, które były na chłodnicy przed obecnymi Fluctusami ;) Czyli do dwóch Phanteksów klient dostał dodatkowo 2x wyjce NZXT od Krakena x62, plus 3sztuki 3pinowych od P600S :) Klient zadowolony, ja też, bo pozbyłem się bałaganu ;)  

W dniu 6.02.2023 o 11:59, Send1N napisał:

czyli nie masz funkcji ale osiągasz ten sam efekt :E

No właśnie ciekawe, bo Fluctusów na chłodnicy nie mogę wrzucić na 0rpm w Argusie, a mają fan stop :hmm: Z SW3 nie ma problemu, a tutaj zagwozdka :hmm: Ale to pewnie przez to, że nie są podpięte pod plytę, tylko pod Krakena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przeglądałem peperka i ktoś tam wstawił zdjęcie swojej budy w promce z Phantomem, niby wszytko spoko ale te wentylatory pod kartą ?

12751856-yyXjB.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, kadajo napisał:

Tak sobie przeglądałem peperka i ktoś tam wstawił zdjęcie swojej budy w promce z Phantomem, niby wszytko spoko ale te wentylatory pod kartą ?

12751856-yyXjB.jpg

Nie widać, ale jeśli jeszcze te górne też wyciągają powietrze to chyba chce próżnię stworzyć

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć użytkowników kompów to taki dziwny typ, który się tak bardzo nie zna, że doskonale musi zdawać sobie z tego sprawę, a zachowuje się, jakby się znał. Właśnie takie bezrefleksyjne okładanie skrzynki wentylatorami jak się wydaje; chamowaty montaż prowadzący do uszkodzenia czegokolwiek; karta/cooler/coś tam nie weszło do obudowy... Wiadomo, że temat kompów jest tak szeroki, że zawsze będziesz mocniejszy w jednym, słabszy w drugim, a i będziesz odkrywał kwestie, o których nie wiedziałeś nic, ale każdy ogarnięty zrobi jakiś research.

BTW ❤️ Gainward, szczególnie Phantom - to są zwykle imo najpiękniejsze karty :] I mówię to jako ktoś, komu bez znaczenia, kompletnie mnie nie rusza wygląd jakichkolwiek innych kart, ale te Phantomy są tak pikne, że nie mogę xD Ta czerń, te glossy wentylatory, te rureczki, te meshowe wstawki, no ja pierdziele :D EVGA też była tu fajna, ale wiadomo.

Cześć użytkowników kompów to taki dziwny typ, który się tak bardzo nie zna, że doskonale musi zdawać sobie z tego sprawę, a zachowuje się, jakby się znał. Właśnie takie bezrefleksyjne okładanie skrzynki wentylatorami jak się wydaje; chamowaty montaż prowadzący do uszkodzenia czegokolwiek; karta/cooler/coś tam nie weszło do obudowy... Wiadomo, że temat kompów jest tak szeroki, że zawsze będziesz mocniejszy w jednym, słabszy w drugim, a i będziesz odkrywał kwestie, o których nie wiedziałeś nic, ale każdy ogarnięty zrobi jakiś research.

BTW ❤️ Gainward, szczególnie Phantom - to są zwykle imo najpiękniejsze karty :] I mówię to jako ktoś, komu bez znaczenia, kompletnie mnie nie rusza wygląd jakichkolwiek innych kart, ale te Phantomy są tak pikne, że nie mogę xD Ta czerń, te glossy wentylatory, te rureczki, te meshowe wstawki, no ja pierdziele :D EVGA też była tu fajna, ale wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maras2574 napisał:

No właśnie ciekawe, bo Fluctusów na chłodnicy nie mogę wrzucić na 0rpm w Argusie, a mają fan stop :hmm: Z SW3 nie ma problemu, a tutaj zagwozdka :hmm: Ale to pewnie przez to, że nie są podpięte pod plytę, tylko pod Krakena

Ja mam wszystkie pod płytę i jak daje suwak na 0 to wszystkie stają ale nic nie tracisz bo jednak na samej chlodnicy niech się lepiej kręcą nawet na 400rpm, wczoraj zauważyłem że po czasie jednak na chłodnicy pasuje aby byl minimalny ruch powietrza bo się robi za ciepło w idle, w budzie niech sobie stoją :] 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Ja mam wszystkie pod płytę i jak daje suwak na 0 to wszystkie stają ale nic nie tracisz bo jednak na samej chlodnicy niech się lepiej kręcą nawet na 400rpm, wczoraj zauważyłem że po czasie jednak na chłodnicy pasuje aby byl minimalny ruch powietrza bo się robi za ciepło w idle, w budzie niech sobie stoją :] 

Nie żebym miał z tym problem i walczył zawzięcie o te 0rpm, ot, ciekawostka taka ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2023 o 13:42, lukadd napisał:

Mi się z gigusiem 4090 windforce udało. Start z zera jest ledwie słyszalny w zamkniętej budzie, bardzo lekko słyszalne 1 sekundowe i lekkie chrupnięcie i startuje bez przedmuchu na ~700rpm. SW4 te co zwróciłem załączały się znacznie głośniej :E

Jedyny problem z nim mam to teoretyczny, bo psuje mi wykres na jednym czujniku rpm wentyli w GPU-Z. Robi co jakiś czas peak jakby robił przedmuchy co jakiś czas. No, ale GPU mam już od grudnia, od początku obsłuchane, nawet patrzyłem na wentyle i ani drgną. Co najlepsze peak jest tylko na wykresie RPM, na procentowym już go nie łapie. Dziwna sprawa, no, ale jak dobrze działa w praktyce to nie zwracałem :E

Właśnie robiłem sobie wstępne testy wyjściowe na stałych RPM, aby mieć bazę do poprawiania krzywej.

W RDR2 po wstępnym wygrzaniu odpalone, na ~350W wentyle na GPU minimalnie poniżej 1000 rpm, buda top z chłodnicą 3x120 1000rpm, 2x 120 dół na 800rpm, front i tył 4 x 140 na 700rpm.

Tak wyszło:

4INgTIT.png

PBZ6tFs.png

A i jeszcze dodam, temp otoczenia w pomieszczeniu ~22 stopnie, a cała buda z gniazdka bierze podczas takiego obciążenia ~460W.

Przypomniałem sobie, że zapomniałem Ci napisać - RDR to wiesz :D Wrzuć te dziesięć minut Kombustora, który dojedzie kartę do tych jej maksymalnych ~450W, a wtedy pogadamy :D Nie żebym w nią powątpiewał, a zwyczajnie jestem ciekaw, jak przy poborach, które zobaczysz w najbardziej intensywnych gierkach, zachowuje się taki podstawowy model Gigusia :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem takie testy, oczywiście. Nawet gdzieś wrzucałem w wątku GPU. Metro ciśnięte na 450w czy Quake rtx. Oczywiście wentyle lecą znacznie mocniej wtedy na GPU. Jeszcze będę powtarzał testy po optymalizacji wentyli w budzie.

Ale takie ~350w to dla mnie punkt wyjściowy. Bo najwięcej gierek AAA jakie ogrywam to właśnie takie okolice poborów lecą. A nieraz i mniejsze. Więc teścik pod praktyczne zastosowanie i dostosowanie wentyli.

@Jurand ze Spychowa

Zrobiłem 450W w Quake 2 RTX. Wentyle w budzie tak samo jak wcześniej na sztywno, buda top z chłodnicą 3x120 1000rpm, 2x 120 dół na 800rpm, front i tył 4 x 140 na 700rpm.

Na GPU dałem na sztywno 1285rpm(1000rpm jak wcześniej przy 350W to nawet nie ma sensu bo nie lubię gotowania), test w takich samych warunkach, wygrzane wcześniej gpu i temp otoczenia ~22 stopnie.

FZ8kwvp.png

8XyZlV2.png

Ogólnie bardzo zadowolony jestem z tego najtańszego gigusia windforce, bardzo fajnie sobie radzi w mojej budzie.

 

 

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś za wleciały do obudowy 3 x T30 (na spód) - serio spoko wentylatory. Jakby dało się kupić 140mm w tym modelu to chyba bym nie dał rady się opanować i wymieniłbym stockowe / dokupił na górę   :)

Edytowane przez sonio
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, lukadd napisał:

Ogólnie bardzo zadowolony jestem z tego najtańszego gigusia windforce, bardzo fajnie sobie radzi w mojej budzie.

Próbowałeś sprowadzić kartę do powiedzmy 300-320W? ciekawe czy byś dużo stracił zegara bo pewnie zapas mocy na 4090 masz nawet w 4k :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Send1N

W takim Q2 RTX co ciśnie na maxa to nawet profil max UV (ja mam 2445Mhz i 0.87V)to dalej leci na ~350W.

Ale inne gierki RDR2 np. to już się robi ~250-260W. Strata wydajności trochę zależy od gry, ale poniżej 10%, w RDR2 ~8% mi wychodziło względem stock co bierze wtedy ~390-400W :E

Na profilu 0.9V i 2625Mhz w RDR2 ~290W i strata jakieś 3-4% fps względem stock 2745 przy 390-400W. Czyli ~100W mniej ciepła za ~3fpsy  typu 101 vs 98 :E

Edytowane przez lukadd
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i to wygląda porządnie 270-300w a wydajność i tak zacna - tylko normalne gry się liczą ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, lukadd napisał:

W takim Q2 RTX co ciśnie na maxa to nawet profil max UV (ja mam 2445Mhz i 0.87V)to dalej leci na ~350W.

To coś wysoki masz ten pobór mocy i słaby takt na takim napięciu :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sideband napisał:

To coś wysoki masz ten pobór mocy i słaby takt na takim napięciu :szczerbaty:

Nie najlepsza sztuka jeśli chodzi o UV.  Ale też na tym najmocniejszym uv profilu nie szukałem max stabilnych zegarów. Po prostu z zapasem wklepany. Kiedyś trzeba będzie poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

@kadajo Ty masz Fractala Meshify C jeżeli dobrze widziałem, sprawdzałeś jakoś dokładniej te 3x120mm vs 2x140mm? (fota z wątku o GPU) który układ wyjdzie wydajniej/ciszej? 

Niedługo będę wyrzucał HDDki z obudowy to mi zrobi trochę miejsca i zastanawiam się czy nie sprawdzić tego układu. Jednak Noctuka 140mm jest od 50% wyraźnie słyszalna, niezależnie od innych efektów. 

W dniu 19.02.2023 o 17:56, kadajo napisał:

Musisz umiejętnie ukrywać kurz w cieniu :E

9142893d4b7ef6cedd490931561c67d8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie testowałem z 2x140, Zdemontowałem je i wrzuciłem 3x120 Noctua. Czytałem gdzieś ostatnio ze 3x120 robi lepiej dla GPU wiec wybieram tę opcję, jeśli to prawda.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie mam podobny dylemat :) Czy dać na front obudowy 2x140 Fluctusy, czy 3x120 Arctic P12. Z Arctic'ami jest jednak ciszej, ale nie wiem, może ze 120-stkami przepływ powietrza będzie za mały w okolicach tych 900-1000RPM? A na ciszy mi jednak zależy, chociaż z drugiej strony to ma też trochę chłodzić a nie być jedynie ciche :P  Na górze budy mam zamontowanego Navisa F240, więc w sumie głównie chodzi o schładzanie GPU i dostarczanie wystarczającej ilości chłodniejszego powietrza żeby wentylatory na AIO na górze obudowy chłodziły radiator.

Edytowane przez sLoP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alyjen A co to za śmigła?

Zwykle 2x140 i 3x120 dają podobny efekt. Zwykle śmigła o mniejszej średnicy przy danym hałasie dmuchają mocniej oraz mocniej ciągną przez restrykcje. Z drugiej strony przerzucają mniej powietrza, ale wtedy śmigłom 140 przy restrykcjach ta przewaga w jakimś stopniu jest kasowana przez mniejsze ciśnienie statyczne. Niestety tu wszystko jest zwykle, więc nie ma zasady, bo śmigła mają różne możliwości, więc różnie się porównują.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

@Alyjen A co to za śmigła?

Zwykle 2x140 i 3x120 dają podobny efekt. Zwykle śmigła o mniejszej średnicy przy danym hałasie dmuchają mocniej oraz mocniej ciągną przez restrykcje. Z drugiej strony przerzucają mniej powietrza, ale wtedy śmigłom 140 przy restrykcjach ta przewaga w jakimś stopniu jest kasowana przez mniejsze ciśnienie statyczne. Niestety tu wszystko jest zwykle, więc nie ma zasady, bo śmigła mają różne możliwości, więc różnie się porównują.

 

ja mam 140mm Noctua NF-A14, w układzie jak niżej. Niestety od 700rpm już je słyszę, od 800rpm robią się zdecydowanie za głośne. Temperatury nie są problemem, ta dodatkowa 120mm z nawiewem na ram to osobna kwestia ;) ten problem jest już rozwiązany. 

No description available.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...