Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@Alyjen Niestety, ale pchanie gorących sprzętów do wyciszonych obudów, zwłaszcza takich niewielkich, wymaga solidnej gimnastyki w balansowaniu ciszy i chłodzenia. Na pewno zakoleguj się z apką od płyty głównej (btw fajne Armoury Crate), by przed obciążeniem przełączać prędkość wentylatorów obudowy na taką stałą, optymalną i możliwie nieuciążliwą dla ucha. Dla wygody warto pospinać śmigła splitterem. Ponownie polecam też stestowanie zdjęcia panelu przedniego, by zobaczyć czy gorąco masz bardziej przez niego/zbyt niską prędkość wentylatorów (przy nieobijających się 2xNF-A14 wątpię aby robił wielką różnicę), czy może pod górkę bardziej robi tu niewielki rozmiar skrzynki.

2 minuty temu, Send1N napisał:

Też jestem za shadow wingsami 2 jak jurand, może się powtarzam ale jak priorytetem jest cisza to bq nigdy mnie nie zawiodły a szczególnie silent wings 2 i właśnie shadow wings 2.

I za to szacun dla bq!, bo może zawsze znajdzie się coś lepszego w twardogłowym dBA/temperatura, ale śmigła bq! w temacie ciszy to pewniaki, które przy tym w swoich kategoriach całkiem nieźle dmuchają i nie wydają niepokazywanych przez decybelomierze gównianych dzwięków :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

@Alyjen Niestety, ale pchanie gorących sprzętów do wyciszonych obudów, zwłaszcza takich niewielkich, wymaga solidnej gimnastyki w balansowaniu ciszy i chłodzenia. Na pewno zakoleguj się z apką od płyty głównej (btw fajne Armoury Crate), by przed obciążeniem przełączać prędkość wentylatorów obudowy na taką stałą, optymalną i możliwie nieuciążliwą dla ucha. Dla wygody warto pospinać śmigła splitterem. Ponownie polecam też stestowanie zdjęcia panelu przedniego, by zobaczyć czy gorąco masz bardziej przez niego/zbyt niską prędkość wentylatorów (przy nieobijających się 2xNF-A14 wątpię aby robił wielką różnicę), czy może pod górkę bardziej robi tu niewielki rozmiar skrzynki.

 

To już sprawdziłem panel robi różnicę, bez niego jest zauważalnie chłodniej dlatego w ramach akcji "pudrowanie trupa" jedzie już do mnie panel od Meshify C, da się go przełożyć w miejsce pełnego panelu z Define C. 

Profile praca/gra też mam ogarnięte, to bicie Noctuy to taka bardziej uciążliwość bo mogę je pognać trochę wyżej i wtedy zamiast rezonować to sobie równiutko szumią co nawet przy graniu na głośnikach nie jest już słyszalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez panelu, a szczególnie bez filtra na pewno przewiew jest lepszy, ale niestety meshowe panele też takie kolorowe nie są - przy tych mniej restrykcyjnych można grubo spowolnić wentyle, więc mesh robi robotę, jeśli źródłem hałasu są śmigła obudowy, ale z drugiej strony każdy dźwięk z kompa wylatuje, a otwarte obudowy skłonne są bardziej do właśnie rezonansów (tu w rozumieniu nieregularnego brzmienia), więc można się koniec końców przejechać - efekt za każdym razem się okaże. W każdym razie mam nadzieje, że zrobisz tak, żeby było dobrze i ciekaw jestem, co z tego wyrzeźbisz, więc jak skońcysz eksperymenty, wróć do tematu :] 

W każdym razie @kam111 Silent Wings Pro to dobre wentylatory lol :D

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jurand ze Spychowa napisał:

@Alyjen Niestety, ale pchanie gorących sprzętów do wyciszonych obudów, zwłaszcza takich niewielkich, wymaga solidnej gimnastyki w balansowaniu ciszy i chłodzenia.

Pchanie się w wyciszone obudowy, to w ogóle jakaś pomyłka jest jeśli ma się sprzęt, który jednak wymaga dobrego chłodzenia.

Wyciszona obudowa pomoże wyciszyć na pewno dźwięki elektroniki czy też trochę w idle. Problem się zaczyna przy obciążeniu gdzie cała jednostka jest zdecydowanie głośniejsza niż przy obudowie typu sito.

Ograniczony przepływ wymusza większe obroty wentylatorów aby utrzymać taką samą temperaturę. Efekt jest odwrotny od oczekiwanego.

Jednak pozostaje jeszcze ta kula u nogi w postaci rezonansu na co i wyciszenie nie pomoże. Gdyby robili obudowy z 2-3mm stali, to by ten problem był praktycznie nieistniejący. No ale to podniosłoby znacznie koszty produkcji i wagę.

Do tego plebs by nie zrozumiał dlaczego obudowa jest np. 50% droższa, bo dla nich liczy się przede wszystkim cena, wygląd i światełka. Kiedyś obudowy robili z grubszej stali np. chieftec. Od lat po prostu tnie się grubość stali, bo głównym czynnikiem sprzedaży jest finalna cena.

Zresztą już sporo lat temu takie Enthoo Primo... Blachę bocznego panelu, to ja łapiąc dwoma palcami mogłem giąć. Cienka stal i kiepska jakość.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

weź arctici p12 nie pwm 

  • Confused 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DyndaS napisał:

Pchanie się w wyciszone obudowy, to w ogóle jakaś pomyłka jest jeśli ma się sprzęt, który jednak wymaga dobrego chłodzenia.

Wyciszona obudowa pomoże wyciszyć na pewno dźwięki elektroniki czy też trochę w idle. Problem się zaczyna przy obciążeniu gdzie cała jednostka jest zdecydowanie głośniejsza niż przy obudowie typu sito.

Ograniczony przepływ wymusza większe obroty wentylatorów aby utrzymać taką samą temperaturę. Efekt jest odwrotny od oczekiwanego.

Zbudowany pod ciszę komp będzie bardzo podobnie cichy w budzie przewiewnej jak w wyciszonej. Komp pod ciszę to nie obudowa, przewiewna czy wyciszona, a po prostu możliwie przegięte układy chłodzenia, których zapas temperaturowy można wydawać na obniżenie prędkości wentylatorów czy pracę w wyższej temperaturze w środku obudowy. Przekładanie takiego komputera ze skrzynki wyciszonej do przewiewnej to zamienianie hałasu wentylatorów obudowy na wydostający się hałas komponentów. Głośnego kompa przewiew ani wyciszenie cichym nie uczynią, a wręcz w przypadku takiego skurczybyka bardziej doceni się wyciszoną obudowę. Jednak sęk w tym, że komputer jest urządzeniem brzmiącym gównianie, przy dłuższych posiedzeniach męcząco, a wyciszone skrzynki sprawiają, że brzmi przyjemnie. A na brzmienie jesteśmy o wiele bardziej wyczuleni niż na głośność i wbrew pozorom w całym tym skupieniu na kulturze pracy właśnie o nie chodzi. Nawet nasz offtop w temacie jest tego przykładem.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jurand ze Spychowa

Nie zgodzę się z tym poza ostatnim zdaniem.

Podczas obciążenia komp w typowo wyciszonej obudowie nawet typu fractal, będzie zdecydowanie głośniejszy niż w zwykłej przewiewnej obudowie. Przerabiałem temat testując właśnie na przykładzie chyba define R5.

Żeby uzyskać takie same temperatury trzeba nadrabiać znacznie rpm wentylatorów. Testowałem różne konfiguracje umiejscowienia wentylatorów, a w tym 1:1 takie same. Większe obroty powodują większy rezonans, a więc jest właśnie jeszcze gorzej jeśli chodzi o to irytujące zjawisko. Karta graficzna, a dokładniej układ z niej też im wyższe obroty to w tym wyższe wibracje wpada, a to powoduje.... rezonans.

Szum jest jeszcze większy, a i więcej rezonansu do tego ze względu na powyższe.

Co do idle, to już praktycznie ma mamy dysków HDD. Jak zainwestujemy w dobre wentylatory, to przy niskich rpm nawet wyczulone ucho nic nie usłyszy z normalnej odległości. No chyba, że ktoś kupuje AIO, to jest pompa, ale też i rezonans od niej.

Także sens obudowy wyciszonej o ile ktoś nie potrzebuje czegoś specyficznego jest imo żaden. Ciężko się dopatrzeć zalet w obecnych czasach. Kiedyś głównym generatorem hałasu w spoczynku były dyski HDD, a to niwelowałem himuro położonym na miękkiej piance. Zdecydowanie cichsza praca i bez wibracji/rezonansu.

Przerabiałem wiele obudów, chłodzeń czy wentylatorów. Nie bazuję tu na czyjejś opinii, a swoich doświadczeniach i wykonanych testach.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, DyndaS napisał:

Pchanie się w wyciszone obudowy, to w ogóle jakaś pomyłka jest jeśli ma się sprzęt, który jednak wymaga dobrego chłodzenia.

Pozwolę sobie rozwinąć tą wypowiedź:

Jeśli mamy sprzęt pobierający dużą ilość mocy (co w praktyce oznacza dużą ilość generowanego ciepła) to musimy szybciej wymieniać powietrze w obudowie. Wyciszone obudowy, mają mniejszą powierzchnię wszystkich otworów, ew. mają "labirynt" który ogranicza ten przepływ. Takie obudowy świetnie się spisują, przy małych mocach (bo mały jest wymagany przepływ), ale niestety przy większych mocach jest problem z dostatecznie wielkim przepływem (RTX 3080 bym do tego nie wkładał).

Oczywiście nie ma róży bez kolców - obudowy z otwartym frontem i meshem na górze, stanowią co prawda mniejszy opór przy przepływie powietrza (więc można wymieniać dużo powietrza w krótkim czasie) ale każdy dźwięk elektroniki wydostaje się przez górę obudowy, front, czy perforowany panel boczny.

Coś za coś.

6 godzin temu, DyndaS napisał:

Podczas obciążenia komp w typowo wyciszonej obudowie nawet typu fractal, będzie zdecydowanie głośniejszy niż w zwykłej przewiewnej obudowie. Przerabiałem temat testując właśnie na przykładzie chyba define R5.

Zależy od generowanej mocy. Kiedy moc jest na tyle mała, że wentylator R5 chłodzi bez problemu cały PC (czyli niewysoki wymagany przepływ) to perforowana obudowa samym świerszczeniem elektroniki przegrywa. Schody zaczynają się, jak ktoś właśnie włoży do zabudowanej R5 (czyli bez ściągania paneli górnych i bocznego - bo jest taka możliwość) jakiegoś RTX 3080 + i7 12700.

ps. gdyby pojawił się Fractal Define Big Tower, z dwoma 140mm z tyłu, to kto wie - w połączeniu z pasywnym zasilaczem (przez który można ciągnąć powietrze - czyli mamy dodatkowe otwory wlotowe, pomimo zabudowania obudowy wszystkimi zaślepkami) może nawet takiego RTX 3080, przy oszczędnym CPU, dałoby się schłodzić bez wywoływania nadmiernego szumu (z 3070 już zupełnie nie byłoby problemu) i takie rozwiązanie powinno być dużo cichsze od obudów perforowanych (bo nie byłoby słychać szumu elektroniki - tym wygrywają obudowy wyciszone i zabudowane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

True zgadzam się z wnioskami i jak pisałem ten komputer to jest trochę taki potworek, ale lubię sobie przy nim grzebać ;) poniżej zdjęcie może nie najnowsze ale oddające skalę wyzwania, z którym się tam mierzę. 


Wtedy to była jeszcze 3070, teraz jest tam 3080, ale krótsza więc dolny wentylator wymieniłem ze 12tki slima na pełną 140stkę, niestety coś mnie podkusiło żeby na górę wsadzić te dwie 140stki.. choć tak sobie myślę, że zrzucę im tam obroty na minimum i to nie powinno robić istotnej różnicy w obiegu powietrza. 
Także tak może i jest ciasno ale przynajmniej głośno i gorąco :D w kompie są jeszcze 2 dyski talerzowe.. także demontaż piwnicy i wrzucenie chłodnego powietrza od spodu nie wchodzi w grę. 

Tak serio to temperatury na grafice i procu są jak najbardziej ok, jedyne nad czym pracuje ostatnio to poprawa wentylacji w okolicy RAM bo 2x16GB DR jednak grzeją się dużo bardziej niż poprzednie 2x8GB i to wywala ciaśniejsze timingi mimo niższego napięcia niż poprzedni zestaw. 

Zdjęcie

Edytowane przez Alyjen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, DyndaS napisał:

@Jurand ze Spychowa

Nie zgodzę się z tym poza ostatnim zdaniem.

Podczas obciążenia komp w typowo wyciszonej obudowie nawet typu fractal, będzie zdecydowanie głośniejszy niż w zwykłej przewiewnej obudowie. Przerabiałem temat testując właśnie na przykładzie chyba define R5.

Żeby uzyskać takie same temperatury trzeba nadrabiać znacznie rpm wentylatorów. Testowałem różne konfiguracje umiejscowienia wentylatorów, a w tym 1:1 takie same. Większe obroty powodują większy rezonans, a więc jest właśnie jeszcze gorzej jeśli chodzi o to irytujące zjawisko. Karta graficzna, a dokładniej układ z niej też im wyższe obroty to w tym wyższe wibracje wpada, a to powoduje.... rezonans.

Szum jest jeszcze większy, a i więcej rezonansu do tego ze względu na powyższe.

Co do idle, to już praktycznie ma mamy dysków HDD. Jak zainwestujemy w dobre wentylatory, to przy niskich rpm nawet wyczulone ucho nic nie usłyszy z normalnej odległości. No chyba, że ktoś kupuje AIO, to jest pompa, ale też i rezonans od niej.

Także sens obudowy wyciszonej o ile ktoś nie potrzebuje czegoś specyficznego jest imo żaden. Ciężko się dopatrzeć zalet w obecnych czasach. Kiedyś głównym generatorem hałasu w spoczynku były dyski HDD, a to niwelowałem himuro położonym na miękkiej piance. Zdecydowanie cichsza praca i bez wibracji/rezonansu.

Przerabiałem wiele obudów, chłodzeń czy wentylatorów. Nie bazuję tu na czyjejś opinii, a swoich doświadczeniach i wykonanych testach.

 

Dziwie Ci się, że się nie zgodzisz, ale też nie wiem, jak podważysz każde ze zdań, z którymi się nie zgodziłeś - ja to, co piszę, też wiem z doświadczenia i przede wszystkim z różnymi, wieloma komputerami. Do tego są lepiej i gorzej wentylowane wyciszone obudowy, a w przypadku tych gorzej czasami faktycznie ciszej i chłodniej można wyjść zdejmując im panele, które mają hałas ograniczać. Jednak trzeba oddać tym skrzynkom to, że często są wybiedzone w kwestii ilości czy możliwości załączanych wentylatorów, a do radzenia sobie z restrykcjami, jeszcze może możliwie cicho, w przeciwieństwie do meshu potrzebujesz właśnie odpowiedniej ilości świetnych śmigieł. Meshowi z kolei oddać trzeba to, że jeśli by wziąć możliwie cichy, topowo chłodzony set komponentów, to względem obudowy wyciszonej daje on możliwość skręcenia ich obrotów oraz wentylatorów obudowy tak mocno, że koniec końców ogra na poziom głośności i przy tym może nawet temperatury wyciszoną obudowę. Nie wyjdzie to Powstanie wtedy taka dziwaczna grzała w przewiewnej obudowie, ale wygra. Nie wyjdzie to jednak przy gównianych chłodzeniach. Do tego kwestia tego, jak wysoki będzie ten poziom głośności, a większość konfiguracji będzie pod obciążeniem słyszalna, więc będzie męczyć gównianymi dźwiękami komputera - i tu ze swoimi właściwościami tłumiącymi wchodzą do gry obudowy wyciszone. Jeszcze raz powtarzam, że w istocie o to się tu rozchodzi i to właściwość, która jest wg mnie zdecydowanie warta wyższych temperatur, z których nic nie wynika.

2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Pozwolę sobie rozwinąć tą wypowiedź:

Jeśli mamy sprzęt pobierający dużą ilość mocy (co w praktyce oznacza dużą ilość generowanego ciepła) to musimy szybciej wymieniać powietrze w obudowie. Wyciszone obudowy, mają mniejszą powierzchnię wszystkich otworów, ew. mają "labirynt" który ogranicza ten przepływ. Takie obudowy świetnie się spisują, przy małych mocach (bo mały jest wymagany przepływ), ale niestety przy większych mocach jest problem z dostatecznie wielkim przepływem (RTX 3080 bym do tego nie wkładał).

Zależy od generowanej mocy. Kiedy moc jest na tyle mała, że wentylator R5 chłodzi bez problemu cały PC (czyli niewysoki wymagany przepływ) to perforowana obudowa samym świerszczeniem elektroniki przegrywa. Schody zaczynają się, jak ktoś właśnie włoży do zabudowanej R5 (czyli bez ściągania paneli górnych i bocznego - bo jest taka możliwość) jakiegoś RTX 3080 + i7 12700.

Z tym rozsądnie budzącym obawy poborem prądu i ilości potrzebnej do jego wietrzenia wentylacji można się zaskoczyć. Niedawno miałem okazję testować mega głupio skomponowany komputer, który właśnie zapowiadał się zastanawiająco w temacie temperatur i hałasu (bo mój pierwszy kontakt z RTXem 4080). Tak głupi, że aż nie mogę nie wspomnieć :D 12900KS (kiedy na rynku był już kosztujący tyle samo, może nawet troszkę mniej, a lepszy w każdym zastosowaniu 13900K); D15 z jednym wentylatorem (bo ktoś nie sprawdził, że prawy nie wlezie do obudowy), które nie miało żadnych szans ogarnąć tych KS z odkręconymi kurkami, a o to chyba w tym procku chodzi; płyta z dupy/dla entuzjastów (ROG Evangelion); cenowo chyba produkt luksusowy, którym jest 4080, ale z tych najtańszych i z najgorszym chłodzeniem, bo Gigabyte Eagle. A to wszystko zasilane bardzo przystępnym cenowo, ponoć znakomitym, polskim i przetestowanym tylko przez serdecznych rodaków Supremo FM5 oraz zapakowane do znanej z gównianej wentylacji Pure Base 600 (ta z kolei w opcji z oknem, więc dodatkowo niewiele z wyciszenia zostaje :]). Zapowiadało się słabo, a jednak karta ciągnąca stressie bodaj 330W (więc realne pobory typu 3080) maksowała 70C na GPU, dziesięć na hot spocie i pamięciach. Kolejna rundka po obniżeniu prędkości wentylatorów obudowy na minimum, więc już chyba tragedia, poskutkowała wzrostem temperatur o raptem dwa stopnie. To wszystko przy śmigłach karty nie rozkręcających się ponad 1700 rpm, więc nie jakaś cisza, ale jeszcze OK. A nawet w stressie był zapas pięciu-dziesięciu stopni, które spokojnie można by było poświęcić na kozacką kozacką kulturę pracy grafy, kiedy przecież kultura pracy obudowy była kozacka. Z kolei 12900KS od razu ograniczyłem do 200W, bo to imo kres sensownych możliwości D15 i w takim Cinebenchu multicore było max 87C, a spowolnienie wentylatorów obudowy do minimum poskutkowało pięcioma stopniami kary. Koniec końców przewiew wiele tu nie zmieniał, a komp wypadł świetnie w temacie temperatur i kultury pracy, więc w takim przypadku przewiewna obudowa różnicy by nie zrobiła, a mogłaby wręcz wypaść gorzej. Jednak kartom Ampere trzeba oddać, że nie miały tak pojechanych coolerów jak Ada, więc ciężej było ogarniać wentylacyjnie ich podobne pobory (dochodziły do tego też problemy z często słabo chłodzonymi pamięciami).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

Testowałem różne konfiguracje, a w tym 1:1 takie same. Oczywiście używałem też tych samych wentylatorów i tych samych rpm.

Głównym ograniczeniem jest właśnie ograniczenie tego przepływu na froncie, ale i też jeden wentylator na górze też sporo pomaga. Większy przepływ, też pomaga przepchnąć powietrze dalej z karty, aby nie karmiła się jak w najmniejszym stopniu tym ogrzanym.

Wynik taki, że aby uzyskać takie same wyniki temperaturowe przy otwartym topie i 4 wentylatorach, to musiałem znacznie nadrabiać wentylatorami w obudowie, a to przekładało się na dużo większy ogólny hałas.

Karta i tak zagłusza praktycznie wszystko, a w obudowie jeszcze bardziej i nie tylko przez sam fakt wyciszenia, bo głównie ze względu na to, że jest dużo więcej szumu, czyli dużo głośniej.

Też można mieć złudzenie, że inne dźwięki w obudowie meshowej słychać bardziej... Po części to prawda, lecz tam po prostu podczas obciążenia będzie ogólnie mniej generowanego hałasu, który mniej to zagłusza.

Co do konfigu, to nie wiem co byś chciał pchać, bo i tak w takiej wyciszonej obudowie godzisz się na większy generowany hałas podczas obciążenia lub większe temperatury. Niezależnie co tam wpakujesz.

 

Co do wyciszonych obudów, to miałem jeszcze BQ jakieś ATX z ich początków oraz Define C.

 

Ogólnie to z Define C też ciekawa sytuacja, bo w porównaniu do Mastercase w połączeniu z Palit GTX1070, to przy tych samych rpm miałem 6 stopni więcej na GPU więcej. Bodajże to było 67 vs 73 stopnie.

Teoretycznie bliskość wentylatorów z przodu karty powinna znacznie pomagać, ale tutaj jeszcze dochodziła inna rzecz obudowa wąska oraz ten przepływ powietrza z przednich wentylatorów bez szału i karta dużo bardziej mieliła wcześniej ogrzane przez siebie powietrze. Różnica w temperaturach moim zdaniem bardzo duża, były tam 4 wentylatory, a w tym i ten na górze.

Możliwe też, że palit był pod tym względem specyficzny co mogło potęgować problem.

 

Zdradzę Ci też inną rzecz, która ma znaczny wpływ na temperatury karty graficznej, a chyba nawet testowałem to w mastercase (nie jestem pewien). Jak masz np. taką noctua D15 czy inne chłodzenie z 2 wieżami, to jak masz podnosić wentylator ze względu na ram, to go w ogóle wywal. Zaburza to airflow karty graficznej spychając wyrzucane ogrzane powietrze przez kartę ponownie pod nią. Kupiłem wtedy dopiero co MSI 2070 Super Trio, ale po 2 dniach zmieniłem chłodzenie z U12S na D15. Myślałem, że coś się z kartą zesrało, bo nagle stała się dużo głośniejsza i cieplejsza zarazem. Po wywaleniu wentylatora z chłodzenia problem znikł.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, DyndaS napisał:

@Kyle_PL

Też można mieć złudzenie, że inne dźwięki w obudowie meshowej słychać bardziej...

 

Miałem Fractal Design ARC i te same bebechy przełożyłem do Fractal Define R5 - to nie jest "złudzenie" - po prostu w meshowej słychać dźwięki (dźwięki elektroniki - nie wentylatorów, których i tak nie słychać), które praktycznie nie wydobywają się z wytłumionej zamkniętej.

40 minut temu, DyndaS napisał:

Wynik taki, że aby uzyskać takie same wyniki temperaturowe przy otwartym topie i 4 wentylatorach, to musiałem znacznie nadrabiać wentylatorami w obudowie, a to przekładało się na dużo większy ogólny hałas.

... bo przekroczyłeś próg mocy (CPU+GPU+cała reszta) przy której zabudowana obudowa średniej wielkości ma sens.

40 minut temu, DyndaS napisał:

@Kyle_PL

Co do konfigu, to nie wiem co byś chciał pchać, bo i tak w takiej wyciszonej obudowie godzisz się na większy generowany hałas podczas obciążenia lub większe temperatury. Niezależnie co tam wpakujesz.

Wepchałem i5 12400F na fabrycznych ustawieniach (z aktywnymi limitami mocy) na nim Noctua NH-U14S, do tego AORUS Elite RTX 3050 (ma lepsze chłodzenie od niejednej RTX 3070) - przepływającego szumu powietrza przy pełnym obciążeniu nie słychać niezależnie czy obudowa jest, czy jej nie ma. Temperatury na rdzeniu GPU 59stopni przy katowaniu OCCT POWER. Przy Prime 95 SmallFFT na CPU ostatnio nie dobiłem nawet do 60 stopni (po czym załączył się PL1 i temp. spadły jakoś w okolice 50 stopni) - to tyle w kwestii temperatur, podczas niesłyszalnej pracy, przy katowaniu najbardziej wyrafinowanymi wygrzewarkami.

 

Różnica jest w dźwiękach elektroniki - Fractal Define R5 te dźwięki tłumi a Fractal Design ARC już nie i przez to obudowa meshowa, przy bardzo cichym (praktycznie niesłyszalnym) PC zawsze będzie głośniejsza.

Także nie ucz Ojca dzieci robić, bo przerabiałem te mesh i się nie sprawdzają - jak ktoś ma odpowiednio nisko-grzejący konfig i oczywiście wymaga absolutnej ciszy. Też byłem wyznawcą mesh, ale dźwięki elektroniki sprawiły, ze to przeszłość. Mesh ma sens, jeśli nie masz wyjścia (GPU generujące sporo ciepła + niezimny CPU, a do wyboru tylko średnie obudowy tłumione - bo nie ma tłumionych BIG TOWER z dwoma 140mm wentylatorami z tyłu na rynku, bo gdyby były, to dałoby się coś więcej zrobić po cichu).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kyle_PL napisał:

Miałem Fractal Design ARC i te same bebehcy przełożyłem do Fractal Define R5 - to nie jest "złudzenie" - po prostu w meshowej słychać dźwięki, które praktycznie nie wydobywają się z wytłumionej zamkniętej.

ARC też miałem :E

Mam bardziej na myśli obecny sprzęt. Wtedy jak przypuszczam miałeś jeszcze HDD.

Teraz przy idle nie ma co hałasować, a w stresie co mi po wyciszonej obudowie jak dużo więcej hałasu od większych rpm wentylatorów, a co za tym idzie rezonansu, który jest dla mnie osobiście najgorszy.

Pisząc "złudzenie" miałem na myśli to, że przez ogólny hałas, który jest większy podczas obciążenia w obudowie wyciszonej nawet zakładając scenariusz ustawienia wentylatorów na auto lub jakiejś krzywej dochodzi do pewnego zakłamania.

Przykład:

Dzień: znacznie głośniejsze tło przez co np. nie słyszysz brzęczącej listwy czy cewek w monitorze.

Noc: bardzo ciche tło i nagle to powyższe co było niesłyszalne zaczyna być słyszalne i irytować.

Tutaj za tło przyjmujemy szum wentylatorów.

Oczywiście dodatkowe wygłuszenie też pomaga, ale moim zdaniem przy tym powyższym staje się to prawie pomijalne. Tylko zaznaczam, ze ciągle odnoszę się do sytuacji podczas obciążenia jak np. granie. Idle pomijam, bo bezgłośną prace uzyskam też na obudowie meshowej.

No chyba, że dla komuś nie przeszkadza dużo więcej szumu oraz buczenia od rezonansu (:Crash:), a jedynie drażnią go dźwięki elektroniczne, to wtedy faktycznie ma to sens.

Zresztą temat cewek, to ja tak przerobiłem i wytestowałem, że też szkoda gadać :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, DyndaS napisał:

No chyba, że dla komuś nie przeszkadza dużo więcej szumu oraz buczenia od rezonansu (:Crash:), a jedynie drażnią go dźwięki elektroniczne, to wtedy faktycznie ma to sens.

Nie mam ani szumów, ani rezonansów - jeden wentylator 140mm wkręcony z tyłu obudowy, chłodzący obudowę, kręcący się przy 750RPM (w idle trochę mniej, w ciepły dzień w stresie trochę więcej) nie generuje mi ani rezonansów, ani szumów. Wentylator na CPU i wentylatory na GPU, też niesłyszalne w moim przypadku. Innych wentylatorów nie mam (zasilacz nie ma wentylatora).

W moim przypadku nie słychać chłodzenia zupełnie - czy to mesh czy tłumiona.

8 minut temu, DyndaS napisał:

Oczywiście dodatkowe wygłuszenie też pomaga, ale moim zdaniem przy tym powyższym staje się to prawie pomijalne. Tylko zaznaczam, ze ciągle odnoszę się do sytuacji podczas obciążenia jak np. granie. Idle pomijam, bo bezgłośną prace uzyskam też na obudowie meshowej.

Nie uzyskasz w meshowej obudowie bezgłośnej pracy, bo jakiś element (GPU, lub SSD, lub zasilacz, lub cokolwiek innego) wygeneruje czasem jakiś szmer. W stresie mój PC chodzi tak samo jak w IDLE - nie słychać go. Gdybym miał meshową, to też chodziłby tak samo w IDLE i stres - tylko byłyby słyszalne szmery elektroniki zarówno w IDLE jak i stres.

8 minut temu, DyndaS napisał:

Noc: bardzo ciche tło i nagle to powyższe co było niesłyszalne zaczyna być słyszalne i irytować.

Mojego PC nie słychać nawet o północy, przy pełnym stresie. Prędzej wodę w kaloryferach lub brzęczenie zasilacza w lampie sufitowej.

10 minut temu, DyndaS napisał:

Pisząc "złudzenie" miałem na myśli to, że przez ogólny hałas, który jest większy podczas obciążenia w obudowie wyciszonej nawet zakładając scenariusz ustawienia wentylatorów na auto lub jakiejś krzywej dochodzi do pewnego zakłamania.

Nie ma mowy o złudzeniu - oceny dokonuję w wytłumionym pokoju w którym nie ma w nocy zupełnie dźwięków a w dzień jest bardzo cicho.

11 minut temu, DyndaS napisał:

Tutaj za tło przyjmujemy szum wentylatorów.

Nie mam czegoś takiego. No chyba, że przyłożę głowę do wentylatora i powietrze ocierające się o moją małżowinę uszną wygeneruje słyszalny szum.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DyndaS wypisz jaki masz sprzęt, to Ci napiszę z jakiego powodu obudowa zabudowana/wyciszona się u Ciebie sprawdza gorzej niż mesh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

No w sumie tak, skoro to jeden wentylator, to może być to normalnie niesłyszalne.

Coś bym jeszcze napisał, ale nie chcę już popadać w paranoję :E

 

 

Bezgłośna praca to pojęcie względne, bo jak już wspominałem, co dla jednego jest bezgłośne, to innemu mało łba nie urwie, lecz ja jestem bardzo wyczulony.

Aczkolwiek idąc za tym co powiedziałeś, to też nie uzyskasz bezgłośnej pracy w obudowie wyciszonej.

 

PS. 

Widzę, że edytowałeś. Później odpiszę, albo bliżej wieczora, bo już nie mam teraz czasu, ani weny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, DyndaS napisał:

Aczkolwiek idąc za tym co powiedziałeś, to też nie uzyskasz bezgłośnej pracy w obudowie wyciszonej.

Tak czy inaczej ja nie słyszę swojego PC w tej wyciszonej, a w mesh to nawet bez wentylatorów będzie głośniej (szmery elektroniki

 mi przeszkadzały w mesh, których w wytłumionej nie słyszę)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat drogi do ciszy przez meshową obudowę kontra wyciszoną to taki gówniany, jałowy spór, który będzie ciągnął się chyba zawsze, a jedna strona drugiej nigdy nie przeokona. Jednak za każdym razem mnie dziwi, kiedy ktoś niby na podstawie własnych doświadczeń dochodzi do zupełnie innych efektów i wniosków niż doszedłem ja w analogicznych i dość licznych swoich doświadczeniach.

36 minut temu, DyndaS napisał:

Aczkolwiek idąc za tym co powiedziałeś, to też nie uzyskasz bezgłośnej pracy w obudowie wyciszonej.

Nie wiem za czym tam idziesz, ale to jest głupotka. Jak najbardziej uzyskasz bezłgośną pracę w obudowie wyciszonej - im mniejsze pobory i lepsze coolery, tym łatwiej. Weźmy za przykład kartę @Kyle_PL. To kompletnie przegięty cooler do grafy rzędu 3050. Na moje oko to opcja typu ~55C i 1200 rpm. Przy takim chłodzeniu prędzej tą drogę do niesłyszalności ograniczy (być może) słyszalna minimalna prędkość wentylatorów karty niż temperatury. Jeśli tak, w meshowej skrzynce prędzej tą minimalną prędkość usłyszysz, a pasywnej pracy dmuchanie na kartę Ci nie zapewni. Przy grafie ciągnącej 130W jakkolwiek zła czy dobra wentylacja obudowy istotnego przełożenia na temperatury nie ma. Na jednym ze zdjęć, które wrzucałem stronę wcześniej, kompie w Pure Base 500, była 3050 od Asusa - chyba jeden z gorszych coolerów, a przy minimalnych obrotach wentylatorów nieprzewiewnej przecież obudowy i w stressie było pod 70C i 1600 rpm. Nawet z tak budżetowego kasztanka za te pięć-dziesięć stopni da się zrobić być może nawet kartę niesłyszalną.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cisza to jak zawsze pojecie względne. A często cisze mylimy tez z cisza absolutna.
U mnie np. wymagania są takie ze komputer podczas przeglądania neta, oglądania YT czy obrabiania zdjęć ma być absolutnie cichy, nie ma być różnicy miedzy jego włączeniem a wyłączeniem. Totalne 0dB.

  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kadajo napisał:

U mnie np. wymagania są takie ze komputer podczas przeglądania neta, oglądania YT czy obrabiania zdjęć ma być absolutnie cichy, nie ma być różnicy miedzy jego włączeniem a wyłączeniem. Totalne 0dB.

Też tak mam, ale bez obrabiania zdjęć (bo nie obrabiam :D). Do ogarnięcią w każdym kompie, którego wentylatory pozwalają się sprowadzić do niesłyszalnych prędkości i nie ma innych hałaśników typu twardziele czy inne DVD. Typ obudowy nie ma tu znaczenia, ale czasem można się rozczarować w temacie minimalnej prędkości wentylatorów obudowy. Znowu przykład ze zdjęć, które wcześniej wrzucałem: w tym starym Focusie minimum było wyraźnie słyszalne 700 rpm, więc lipa. Do tego stare Silent Series to trochę terkoty jak stare Dynamiki GP-14 (nie X2, które różnią się łożyskiem). Przy takim "użytkowaniu domowym" komp wytwarza tak mało ciepła, ze byle chłodzenie to ogarnie w sposób niesłyszalny czy nawet pasywny (jak widzicie po swoich kartach), a wietrzyć skrzynki nie ma z czego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Nie mam ani szumów, ani rezonansów - jeden wentylator 140mm wkręcony z tyłu obudowy, chłodzący obudowę, kręcący się przy 750RPM (w idle trochę mniej, w ciepły dzień w stresie trochę więcej) nie generuje mi ani rezonansów, ani szumów. Wentylator na CPU i wentylatory na GPU, też niesłyszalne w moim przypadku. Innych wentylatorów nie mam (zasilacz nie ma wentylatora).

W moim przypadku nie słychać chłodzenia zupełnie - czy to mesh czy tłumiona.

Nie uzyskasz w meshowej obudowie bezgłośnej pracy, bo jakiś element (GPU, lub SSD, lub zasilacz, lub cokolwiek innego) wygeneruje czasem jakiś szmer. W stresie mój PC chodzi tak samo jak w IDLE - nie słychać go. Gdybym miał meshową, to też chodziłby tak samo w IDLE i stres - tylko byłyby słyszalne szmery elektroniki zarówno w IDLE jak i stres.

Mojego PC nie słychać nawet o północy, przy pełnym stresie. Prędzej wodę w kaloryferach lub brzęczenie zasilacza w lampie sufitowej.

Nie ma mowy o złudzeniu - oceny dokonuję w wytłumionym pokoju w którym nie ma w nocy zupełnie dźwięków a w dzień jest bardzo cicho.

Nie mam czegoś takiego. No chyba, że przyłożę głowę do wentylatora i powietrze ocierające się o moją małżowinę uszną wygeneruje słyszalny szum.

 

Jesteś pewien? Masz, ale po prostu ich nie słyszysz, a szczególnie jeśli mowa o rezonansie :P

Nie wiem jak dokładnie u Ciebie to też wygląda, a więc nie chcę snuć jakichś teorii z czterech liter.

Wentylator 140mm w idle od 400mm jest już słyszalny. Pomijam tu ewentualne kwestie łożyskowe.

Jeśli dla Ciebie 750 rpm na wentylatorze 140mm jest niesłyszalne, to mamy zupełnie inny poziom wyczulenia na generowany hałas.

Obudowa wyciszona też nie wyeliminuje różnych hałasów, a może je częściowo tłumić.

 

12700k + MSI Z690 Torpedo z monoblokiem i CLC. Pompa EK DDC kinetic postawiona na piankach i jednocześnie podwieszona na wężu, aby nie przenosiła wibracji na obudowę.

Wentylatory 4x SW3 oraz 3x Phanteks T30 na chłodnicy.

MSI 2070S Trio

Buda chwilowo Meshify 2 XL, ale będę zmieniał.

 

PS.

Jaki masz w ogóle obecny konfig?

2 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Nie mam czegoś takiego. No chyba, że przyłożę głowę do wentylatora i powietrze ocierające się o moją małżowinę uszną wygeneruje słyszalny szum.

Chodziło mi cały czas o sytuację w stresie np. podczas grania.

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Temat drogi do ciszy przez meshową obudowę kontra wyciszoną to taki gówniany, jałowy spór, który będzie ciągnął się chyba zawsze, a jedna strona drugiej nigdy nie przeokona. Jednak za każdym razem mnie dziwi, kiedy ktoś niby na podstawie własnych doświadczeń dochodzi do zupełnie innych efektów i wniosków niż doszedłem ja w analogicznych i dość licznych swoich doświadczeniach.

Nie wiem za czym tam idziesz, ale to jest głupotka. Jak najbardziej uzyskasz bezłgośną pracę w obudowie wyciszonej - im mniejsze pobory i lepsze coolery, tym łatwiej. Weźmy za przykład kartę @Kyle_PL. To kompletnie przegięty cooler do grafy rzędu 3050. Na moje oko to opcja typu ~55C i 1200 rpm. Przy takim chłodzeniu prędzej tą drogę do niesłyszalności ograniczy (być może) słyszalna minimalna prędkość wentylatorów karty niż temperatury. Jeśli tak, w meshowej skrzynce prędzej tą minimalną prędkość usłyszysz, a pasywnej pracy dmuchanie na kartę Ci nie zapewni. Przy grafie ciągnącej 130W jakkolwiek zła czy dobra wentylacja obudowy istotnego przełożenia na temperatury nie ma. Na jednym ze zdjęć, które wrzucałem stronę wcześniej, kompie w Pure Base 500, była 3050 od Asusa - chyba jeden z gorszych coolerów, a przy minimalnych obrotach wentylatorów nieprzewiewnej przecież obudowy i w stressie było pod 70C i 1600 rpm. Nawet z tak budżetowego kasztanka za te pięć-dziesięć stopni da się zrobić być może nawet kartę niesłyszalną.

 

Obudowa wyciszona pomaga tłumić hałasy np. elektroniczne, ale nie zniweluje ich totalnie. Chodzi mi właśnie o to.

Pamiętaj dalej, że dalej nawet pomimo jakiegoś względnie chłodnego sprzętu obudowa wyciszona zagwarantuje Ci wyższe temperatury lub/oraz nadrabianie prędkością obrotową wentylatorów. 

Chodzi mi po prostu jednak o to, że ja się ciągle odnoszę do typowego przypadku komputera do gier, a nie jednostki do przeglądania neta czy grania w pasjansa (ironia). Nie ma w tym przypadku kart, które są wydajne i super chłodne oraz ciche zarazem. No chyba, ze szukamy gdzieś w jakiś niskich modelach z overkillem jeśli chodzi o chłodzenie.

Jeśli chodzi o resztę co to teraz tu napisałeś, to mogę się zgodzić.

Godzinę temu, kadajo napisał:

Ciesz jak zawsze to pojecie względne. A często cisze mylimy tez z cisza absolutna.
U mnie np. wymagania są takie ze komputer podczas przeglądania neta, oglądania YT czy obrabiania zdjęć ma być absolutnie cichy, nie ma być różnicy miedzy jego włączeniem a wyłączeniem. Totalne 0dB.

 

Dokładnie, i każdy może mieć zupełnie inną tolerancję. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, DyndaS napisał:

12700k

MSI 2070S Trio

To jest za dużo ciepła na typową wyciszoną obudowę, chłodzoną przez jeden 140mm wentylator po cichu.

Godzinę temu, DyndaS napisał:

Jeśli dla Ciebie 750 rpm na wentylatorze 140mm jest niesłyszalne, to mamy zupełnie inny poziom wyczulenia na generowany hałas.

Zależy na jakim wentylatorze i gdzie umieszczony (czy na gęstym radiatorze od chłodnicy wodnej, czy z tyłu obudowy z rzadkim grillem). Mojego nie usłyszysz, a już na pewno nie z 1 metra (wentylator jest z tyłu obudowy)

Godzinę temu, DyndaS napisał:

Pamiętaj dalej, że dalej nawet pomimo jakiegoś względnie chłodnego sprzętu obudowa wyciszona zagwarantuje Ci wyższe temperatury lub/oraz nadrabianie prędkością obrotową wentylatorów.

Jakim fizycznym sposobem i o ile? Wyciszenie jedynie ogranicza wypromieniowywanie ciepła przez obudowę, a to ma wpływ pomijalny (przynajmniej, jeśli w środku nie mamy dużo wyższej temp., niż na zewnątrz). Mała powierzchnia sumaryczna otworów ma słyszalny wpływ tylko jak musisz wymieniać dużą ilość powietrza, czyli jak środku masz grzejniki o sumarycznej mocy np. 400W (215W GPU, i7 12700 pewnie bez limitów, w jakimś Cinebench, to dodatkowe 1xxW)

Godzinę temu, DyndaS napisał:

Jaki masz w ogóle obecny konfig?

i5 12400F na fabrycznych ustawieniach (z aktywnymi limitami mocy, czyli przy katowaniu Prime95 SmallFFT najpierw generuje to 96W, a po 28s załącza się limit 65W) na nim Noctua NH-U14S, GPU AORUS Elite RTX 3050 (limit fabryczny 130W w trybie Quiet), wszystko wewnątrz Fractal Define R5. Jeszcze zasilacz Seasonic Platinum Fanless, przez który też zasysane jest powietrze. Górne panele zamknięte, tak samo jak panel z lewej strony.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, DyndaS napisał:

 

Obudowa wyciszona pomaga tłumić hałasy np. elektroniczne, ale nie zniweluje ich totalnie. Chodzi mi właśnie o to.

Właśnie część pochłonie totalnie (dosłownie jakby dźwięku nie było), a cześć zniweluje (w jakimś stopniu zmniejszy głośność i wytłumi brzmienie). Stosowane maty wyciszające różnią się między sobą, ale najważniejsze w nich jest, że generalnie szczególnie dobrze radzą sobie z pochłanianiem dźwięków o wysokich częstotliwościach, a to są te bardziej człowieka drażniące.

Masz przykład tego jak wyciszenie pochłania terkot wentylatora:

 

Godzinę temu, DyndaS napisał:

Pamiętaj dalej, że dalej nawet pomimo jakiegoś względnie chłodnego sprzętu obudowa wyciszona zagwarantuje Ci wyższe temperatury lub/oraz nadrabianie prędkością obrotową wentylatorów. 

Tak będzie, ale raczej rozpatrywałbym to w kategorii wielkości oraz dla każdego innej istotności tej różnicy, a nie że jakaś tam występuje. Prędkość wentylatorów to już kwestia wedle uznania.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Zależy na jakim wentylatorze i gdzie umieszczony (czy na gęstym radiatorze od chłodnicy wodnej, czy z tyłu obudowy z rzadkim grillem). Mojego nie usłyszysz, a już na pewno nie z 1 metra (wentylator jest z tyłu obudowy)

Akurat w to nie uwierzę. Nawet szum powietrza usłyszę przy tych rpm zamontowany na tyle obudowy zdecydowanie, a do tego to jest noctua... paskudny rezonans.

 

U mnie PC jest gdzieś prawie 1,5m od mojego ucha.

Masz to jakoś zamontowane na kołkach sylikonowych? Aczkolwiek one też nie niwelują wibracji totalnie.

Co do konfigu to w sumie pisałeś wyżej jak teraz patrzę, ale na bieżąco dopisujesz i to przegapiłem.

 

Nie wiem czy gdzieś to pisałeś, ale przypomnij mi jakie RPM na tej karcie graficznej są dla Ciebie niesłyszalne.

 

Pamiętaj jedno co zresztą ciągle powtarzam. Nie twierdzę, że dla Ciebie coś nie jest niesłyszalne. Twierdze po prostu, że każdy ma inną tolerancję.

 

Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Jakim fizycznym sposobem i o ile? Wyciszenie jedynie ogranicza wypromieniowywanie ciepła przez obudowę, a to ma wpływ pomijalny (przynajmniej, jeśli w środku nie mamy dużo wyższej temp., niż na zewnątrz). Mała powierzchnia sumaryczna otworów ma słyszalny wpływ tylko jak musisz wymieniać dużą ilość powietrza, czyli jak środku masz grzejniki o sumarycznej mocy np. 400W (215W GPU, i7 12700 pewnie bez limitów, w jakimś Cinebench, to dodatkowe 1xxW)

Takim, że im mniejsza wymiana powietrza, tym gorzej dla temperatur pracujących podzespołów. Do tego jeszcze można uwzględnić siłę podmuchu przednich wentylatorów, które będą szybko przepychały powietrze z karty graficznej, lecz przy bardzo dużych/długich obudowach staje się to prawie pomijalne.

Brak solidnego przepływu sprawia, że nawet jeśli powietrze w obudowie nie będzie nagrzane, to karta będzie mieliła wyrzucone przez siebie ogrzane powietrze. Po prostu co wyrzuci bokiem, to dolne wentylatory ponownie zaciągają. To zjawisko zawsze na dobrą sprawę będzie występować, ale chodzi o to aby je zminimalizować do minimum. Dobrym przykładem tego o czym piszę jest konfiguracja, gdzie mamy wentylatory na spodzie obudowy i karta graficzna jest możliwie najbliżej nich. Owszem, te wentylatory będą wspomagać pracę wentylatorów karty graficznej, ale głównie chodzi o fakt właśnie przepychania tego ogrzanego powietrza w górę, aby karta go ponownie nie łapała.

Dobrym przykładem tego będzie mała obudowa InWin A1, którą porównywałem do sita typu meshify. Miałem w niej absurdalnie niskie temperatury GPU i znacznie lepsze niż bym się spodziewał CPU. Wrzuciłbym zdjęcia, ale niestety na imgur od lat coraz więcej zdjęć wcina. Po prostu proces wymiany powietrza przy karcie bym genialnie rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cześć, mam na sprzedaż nowy laptop Dell G15 5530. Laptop dostałem w prezencie od rodziny, niestety nie jest mi potrzebny bo kupiłem niedawno komputer stacjonarny. Dokument zakupu z marca tego roku. Laptop wyciągnięty z pudełka w celu zrobienia zdjęć. Laptop uruchomiony raz w celu sprawdzenia czy działa. Dokładna specyfikacja sprzętu poniżej: Procesor - Intel® Core™ i7-13650HX (14 rdzeni, 20 wątków, 3.60-4.90 GHz, 24 MB cache) Pamięć - RAM 16 GB (DDR5, 4800 MHz) Dysk - SSD M.2 PCIe 1TB Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (Full HD) Częstotliwość odświeżania ekranu 340 Hz Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 System operacyjny Microsoft Windows 11 Home Zasilacz 330 W Zdjęcia mogę podesłać na priv. Cena 6500zł + ewentualne koszta wysyłki. Odbiór osobisty na terenie Olsztyna. Pozdrawiam.
    • Ale bez problemu sobie podróżujesz po UE. No i jakoś te miliony nielegalnych imigrantów też sobie są i podróżują po całej UE. Nikt ich specjalnie nie sprawdza i nie zatrzymuje. Na pewno są lub będą fundacje które w tym pomogą.
    • Witam. Komputer z obudową BQ 500DX w której siedzi na stock ustawieniach Ryzen 5700X na którym zamontowane jest chłodzenie Noctua UH-14S z 2 wentylatorami w push-pull Arctic P12 PWM PST. Temperatury są bardzo spoko jednak przy każdym grzebaniu w budzie, czyszczeniu czy też wymianie pasty raz na 6-12msc to już mnie krew zalewa od tych zapinek i demontażu tejże wieży. Buda dość mała więc AIO na górę to można zapomnieć o ALF'ie, a z przodu by nie pasowało estetycznie... Zresztą to komp żony więc "trochę" to utrudnia (wizualnie musi się podobać, a AIO jej się nie podoba...). 1. W oko wpadł mi ostatnio Arctic 36 ARGB - montaż wentylatorów wydaje się znacznie bardziej komfortowy niż te zapinki, wieża niższa, wydajność na papierze wydaje się OK. Jedyne czego się obawiam to 4 heatpipow i czy ram Corsair Vengeance  LPX wejdzie/zmieści się pod spód (obecnie 2 używane kanały pamięci są pod Noctua/jej wentylatorem). Co sądzicie o tym? 2. Coś innego sensownego jeszcze znajdę gdy stawiamy na komfort montażu/demontażu/czyszczenia, cisza, chłód i wincyj światełek jak na choince...?
    • Ale jak wyjedziesz dalej  jak nie masz  aktualnych dokumentów  ? W jaki sposób znajdziesz prace ,mieszkanie  , jak się zarejestrujesz  jako uchodźca   wojenny  ,  jak  zawnioskujesz  o bonusy   socjalne .... Zwykłe zatrzymanie /konrola przez policję   i nie masz aktualnych papierów i już jesteś zatrzymany . A   na pewno   w najbliższym  czasie będzie   jeszcze wiekszy focus służb na  UA  i kontroli będzie więcej  na ulicach  .   Żeby się odwołać też  trzeba mieć  konkretny i mocny argument  ,wiadomo ze będa próby  ... ale wystarczy zobaczyć    kto i w jakim wieku  wyjeżdża  na zachód . Młodzi  mężczyźni w wieku 20-25lat  to największa  grupa . I od samych ukrinców wiem ze  aby wyjechać bez  problemu  wystarczy 1200€   i masz papier z ich WKU       
    • Dzięki za odp. Najnowszy Office w wersji Home & Student. Opcja z RTX 4080 Super na pokładzie bardziej mi odpowiada. Pozwoliłem sobie wczytać koszyk z morele z zeszłego roku: https://www.morele.net/inventory/info/e12f63f5/ Rzuć proszę okiem na powyższy config. Jako CPU wybrałem wówczas Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K), teraz zaproponowałeś Procesor AMD Ryzen 7 7700 AM5 OEM. Na co postawić? Co do mnie, chyba mam większą słabość do Intela, ale odłóżmy sentymenty na bok ; -). Przy wyborze nie kierujmy się też ceną (+/- 300-400zł różnicy mogę przełknąć), ale wydajnością oraz który z tych CPU lepiej będzie współpracować z Nvidią. Inne propozycje także mile widziane. Oczywiście zmiana CPU domagać się będzie zmiany MOBO. Rok temu pod Intela wybrałem: Płyta główna Gigabyte Z790 UD AX Przypomnę, że monitor, który GPU musi obsłużyć to niniejsza bestia: https://mi-home.pl/products/mi-curved-gaming-monitor-34 Dalej, potrzebuję SSD minimum 2T, zasilacz (czy 750W wystarczy, by udźwignąć kompa z peryferiami?), Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RSK2-32) vs Pamięć Lexar ARES RGB DDR5 32GB (2x16GB) 6000MHz CL30 LD5BU016G-R6000GDLA, Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 140mm (SPC306) vs Chłodzenie procesora Arctic Freezer 36 Black, pozostaje kwestia dobrej obudowy i chłodzenia.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...