Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tak bardzo uwiera Cię hałas samego wentylatora, to spróbowałbym tych (póki są dostepne): https://www.amazon.com/Scythe-WS-120-300-2400RPM-Pressure-Optimized/dp/B092Q831JL?th=1 Co prawda do czynienia jeszcze nie miałem, ale poziom NF-A12x25 czy Toughfana, a ja bardzo cenię sobie tej samej marki Kaze Flexy - świetne śmigła, które przede wszystkim potrafią być niesłyszalne. Do tego tanie, a jakościowo to jest dosłownie poziom Silent Wings czy Noctua. Sam używam w obudowie Kaze Flexy 140 mm, kiedyś porównałem je z Silent Wingsami 3 140mm i KF właśnie mają cichsze bebechy. Na coolerze mam z kolei dwa KF 120 mm i nie słychać ich <500 rpm z odległości tych 50 cm. Raczej można założyć, że Wondery się w temacie nie różnią. KF świetnie dmuchają w obudowach, na chłodzeniach tak se, ale tym dedykowane są właśnie te drugie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie spróbuję te Noctua, już zamówione jutro mają być NF-A12x25.

W zasadzie to i tak mam bardzo cicho w budzie na starych wentylach, ale jakby jeszcze kapkę dało się poprawić to byłoby idealnie :E.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przez sześć poprzednich stron tego tematu, tak jak na twoim przykładzie z Silentami, tu chodzi bardziej o brzmienie niż głośność czy nawet wydajność - warto popróbować różnych śmigieł. Np. ja zamieniłem Silent Wings 3 na Kaze Flexy nie, bo jeszcze cichsze bebechy czy wydajność (bo tu różnica była typu symboliczna, ale jeszcze powtarzalna), a właśnie ze względu na lepsze brzmienie. Mam nadzieję, że z Noctua już trafisz, ale jeśli nie, to na przyszłość pozamawiaj sobie reprezentację wszelkich potencjalnych kozaków, miej wkrętę z porównawczego testu, a koniec końców taka fajną pewność, że zostajesz z najlepszym czy tam najbardziej odpowiadającym :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się przy takim picowaniu chodzi o brzmienie. Te SW4 robią jak dla mnie bardzo przyjemny dźwięk powietrza, ale łożyska mi nie pasują.

Chcę wymienić na chłodnicy i + ewentualnie 2 x na spodzie budy jeśli coś by brzmiało jeszcze lepiej od SW3 120. Ale jak w przypadku budy ok mogę przetestować na pojedynczych sztukach to na chłodnicę jednak najlepiej założyć od razu trzy zamknąć budę i posłuchać jak to zagra i czy przypasuję w warunkach w takich jak to ma docelowo działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chłodnice, jeśli mówimy o 120-kach, trochę fajnych opcji jest + właśnie T30 czy Wonder Snails : https://www.hwcooling.net/en/bequiet-light-wings-bl072-sturdy-rotor-with-argb-leds/18/ (niekoniecznie, że Light Wingsy - to akurat ich najnowsze zestawienie)

Na spód obudowy szedłbym w Kaze Flexy albo Shadow Wingsy i najlepiej w opcji 140 mm. Nie wiem jednak, jak zachowują się w poziomie, ale teorytycznie ich typom łożysk orientacja nie powinna robić różnicy. EDIT: Inna sprawa, czy w ogóle coś pozytywnego Ci wnoszą wentylatory na spodzie, bo takie potrafią nie wnieść nic, a nawet pogorszyć sprawę.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta myślałem o tych T30, wydajnościowo świetne, ale ogólnie mi najbardziej zależy na ciszy przy niskim rpm, mam wielką budę i nie potrzebuję dużego RPM na wentylach, a w zasadzie większość konkretnych wypowiedzi od ludzi na zachodnich forach co testowali T30 i Noctua mówiło, że noctua ma cichsze łożyska.

Na spodzie mam miejsce tylko na 120mm, a czy to coś daję, no daje szczególnie gdy męczę GPU na wysokich poborach jest świeży dolot chłodnego powietrza na GPU. Tak to u mnie wygląda.

QFg0mZf.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua  wyglad jak sraczka ale masz cisze bezproblemowa

Noctua NF-A12x25

10 godzin temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jak tak bardzo uwiera Cię hałas samego wentylatora, to spróbowałbym tych (póki są dostepne): https://www.amazon.com/Scythe-WS-120-300-2400RPM-Pressure-Optimized/dp/B092Q831JL?th=1 Co prawda do czynienia jeszcze nie miałem, ale poziom NF-A12x25 czy Toughfana, a ja bardzo cenię sobie tej samej marki Kaze Flexy - świetne śmigła, które przede wszystkim potrafią być niesłyszalne. Do tego tanie, a jakościowo to jest dosłownie poziom Silent Wings czy Noctua. Sam używam w obudowie Kaze Flexy 140 mm, kiedyś porównałem je z Silent Wingsami 3 140mm i KF właśnie mają cichsze bebechy. Na coolerze mam z kolei dwa KF 120 mm i nie słychać ich <500 rpm z odległości tych 50 cm. Raczej można założyć, że Wondery się w temacie nie różnią. KF świetnie dmuchają w obudowach, na chłodzeniach tak se, ale tym dedykowane są właśnie te drugie.

Ale one sa mniej wydajnie niz P12 przy tym samym dbA to jakim cudem moga mies tensam posim jak NF?

A przy max rpm 1800 vs 2300 p12 rozjezda je.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2023 o 10:34, krukkpl napisał:

Wg moich obserwacji Endorfy Fluctus 140mm działają cicho pod warunkiem zamontowania w pionie.
W poziomie na chłodnicy AIO niestety wydawały u mnie dziwne dźwięki.

A u mnie właśnie spoko, są cichsze niż SW3. Tylko Fluctusy są dwa, a SW3 cztery. Porównywałem na 1000rpm. Nie wiem czy jeden SW3 nie jest trafiony, bo taki jakiś dziwny dźwięk jest, takie buczenie :hmm: Jest szum, ale z niego się wyłania takie...nie mam pojęcia jak to opisać, buczemie ;)  Musiałbym każdego z osobna odłączać i sprawdzać, mam wszystkie podłączone pod kontroler w P600s. Znajdę czas to ogarnę

JanEZ81.jpg

Edytowane przez maras2574

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 500rpm jednych i drugich nie słychać w ogóle ;) 

mQYQMgT.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, lukadd napisał:

Na razie spróbuję te Noctua, już zamówione jutro mają być NF-A12x25.

Daj znać ,jak się prezentują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, lukadd napisał:

Ta myślałem o tych T30, wydajnościowo świetne, ale ogólnie mi najbardziej zależy na ciszy przy niskim rpm, mam wielką budę i nie potrzebuję dużego RPM na wentylach, a w zasadzie większość konkretnych wypowiedzi od ludzi na zachodnich forach co testowali T30 i Noctua mówiło, że noctua ma cichsze łożyska.

Na spodzie mam miejsce tylko na 120mm, a czy to coś daję, no daje szczególnie gdy męczę GPU na wysokich poborach jest świeży dolot chłodnego powietrza na GPU. Tak to u mnie wygląda.

Jak pisałem, jeśli zależy Ci na niskich hałasie samego mechanizmu wentylatora, w razie czego stestowałbym opcje Scythe. Sam jakiś czas temu porównałem 140ki Silent Wingsów 3 z Kaze Flexami i te drugie mają bebechy zauważalnie cichsze. Można przypuszczać, że w przypadku opcji 120 mm jest analogicznie i podobnie będzie z Wonderami. Do tego w przypadku mojego configu owe KF 140 wygrały także w temacie samej jakości hałasu przerzucanego powietrza. SW3 miały w sobie nasilającą się z obrotami turbulencję, której KF nie miały kompletnie - brzmią gładziej i trochę wyżej, co mi leży bardziej. Jednak koniec końćów niestety różnie z danym wentylatorem bywa w różnych configach, więc to po prostu trzeba testować na swoim i stąd zachęcam do jak najszerszych testów aż do osiągnięcia satysfakcjonującego setupu - taka świadomość, że już lepiej być po prostu nie może też swoje robi :]

4 godziny temu, maras2574 napisał:

A u mnie właśnie spoko, są cichsze niż SW3. Tylko Fluctusy są dwa, a SW3 cztery. Porównywałem na 1000rpm. Nie wiem czy jeden SW3 nie jest trafiony, bo taki jakiś dziwny dźwięk jest, takie buczenie :hmm: Jest szum, ale z niego się wyłania takie...nie mam pojęcia jak to opisać, buczemie ;)  Musiałbym każdego z osobna odłączać i sprawdzać, mam wszystkie podłączone pod kontroler w P600s. Znajdę czas to ogarnę

Trafiają się, jakbym to opisał, bzyczące SW3 i nie jest to normalne. Generalnie przez instalacją czegokolwiek od bq! w obudowie polecam przetestowanie tego poza nią. U nich ta "niemiecka kontrola jakości" raczej nie istnieje, bo trefne śmigła czy terkoczące zasilacze to standard.

5 godzin temu, MaxForces napisał:

Noctua  wyglad jak sraczka ale masz cisze bezproblemowa

Noctua NF-A12x25

Ale one sa mniej wydajnie niz P12 przy tym samym dbA to jakim cudem moga mies tensam posim jak NF?

A przy max rpm 1800 vs 2300 p12 rozjezda je.

Wrzuć jeszcze jakiś test, wg którego jeden wentylator wygra z drugim na dwa stopnie przy znormalizowanym hałasie w stressie. Kompletnie nie o tym rozmawiamy. Ogółem nie zawracaj dupy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, MaxForces napisał:

Noctua  wyglad jak sraczka ale masz cisze bezproblemowa

Noctua NF-A12x25

Jest na szczęście wersja czarna i te wziąłem :E

Godzinę temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Trafiają się, jakbym to opisał, bzyczące SW3 i nie jest to normalne. Generalnie przez instalacją czegokolwiek od bq! w obudowie polecam przetestowanie tego poza nią. U nich ta "niemiecka kontrola jakości" raczej nie istnieje, bo trefne śmigła czy terkoczące zasilacze to standard.

Moje SW3 120 mają marginalnie słyszalne łożyska, w zamkniętej budzie nie wychylające się, SW3 140mm mam 4 sztuki tutaj jest świetnie, tych wentyli nie mam zamiaru nawet ruszać.
A zasilacz obsłuchałem, z 5cm przykładając ucho słyszałem wentyla z ponad 15cm od ucha już go nie słyszałem, ale wczoraj kolejne regulacje i wsłuchiwania w to jak pracuję sprzęt całościowo i dosłyszałem się, marginalnie, ale jednak zasilacz robi ledwie słyszalny jak się super wsłuchać rezonans.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteś zadowolony z SW3 140mm, to nie ma co mieszać - właśnie o to chodzi ;)

59 minut temu, lukadd napisał:

A zasilacz obsłuchałem, z 5cm przykładając ucho słyszałem wentyla z ponad 15cm od ucha już go nie słyszałem, ale wczoraj kolejne regulacje i wsłuchiwania w to jak pracuję sprzęt całościowo i dosłyszałem się, marginalnie, ale jednak zasilacz robi ledwie słyszalny jak się super wsłuchać rezonans.

Mówisz o Dark Power 13?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta gdzieś coś marginalnie się przebija, piwnica na zasilacz musi to zbierać. Ale w zasadzie mego ciężko to usłyszeć. Więc zasilacz zostaje.

SW3 140 zostają, jedynie właśnie głównie na chłodnicy bym poprawił, Pure Wingsy 2 mają cichutkie łożyska, w zasadzie do 700RPM totalna mi pasują, ale trochę powyżej już poprawiłbym charakterystykę szumu powietrza. SW3 120 na dole też minimalnie jakby poprawić to było by idealnie.
Ale jak te noctua mi nie przypasują to robię sobie przerwę z tematem bo już mi się odechciewa :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem już "przyjemność" z dwoma Dark Powerami 13 1000W i imo lipa właśnie w temacie kultury pracy w idle - te wentylatory po prostu zawsze słychać i do tego terkoczą. Nie przesadzam, bo w cichym pomieszczeniu słychać dziada siedzącego w wyciszonej obudowie i nawet z odległości metra, więc bez czepialstwa typu przykładanie ucha do spodu obudowy. Odnoszę wrażenie, że tak samo było z Dark Power 12 - coś tam jest nie tego z tymi wentylatorami i FSP nie poprawiło tego w DP13. Co prawda nie jest to głośne, ale po prostu te zasiłki nie nadają się do buildów, które chociaż bywają niesłyszalne, bo właśnie wtedy ten efekt popsują. Z drugiej strony wyjątkowa, może i najlepsza w swojej klasie, kultura pracy pod obciążeniem, więc komuś może się kalkulować. Co ciekawe, zauważyłem, że zamontowanie ich do góry nogami, wentylatorem na górze, tą kulturę pracy poprawia, więc u Ciebie zamontowany bokiem (jeśli dobrze kojarzę skrzynkę) może już nie jest taki zły. Z mojej strony jednak rozczarowanie, zwłaszcza w kontekście bikłajetowego bullshitu o jakimś wentylatorze zoptymalizowanym pod cichą pracę; jakiejś bezramkowej konstrukcji; jakimś lejkowatym wlocie powietrza...

BTW: Zapomiałem wspomnieć, nie wyginaj tak przewodu 12VHPWR. Nawet masz w instrukcji tego zasilacza wyraźnie narysowane, by nie zaginać przewodu wcześniej niż 4 cm od wtyczki (czyli prędzej za tym gumowym obiciem niż przed nim) oraz nie wyginać go horyzontalnie.

Edytowane przez Jurand ze Spychowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie jest bokiem zamontowany, dopiero wczoraj w nocy coś wychwyciłem, wcześniej w ogóle mi to umykało w tle. Ale jest tak marginalne, że olewam. Kiedyś jak już się ogarną z zasilaczami ATX 3.0 i będzie jakiś konkret platinum/titanium z pasywem to sobię zmienię, a DP13 poleci do dzieciaka do kompa.

Przyszły przed chwilą Noctua A12. Dzisiaj nie mam czasu testować na chłodnicy i w budzie, ale tak na szybko sprawdziłem dwie sztuki w locie i jedną kładąc bez przykręcania na spodzie budy i wydaję się git. Łożyska to całkiem inna liga jak te SW4 co miałem, a względem SW3 też jest zauważalnie ciszej. Szum powietrza też petarda, znacznie lepiej od SW3 i podobnie przyjemnie jak w SW4, ale bez napierdzielania łożyskami. W zasadzie tak na szybo to do 1100-1200RPM szum powietrza był ledwo słyszalny i przyjemny dla ucha. No, ale zobaczymy co wyjdzie w nocnych testach gdy zamontuję w budzie jak to się będzie zgrywać :E

@Jurand ze Spychowa

Kabelek mam wygięty tak jak należy, według instrukcji.

Na zdjęciach może te kąty/odległości wyglądają bardziej agresywnie, ale w realu wygląda inaczej.
qzfQnSQ.png

To gumowe obicie z opaską zaciskową jest specjalnie po to, aby trzymało kable i można było spokojnie ukształtować. Za tym zagięciem na oplocie jakby chcieć wygiąć i ukształtować to nie wiem w 8cm by się chyba nie zmieścił z kablem :E

Edytowane przez lukadd
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci leży ten Dark Power, to pewnie, nie ma co narzekać, bo kolejne testy pokazują, że to kawał solidnej zasiłki i za bardzo nie ma w czym wybierać w tej półce.

Co do przewodu, teraz patrzę w instrukcję i oni liczą te 4 cm razem z wtyczką, więc pewnie luz ;) Zapamiętałem, że od wtyczki do gumy tam 4 cm raczej nie ma. Inna sprawa, że pewnie prędzej by taki rozsądny dystans zawyżyli niż na odwrót.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, lukadd napisał:

Jest na szczęście wersja czarna i te wziąłem :E

Ja oszukałem system zabudowaną obudową bez okna, więc nie widzę tych sraczkowatych kolorów :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kyle_PL napisał:

Ja oszukałem system zabudowaną obudową bez okna, więc nie widzę tych sraczkowatych kolorów :E

Teraz są te chromax black więc już nie trzeba ich zasłaniać :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.02.2023 o 19:36, lukadd napisał:

Silent Wings 4 120 nowe co testowałem. Stare Silent Wingsy 3. No i Pure Wingsy 2 na chłodnicy.

Jedno i drugie lepiej i ciszej wypada pod kwestą łożysk. W SW4 mnie denerwują po prostu i co z tego, że szum powietrza fajny, nie buczy, czysto wieje.

 

Jak chcesz bezdźwięczne łożyska to tylko stare silent wings 2 lub aktualne shadow wings 2 inaczej pracę łożyska słychać i to jest fakt bo w trójkach już zauważalnie jest słyszalne w porównaniu do poprzedniej wersji a jesli piszesz że w 4 jest jeszcze gorzej niż w 3 to dalej poszli o krok do tyłu i skupili się chyba bardziej na wydajności a nie na tym co głównie ich nazwa mówi :P jak coś to w SW2 jest jeszcze lepiej niż w pure w tej kwestii ale też wydajność najgorsza ze stajni bq.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 4 poprawili przepływ powietrza, jest przyjemniejszy i cichszy dla ucha tylko niestety jak na 1000-1200RPM łożyska wychodzą na pierwszy plan :E To katastrofa. Na niskich RPM też się wybijają.

Wrzuciłem ponad godzinkę temu Noctua A12, na razie 3 sztuki na chłodnicę i jest znacznie lepiej. Na razie w nich w ogóle nie słyszę łożysk. Nawet na 1100RPM dźwięk powietrza jest leciutki i przyjemny dla ucha. Jeszcze na spokojnie nocne testy porobię, ale zapowiada się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie, bo nieszablonowo do tematu podszedł ze skupieniem się na kwestii balansowania ciśnienia w obudowie. Bo to może zrobić więcej niż sama przewiewna konstrukcja czy naiwne wypychanie wentylatorami skrzynki do ostatniego slotu. I że to głębszy temat niż wszystkim dobrze znane kurzące się negatywne i niekurzące pozytywne. U siebie kiedyś zainspirowany może nawet jego starszymi filmikami eksperymentowałem ze spowalnianiem dwóch frontowych wentylatorów przy trzymaniu stałej prędkości tylniego. Stopniowym, po dziesięć procent PWM, na każdym stopniu rundka Time Spy jako takiego, powiedzmy, realnego, więc dającego realne wyniki, growego loadu. Wyszło mi, że najlepiej skrzynka spisywała się przy 50 i 60% PWM przodu (względem stałego we wszystkich podejściach 100% PWM tyłu). I względem wszystkich trzech śmigieł na 100% ten peak był całkiem wyraźny i powtarzalny, bo 3-4C na GPU, troszkę mniej na procku, a schodząc już poniżej 50% temperatury zaczynały z powrotem rosnąć. Czyli względem zasuwania wszystkimi na 100% można było mieć te same temperatury przy zdecydowanie niższym hałasie owych :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, lukadd napisał:

W 4 poprawili przepływ powietrza, jest przyjemniejszy i cichszy dla ucha tylko niestety jak na 1000-1200RPM łożyska wychodzą na pierwszy plan :E To katastrofa. Na niskich RPM też się wybijają.

Wrzuciłem ponad godzinkę temu Noctua A12, na razie 3 sztuki na chłodnicę i jest znacznie lepiej. Na razie w nich w ogóle nie słyszę łożysk. Nawet na 1100RPM dźwięk powietrza jest leciutki i przyjemny dla ucha. Jeszcze na spokojnie nocne testy porobię, ale zapowiada się bardzo dobrze.

Az sie dziwie to iz mailes LC co jaka pachales sie w AIO co wiadomo ze to gowno. Siedzac na procku 270W nie slysze kompa to po jaka robiles rygres. Graty masz wiec wracaj. Zaladujesz 500Rpm-700rpm i bedziesz mail spokoj bez wydzimisi i patrzenia na wydajne wentylatpry gdzie p12/14 sie spisze.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...