Skocz do zawartości
Krzyn

2x16GB 3200, czy 2x8GB 3600?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jak sądzicie, czy lepiej dokupić drugą kość 16GB 3200, aby zrobić 32GB, czy zmienić na 2x8GB 3600?

Mam aktualnie Kingston Fury 1x16GB 3200. Tak, przypadkowa i głupia pomyłka przy zamówieniu. Uważacie, że lepiej dokupić drugą kość 16GB 3200, czy zmienić je na 2x8GB 3600? Dlaczego w ogóle chce to zrobić? Bo uważam, że mam trochę za mało FPS w Warzone. Średnio 120-130, gdzie na testach wyciągają przy identycznych ustawieniach nawet do 180 max. 

Reszta specyfikacji 

13600KF, 3060Ti, B660 MSI

 

Dzięki z góry 

Edytowane przez Krzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Czyli 2x8GB 3600 da mi lepszą wydajność, niż 2x16GB 3200 na ten moment, więc będzie lepszym wyborem?

A swoją 1x16GB sprzedam, więc zawsze jakaś część kasy się zwróci. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przecież podkręcić tą pamięć 3200MHz. Ważne też jakie będziesz miał timingi na danej prędkości.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MarioDee napisał:

Możesz przecież podkręcić tą pamięć 3200MHz. Ważne też jakie będziesz miał timingi na danej prędkości.

Szczerze nigdy się nie bawiłem w takie rzeczy. Ja wolę kupić i niech jest, a jak zacznie być za slabe, to nie upgraduje, a sprzedaje i kupuje nowe. Dlatego też wolałbym tutaj się nie bawić i kombinować, tylko kupić, wsadzić i ma działać. ? Ramy to nie są jakieś wielkie pieniądze. Dlatego się zastanawiałem co jest bardziej opłacalne. Dokupienie 16GB do Duala i zapomnieć, czy bawić się i kupować nowe 2x8GB 3600 i sprzedawać ten. Czy duży przyrost poczuje przy wymianie na 2x8GB 3600, niż 2x16GB 3200, czy gra nie jest warta świeczki i prościej dokupić 16GB 3200 i już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jak zwykle opiera się nie o same kości RAM tylko o kontroler pamięci w samym CPU. To, że płyta główna gwarantuje np. zasięg działania do 4000MHz nie oznacza, że kontroler pamięci w Twoim CPU na to pozwoli. Tak samo 2x8GB to co innego niż 4x8GB, które jednak bardziej wykorzystują kontroler pamięci w CPU. Podkręcenie pamięci RAM z 3200MHz na 3600MHz to nie jest jakaś wielka filozofia, jeszcze z fabrycznym napięciem 1.35V no ale skoro nie masz na to ochoty i nie planujesz wymiany platformy przez dłuższy czas to równie dobrze możesz sprzedać to co masz i kupić 2x8GB 3600MHz skoro nie chcesz bawić się w OC tego co już masz. Z drugiej strony to też zależy w jakiej rozdzielczości grasz bo im wyższa tym większy profit z wyższej częstotliwości taktowania i timingów pamięci RAM. Jeśli grasz w 1080p to równie dobrze możesz sobie dokupić kolejną kość 16GB 3200MHz i tyle w temacie. Warto jednak pamiętać, że sama ilość pamięci RAM (16GB, 32GB) ma właściwie żaden wpływ na wzrost wydajności - liczy się częstotliwość oraz timingi.

Edytowane przez caleb59
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, caleb59 napisał:

Wszystko jak zwykle opiera się nie o same kości RAM tylko o kontroler pamięci w samym CPU. To, że płyta główna gwarantuje np. zasięg działania do 4000MHz nie oznacza, że kontroler pamięci w Twoim CPU na to pozwoli. Tak samo 2x8GB to co innego niż 4x8GB, które jednak bardziej wykorzystują kontroler pamięci w CPU. Podkręcenie pamięci RAM z 3200MHz na 3600MHz to nie jest jakaś wielka filozofia, jeszcze z fabrycznym napięciem 1.35V no ale skoro nie masz na to ochoty i nie planujesz wymiany platformy przez dłuższy czas to równie dobrze możesz sprzedać to co masz i kupić 2x8GB 3600MHz skoro nie chcesz bawić się w OC tego co już masz. Z drugiej strony to też zależy w jakiej rozdzielczości grasz bo im wyższa tym większy profit z wyższej częstotliwości taktowania i timingów pamięci RAM. Jeśli grasz w 1080p to równie dobrze możesz sobie dokupić kolejną kość 16GB 3200MHz i tyle w temacie. Warto jednak pamiętać, że sama ilość pamięci RAM (16GB, 32GB) ma właściwie żaden wpływ na wzrost wydajności - liczy się częstotliwość oraz timingi.

Dziękuję za szczegółowe rozjaśnienie. Generalnie gram w 1080 i głównie na low, bez wyjątku. W grach ma być dla mnie wydajnie, a nie błyszczące ściany. Tym bardziej, że gram tylko w gry multi. Po prostu wpadłem na ten pomysł, bo gość na testach w tej samej specyfikacji wyciągał średnio 150+ fps, a ja wyciągam srednio 130. Dlatego pomyślałem, że problem może tutaj tkwić w tym, że ram jest w singlu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dual channel da jakieś przyrosty więc warto zawsze mieć podstawowo dwie kości w kompie.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, caleb59 napisał:

Wszystko jak zwykle opiera się nie o same kości RAM

Opiera się również o RAM, wiele/większość kości ma bardzo słaby potencjał OC.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.01.2023 o 08:31, Krzyn napisał:

Witam. 

Jak sądzicie, czy lepiej dokupić drugą kość 16GB 3200, aby zrobić 32GB, czy zmienić na 2x8GB 3600?

Mam aktualnie Kingston Fury 1x16GB 3200. Tak, przypadkowa i głupia pomyłka przy zamówieniu. Uważacie, że lepiej dokupić drugą kość 16GB 3200, czy zmienić je na 2x8GB 3600? Dlaczego w ogóle chce to zrobić? Bo uważam, że mam trochę za mało FPS w Warzone. Średnio 120-130, gdzie na testach wyciągają przy identycznych ustawieniach nawet do 180 max. 

Reszta specyfikacji 

13600KF, 3060Ti, B660 MSI

 

Dzięki z góry 

Jeśli nie kręcisz memek, to 2x16GB 3200MHz będą wyraźnie szybsze, pod warunkiem że są to kości Dual Rank, inaczej różnice się zacierają. Absolutnie najważniejsze, by mieć Dual Channel, do tego Warzone potrafi luzem wejść ponad 16GB RAMu.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat od Alder Lake'a dual ranki niewiele pomagają.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom niestety przy alder dualrank nic nie dawał, przy raptorze jest pewnie to samo czy coś się zmieniło :> ?

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. To zamawiam druga kostkę 16GB do Dual Channel, bo podsumuwajac wątek, jest to podstawa i mus, mam rację? :D

Dzięki wszystkim za pomoc 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o sam dual bo jakbys miał 2x8 to mógłbyś spokojnie na tym siedzieć dalej

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Send1N napisał:

Tak chodzi o sam dual bo jakbys miał 2x8 to mógłbyś spokojnie na tym siedzieć dalej

Oki, druga kość już zamówiona. 

Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Kość dołożyłem. Włożyłem w 2 i 4 slot.

CPU-Z pokazuje Channel 2x64bit.

Nie powinno być napisane Dual? Przynajmniej chyba kiedyś tak było.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę pograłem i faktycznie, jest lepiej, ale taka średnia fpsów w Warzone to 140. To się polepszyło, bo miałem średnio 120-130. Wciąż w sumie mnie zastanawia i mam wrażenie, że dałoby się lepiej.

TEST 13600 + 3060TI Warzone

Tutaj gość ewidentnie ma trochę więcej fpsów. On przeważnie ma 150,160, w skokach nawet do ok 200.

U mnie najwięcej podczas gry zobaczę 170 klatek. Jak patrzałem testy 3200 vs 3600 Mhz, to różnica w Warzone to jakieś zaledwie 1-3 fps.

Myślicie, że skąd może wynikać ta różnica? Ustawienia graficzne 1:1 to co ten chłop.

Edytowane przez Krzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pamięć pracuje synchronicznie z kontrolerem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

a pamięć pracuje synchronicznie z kontrolerem? 

A jak można sprawdzić synchroniczność? :D Masz na myśli, że ramy może pracują na niższym taktowaniu? Xmp? 

Edytowane przez Krzyn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy pracują w gear 1 bo przy ddr4 masz mieć gear 1 do 3600mhz 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ziomek nie będzie miał dużo lepszych kostek po prostu? Nie dość, że ma 3600MHz, to jeszcze masz nędzne Hynixy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą wychodzi na to, że miałem ustawiony profil 2 XMP i pracowały na 2400? W CPU-Z miałem w Mem controller freq 1200 (x2 2400), a teraz po zmianie na 1 mam 1600 (x2 3200).

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krzyn napisał:

Swoją drogą wychodzi na to, że miałem ustawiony profil 2 XMP i pracowały na 2400? W CPU-Z miałem w Mem controller freq 1200 (x2 2400), a teraz po zmianie na 1 mam 1600 (x2 3200).

Na to wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupota i niewiedza ludzka nie zna granic. Teraz jak zmieniłem na profil XMP 1, to nagle w Warzonie mam 170-200 FPS. Czy muszę jeszcze coś zmienić w kwestii napięć itd itp, czy zostawić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...