Skocz do zawartości
aleczadzior

Spadki FPS, duże zużycie procesora i3-10100F

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam od jakiegoś czasu problem z moim komputerem a głównie z jego wydajnością w konkretnej grze jaką jest Fortnite. Na ustawieniach niskich 1080p mam po 70-180 fps ale praktycznie ciągle w tych dolnych granicach poprzez jakieś ciągłe spadki. Monitor posiadam 165Hz także no niestety spadki te są mocno zauważalne. Oglądając różne benchmarki z identycznym sprzętem ludzie wyciągają po 180-250 fps w granicach stałych 200 także różnica jest dość spora. Zauważyłem podczas grania, że wykorzystanie procesora podbija ciągle pod 100% a karty graficznej jest znikome bo na poziomie 35%. Grając odpaliłem również HWMonitora i temperatury są rzędu 60 stopni procesora jak i karty graficznej także wydaję mi się że w miarę ok? Sterowniki karty najnowsze, chipsetu biosu także. I stąd ten post, miałby ktoś jakiś pomysł od czego zacząć w diagnostyce aby spróbować uzyskać podobną wydajność jak na benchmarkach? Specyfikacja:

Intel Core i3 10100F

G-Skill DDR4 Aegis 8GB 2666MHz CL19

MSI B560M-Pro

Zotac GTX 970 4GB

Be Quiet Pure Power 9 600W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż screna podczas gry w którym widać częstotliwości karty jak i procesora, i ich temperatury.

Do tego fortnite dostał ostatnio update na UE5 bodajże. Więc dochodzi kwestia wyboru ustawień pod twoją konfigurację.

 

Edytowane przez kogut199109

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2023 o 14:49, kogut199109 napisał:

Pokaż screna podczas gry w którym widać częstotliwości karty jak i procesora, i ich temperatury.

Do tego fortnite dostał ostatnio update na UE5 bodajże. Więc dochodzi kwestia wyboru ustawień pod twoją konfigurację.

 

Sorki że tak długo ale zapomniałem o tym poście. Wszedłem dzisiaj w inną gierkę jaką jest GTA RP i szczerze mówiąc taka sama sytuacja. Nie da się grać bo momentami do 20 FPS spada a ustawienia niskie i roździałka 1920x1080.

https://files.fm/f/d2ddzx38f

https://files.fm/f/gjxny4use

W dniu 22.01.2023 o 23:52, jurekk napisał:

Masz choć dwie kości ram?

Nie, mam tylko jedną kość 8GB

Edytowane przez aleczadzior

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie dziwne. Daj druga.

Degradacja fps teoretycznie do 100 procent na single Chanell ram

Edytowane przez jurekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć drugą kość 8GB, by mieć 16GB DualChanel, a jak jeszcze CPU będzie pałowało na 100%, to wymień CPU na i5 10400F, póki są na rynku i są tanie.

ps. widzę, że masz zapchany RAM - 8GB to zdecydowanie za mało, także z powodu samej ilości przy 16GB będzie lepiej

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, jurekk napisał:

Degradacja fps teoretycznie do 100 procent na single Chanell ram

... czyli do 0 fps? ... nie sądzę ;)

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Dorzuć drugą kość 8GB, by mieć 16GB DualChanel, a jak jeszcze CPU będzie pałowało na 100%, to wymień CPU na i5 10400F, póki są na rynku i są tanie.

ps. widzę, że masz zapchany RAM - 8GB to zdecydowanie za mało, także z powodu samej ilości przy 16GB będzie lepiej

Procesora nie ma opcji zmienić bo niedawno właśnie kupiłem tę i3 10100F przerzucając się z i5 2380P i również 8GB ramu z myślą że coś się poprawi z wydajnością w grach a tu nici. Postaram się dołożyć w najbliższym czasie RAM, zobaczymy czy coś to da. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ram, to nie wiem czy nie należy kupić jakiś 2666mhz cl14/15 (albo kręcić ten co masz)

I koniecznie 2 kości.

W dniu 28.01.2023 o 09:35, Kyle_PL napisał:

a jak jeszcze CPU będzie pałowało na 100%

to 10100f, on chyba we wszystkim będzie chodził na 100% (dla niskich ustawień w tego typu grach)

Kwesia tylko czy będzie bardzo rwało 1%low. Jak dual channel ram nie pomoże, to fakt 10400f potrzebny.

Edytowane przez kogut199109

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, kogut199109 napisał:

Ogólnie ram, to nie wiem czy nie należy kupić jakiś 2666mhz cl14/15 (albo kręcić ten co masz)

I koniecznie 2 kości.

to 10100f, on chyba we wszystkim będzie chodził na 100% (dla niskich ustawień w tego typu grach)

Kwesia tylko czy będzie bardzo rwało 1%low. Jak dual channel ram nie pomoże, to fakt 10400f potrzebny.

Jeśli chodzi o RAM to zostaję opcja dokupienia drugiej kości takiej samej co ta pierwsza bo właśnie wraz z procesorem kupowałem wtedy RAM i płytę główną także muszą zostać. Mam nadzieje, że coś to pomoże bo ciężko uwierzyć, że nawet jeśli jest to najsłabsza i3 dziesiątej generacji to nie jest bardziej wydajna co i5 drugiej generacji wraz z 8GB DDR3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, aleczadzior napisał:

Jeśli chodzi o RAM to zostaję opcja dokupienia drugiej kości takiej samej co ta pierwsza bo właśnie wraz z procesorem kupowałem wtedy RAM i płytę główną także muszą zostać. Mam nadzieje, że coś to pomoże bo ciężko uwierzyć, że nawet jeśli jest to najsłabsza i3 dziesiątej generacji to nie jest bardziej wydajna co i5 drugiej generacji wraz z 8GB DDR3. 

do tego zablokuj max klatki, na wartość równą częstotliwości monitora, może to pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...