Skocz do zawartości
tybor

Własna Chmura z własnym dyskiem

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka. Zakładam ten temat ponieważ dzisiaj wchodząc na dysk google zauważyłem, że już brakuje mi miejsca (mam wykupione 100GB) i zobaczyłem, że 200GB kosztuje miesięcznie 14zł... I pomyślałem, a jakby założyć swój dysk sieciowy. Napiszę jak mi to chodzi po głowie i może pomożecie mi jakoś z tym, ponieważ jestem totalnie nowy w temacie. 

Więc tak, dysk jaki bym potrzebował to 512Gb lub max 1Tb, to będzie już na pewno ze sporym zapasem. Gdzieś przeczytałem, że można coś takiego zrobić pod rasberry, i pomyślałem o jakimś dysku SSD może? Nie wiem czy to dobry pomysł?

Celem tego dysku byłoby stworzenie czegoś na zasadzie Google Dysku. Przechowuje tam wszystkie backup-y ze starych telefonów, czyli jakieś filmiki itd. I chciałbym mieć możliwość np otwarzania ich na tym dysku, coś ala Youtube jak to jest na google. Tylko w sumie tego potrzebuje. Nic wymagającego. 

Chciałbym teraz zainwestować, bo licząc to ile już mam te 100GB to sporo kasy poszło. A tak bym miał coś swojego fizycznego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem My Cloud Home ale nie wydaje mi sie zeby dysk twardy 3.5 był bezawaryjny.. I z opinii w internecie wyczytałem, że jest to bardzo wolne i przesyłanie jakiś większych plików trwa wieczność.

Stąd moje pytanie czy może jest coś podobnego ale na dyski SSD? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Is the cloud really just someone else's computer? | TechRepublic

Możliwości masz wiele. Najprościej kupić gotowy NAS (Synology, QNAM, Asustor...), włożyć swoje dyski i zazwyczaj oprogramowanie producenta umożliwia dostęp zdalny.

Jest kilka plusów i minusów:

+ Na dłuższą metę (5+ lat) będzie taniej

+ Gotowe NASy są zazwyczaj proste w obsłudze plus mają tutoriale jak wszystko przygotować.

+ Wkładasz takie dyski, na jakie masz ochotę. Po jakimś czasie brakuje miejsca? Wymieniasz dysk na większy i w zależności od konfiguracji dane same się zreplikują z drugiego dysku (RAID 1, 5 i w górę).

+ Często można wykorzystać to co mamy pod ręką (stare dyski itp.)

- Prędkość "z zewnątrz" zależy od tego, jakie masz łącze internetowe. Masz upload 10 Mbps? To z większą prędkością nie ściągniesz danych nawet jak po 2 stronie będziesz siedział na gigabitowym necie. I nie pomogą tu dyski SSD, nvme i inne takie.

- Jesteś odpowiedzialny za wszystkie dane tam. Masz jeden dysk i on padnie? Pa pa dane. Dostanie się jakiś ransomware i nie masz backupu w innej lokacji? Pa pa dane. NAS padnie i nie masz pieniędzy na nowy, chociaż dyski są sprawne? Tymczasowy brak dostępu do danych.

- Początkowy koszt znacznie przewyższa większość abonamentów. Sam NAS to kilkaset zł, warto brać taki, który pozwala na włożenie więcej niż 1 dysku, żeby ustawić redundancję jakoś na wypadek padnięcia jednego z nich. Albo kilka NASów, które kopiują najważniejsze dane między sobą co jakiś czas. Do tego koszt dysków...

- Płacisz ciągle za prąd.

- W razie awarii jesteś odpowiedzialny za jej usunięcie. Jesteś na wakacjach a padnie w domu net, nie pa prądu, zawiesi się NAS? No to powodzenia.

 

Można też zrobić swojego NASa i użyć do tego w zasadzie dowolnego komputera. Może być stary komputer stacjonarny, może być raspberry pi, terminal typu T610. Minusem jest to, że musisz więcej kombinować niż przy zwykłym NASie (sam odpowiadasz za oprogramowanie i konfigurację, wymagane jest przekierowanie portów albo konfiguracja tunelu z CloudFlare itp.), może wyjść drożej nie licząc kosztów dysków (RPi teraz jest w chorych cenach, zbudowanie "budżetowego" kompa pod NAS to też ok 1000 zł).

Tu masz też też sporo do wyboru. Xpendology (klon softu Synology), TrueNAS, NextCloud, OwnCloud... Każdy soft ma swoje plusy, minusy i wymagania, ale w każdym musisz się pobawić ręcznie, aby to postawić i skonfigurować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Myślałem nad Synology DS118

Ogólnie to te dane co będe miał online mam też na dysku USB zarchiwizowane. Internet mam 100 up, i dow 50mb/s. No nie wiem, może spróbuje własnie z tym Netgear bo po opiniach ten WD to nie za ciekawie wypada

Edytowane przez tybor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł ten serwer... Ale nie za ciekawie to wygląda...

 - Otworzenie zdjęcia lub filmiku w aplikacji mobilnej trwa wieki

- Pobieranie z przeglądarki Incognito na poziomie 150kb/s, gdzie przy moim intrenecie pliki pobiera z prędkością 11mb/s, na sieci LTE i 5G również to samo, i przez telefon też.

- Nie da się udostępnić pliku jako wideo, tylko i wyłącznie do pobrania

- Otworzenie wideo w przeglądarce również nie działa, w aplikacje na telefonie otworzenie na zewnętrzenej sieci trwa wieki.

Miało być pięknie, a jednak rzeczywistość zweryfikowała... 

Prędkości z ,,zewnątrz" są tragiczne, wszystko ładuje sie wieki, do tego jak udostępniam film to nie można go oglądąć w przeglądarce, tylko trzeba to pobrać na dysk.. Także niestety u mnie to nie zda egzaminu.. 

Myślałem, że będzie można wysyłać takie linki: https://e1.pcloud.link/publink/show?code=XZIM3mZq38aspUYPuHD7gzLcgmFUkhqqwlk
Że można pobrać i obejrzeć... 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym uzyskać pomoc w sprawie:

Czy mogę usprawnić pobieranie z serwera NAS z zewnątrz pomijając sieć LAN w domu. Tak aby transfery były na wyższym poziomie
Czy mogę wysłać link tak jak podałem, czyli aby dana osoba mogła obejrzeć w przeglądarce i pobrać
Chciałbym uzyskać informację dlaczego zewnętrzny dostęp do serwera jest tak długi.
Mój internet to 100Mb/s pobieranie i 50Mb/s wysyłanie, co przekłada się na pobieranie realne ok. 11Mb/s i wysyłanie na ok. 6mb/s. około ponieważ te wartości skaczą i nie są stałe.

Jest to mój pierwszy serwer NAS, chciałem go wykorzystać właśnie jako rozszerzenie pamięci telefonu, tak aby nie płacić firmom zewnętrznym tylko mieć coś swojego. Jednak chyba tak dobrze z tym nie będzie jak np w pCloud.

Jest to zwykły film nagrany telefonem. Na sieci wewnętrznej jak jest połączony NAS działa to bez problemu, natomiast zewnętrzny dostęp tylko próbuje załadować i te ładowanie trwa i trwa

Kiedy udostępniam plik mp4 z pcloud, to pcloud konwertuje to na format webowy, który jest potem streamowany do odbiorcy i wyświetlany w odtwarzaczu w przeglądarce.
To czy w takiej sytuacji możliwe jest uzyskanie takiego efektu w sieci NAS? A konkretniej w tym modelu Synology?

Ale chyba i tak pCloud wygrywa dla moich zastosowań z własnym NAS-em.. 

Edytowane przez tybor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...