Skocz do zawartości
opol

Serwer do wirtualizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuje kupić serwer do wirtualizacji na którym uruchomię ESXi'a (najlepiej w wersji 7.0). 

Co do ilości wirtualek jakie będą uruchomione to max 5-6 z Windowsem 10.

Sprzęt może być poleasingowy. Jeśli chodzi o cenę sprzętu to jak najmniejsza.

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć co kupić albo na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z góry dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, opol napisał:

Witam

Potrzebuje kupić serwer do wirtualizacji na którym uruchomię ESXi'a (najlepiej w wersji 7.0). 

Co do ilości wirtualek jakie będą uruchomione to max 5-6 z Windowsem 10.

Sprzęt może być poleasingowy. Jeśli chodzi o cenę sprzętu to jak najmniejsza.

Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć co kupić albo na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Z góry dziękuje za pomoc

Używam starego już na obecne czasy Della T130. Niedawno zainstalowałem 7.0 U3, nie było problemów z odpaleniem maszyn z wersji 6.7. W konfiguracji z E3-1220 v5 i 32GB RAM masz miejsce na 5-6 maszyn w konfiguracji 4GB RAM i 2/4 4/4 CPU. Nie wiem jak z cenami takich. Za swój zapłaciłem około 2500PLN jakieś 5 lat temu.

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz.

Czyli nie miałeś problemu z instalacją ESXi 7 na tej maszynie? Wg tego przewodnika:

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php

twoja maszyna nie nadaje się do wersji 7.0

Osobiście myślałem na Dell R620 2xE5-2620 z 64GB RAM ale znowu wg tego przewodnika vmware ten serwer nie nadaje się do ESX 7.0

Edytowane przez opol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej stronie pojawiają się tylko systemy, które vendor sprzętu sprawdził samodzielnie. Zazwyczaj dla starych serwerów nie opłaca im się testować wszystkiego pod najnowsze systemy, bo przecież zależy im na sprzedaniu nowego sprzętu a nie na tym, żeby firmy korzystały ze starych :) 

Sam serwer obsłuży ESXi 7 ale ludzie mają problemy ze starymi kontrolerami dysków (H310 i H330) i czasami coś, co działało na 6.5 nie działa na 7 w standardowej konfiguracji. Zmiana trybu pracy kontrolera podobno w większości wypadków sprawia, że wszystko zaczyna działać.

Dlaczego musi być ESXi 7 a nie 6.5 który jest kompatybilny ze starczym (i tańszym) sprzętem?

Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim na to, czy starczy zasobów :)

Dla Windowsa 10 dał bym minimum 8 GB na maszynę i najlepiej 4 rdzenie więc R620 który podałeś wyżej powinien starczyć z zapasem na jeszcze 2 maszyny bez bawienia się dzielenie zasobów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, opol napisał:

twoja maszyna nie nadaje się do wersji 7.0

preview

Edytowane przez j3zz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2023 o 15:58, narmiak napisał:

Dlaczego musi być ESXi 7 a nie 6.5 który jest kompatybilny ze starczym (i tańszym) sprzętem?

Albo w ogóle olać esxi i wziąć proxmoxa. Pełna funkcjonalność do użytku priv i komercyjnego. Oparty o Debiana więc nie będzie problemów z kompatybilnością. Przez lata używałem w firmie i w domu i bardzo polecam

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, doman18 napisał:

Albo w ogóle olać esxi i wziąć proxmoxa. Pełna funkcjonalność do użytku priv i komercyjnego. Oparty o Debiana więc nie będzie problemów z kompatybilnością. Przez lata używałem w firmie i w domu i bardzo polecam

Też używam w domu proxmoxa od kilku lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2023 o 22:32, doman18 napisał:

Albo w ogóle olać esxi i wziąć proxmoxa. Pełna funkcjonalność do użytku priv i komercyjnego. Oparty o Debiana więc nie będzie problemów z kompatybilnością. Przez lata używałem w firmie i w domu i bardzo polecam

Przyznaje, że nie znałem tego rozwiązania a wygląda bardzo ciekawie no i przede wszystkim jest za darmo.

Jeszcze mam pytanie do osób zaznajomionych z tematem. Czy postawienie takiego proxmoxa czy esx'a na zwykłym desktopie typu DELL 7070 SFF z prockiem i7-8700 to głupi pomysł?

Okazuje się że mam dostęp do takiej maszyny i wystarczyło by dokupić pamięci RAM oraz dodatkową kartę sieciową i uruchomić całość. Wiem że minusem było by brak RAID'u sprzętowego w czymś takim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, opol napisał:

Wiem że minusem było by brak RAID'u sprzętowego w czymś takim.

Kontroler dysków na PCIe zawsze można dokupić.

Czy to głupi pomysł? Zależy od wymagań. Do domowego laba? Zero zastrzeżeń. Do produkcji w firmie? Tu już zależy, jak krytyczna dla produkcji to będzie maszyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, opol napisał:

Przyznaje, że nie znałem tego rozwiązania a wygląda bardzo ciekawie no i przede wszystkim jest za darmo.

Jeszcze mam pytanie do osób zaznajomionych z tematem. Czy postawienie takiego proxmoxa czy esx'a na zwykłym desktopie typu DELL 7070 SFF z prockiem i7-8700 to głupi pomysł?

Okazuje się że mam dostęp do takiej maszyny i wystarczyło by dokupić pamięci RAM oraz dodatkową kartę sieciową i uruchomić całość. Wiem że minusem było by brak RAID'u sprzętowego w czymś takim.

Ja proxmoxa mam na terminalach HP T620/T630  jako klaster i na tym kilka wirtualek.   Narzut na wirtualizację jest minimalny.  Wszystko zależy co chcesz zrobić 

Nie ma żadnego problemu na 4 rdzeniowej maszynie postawić  4 wirtualki po 4 CPU. Jedynie nie przesadzałbym z iloscia RAM wirtualek w stosunku do realnego RAM 

Oczywiscie co innego lab czy a co innego krytyczny system CRM w firmie.  Ale to chyba oczywiste.  Proxmox ma mozliwosci konfiguracji z zewnetrznym macierzami, ma dedykowany serwer do backupu czy wreszcie HA  czy Live Migration.

 

Edytowane przez robbo2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale nie chodzi o domowe lab o produkcje.

Przemyślałem sprawę i pójdę w coś nowego i dedykowanego. Prawdopodobnie wybiorę DELL T40 z E-2224G a na nim uruchomię Proxmox.

Z tego co napisaliście wnioskuje że taki procesor spokojnie wystarczy na te 4-5 maszyn.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to chętnie jeszcze poczytam

Dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony zamiast starych serwerów użycie nowych podzespołów ze zwykłych PC wsadzonych w obudowy rackowe. Od wielu lat stosuję takie rozwiązania, koszt zakupu śmiesznie niski, dostępność części w razie czego w sklepie za rogiem.

Ostatni projekt to właśnie proxmox postawiony na Ryzen 9 5950x i 128GB RAM, do tego ZFS na dane na dyskach SATA SSD i osobny ZFS na dyskach SSD NVME pod bazy danych:

image.png.77980405267bc2f6cc1a4f004c30c5a0.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2023 o 13:02, manuelos napisał:

Ja ze swojej strony zamiast starych serwerów użycie nowych podzespołów ze zwykłych PC wsadzonych w obudowy rackowe.

 

A jaki model obudowy kupujesz ? Pytam, bo przeważnie obudowy rack do których jesteś w stanie wsadzić normalne chłodzenie i kilka dysków to kosztują już sporo (przykładowo SilverStone RM41-H08 to wydatek około 2000zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.03.2023 o 13:02, manuelos napisał:

Ja ze swojej strony zamiast starych serwerów użycie nowych podzespołów ze zwykłych PC wsadzonych w obudowy rackowe. Od wielu lat stosuję takie rozwiązania, koszt zakupu śmiesznie niski, dostępność części w razie czego w sklepie za rogiem.

Ostatni projekt to właśnie proxmox postawiony na Ryzen 9 5950x i 128GB RAM, do tego ZFS na dane na dyskach SATA SSD i osobny ZFS na dyskach SSD NVME pod bazy danych:

image.png.77980405267bc2f6cc1a4f004c30c5a0.png

Produkcje pod firmy stawiasz na tym? Bez oddzielnych kontrolerów raid, sprzetowych? Nie to, ze sie dopierdzielam, po prostu pytam:)
BTW potrzebowlabym cos ze 128 gb ram do domu do zabawy bardziej niz realnej pracy. Ewentualnie jak znacznie taniej to 64gb. Koniecznie dobry raid na min 2x6/8TB HDD. Backup z Synology.
Bylo by bardzo milo jakby to bylo male i ciche bo nie mam miejsca na normalnego PC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ZFS trochę bez sensu dodatkowy raid sprzętowy, powiedziałbym, że z wielu względów wręcz gorzej. 

 

Jeśli 64 GB Ci starczą to sporo producentów ma w ofercie MFF gdzie wrzucisz 2x32GB SODIMM. Ewentualnie po taniości są różnie miniPC na Ryzenie 5825U - tam masz obsługę ECC i możesz dać 64GB ECC. Nic z HDD specjalnie ciche nie będzie, więc jak Ci na tym zależy to raczej skup się na SSD. 

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LegiaWarszawa napisał:

Produkcje pod firmy stawiasz na tym? Bez oddzielnych kontrolerów raid, sprzetowych? 

 

12 minut temu, iwanme napisał:

Przy ZFS trochę bez sensu dodatkowy raid sprzętowy, powiedziałbym, że z wielu względów wręcz gorzej. 

Przy ZFS nie powinno się korzystać z kontrolerów RAID, ta informacja jest nawet przy tworzeniu wolumenu opartego na ZFS.

 

Odpowiadając na poprzednie pytanie - tak, serwery pod firmy które obsługuję. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja własnie odebrałem  Lenovo S30 z E5-2630.  Koszt 550zł z SSD 128B  8GB RAM + Quadro 2000 i 

  wsadziłem 128GB RAM i działa (16GB  za 55zł) . Zapewne ESXi  tez pojdzie , do wymiany jeszcze proc   na E5-2680 (45zł) 

Jeśli ktoś myli ze ten 10 letni zabytek pożera prad to rozczarowanie

 

a) w spoczynku 55W

b) w pulpicie 70-80W

c) OCCT  na CPU 200W

d) OCC na CPU+GPU (R7 260X)   280W

 

Pancerne rozwiązanie kupic kilka zapiac klaster dokupic karty 10GbE i niezniszczalne mimo wieku

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...