Skocz do zawartości
Hiroseek

Dziwni dźwięk przy odpaleniu się wiatraków na karcie RTX 3060 EAGLE 12GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam nową kartę RTX 3060 EAGLE 12GB, właśnie zauważyłem, że przy starcie pc, wiatrak przy odpalaniu się wydaje dziwny dźwięk, jakby chrumknięcie.

Czy może to wpływać na pracę karty czy tylko na komfort korzystania z PC? Zauważyłem, że dźwięk pojawia się gdy wiatrak zaczyna pracować 

Udało mi się nagrać film który to pokazuje, chodzi o ten dźwięk dosłownie chwile po kliknięciu guziku start.

 

Link do filmu:

https://www.youtube.com/shorts/tThSf3VhD2s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chrumknięcie ? jest normalne, zdarza się, sam takie coś miałem w niczym to nie przeszkadza, sporo wentylatorów przy starcie czy przy przechodzeniu z trybu pasywnego w aktywny ma dziwne odgłosy.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Send1N napisał:

to chrumknięcie ? jest normalne, zdarza się, sam takie coś miałem w niczym to nie przeszkadza, sporo wentylatorów przy starcie czy przy przechodzeniu z trybu pasywnego w aktywny ma dziwne odgłosy.

Czyli jest to normalne dla tych kart z trybem pasywnym? Czasem pojawia się nawet gdy pc jest juz odpalony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy starcie taki dzwięk to nic nadzwyczajnego, jak kręcą się cały czas to pewnie tego nie masz tylko jak odpalisz grę czy coś co obciąży kartę i w momencie startu smigieł to pewnie słychać więc czesty przypadek że coś słychać wtedy, u mnie np w zasilaczu jak startuje to tłucze się jakbym garami przewalał a przy ciągłej pracy jest cichutki :] zrób sobie profil nr2 w afterburnerze z jakąś stałą wartością obrotów które cie zadowolą wydajnościowo i kulturą pracy a po graniu odpalaj profil nr1 z trybem pasywnym, wtedy en efekt nie będzie występował ;) 

Edytowane przez Send1N
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Send1N napisał:

przy starcie taki dzwięk to nic nadzwyczajnego, jak kręcą się cały czas to pewnie tego nie masz tylko jak odpalisz grę czy coś co obciąży kartę i w momencie startu smigieł to pewnie słychać więc czesty przypadek że coś słychać wtedy, u mnie np w zasilaczu jak startuje to tłucze się jakbym garami przewalał a przy ciągłej pracy jest cichutki :] 

Jest tak jak mówisz, przy starcie oraz jak coś robię czasem się odpali ale potem cisza. Dzięki wielkie za pomoc, uspokoiłeś mnie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Hiroseek napisał:

Jest tak jak mówisz, przy starcie oraz jak coś robię czasem się odpali ale potem cisza. Dzięki wielkie za pomoc, uspokoiłeś mnie :D 

Jeśli Cię to bardzo irytuje (bo np. często przełączasz się z gry na pulpit itp). to zawsze możesz sobie ustawić w Afterburnerze krzywą tak, żeby wichury były cały czas włączone (nie schodziły poniżej progu wyłączania). Na minimalnych obrotach i tak powinny być niesłyszalne.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory/silniki nie lubią częstych startów od zera, więc lepiej wyłączyć tryb 0dB. U mnie po wyłączeniu trybu 0dB, w Idle, wentylatory kręcą się na 700RPM (3x80mm) i są i tak zupełnie niesłyszalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kyle_PL napisał:

Wentylatory/silniki nie lubią częstych startów od zera, więc lepiej wyłączyć tryb 0dB. U mnie po wyłączeniu trybu 0dB, w Idle, wentylatory kręcą się na 700RPM (3x80mm) i są i tak zupełnie niesłyszalne.

 

ale ty masz aorusa, a on eagle, czyli to samo co stare windforce,  też mam model premium i czy to przy starcie systemu, czy przy obciążeniu startuje niesłyszalnie..

w windforce/eagle karta opuszcza minimalnie wentylatory w dół i to pierdnięcie, charakterystyczne dla GB budżet właśnie

Absolutnie się zgodzę z tym że lepiej cały czas wolno i żeby się rozpędzały płynnie, niż agresywny start żeby " strzepać kurz "  To też jest fenomen, że ci co mają fan stop i tak ustawiają żeby wentylatory pracowały cały czas, a ci co fanstop nie mają, to kombinują z AB czy modyfikują bios, heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepsze rozwiązanie to 2 profile w afterburnerze i tyle jeden fan stop auto drugi sztywne obroty np 1500rpm bez wachlowania i z głowy odgłosy, przełączenie profilu to 2 kliknięcia które zajmują sekundę przed i po graniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Stona napisał:

Jeśli Cię to bardzo irytuje (bo np. często przełączasz się z gry na pulpit itp). to zawsze możesz sobie ustawić w Afterburnerze krzywą tak, żeby wichury były cały czas włączone (nie schodziły poniżej progu wyłączania). Na minimalnych obrotach i tak powinny być niesłyszalne.

Jak powinna ta krzywa mniej więcej wyglądać? Aktualnie wygląda ona tak, jeszcze nic nie zmieniałem. Taką krzywą ustawił program po zaznaczeniu opcji "włącz automatyczną kontrolę wentylatora" z tego co widzę ustawione jest tak, że od początku kręcą się na 40%, zostawić tak? 

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez Hiroseek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem kartę tak jak na zdjęciu wyżej, pograłem jakieś 10 min w mw2 i wiatraki rozpędziły się do ok. 82-86% i niestety zauważyłem, że pod większym obciążeniem wiatraki zachowują się tak jak na filmie :/  Chyba niestety jestem skazany na odesłanie na wymianę, bo raczej tak nie powinno być :( 

 

 

Film: 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Hiroseek napisał:

jestem skazany na odesłanie na wymianę, bo raczej tak nie powinno być

kupiłeś najtańszą kartę z najgorszym chłodzeniem i cudów oczekujesz, wymiana tak, ale na inny model, niestety

tyle że 3060 nie jest wymagający, eagle też można fajnie wyprowadzić, chyba ze masz totalnie gorącą obudowę. Miałem też eagle na chwilę, da się go okiełznać, zrób mu sensowne UV i będzie ok, zrób dokładnie jak tu Kamil pokazuje i będziesz zadowolony :

 

 

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperaturę osiągnąłeś że chłodzenie przekroczyło 80% obrotów? sprawdz bez bocznego panelu może masz lipny przeciąg w obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2023 o 22:28, mimuszek napisał:

kupiłeś najtańszą kartę z najgorszym chłodzeniem i cudów oczekujesz, wymiana tak, ale na inny model, niestety

tyle że 3060 nie jest wymagający, eagle też można fajnie wyprowadzić, chyba ze masz totalnie gorącą obudowę. Miałem też eagle na chwilę, da się go okiełznać, zrób mu sensowne UV i będzie ok, zrób dokładnie jak tu Kamil pokazuje i będziesz zadowolony :

 

 

Ustawić dokładnie takie same wartości w programie jak w filmie?

19 godzin temu, Send1N napisał:

Jaka temperaturę osiągnąłeś że chłodzenie przekroczyło 80% obrotów? sprawdz bez bocznego panelu może masz lipny przeciąg w obudowie

Moja obudowa to Aerocool PGS, więc przeciąg za pewne nie jest za duży... Pokombinowałem trochę z krzywą aby wiatraki pracowało na niskich obrotach i powoli wzrastały a nie naglę przeskakiwały na wysokie obroty. Jutro planuję zrobić UV aby trochę obniżyć temperaturę w obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Hiroseek napisał:

Ustawić dokładnie takie same wartości w programie jak w filmie?

rób tak jak na filmie, na tyle , na ile akurat twój egzemplarz pozwoli

zobacz ten temat i film, dosłownie z dzisiaj, może będzie prościej/skuteczniej :

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...