Skocz do zawartości
Kelero

Tanie AM4 ryzen 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Stoję przed wyborem nowej budżetowej płyty głównej, na celowniku procesor Ryzen 5 3600. Wszystkie tanie płyty spełniają minimalne wymagane złącza, bardziej chodzi o sekcje zasilania, czy najtańsze płyty poradzą sobie z Ryzen 5 3600 bez żadnego OC?

Co sądzicie o tych modelach? którym najlepiej się zainteresować? Bez OC, i planów na modernizacje.

- BIOSTAR A32M2 - 253zł

- Gigabyte B450M K - 289zł

- Gigabyte A520M H - 290zł

- Gigabyte A520M DS3H - 316zł

- ASRock B450M PRO4-F R2.0 - 349zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie planujesz, a za chwilę będziesz chciał trochę podkręcić skoro można

OC to nie tylko lepsze wyniki, ale często stabilniejsza praca, mniejsze zużycia prądu itd itp ( UV )

ale to wszystko zostało już opisane, nie ma co wyważać otwartych drzwi

więc po taniości ,albo używane B450, albo właśnie taka budżetówka jak GB B450M K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, mimuszek napisał:

OC to nie tylko lepsze wyniki, ale często stabilniejsza praca, mniejsze zużycia prądu

Gdyby producent mógł podnieść zegary (efekt jak OC) i obniżyć przy tym napięcie (UV), mając przy okazji lepszą stabilność, to by to zrobił. ... czemu nie robi?

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kyle_PL napisał:

... czemu nie robi?

no właśnie, czemu ?  pytanie retoryczne

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, mimuszek napisał:

no właśnie, czemu ?  pytanie retoryczne

Jednak odnoszę wrażenie, że nie każdy zna na nie odpowiedź, więc wyjaśnię:

Procesory (i GPU) to lepsze i gorsze "sztuki" wycinane z wafla. Jedne przy danym napięciu potrafią pracować na nieco wyższej częstotliwości, a inne na nieco niższej. Czyli producent robi margines bezpieczeństwa, by określona pula krzemu spełniała określone wymagania. Teraz jeśli robisz UV, to zmniejszasz ten margines - jak masz gorszą sztukę, to wejdziesz na niestabilność. Jak robisz dodatkowo OC to jeszcze bardziej zmniejszasz ten margines.

Także to nie jest tak "zrobisz UV, OC i będzie git". Może będzie, a może nie będzie. Nawet jak zrobisz UV/OC i jet wszystko OK, to wystarczy, że zmieni się temperatura, to już możesz wejść w niestabilny obszar (jak kręciłeś/undervoltowałeś "na styk")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak kupi a520 to nie zrobi nic, będzie go denerwować hałas, bo procesor domyślnie wbija na ponad 1.4V, taka uroda  r3xxx co skutkuje wyższą temperaturą i podbijaniem obrotów wentylatora, a pewnie myśli o boxie, skoro budżetowo..

Ustawi sobie nawet niższe taktowanie na sztywno, przy niższym napięciu ( tak, tak, może, chyba że nie, bo ma kawałek złego wafla )  i będzie cisza. Nikt nie mówi o ekstremalnym OC i 4,5 na sztywno przy napięciu 1.2 . Jest jeszcze PBO, którego płyty na A520 chyba nie mają.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, mimuszek napisał:

ale jak kupi a520 to nie zrobi nic,

Wiesz, ja dla zasady, to bym takiego byle-czego w ogóle nie kupował (w tych płytach jest wszystko po oszczędnemu - nawet sekcja zasilania zwykle nieoradiatorowana).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kelero napisał:

Gigabyte B450M K - 289zł

Jak dla mnie tę. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mimuszek napisał:

Teraz nie planujesz, a za chwilę będziesz chciał trochę podkręcić skoro można

OC to nie tylko lepsze wyniki, ale często stabilniejsza praca, mniejsze zużycia prądu itd itp ( UV )

ale to wszystko zostało już opisane, nie ma co wyważać otwartych drzwi

więc po taniości ,albo używane B450, albo właśnie taka budżetówka jak GB B450M K

To jest reanimacja starego pc, kupiony Asrock RX5600XT i stara i5 6500 nie podołała, ma być jak najtaniej bo to jest drugi komputer, czasami z niego skorzystam, inwestycje wolę robić do głównego pc. Druga opcja to kupić h610 + i3 12100f i przy wymianie procesora w głównym pc, do tego wleciał by i5 12400f tylko to już tanio nie jest i wątpię żebym szybko zmieniał i5, prędzej rtx3060Ti wymienię.

Co do chłodzenia - też budżetowo spc Spartan 5 w i5 dawał świetnie radę.

Nie znam się na sekcjach ale wzrokowo to w A520M DS3H wygląda lepiej niż w B450M K ??

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne, tylko płyty na chipsetach A jak wspomniał kolega wyżej, to wykastrowane wszystko co się da..

tym bardziej że pojawiła się taka tania alternatywa ostatnio jak ten GB 450M-K. Jeszcze w lecie nikt na nią by za tyle nie spojrzał, bo za 200zł można było mieć dobre B450M-VDH, a teraz coż..  zalętą 3600 jest też jego cena, nowy 350zł.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mimuszek napisał:

jasne, tylko płyty na chipsetach A jak wspomniał kolega wyżej, to wykastrowane wszystko co się da..

tym bardziej że pojawiła się taka tania alternatywa ostatnio jak ten GB 450M-K. Jeszcze w lecie nikt na nią by za tyle nie spojrzał, bo za 200zł można było mieć dobre B450M-VDH, a teraz coż..  zalętą 3600 jest też jego cena, nowy 350zł.

 

Wiosną były MSI B550M PRO VDH za 239-269 ziko w promo, na zmianę z wifi i bez xD 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie najłatwiej byłoby wymienić i5 6500 na i7 6700 tylko ceny są z kosmosu więc wybrałem poleconą opcje Ryzen-a 5 3600.

To zostają dwie płyty na b450, warto dopłacać 60zł do ASRock B450M PRO4-F R2.0 względem tańszego Gigabyte B450M K?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-b450-aorus-elite-v2-7334044/?sekcja=outlet

i radziłbym szybko zawijać bo pewnie w miarę szybko zejdzie

340pln  za mobo które obsłuży wszystko na am4 i to bez mocnego spocenia. Ceny mobasów Am4 można by powiedzieć są hmmm.....  :E  no dobra nie tylko am4  :E 

Tak jak prawiłem płyta szybko zeszła ;)

Edytowane przez unadarek
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pioy napisał:

Wiosną były MSI B550M PRO VDH za 239-269 ziko w promo, na zmianę z wifi i bez xD 

  Przyjemne ceny były, nowy sprzęt wychodzi, a stary idzie w górę zamiast w dół.

  

2 godziny temu, unadarek napisał:

Tak jak prawiłem płyta szybko zeszła ;)

Lepiej będzie się wstrzymać i poczekać na kolejne okazje, nie śpieszy się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Kelero napisał:

warto dopłacać 60zł do ASRock B450M PRO4-F R2.0 względem tańszego Gigabyte B450M K?

Wg mnie jednak tak. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę na spokojnie przemyśleć, może faktycznie nie ma co pchać się w większe koszta i poszukać i7 6700 do 350zł, przepłacę za procesor ale i tak będzie najtańsza opcja modernizacji przy obecnych cenach za płyty główne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś rozważał jeszcze ryśka 3600 to mam do opylenia, dorzucę z niewielką dopłatą chłodzenie Pure Rocka 2 w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno wylicytowałem MSI b450m pro-vdh max za 187zł jeszcze z roczną gwarancją. Oraz R5 3600 kupiłem za 330zl z 5mc gwarancji, a można i taniej. 

Jak dla mnie to aktualnie najlepsza opcja cena/wydajność 

OC się jeszcze nie bawiłem, ale samo ustawienia przyspieszenia/opóźnienia reakcji na zmianę temperatury wystarczyła by chłodzenie chodziło płynnie i cicho przy zachowaniu dobrej temperatury rdzeni. Zwykły Spartan 5 z olx za 37zl używany może pół roku.

Edytowane przez Grolssch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na i7 6700, 350zł słaby biznes, ale po sprzedaży starego i5 6500 wyjdzie ~250zł co jest do przełknięcia. Stary trup podpudrowany, dziękuję bardzo za rady. Temat do zamknięcia. Pozdrawiam.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak lubisz egzotyke to sobie spraw mutanta 6/12. Mialem kilka sztuk i nie bylo problemow :) albo chociaż xeona e3 v5 4/8 ~200zl i tez je po zmianie biosu powinienes odpalic na dowolnej plycie 1151.
https://forum.pclab.pl/topic/1160111-cpu-es-z-chin-i-inne-ustrojstwa/#comments

2 godziny temu, Grolssch napisał:

Niedawno wylicytowałem MSI b450m pro-vdh max za 187zł jeszcze z roczną gwarancją. Oraz R5 3600 kupiłem za 330zl z 5mc gwarancji, a można i taniej. 

Jak dla mnie to aktualnie najlepsza opcja cena/wydajność 

OC się jeszcze nie bawiłem, ale samo ustawienia przyspieszenia/opóźnienia reakcji na zmianę temperatury wystarczyła by chłodzenie chodziło płynnie i cicho przy zachowaniu dobrej temperatury rdzeni. Zwykły Spartan 5 z olx za 37zl używany może pół roku.

teraz te plyty to juz drozej tylko chyba beda schodzic. Cokolwiek z radiatorem w cenie ok 250zl sprzedaje sie raz 2 niestety. Natomiast ceny samych prockow a szczegolnie 1 gen Ryzenow ida mocno w dol. Taki 2600 w cenie ponizej 200zl to sie coraz czesciej zdarza :)

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Michaelred napisał:

jak lubisz egzotyke to sobie spraw mutanta 6/12. Mialem kilka sztuk i nie bylo problemow :) albo chociaż xeona e3 v5 4/8 ~200zl i tez je po zmianie biosu powinienes odpalic na dowolnej plycie 1151.

Jestem totalny amator tzw. wymieniacz części, podpięcie kabli więcej nie potrafię.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kelero napisał:

Ostatecznie zdecydowałem się na i7 6700, 350zł słaby biznes, ale po sprzedaży starego i5 6500 wyjdzie ~250zł co jest do przełknięcia. Stary trup podpudrowany, dziękuję bardzo za rady. Temat do zamknięcia. Pozdrawiam.

a jaka masz płytę ? bo jak jakaś na Z170, to sprzedając ją kupujesz taką b450m w używce

miałem tak w drugim kompie w domu, z 170 tyle że z i3 6100, też chciałem i7 6700, ale przy ich cenach,, sprzedałem to wszystko, kupiłem b450m-vdh za 180zł do tego r 3600 i za 20zł zestaw do chłodzenia pod am4, zrobiłą się fajna maszynka. a z tym i7 6700 to dalej będzie średnio..

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety H110 więc z i5 6500 to co najwyżej max 200zł bym dostał za komplet, pogodziłem się z kalkulatorem i zawsze wychodziło i7 najtaniej, druga najtańsza opcja to używany ryzen 3 3100 200+zł i najtańsza b450 290zł tylko przy tej opcji trzeba jeszcze zmienić ram. Na pewno będę zadowolony widziałem że i7 6700 wypluje 60fps w większości świeżych gier i to w zupełności wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem co w z tym UV to super sprawa a jak przesadzi to po prostu poprawi i tyle aż w końcu znajdzie ten złoty środek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...