Skocz do zawartości
Astec

Intel i jego platforma HEDT

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 
Od pewnego czasu zastanawiam się nad budową komputera w oparciu o podstawkę 2011 lub 2011-3. Miałby on być wykorzystywany do gier, a tak naprawdę miałby zaspokoić chęć posiadania nietypowego (czytaj wyjątkowego i rzadkiego) sprzętu komputerowego, jakim nie wątpliwie są procesory należące do rodziny Ivy Bridge-E, Haswell-E i Broadwell-E. Trudno mi wyznaczyć budżet, bo tak naprawdę nie wiem co kupić. Biorę pod uwagę trzy procesory (sześcio rdzeniowe) : 4930K, 5930K i 6800K. Moim faworytem jest 5930K. Wybierając jednego z nich mam zamiar zbudować kompletny zestaw komputerowy w oparciu o markową płytę główną (oczywiście z drugiej ręki). Nie mam dokładnej wiedzy czego można się spodziewać po owych procesorach, gdzie ich umieścić w hierarchii wydajności, z jakimi kartami graficznymi współpracują bez efektu wąskiego gardła i wreszcie czy gra jest warta świeczki? Może lepszym wyborem (do gier) są cztero rdzeniowe i7 z wyższym zegarem? Jak wogóle działają te platformy i "z czym to się je"? Może mieliście lub nadal macie jeden z tych procesów i możecie się wypowiedzieć jak zniósł próbę czasu, nie tylko od strony wydajnościowej. I w końcu może ktoś odpowie mi na pytanie "czy warto".
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Astec napisał:

czy gra jest warta świeczki?

Nie.

Jakbyś kupił całą platformę (procesor + płyta + pamięć) za jakieś śmieszne pieniądze (200-300 zł ?) i potrzebował do czegoś innego niż gry to może jeszcze miało by jakiś sens, ale do grania to nie bardzo.

45 minut temu, Astec napisał:

Jak wogóle działają te platformy i "z czym to się je"?

Wydajesz +200% więcej kasy za Xeona z dodaną możliwością podkręcania i większą ilością linii PCIe (w stosunku do platformy desktop). W grach z reguły jest zero różnicy względem tej samej generacji desktop, a jeśli idzie o programy specjalistyczne to większa ilość rdzeni i 4-kanałowa pamięć mogą czasami przynieść spory wzrost wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2023 o 21:08, Astec napisał:

gdzie ich umieścić w hierarchii wydajności

Znacznie poniżej obecnie dostępnych nowych 

Sam pomysł moim zdaniem dość mocno przesadzony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...