Skocz do zawartości
Tomz

Łączenie ramów różnych pojemności by pracowały w Dual-Channel.

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem mały upgrade komputera - i5-11400F + Aorus Z590 PRO AX do tego posiadam Kingstony Pure Beast 2x 16GB 3200MHz.

Ale... wpadła mi 'ogromna' ilość Kingstonów Pure Beast 2x 8GB 3200MHz - z wymian z nowych firmowych Lenovo Legion T5.


Naszedł mnie pomysł ,żeby uzupełnić sobie wolne dwa sloty.
Czytałem i czytałem - ale na internetach piszą różnie.

Piszą ,żeby całość pracowała w pełnym Dual Channel - muszę włożyć jako jeden kanał pamięć 16+8 i jako drugi 16+8

Ile w tym prawdy?

Myślałem ,że skoro teraz pracuje to w dualu i dołożę obok dwie takie same kości tylko mniejszej pojemności to też będzie...

Proszę fachowców o poradę ;)

 

ps. i nie pytać po co mi 48GB... bo i tak się nie przyda, ale lepiej mieć niż nie mieć :D

Edytowane przez Tomz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz aktualne 2x16 w slotach A2 i B2 na płycie i dołożysz w wolne sloty A1 i B1 to będziesz miał normalnie dual channel. Dobrze pisali w necie i dobrze myślałeś.

Godzinę temu, Tomz napisał:

ps. i nie pytać po co mi 48GB...

Przyszłościowo 8:E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie pracować w Dualu, do momentu gdy użycie RAM przebije 32GB, wtedy całość przełącza się w Single Channel.

Nieużywany RAM = stracony hajs.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, SirHawk napisał:

Będzie pracować w Dualu..

O ile 2x8 nie pogryzie się z 2x16. Do tego nie wiemy jakie timingi tam są. Ciężko w sumie powiedzieć, czy to w ogóle będzie pracowało. Może tak...może nie. Nie zaszkodzi spróbować, jeśli masz dostęp do tych modułów.

EDIT:  timingi pewnie te same skoro oba modele to 3200 Mhz.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, SirHawk napisał:

Będzie pracować w Dualu, do momentu gdy użycie RAM przebije 32GB, wtedy całość przełącza się w Single Channel.

Dokładnie tak by działało gdyby źle je obsadził i włożył do jednego kanału 2x8 i drugiego 2x16.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, SirHawk napisał:

Będzie pracować w Dualu, do momentu gdy użycie RAM przebije 32GB, wtedy całość przełącza się w Single Channel.

Nieużywany RAM = stracony hajs.

Jak prawidłowo obsadzi 2x16GB + 2x8GB, to calusieńkie 48GB musi pracować w dualu. Sytuacja o której piszesz (32GB dual, a później single) to jeśli miałby 2x16GB + 1x16GB (albo niepoprawnie obsadzone te 2x16+2x8, czyli w jednym kanale 2x16 a w drugim 2x8).

Edytowane przez Kyle_PL
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, SirHawk napisał:

Będzie pracować w Dualu, do momentu gdy użycie RAM przebije 32GB, wtedy całość przełącza się w Single Channel.

Już od kilku generacji pamięci to nie działa w ten sposób. Współczesne kontrolery obsługują tryb hybrydowy - czyli część pracuje w dual channel, a część single. 

Natomiast prawidłowo zamontowane 2x16+2x8 będą pracować normalnie w dual channel. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnięte. Zrobiłem tak ,że z obecnego duala (2x16GB) wyciągnąłem jedną 16GB i zastąpiłem 8GB (tak by jeden kanał to było 16+8). Obok wsadziłem drugie 8GB i tą wyciągniętą 16GB.

DDR4_A1 16GB
DDR4_A2 16GB
DDR4_B1 8GB
DDR4_B2 8GB

Całość działa w dualu. Jest 48GB, działa na XMP 3200 CL16-20-20

Edytowane przez Tomz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, iwanme napisał:

Już od kilku generacji pamięci to nie działa w ten sposób. Współczesne kontrolery obsługują tryb hybrydowy - czyli część pracuje w dual channel, a część single. 

Natomiast prawidłowo zamontowane 2x16+2x8 będą pracować normalnie w dual channel. 

No więc czym to się różni od tego, co napisałem? Tryb hybrydowy to właśnie to, że pewna pula RAMu nie jest dostępna w Dual Channel, bo kontroler po prostu nie jest w stanie fizycznie adresować dwóch kanałów na raz, bo jeden jest wypełniony.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tomz napisał:

DDR4_A1 16GB
DDR4_A2 16GB
DDR4_B1 8GB
DDR4_B2 8GB

Tak miałeś wcześniej czy pomyliłeś się w opisie co masz teraz bo to jest właśnie zle obsadzone :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2023 o 19:18, SirHawk napisał:

No więc czym to się różni od tego, co napisałem? Tryb hybrydowy to właśnie to, że pewna pula RAMu nie jest dostępna w Dual Channel, bo kontroler po prostu nie jest w stanie fizycznie adresować dwóch kanałów na raz, bo jeden jest wypełniony.

Całość nie przełącza się w single channel, jedynie część która nie ma sparowanej pojemności w drugim kanale.

Edytowane przez iwanme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2023 o 21:43, Send1N napisał:

Tak miałeś wcześniej czy pomyliłeś się w opisie co masz teraz bo to jest właśnie zle obsadzone :E 

No tak... Jedno robię, a coś innego piszę :E wstyd i hańba :D
Miało być:

DDR4_A1 16GB
DDR4_A2 8GB
DDR4_B1 16GB
DDR4_B2 8GB

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2023 o 23:36, Tomz napisał:

Ile w tym prawdy?

Pewnie nic.Daj 2x16 i 2x8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...