Skocz do zawartości
arek77777

Ocena zestawu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję zakup nowej skrzynki, która będzie służyć głównie do grania (WoW, LoL, nowe tytuły jak RDR2, Warzone2 itp)

Monitor to Acer 1440p 144hz

Budżet jaki chce przeznaczyć to 10-12k

Nie planuje robic OC. 

Oto co wymyśliłem sam (nie jestem specem, jeśli coś jest nie tak to proszę o uwagi) : 

https://proline.pl/koszyk/158c0719

 

Kilka pytań do Was;

 

1. Czy jest sens dopłacać do 13700k?

2. Czy jest sens dopłacać do DDR5? 

3. Czy Z790 to nie overkill? Tak jak pisałem wyżej, nie planuje robić OC ani nic z tych rzeczy. Nie wykluczam też przesiadki na 14/15 gen intela w przyszłości (jeśli będzie się dało)

4. Na x-kom widzę, że jest jakis Palit 4080 za 5999zł, różnica 7 stów. Czy są jakieś większe różnice w performance Palita vs tego Gigabyte z koszyka?

5. Czy coś z obecnego sprzętu jestem w stanie przenieść ewentualnie do nowej skrzynki?

 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (SPC130)

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)

Płyta główna ASRock B450 PRO4

Dysk SSD Crucial MX500 500 GB 2.5" SATA III (CT500MX500SSD1)

Obudowa SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black (SPC178)

Zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2 550W (SPC139)

3700x

2070S

 

 

 

Dzięki za pomoc.

 

 

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Raczej nie ma sensu

2. To zależy, bo jak planujesz później zmianę platformy to można się wstrzymać. DDR5 myślę że jeszcze z rok zanim wyciągną taktowania i ceny trochę spadną.

3. Tak to overkill tym bardziej że tu raczej UV niż OC. Równie dobrze można dać b660

4. 4080 głównie różnią się kulturą pracy i wykonaniem, wydajnościowo różnice są niewielkie

5. Od biedy ładujesz R5 5600 (5800x3d nie wiem czy sekcja twojej płyty wytrzyma, a dwa teraz jest średnio opłacalny względem 13600kf na b660 ) rtx 4080 i lepszy zasilacz i jeszcze trochę to pohula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Bobson89 napisał:

2. To zależy, bo jak planujesz później zmianę platformy to można się wstrzymać. DDR5 myślę że jeszcze z rok zanim wyciągną taktowania i ceny trochę spadną.

Jeśli gen14 będzie wart uwagi to duża szansa, że sie skuszę. Pytanie tylko czy nowa generacja nie będzie wymagała nowej płyty..

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ma być Raptor Refresh, 14. generacja jest póki co zawieszona, do DDR5 nie ma sensu dopłacać,  jeśli nie zamierzasz pałować pod korek, z kolei do pałowania pod korek potrzebujesz droższej płyty, więc dochodzi dodatkowy wydatek :E. Do Ztki nie trzeba dopłacać, jeśli nie planujesz kręcić, ale mają więcej kontroli nad napięciami i innymi bzdetami, więc coś za coś, z kolei Asrock LGA1700 to klasycznie koszmarny bios (plus i tak go nie ma w sklepie). GamingPro to z kolei absolutnie najbardziej podstawowy model, który po prostu spełnia minimalne wymogi i nic więcej.

Jeśli chodzi o RAM, to mam fajniejsze kostki 2x16GB na sprzedaż, niż co wybrałeś w Proline a do tego taniej.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli zostaje przy 13600kf i DDR4, płytę podmieniam na B660? (lub Z690 / B760?)

A co do reszty w zestawie wszystko ok? Gdzieś mogę coś oszczędzić nie tracąc na tym?

Czy obudowa jest wystarczająco wychłodzona dla tego sprzętu?

Zasilacz OK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając Navisa to już zostań przy Z690 / Z790, oszczędność dwóch stówek i schodzenie do B660 to bez sensu.

Weź sobie: https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-z790-d-ddr4-lga1700-p8116842 

Reszta wygląda spoko, obudowa jest dobra. Możesz ew. GPU poszukać taniej (np. Gainward Phantom czy KFA2 SG 1-Click OC), ale z drugiej strony Gigabyte na Gaminga daje rok gwarancji dłużej (4 lata), więc dopłata kilka stówek ma jakiś sens o ile to ma być zestaw na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bobson89 napisał:

4. 4080 głównie różnią się kulturą pracy i wykonaniem, wydajnościowo różnice są niewielkie

Z czego kultura pracy Palit może się wyróżniać na korzyść.

56 minut temu, SirHawk napisał:

GamingPro to z kolei absolutnie najbardziej podstawowy model, który po prostu spełnia minimalne wymogi i nic więcej.

Przy okazji jest chłodny i cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Dirian napisał:

Mając Navisa to już zostań przy Z690 / Z790, oszczędność dwóch stówek i schodzenie do B660 to bez sensu.

Weź sobie: https://proline.pl/plyta-glowna-gigabyte-z790-d-ddr4-lga1700-p8116842 

Reszta wygląda spoko, obudowa jest dobra. Możesz ew. GPU poszukać taniej (np. Gainward Phantom czy KFA2 SG 1-Click OC), ale z drugiej strony Gigabyte na Gaminga daje rok gwarancji dłużej (4 lata), więc dopłata kilka stówek ma jakiś sens o ile to ma być zestaw na dłużej.

Navis dałem dlatego, że Fortis ponoć może nie być wystarczający dla tego CPU (tak wyczytałem). Z drugiej strony nigdy nie miałem chłodzenia wodnego, nie mam pojęcia jak to podpiąć a co dopiero wymienić płyny. Co do GPU to na x-kom widziałem Palita za 5999zł i sie ku niemu skłaniam (podpięcie karty chyba nie jest jakoś bardzo skomplikowane? :P )

Zestaw planuje napewno na dłużej, minimum 4 lata. W międzyczasie tak jak pisałem wyżej nie wykluczam nowego procesora jeśli będzie warto. 

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, kalderon napisał:

Z czego kultura pracy Palit może się wyróżniać na korzyść.

Przy okazji jest chłodny i cichy.

GamingRock nie grzeszy osiągami i mówisz, że GamingPro miałby? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, arek77777 napisał:

Navis dałem dlatego, że Fortis ponoć może nie być wystarczający (tak wyczytałem). Z drugiej strony nigdy nie miałem chłodzenia wodnego, nie mam pojęcia jak to podpiąć a co dopiero wymienić płyny.

Zestaw planuje napewno na dłużej, minimum 4 lata. W międzyczasie tak jak pisałem wyżej nie wykluczam nowego procesora jeśli będzie warto. 

Fortis może nie wyrabiać jeśli płyta będzie podawać w auto za wysokie napięcie. Na B660 tego nie wyregulujesz w większości przypadków, na Z690 / Z790 masz taką opcję. Stąd można wziąć Z-tke i wtedy Fortisa i zjechać w razie czego z napięciem. Albo Z-tke i Navisa i mieć otwartą drogę do ewentualnego OC procka.

AIO są bezobsługowe, nie wymieniasz tutaj płynu bo nie ma takiej potrzeby (i możliwości). Montaż jest często prostszy niż niektórych klockowatych coolerów powietrznych.

 

Jeśli w planach wymiana CPU to ewentualnie można rozważyć wzięcie DDR5, ale wtedy przydałaby się jakaś lepsza płyta główna a to kolejnych 5 stówek plus 4 stówki na RAM i kończy się wydaniem praktycznie tysiaka więcej gdzie osiągi na dziś będą bardzo zbliżone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgrzeszył:
https://www.guru3d.com/articles-pages/palit-geforce-rtx-4080-gamingpro-oc-review,1.html

Wydajność standardowa, ale chłodzenie cichutkie:

Cytat

When operating at full load, the GPU consumes approximately 325 Watts, a direct correlation to the amount of heat generated within a closed chassis. The sound level, measured at 34 dBA, is incredibly silent.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kalderon napisał:

Zgrzeszył:
https://www.guru3d.com/articles-pages/palit-geforce-rtx-4080-gamingpro-oc-review,1.html

Wydajność standardowa, ale chłodzenie cichutkie:

 

https://youtu.be/3v9-cEbeOP4?t=377

Tia, kultura pracy lepsza od droższego modelu tego samego producenta miałaby być? Tego samego, którego ludzie na tym forum zwracali, bo nie chcieli mieć nic do czynienia z tym paździerzem? :D. 34 dBA, yhy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównujemy wyników różnych testów, różna przyrządy pomiarowe, różne poziomy tła itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w przypadku Guru3D dodawanie przynajmniej 5 decybeli do wyników jest jak najbardziej na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www. x-kom.pl/lista/ewna35brl

Coś takiego uzbierałem po sugestiach. Dodane dwa zasilacze, bo nie jestem zdecydowany także prosił bym w tym temacie o poradę. Myślałem też nad ENDORFY Supremo FM5 850W 80 Plus Gold. Jeśli macie jakies inne/lepsze pomysły to dajcie znać.

Dodatkowo będę chciał żeby mi złożyli wszystko. Czy ta płyta wymaga aktualizacji biosa pod 13 gen?

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie zasilacze dobre, do Thermaltake'a jest takie coś żeby nie używać adaptera nVidii:
https://www.x-kom.pl/p/1105706-zasilacz-do-komputera-thermaltake-pcie-50-12vhpwr.html

Do Corsaira wyszło, do FM5 nigdy nie było.

Potrzebna będzie aktualizacja BIOSu, ale płyta jest dziadowska, jeśli ma być z X-kom uto zaczynał bym od tego:
https://www.x-kom.pl/p/691365-plyta-glowna-socket-1700-asus-prime-z690-p-ddr4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłbym TT bo ma 2x dłuższą gwarancję, chyba że zależy ci mocno na ciszy to wtedy BQ będzie lepszą opcją>

Dokup kabelek pod 12VHPWR:


https://www.x-kom.pl/p/1105706-zasilacz-do-komputera-thermaltake-pcie-50-12vhpwr.html - do TT

https://www.x-kom.pl/p/1082944-akcesorium-do-zasilacza-be-quiet-12vhpwr-pci-e-50-adapter-cp-6610.html - do BQ

 

Z690 będzie wymagać aktualizacji BIOS, ale ta płyta to totalne padło z kiepską sekcją zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Dirian napisał:

Wziąłbym TT bo ma 2x dłuższą gwarancję, chyba że zależy ci mocno na ciszy to wtedy BQ będzie lepszą opcją>

Dokup kabelek pod 12VHPWR:


https://www.x-kom.pl/p/1105706-zasilacz-do-komputera-thermaltake-pcie-50-12vhpwr.html - do TT

https://www.x-kom.pl/p/1082944-akcesorium-do-zasilacza-be-quiet-12vhpwr-pci-e-50-adapter-cp-6610.html - do BQ

 

Z690 będzie wymagać aktualizacji BIOS, ale ta płyta to totalne padło z kiepską sekcją zasilania.

Jaką  płyte w takim razie polecisz? Tak jak pisałem wyżej, nie wykluczam DDR5 w przyszłości czy też nowszego CPU jeśli będzie warto.

Ewentualnie jakiś inny, dobry zasilacz?

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to od razu musiałbyś wziąć DDR5, nie wrzucisz pamięci DDR5 na płytę DDR4.


Zasilacz weź coś z tego co podrzuciłeś, tu nie ma co kombinować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Dirian napisał:

No ale to od razu musiałbyś wziąć DDR5, nie wrzucisz pamięci DDR5 na płytę DDR4.


Zasilacz weź coś z tego co podrzuciłeś, tu nie ma co kombinować.

Jaki koszt jest jeśli bym chciał odrazu płytę i RAM pod DDR5?

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo jakieś 700zł względem obecnego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecicie jakieś dobre połączenie płyty + ram pod resztę zestawu?

 

edit; zapomniałem dodać, że mam drugi monitor (stary benq 1080p 60hz)

Edytowane przez arek77777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to jeszcze jedno pytanie i już nie nudzę. Jaka płyta pod DDR4 skoro ta, którą mam jest słaba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z x-komu to ta którą wkleiłem wcześniej (Asus Prime).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tylko najtansze wersje maja zablokowane aktualizacje. https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/alienware-aw3225qf  
    • Ja tam wychodzę z założenia, żeby trochę dołożyć do mobo i nie kupować tych najtańszych, jak ktoś siedzi trochę dłużej na podstawce, żeby poniżej jak zajdzie potrzeba móc tam wsadzić coś naprawdę mocnego, mimo że na ten moment kupujemy coś pokroju 7500F. Nie raz widziałem, że ktoś na słabszej płycie, która była tylko 150-200zł tańsza od dużo lepszej, po latach wsadził coś mocniejszego z większą ilością rdzeni i nagle sekcja zamiast 50 stopni ma ponad 80. Więc jak już ktoś się przenosi z AM4 na AM4 to niech aż tak bardzo nie oszczędza na tej płycie, bo później sobie tam wsadzi jakiegoś 8800X3D i nie będzie miał żadnych problemów.  Sam też jak Ty kupiłem 4 lata temu MSI Gaming Plus z tym, że X570 i był to jeden z tańszych X570 z sekcją pewnie gorszą niż wypasione B550 i dałem za nią równo 725zł, ale miała już ALC1220. Siedziałem tam do niedawna na starym Ryzenie 3700X i też mnie trochę kusiło przejście na AM5. Ale do mojego grania stwierdziłem, że wykrzesam jeszcze co się da z AM4, pewnie mnie co niektórzy zjecie, ale kupiłem 5800X3D chyba niecałe dwa tygodnie temu. Na starego 3700X już jest chętny za 450zł na wtorek po świętach, więc potraktujmy to, że dopłata to 750zł. Temperatury na sekcji podczas Cinebenchu mam w okolicach 49-50 stopni, w grach to nawet nie mówię, a widziałem jak niektórzy na płytach 200zł tańszych mieli ponad 80 i jestem zadowolony. Tak więc jak na pewno nie ma co dzisiaj polecać komuś "martwej" podstawki jak ktoś składa zestaw od nowa, ale nie do końca za wszelką cenę trzeba od razu iść w AM5, gdy komuś zależy żeby tanio zrobić upgrade samego procka, no i wszystko zalezy ile ta dopłata wyniesie. Ten 5800X3D w rozdzielczości i fpsach jakich gram starczy mi jeszcze na dość dług, mimo, że ma dwa lata jest naprawdę spoko i dopiero jak mi zacznie brakować mocy ze strony CPU zmienię na AM5 i jakiegoś dobrego X3D. Na ten moment przesiadka z dopłatą 750zł moim zdaniem całkiem w porządku, patrząc na ile zyskałem w grach.
    • Ja się dziwie tym młodym PiSiorom, co dostali posadki w ministerstwach. Ja rozumiem, że jak się kradnie to tak aby nikt nie mógł nas połączyć z tym faktem. Oni podpisywali różne dokumenty swoim nazwiskiem, łamali własne regulaminu/ustawy itd. Przecież te wałki z tym funduszem są tak oczywiste, że głowa mała. Taki Woś czy ten śmieszny Harry Potter z MF byli tylko pionkami w grze.
    • Czemu od razu zakładasz że biogaz ma pokryć zapotrzebowanie niemalże 1:1 a nie zakładasz masy innych inwestycji, które mają zmniejszyć zapotrzebowanie np. na ciepło, czyli termomodernizacje i wspominane nie raz podwyższanie klas energetycznych budynków. Do tego jak najbardziej istnieje możliwość rozbudowy mniejszych źródeł ciepła instalowanych lokalnie.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...