Skocz do zawartości
caleb59

Undervolting karty graficznej dla początkujących

Rekomendowane odpowiedzi

Przy napięciu 0.925V i core clock 1935MHz pojawił się w grze błąd sterownika :D Obniżyłem do 1920MHz i jest ok. Memory clock ustawione na 7500MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz może się okazać że przy 0.9v to 1920 będzie stabilne :] także jak ci się chce możesz jechać w dół, to jest tak samo jak z prockiem czasem dodatkowe 25mhz wymaga znacznego dovoltowania 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza, nie wywala błędu póki co na 0.9V :D Pytanie na ile to będzie stabilne w innych grach :P

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jednak nie ma stabilności, w Far Cry 4 przy 0.9V mi się gra zawiesiła :P  Podbicie na 0.906V pomogło. Natomiast ciekawi mnie boost na kracie graficznej. Mimo że mam ustawione w MSI Afterburner na 1920MHz, to nieraz przy uruchamianiu gry mam 1935MH a nawet i zdarzyło się 1950MHz. Natomiast już jak się gra uruchomiła to spada sobie do 1920MHz, 1905MHz, albo nawet do 1890MHz. Od czego to zależy? Tak samo na pulpicie jak jestem, to gdy sprawdzam krzywą to jest ustawiona na 1935MHz, albo 1950MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od "regulacji" przez Nvidię mechanizmu gpu boost. @sideband kiedyś o tym wspominał - z każdą nową generacją ten mechanizm działa inaczej i co raz bardziej nieprzewidywalnie. Nie ma na to reguły, jednemu uda się ustawić UV na zimnej karcie i ma mniejsze dropy, inny na ciepłej ma większe.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ampere masz 3 razy zmianę taktowania więc stabilizuj pod to najwyższe podbicie żeby w tym momencie jak wskoczy przykładowo z 1920mhz na 1935 się nie wywaliło, ja zawsze ustawiam na schłodzonej karcie ponizej 30c ustawiając wentyle na maxa na chwile i dopiero robię profil, przynajmniej wtedy po uruchomieniu zimnego pc nie mam 15mhz więcej na tablicy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, MarioDee napisał:

No jednak nie ma stabilności, w Far Cry 4 przy 0.9V mi się gra zawiesiła :P  Podbicie na 0.906V pomogło. Natomiast ciekawi mnie boost na kracie graficznej. Mimo że mam ustawione w MSI Afterburner na 1920MHz, to nieraz przy uruchamianiu gry mam 1935MH a nawet i zdarzyło się 1950MHz. Natomiast już jak się gra uruchomiła to spada sobie do 1920MHz, 1905MHz, albo nawet do 1890MHz. Od czego to zależy? Tak samo na pulpicie jak jestem, to gdy sprawdzam krzywą to jest ustawiona na 1935MHz, albo 1950MHz.

PL jak się wtedy zachowuje ?

Odbija od max i spada taktowanie ?

Temperatura też powoduje zmiany taktowań i napięcie GPU.

Pokaż GPU-Z sensors z obciążenia.

Nowe 3070 niestety powyżej 2500zeta.

No to pozostaje coś porządnego 3060ti.

https://www.x-kom.pl/p/1091156-karta-graficzna-nvidia-inno3d-geforce-rtx-3060-ti-x3-oc-8gb-gddr6x.html

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęło wywalać mi z Far Cry 4. Myślałem że to przez napięcie karty, ale podbiłem na 0.925V i nadal wywala. Co ciekawe wcześniej godzinę grałem i było ok, a później co parę minut wywalało. Myślałem że ze względu na temperaturę, ale temperatura GPU 70 stopni. Myślałem że przez RAM, ale testowany był wcześniej i w TM5 3 cykle anta extreme, tak samo HCI Run Memtest Pro i nie było żadnych błędów.  Raczej by szybko pokazała się niestabilność w grze przez RAM, a nie po czasie takim. Procek nie podkręcony, tylko ustawiony na Adaptive i offset -0.050V. Temperatura procka coś ponad 63 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy niestabilnym RAMie to raczej BSOD wywala ;) 

Jeśli wywala się sama gra/czarny ekran to GPU. Nie chce mi się czytać wcześniejszych postów, ale VRAM na default, a rdzeń albo opuszczasz taktowanie, albo podnosisz napięcie. I tyle.

Pamiętasz że przy długiej rozgrywce wszystko się nagrzewa i może nie być stabilnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, MarioDee napisał:

No i zaczęło wywalać mi z Far Cry 4. Myślałem że to przez napięcie karty, ale podbiłem na 0.925V i nadal wywala. Co ciekawe wcześniej godzinę grałem i było ok, a później co parę minut wywalało. Myślałem że ze względu na temperaturę, ale temperatura GPU 70 stopni. Myślałem że przez RAM, ale testowany był wcześniej i w TM5 3 cykle anta extreme, tak samo HCI Run Memtest Pro i nie było żadnych błędów.  Raczej by szybko pokazała się niestabilność w grze przez RAM, a nie po czasie takim. Procek nie podkręcony, tylko ustawiony na Adaptive i offset -0.050V. Temperatura procka coś ponad 63 stopnie.

Jak gra się zawiesza, to czy chcąc wejść w folder z inną grą lub inny folder w partycji/dysku, na którym masz grę, która się wykrzacza jest problem z: nie można odnaleźć.. itd ?

Miałem takie coś z Wiedzminem3, który nagle przestał poprawnie działać.

Chopie ! 2 dni szukania i kaplica.

W końcu dotarło do mnie, że nie mogę normalnie otworzyć folderu jakiegokolwiek, gdzie jest zainstalowana ggra.

Okazało się, że dysk odmówił współpracy z mobo i trzeba go było przenieść na inny M2 :E

Teraz działa, niczego nie musiałem preinstalować.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam problemu z folderem/ dyskiem gdzie jest zainstalowana gra, normalnie mogę foldery otwierać :)

No i znowu wywaliło, tym razem po pół godzinie grania.

Przez ułamek sekundy czarny ekran i wywaliło.

Screen z GPU-Z zaraz po wywaleniu:

JF1ZYaV.jpg

A to screen z HWInfo64:

QhKotbt.jpg

Edit: Zresetowałem ustawienia MSI Afterburnera do domyślnych wartości, wyłączyłem go i gra nie wywaliła :D

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I czemu się cieszysz? Masz niestabilne UV i dlatego wywala, skoro zresetowałeś do domyślnych to przestało, nie rozumiem o co Ci chodzi xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nic nie wywalało a jedna gra potrafiła po uv tak to bywa, jak cie z tego powodu wywali do pulpitu to masz o tym wzmiankę przy nvidii w podglądzie zdarzeń windowsowym, błąd zacznie się od nazwy "display" wtedy wiesz że to nie wina cpu/ram/dysku i nie tracisz tyle czasu na szukanie.

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, galakty napisał:

I czemu się cieszysz? Masz niestabilne UV i dlatego wywala, skoro zresetowałeś do domyślnych to przestało, nie rozumiem o co Ci chodzi xD 

Nie rozumiem, mam płakać? :D Cieszę się, że wiem co jest prawdopodobną przyczyną :) Ustawiłem teraz tak samo, tylko że zegara pamięci nie ruszałem i zostawiłem na domyślnych 7000MHz. Zobaczymy czy będzie wywalać.

47 minut temu, Send1N napisał:

Mnie nic nie wywalało a jedna gra potrafiła po uv tak to bywa, jak cie z tego powodu wywali do pulpitu to masz o tym wzmiankę przy nvidii w podglądzie zdarzeń windowsowym, błąd zacznie się od nazwy "display" wtedy wiesz że to nie wina cpu/ram/dysku i nie tracisz tyle czasu na szukanie.

Takie błędy mam w podglądzie zdarzeń:

1

Ścieżka aplikacji powodującej błąd: D:\Gry\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher\games\Far Cry 4\bin\FarCry4.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository\nv_dispi.inf_amd64_1c83a5d7cffd7bff\nvwgf2umx.dll

2

Ścieżka aplikacji powodującej błąd: D:\Gry\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher\games\Far Cry 4\bin\FarCry4.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Windows\SYSTEM32\d3d11.dll

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tego typu szczegoły nie mają znaczenia chodzi o tabelę źródło i jak masz początek "display" to znaczy że wywaliło sterownik od karty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już masz rozwiązanie.

Chcesz UV stabilne, męcz się :E

Warto, gdy nie kładzie się lachy na całości.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawione 1920mhz przy 0.9mv w grach mam o 15mhz albo czasem o 15mhz albo trzyma 1920mhz, ale przez większość czasu jest te 1935mhz, i jak DL2 potrafi wygrzać kartę i widać spore obciążenie, plus nastawy 1950mhz crashowały w DL2- sterownik ekranu, tak te 1920-35mhz jest ok i nie ma problemu, temp spadła, wat tak samo. Zauważyłem, że czasem krzywa się ruszy po prawej stronie, ale w czasie gry jest ok, nie zauważyłem wyższego napięcia itd, a czasem po restarcie nagle wraca do normy, ewentualne po wczytaniu profilu.
Tylko, że ustawiłem uv tym sposobem, że przesunąłem pkt do góry i wyrównałem, bez obniżania krzywej albo prawilnego sposobu- ten to szczególnie rzuca krzywą jak mu się podoba, a tym "złym" trzyma krzywą, czasem ją ruszy ale napięcia są ok i można olać.:szczerbaty:

Jak wywala warto obniżyć o 15mhz-30mhz i nadal szukać, czasem zwiększenie napięcia dla 15-30mhz nie jest tego warte.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grałem z 1,5 godziny i nie wywaliło. Wynika z tego że prawdopodobnie wywalało przez pamięci ustawione na 7500MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, MarioDee napisał:

Źródło mam "Aplication Error".

To może być wedy cpu/ram albo pamięć na karcie przekręcona jak nie masz błędu display w historii w czasie przed wylotką do pulpitu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wywaliło, tylko że tym razem jakby pojawił się tryb okienkowy gry, ale nic nie można było z tym zrobić, zamknąć tego w żaden sposób, pomogło ctrl-alt-del i wyloguj. Po ponownym zalogowaniu okienko zniknęło. W podglądzie zdarzeń nie ma nic na czerwono, ale jest "Informacje - Windows Error Reporting", a w szczegółach " Pakiet błędów , typ 0, nazwa zdarzenia: LiveKernelEvent".

17 minut temu, Send1N napisał:

To może być wedy cpu/ram albo pamięć na karcie przekręcona jak nie masz błędu display w historii w czasie przed wylotką do pulpitu ;) 

No właśnie wtedy miałem pamięć na 7500MHz ustawioną, natomiast dziś już była na domyślnych wartościach.

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procek przechodzi przynajmniej pełne 10minu cinebencha r23 a ram tm5 przynajmniej 10 cykli ? bo jak cie dalej wywala i tam nie ma nic od sterownika to podejrzane ot jest, application error to zawsze przez cpu/ram miałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie  to chyba jednak nie jest nic związanego z kartą graficzną. Mimo że teraz miałem wyłączonego Afterburnera to i tak wywaliło. Tym razem znowu był aplication error. W szczegółach takie coś:

Ścieżka aplikacji powodującej błąd: D:\Gry\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher\games\Far Cry 4\bin\FarCry4.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: D:\Gry\Ubisoft\Ubisoft Game Launcher\games\Far Cry 4\bin\FC64.dll

Może to wina samej aplikacji?

Cinebencha R23 nie uruchamiałem w sumie, ale mam tylko lekki offset na -0/050, wątpię żeby to przez to. Chyba że RAM, bo niedawno kupiłem b-die 32GB, ale TM5 przechodzi pełne 3 cykle anta extreme, HCI Mem Test uruchamiane za pomocą tego programu RunMemTest, co automatycznie działa i przez 3 godziny mi żadnego błędu nie wywalił.

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 Zrobiłem uv z tego poradnika ustawiłem 1935mhz na 950mv.

Ale W osd pokazuje 1950mhz robi to jakąś różnice i czemu się samo zmienia? Rtx 3070

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2023 o 17:11, MarioDee napisał:

Cinebencha R23 nie uruchamiałem w sumie, ale mam tylko lekki offset na -0/050, wątpię żeby to przez to.

To lepiej sprawdź sobie stabilność cpu bo w tm5 cpu ma obciążenie +/- jak dobrze siedząca gra na cpu z tym że leci obciążenie stałe a w grach masz zmienne, chwilowy skok zegara przy zbyt niskim napięciu i masz wylotkę do pulpitu + błąd aplikacji.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...