Skocz do zawartości
MarXciN12

Komputer nie włącza się po zmianie ramu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem po wymianie kości ramu.

Wymieniłem 4 x 4gb na 2x16 na Kingston Fury Beast RGB 3600MHz DDR4 CL18 XMP.

Po wymianie wszystko działało włączał się bios, ustawiłem pedofil xmp, komputer się włączył. Jednak po wyłączeniu i dłuższym nie włączaniu (około 2 - 3 godzin) komputer nie włącza nawet biosa. Włącza się, wszystko się kręci lecz po chwili się wyłącza i włącza na nowo. Problem chwilowo rozwiązałem przekładając kości na inne sloty (normalnie mam w 2 i 4, a przełożyłem do 1 i 3) i normalnie znowu się włączył. Potem przelozylem znowu na 2 i 4 ( na tych slotach poprawnie działa xmp - 3600mhz , nie wiem czemu) i znowu zadziałało. Po wyłączeniu i po chwili włączeniu ponownie wszystko śmiga. Dopiero po dłuższym czasie nie włączania jest ten problem.

procesor - i5 10600kf

płyta główna - ASRock Z490 extreme4

Dzięki wielkie!

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a bios zapamiętuje ustawienia? (sprawdz baterię) i sprawdź na innej wersji też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Send1N napisał:

a bios zapamiętuje ustawienia? (sprawdz baterię) i sprawdź na innej wersji też

Na innej wersji czego? Wydaje mi się że zapamiętuje ustawiania, bo po przepieciu ramu na 1 3, bios się włącza i wywala problem ponieważ te sloty jak by nie obsługują 3600mhz i musze zmienić w biosie na inny xmp 

Edytowane przez MarXciN12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem u siebie przypadek jak dołożyłem kolejne 2x8GB i nie zresetowałem wcześniej BIOSu do fabrycznych więc moim oczom ukazał się piękny czarny ekran. :E Po wyjęciu baterii i odczekaniu paru minut, włożyłem ją z powrotem i komp wystartował - wbiłem swoje nastawy, dokonałem małej korekcji i wszystko git.

Zawsze warto spróbować resetu BIOSu w tego typu sytuacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, super jak tylko będę przy kompie spróbuję to zresetować i dam znać czy coś poszło dalej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może sam profil xmp jest niestabilny (zdarza się) i trzeba poprawić ręcznie fabrykę, bios masz najnowszy jak coś? jak nie warto zaktualizować

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jestem trochę zielony w tych profilach xmp, tylko właśnie dziwi mnie to że jak zmienię ulozenie kości to komputer normalnie się załącza, potem ustawie je znowu tak jak były, i też się włącza normalnie. Jedynie właśnie po kilkugodzinnym wyłączeniu pc łapie zwieche i nie startuje nawet bios. 

Edytowane przez MarXciN12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to po prostu konflikt pamięci z płytą? Nie ma ich na liście kompatybilności na stronie ASRocka. Ja wiem, że to o niczym nie świadczy bo po prostu może nie zrobili testów ale pamięci działać mogą jednak równie dobrze może to oznaczać, że pamięci nie są oficjalnie certyfikowane do pracy z tą płytą główną stąd losowe problemy.

Szkoda, że nie masz innych kości na testy, najlepiej innej firmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stare kości, też tej firmy i działają poprawnie, bez żadnych problemów. Te w sumie też, tylko no tak jak pisałem że się coś chyba resetuje .. :/ i po dłuższej nieaktywności komputer nie odpala 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku nie używać XMP i wklepać wszystko manualnie - bywały już takie przypadki na forum, że XMP powodowało problemy, manualne wklepanie nastawów już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, no spróbuję to jakoś ogarnąć, mam nadzieję że czegoś bardziej nie zepsuje ?

Jak coś będę dawał znać jak mi poszło. Dzięki wielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, MarXciN12 napisał:

ustawiłem pedofil xmp,

ciekawe ?

  • Haha 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety próbowałem już wszystkie metody, ale nic nie działało ;( Ramki na innej płycie głównej hulają, na mojej niestety nie, cały czas jakieś problemy - raz się włączy, raz nie, raz wejdzie do biosu raz odrazu do wina. Więc jedynie co teraz pozostało to jedynie dokupić ramy które są na liście wspieranych do tej płyty. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zresetować bios, tj. wyciągnij baterię na 30 min pobaw się włącznikiem komputera. U mnie kiedyś bios przez ram złapal takiego zwisa, że zaczął wariować nawet na innym ramie, wariował nawet z wyłączonym xmp, a potem zaczęły się problemy z botowaniem. Już miałem płytę wymieniać ale po resecie wszystko wróciło do normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, unluck85 napisał:

...wyciągnij baterię na 30 min

Ile? :E Wystarczy kilkanaście sekund, do 1 minuty.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zaraz po wyłączeniu te kilkanaście sekund do minuty wystarczy, u mnie nie specjalnie pomagało - musiałem wyciągnąć na dłużej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy zewrzeć zworkę na 3 sekundy przy odłączonym zasilaniu i nie trzeba czekać z baterią

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2023 o 12:29, caleb59 napisał:

Ostatnio miałem u siebie przypadek jak dołożyłem kolejne 2x8GB i nie zresetowałem wcześniej BIOSu do fabrycznych więc moim oczom ukazał się piękny czarny ekran. :E Po wyjęciu baterii i odczekaniu paru minut, włożyłem ją z powrotem i komp wystartował - wbiłem swoje nastawy, dokonałem małej korekcji i wszystko git.

Zawsze warto spróbować resetu BIOSu w tego typu sytuacjach.

Ty masz jak w sygnaturce te pamięci puszczone? Miałem podobną sytuacje z dokładaniem ramu i czarnym ekranem, po 3h walki skończyło się na 3600mhz ale na CR2 :/ na CR1 i XMP nie wstawało na nic więcej niż 3200 Mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie mam kręcone na 3600MHz CL16 CR1 i nigdy nie miałem żadnych problemów z bootem czy ich działaniem (zero błędów w TM5), wróciłem na 3200MHz XMP by zobaczyć czy po czasie będzie się nadal rzadko bo rzadko ale wywalał sterownik Nvidii w grach czy nie (przestał działać ale odzyskał sprawność) - miałem z tym ostatnimi czasy 3 dziwne akcje i chcę się po prostu upewnić. Moim zdaniem to wina Nvidii bo od ich sterowników w wersji 528.xx wzwyż zaczęły się te cyrki, na starszych 527.xx nie miałem tego problemu ale zweryfikować RAM też by po prostu wypadało - chcę tylko testowo sprawdzić i się upewnić czy na XMP też będzie z tym problem czy nie.

@sideband kiedyś wspominał, że co jakiś czas Nvidia lubi po cichu mieszać w taktowaniach/gpu boost i reszcie i to może powodować nagłe niestabilności. To by mogło tłumaczyć dlaczego na gałęzi 527.xx nie miałem problemu a od 528.xx się zaczął. Może na starszych mój OC RAM był stabilny a z nową gałęzią po zmianach Nvidii przestał? Nie mam pojęcia, jeśli okaże się, że na 3200MHz XMP nie ma problemu to teoria będzie słuszna.

U mnie był problem z bootem 1 raz kiedy dołożyłem 2x8GB do już posiadanych 2x8GB bo zapomniałem zresetować najpierw BIOS do fabrycznych - czarny ekran, po wyjęciu baterii i włożeniu jej z powrotem nigdy więcej nie miałem takiej sytaucji - czy to na 3200MHz XMP czy na kręconym 3600MHz CL16 CR1.

Tak dla porównania (lewa XMP, prawa OC - VSOC 1.0V, VDDP i VDDG 0.9V):

1D2trH3.pngKdBCWYh.png

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...