Skocz do zawartości
moro.

Opinie nt. składaka.

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanko,

 

Co sądzicie o takim połączeniu:

PROCESOR - Ryzen 7 7000 (póki co ze stockowym chłodzeniem)

PŁ. GŁÓWNA - AsRock X670E Steel Legend

KARTA GRAFICZNA - RTX 4070Ti (jeszcze się w 100% nie zdecydowałem od którego producenta wezmę)

PAMIĘĆ RAM - G.Skill Trident Z5 Neo DDR5 32GB (2 x 16GB) 6000 CL32

DYSK SSD M.2 - Kingston KC3000 1TB

ZASILACZ - MSI MPG A850GF 850W 80+ Gold LUB Krux Generator 80W Plus Gold

OBUDOWA - Jeszcze nie podjąłem finalnej decyzji, ale myślę, że MIDI TOWER będzie w sam raz.

 

Sprzęt głównie pod obróbkę wideo (uprzedzam, zostaję przy AMD z racji wymiany z czasem procesora na mocniejszy; mam też świadomość, że na dzień dzisiejszy Intel ma mocniejsze jednostki 1:1), no i jak czas pozwala, to pogranie w FPS, itp.

Powiedzcie, czy w miarę dopasowałem wsio do siebie? Zasilacz z lekką górką, na ew. przyszłość? Którego producenta RTXa najlepiej wziąć na celownik. Ogólnie będę wdzięczny za podpowiedzi. A nuż widelec, ktoś przerobi moją listę tak, że hoho. :)

 

Budżet mam +/- 9,500 - 10,500zł

Pozdrawiam!

 

Edytowane przez moro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę możesz wziąć na B650 https://www.x-kom.pl/p/1072737-plyta-glowna-socket-am5-msi-pro-b650-p-wifi.html za X670E dopłacasz za dodatkowe porty i PCIe 5.0, gdzie jeszcze nic pod to nie ma. Dyski maja być w tym roku, ale będzie drogo. Schodząc z płyty, przeznacz od razu budżet pod chłodzenie. 
Większość 4070Ti są do siebie podobne - weź taką, która cenowo będzie dobrze wypadać i wizualnie będzie Ci się podobać. Z cewkami to jest jedna wielka loteria. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, X-KOM.PL napisał:

Płytę możesz wziąć na B650 https://www.x-kom.pl/p/1072737-plyta-glowna-socket-am5-msi-pro-b650-p-wifi.html za X670E dopłacasz za dodatkowe porty i PCIe 5.0
 

Gdyby nie fakt, że mogę w bardzo dobrej cenie kupić Steel Legend, to bym celował w B650.

Zasilacz, ramy cacy? Można gdzieś "zdusić" grosza na niektórych podzespołach?

Mam jeszcze zagwozdkę z 7 7000 lub 7 7000X. kusi niższy pobór prądu + ewentualne zdjęcie kagańca z czasem (PBO), co by się wiązało z inwestycją w lepsze chłodzenie. Z drugiej strony z "X" zejście do ECO mode i kiedy zacznie doskwierać brak mocy, wrócić do starych ustawień. Tylko zastanawiam się, jakie są różnice wtedy w poborze prądu (z/bez PBO vs z/bez ECO).

Edytowane przez moro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz szukałbym jakiś gdzie można dokupić kabelek pod 12VHPWR, np. BQ Straight Power 850W czy Thermaltake Toughpower GF1 850W, co by nie bawić się w przejściówki.

RAM ok o ile ma cenę dobrą (~ 800 zł).

 

Jak to sprzęt pod obróbkę video to raczej powinieneś pomyśleć o Intelu z wbudowanym iGPU, gdzie masz wtedy wsparcie w postaci Quick Sync Video, o ile twój soft z tego korzysta.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dirian napisał:

Zasilacz szukałbym jakiś gdzie można dokupić kabelek pod 12VHPWR, np. BQ Straight Power 850W czy Thermaltake Toughpower GF1 850W, co by nie bawić się w przejściówki.

Wiem, że 4090 (i może 4080) miało problem z płonącymi przejściówkami. Szperając w czeluściach internetu, przy 4070Ti nie ma tego problemu.

Godzinę temu, Dirian napisał:

RAM ok o ile ma cenę dobrą (~ 800 zł).

Niestety bliżej granicy ~ 900zł. W tej kwocie, o podobnych parametrach i najlepiej z EXPO coś się dorwie?

Godzinę temu, Dirian napisał:

Jak to sprzęt pod obróbkę video to raczej powinieneś pomyśleć o Intelu z wbudowanym iGPU, gdzie masz wtedy wsparcie w postaci Quick Sync Video, o ile twój soft z tego korzysta.

Tak jak na początku pisałem, świadomie idę w AMD mając na uwadze, że Intel w programach użytkowych odskakuje. Myślę o perspektywie wymiany procesora za ~ 2/3 lata. Nie martwiąc się o dodatkowe koszty na rzecz płyty głównej.

 

Jeszcze wracając do 7700/7700X - Prawdopodobnie na 80% pójdę w porządniejsze chłodzenie. I się mocno bije z myślami, w który procesor iść. W zasadzie jeden i drugi to to samo; jeden od początku daje dużo, drugi mniej, ale z opcją wskoczenia na półkę wersji "X". To narobili czerwoni mieszanki wedelskiej w głowie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte B650 GAMING X AX - Płyty główne Socket AM5 - Sklep komputerowy - x-kom.pl To moja jedyna propozycja zmiany i też nie rozumiem, czemu odrzucasz Intela, skoro to ma być maszynka do robienia video, gdzie QuickSync robi srogą robotę, którą nawet Zen4+ nie przebije. W kwestii RAM to póki nie żyłujesz memek, to XMP/EXPO 5600-6200MHz nie zrobi Ci absolutnie żadnej różnicy. Zasilacze MPG od MSI nie mają trybu półpasywnego, do tego mają koszmarnie sztywne przewody.

7700X=7700*1.01, koniec różnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, SirHawk napisał:

i też nie rozumiem, czemu odrzucasz Intela, skoro to ma być maszynka do robienia video, gdzie QuickSync robi srogą robotę, którą nawet Zen4+ nie przebije.

Zwyczajnie z czysto ekonomicznego punktu widzenia. Średnio mi się widzi za +/- 2/3 lata zmieniać płytę główną + procesor. Idąc w "gorszego" Ryzena, tak czy siak odczuje spory przyrost mocy na rzecz mojego 5-letniego dziadka. :))

Dziękuje za Waszą dobroć w tym konkretnym przypadku, ale zdania nie zmienię.

Czyli @SirHawk oprócz sytuacji z Mobo i moim upartym dążeniem do ryżu, resztę podzespołów przyklepałeś. Tego mi było trzeba.

Swoją drogą jeszcze nie wybrałem obudowy. Polecacie coś w granicach 350-500zł? Myślę o ATX Midtower

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, moro. napisał:

Tak jak na początku pisałem, świadomie idę w AMD mając na uwadze, że Intel w programach użytkowych odskakuje. Myślę o perspektywie wymiany procesora za ~ 2/3 lata. Nie martwiąc się o dodatkowe koszty na rzecz płyty głównej.

Ale tu nie chodzi o odskakiwanie w programach tylko funkcję QSV która potrafi być zbawienna przy obróbce video.

Buda 500DX / Corsair 275R a taniej Endorfy 400 Air czy tam wersja ARGB.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2023 o 10:45, moro. napisał:

Sprzęt głównie pod obróbkę wideo (uprzedzam, zostaję przy AMD z racji wymiany z czasem procesora na mocniejszy; mam też świadomość, że na dzień dzisiejszy Intel ma mocniejsze jednostki 1:1), no i jak czas pozwala, to pogranie w FPS, itp.

Poważnie? Co Ci zmieni AMD, doda cache, który nie ma nic do gadania. Wiesz, że na Intelu masz quicsyncka który daje Ci dodatkową akcelerację na osi czasu, a do renderowania jest NVENC więc po monciejszy CPU w postaci jakiegoś bardziej mocniejszego AMD nic Ci nie da. Artykuł na dzień dobry https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Premiere-Pro-AMD-Ryzen-7000-Series-vs-Intel-Core-12th-Gen-2360/ gdzie masz porównanie z 12 generacją a 13 dodaje znacznie do wydajności

Podstawowe pytanie - w jakich programach pracujesz? Ogólnie ten konfig bardziej podchodzi pod zestaw do gier niż do obróbki wideo. 

Jeżeli np robisz w Premiere Pro odpuściłbym sobie RTX 4070 Ti bo moim zdaniem to trochę niepotrzebny wydatek. Co innego jeżeli mowa o After czy DaVinci. 

Dyski jakie posiadasz? Zmieścisz się ze wszsytkim na 1TB? System, soft, surówka, render, cache - nie będzie miał łatwo ten dysk. Podobnie pamięci DDR5 - wzrost wydajności kompletnie nieopłacalny do wzrostu ceny ale jak chcesz, to możesz brać. 

Zaczynałbym od tego https://proline.pl/koszyk/9362e854 + 3500 zł na GPU ale też kwestia wszystkiego tego, o czym pisałem wyżej

Majac 13900K pod wideo nie myślisz w ogóle o zmianie CPU przez długie lata. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...