Skocz do zawartości
keith

i5 12600K, i7 12700, a może i5 13500? Trochę się pogubiłem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Zamierzam wkrótce sklecić nową platformę, ale im więcej czytam i pytam po internetach tym więcej wątpliwości.

Zaczęło się od 12400F (tanie i dobre), później 12600, później jednak nie, bo 12600K ma lepszą konfigurację rdzeni, ostatnio i7 12700 bo mniej prądożerne i dość mocne, a teraz jeszcze rozważam i5 13500 i sam nie wiem, co lepsze.

Ogólnie chyba 12700 mniej się grzeje i mniej bierze prądu od 12600K ale jest najdroższe. Z kolei 13500 jest tańsze i nowsze, ale ludzie różnie mówią o temperaturach (niby 12. generacja uchodzi za wyjątkowo kulturalną pod tym względem) + musiałbym szukać jakiejś nowej płyty B760, a już miałem upatrzone MSI Pro lub Asus Prime na 660.
Z tego co widzę 13500 i 12700 mają różną konfigurację rdzeni 6P + 8E (13-tka) i 8P + 4E (12-tka). Naprawdę nie wiem co lepsze.
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/compare.html?productIds=230580,134591,134589,134594,96149 )

Przeznaczenie kompa to praca, Illustrator, Photoshop, Indesign i prawdopodobnie trochę After Effects, w którego zamierzam wejść, ale 3D raczej nie. Ogólnie chciałbym, żeby komputer był szybki i sprawny przez co najmniej parę lat. Lubię pograć, ale nie jestem jakimś entuzjastą, poza tym dużej różnicy w grach między tymi prockami raczej nie ma.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13600k ma osiągi 12700k, 13500 to takie upośledzone 13600k, które dalej jest 12. generacją i jest lekko w plecy wobec 12700, za to w pakietach Adobe już odstaje całkiem wyraźnie (Intel Core i7-12700 + Intel B660 Review | TechSpot Intel Core i5-13500 Review | TechSpot), płyty B760 nie potrzebujesz, aktualizacją biosu masz wsparcie 13. generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, keith napisał:

Ogólnie chyba 12700 mniej się grzeje i mniej bierze prądu od 12600K ale jest najdroższe.

Na zalecanych ustawieniach (aktywne PowerLimit'y) to może tak ... ale przy takim PL1 65W wydajność takiego i7 12700 nonK, w aplikacjach efektywnie uzywajacych wielu wątków (pokroju Blender) to wydajność jest zaorana tak bardzo, że i5 12600K będzie szybszy. Podsumowując, czy będzie brał mniej prądu to zależy od ustawień (poza spec. czyli ze ściagniętymi limitami mocy, w jakimś Cinebench R23 Multicore, albo Prime 95 SmallFFT (też fajna gierka ?), to będzie żłopał jak dzika świnia)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz doczytuję o tych ustawieniach Power limity, undervoltingi... Trochę tego dużo. Ale uwaga jak najbardziej daje do myślenia.

Jeszcze dodatkowo zainteresował mnie i5 13600K, który cenowo jest blisko i7 12700, ale w sumie wychodzi na najbardziej wydajny wśród wszystkich, które rozważam.
Tylko dochodzi koszt płyty, co znów rozwala mi budżet. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz Raptora (13600K) to musisz brać płytę Z690/Z790, inaczej nie zrobisz undervoltingu, a procek będzie gorący. Ja bym osobiście wolał 8P + 4E od 6P + 8E.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli i7-kę. Pod jakimi względami może to być korzystniejszy wybór?

Tak, właśnie docczytałem, że 13600 zdecydowanie nie warto oglądać się za chipsetami B.

Edytowane przez keith

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, keith napisał:

Czyli i7-kę. Pod jakimi względami może to być korzystniejszy wybór?

W i7 masz 8 rdzeni P vs 6 P w i5 13600. W grach 8P może się przydać. W zastosowaniach wielowątkowych lepiej sprawdzi się (choć niekoniecznie) i5 13600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo trafili na zgoła różne IHSy, z i7 dużo lepiej dopasowanym do użytego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to tęgie grzanie spowodowane jest przez rdzenie E i ich większą ilość w stosunku do P? W sensie czy to one, kiedy się uruchamiają powodują takie skoki temp. i poboru prądu?

Czy jeśli zrobi się lekki undervolting to da się osiągnąć normalną kulturę pracy na tym 13600K?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam test u konkurencji w tym kontekście. UV jak najbardziej wskazane i można sporo z poborem i temperaturami zejść.  Dlatego warto wziąć płytę na Z690 pod tego procka.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13th gen ma problem z podbitym AC Loadline (w skrócie współczynnik podbijający napięcie w zależności od pobieranego prądu) na poziom koszmarny, płyty przynajmniej 5x mocniej dowalają napięcie w stosunku do poboru mocy, niż jest to potrzebne, co się przekłada na 10-40% wyższy pobór mocy w zależności od obciążenia. Drugi problem jest taki, że nie wszystkie (większość?) płyty główne raportują poprawnie DC Loadline, przez co masz przekłamany pobór mocy, ale to jest głównie kosmetyka, chyba że starasz się ograniczać maksymalny pobór mocy.

Tak czy inaczej, nie ma zasady "12700k mniej się grzeje od 13600k", bo weszliśmy na kosmiczny poziom loterii geometrycznej IHSu, gdzie możesz mieć po 20C różnicy sztuka do sztuki, pomimo tego samego poboru mocy z gniazdka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, keith napisał:

Tylko dochodzi koszt płyty, co znów rozwala mi budżet. 

Płytę Z690 DDR4 kupisz za 850zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj i dziś mały research i jednak doszedłem do wniosku, że jakby co, to jednak wolałbym Z790. Ale już jestem bardziej skłonny trochę ten budżet przekroczyć i byłbym w stanie wziąć droższe, niż początkowo zakładałem, procesor i płytę. Teraz się po prostu zastanawiam, czy i5 13600K czy może coś o lepszej kulturze pracy, bo wydajnościowo w granicach 1600-1650 nic lepszego niż 13600K pewnie nie dostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2023 o 00:04, keith napisał:

Witajcie,

Zamierzam wkrótce sklecić nową platformę, ale im więcej czytam i pytam po internetach tym więcej wątpliwości.

Zaczęło się od 12400F (tanie i dobre), później 12600, później jednak nie, bo 12600K ma lepszą konfigurację rdzeni, ostatnio i7 12700 bo mniej prądożerne i dość mocne, a teraz jeszcze rozważam i5 13500 i sam nie wiem, co lepsze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, keith napisał:

Zrobiłem wczoraj i dziś mały research i jednak doszedłem do wniosku, że jakby co, to jednak wolałbym Z790. Ale już jestem bardziej skłonny trochę ten budżet przekroczyć i byłbym w stanie wziąć droższe, niż początkowo zakładałem, procesor i płytę. Teraz się po prostu zastanawiam, czy i5 13600K czy może coś o lepszej kulturze pracy, bo wydajnościowo w granicach 1600-1650 nic lepszego niż 13600K pewnie nie dostanę.

Pod względem temperatur i poboru prądu i5 13600K/KF wypada lepiej od i7, w 12Gen nie ma sensu się pakować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13600KF można kupić za 1400zł już. I się zastanawiam czy nie wziąć z GB Z690 UD DDR4, które kosztuje 860zł. Pamięci bym zostawił. I powinno się obyć bez wymiany innych podzespołów. Po UV Dark rock 4 powinien dać radę? Ma sens taki upgrade?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, keith napisał:

Zrobiłem wczoraj i dziś mały research i jednak doszedłem do wniosku, że jakby co, to jednak wolałbym Z790. Ale już jestem bardziej skłonny trochę ten budżet przekroczyć i byłbym w stanie wziąć droższe, niż początkowo zakładałem, procesor i płytę. Teraz się po prostu zastanawiam, czy i5 13600K czy może coś o lepszej kulturze pracy, bo wydajnościowo w granicach 1600-1650 nic lepszego niż 13600K pewnie nie dostanę.

Jeśli DDR4 to Z790 jest absolutnie zbędne i tylko pieniądze tracisz. Co innego DDR5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem (choć nie siedzę w temacie zbyt mocno), to 790 daje pewność obsługi 13-tek bez zabaw z aktualizacją BIOSU. To chyba spory plus (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z690 i okrojone chipsety mają już od długiego czasu od razu wsparcie 13th gen, chyba że trafi się na leżak magazynowy, ale od tego jest bios flashback, by z niego korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.01.2023 o 15:04, keith napisał:

Z tego co słyszałem (choć nie siedzę w temacie zbyt mocno), to 790 daje pewność obsługi 13-tek bez zabaw z aktualizacją BIOSU. To chyba spory plus (?)

Kupujesz Z690 z flashbackiem i nie musisz się o nic obawiać  ;) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, a propos tematu i grzania się procków. Przedwczoraj był u mnie znajomy i chciał żebym mu pokazał na Aida64 jakie temperatury będzie miał i7-12700K po pół godzinie stresiku (na konkretnych ustawieniach: stress CPU, stress: FPU, stress: cache)  Proc miałem zdjąć do ustawień stockowych. 

Chłop obstawiał, że przy zamkniętej budzie suppressor f31 temperatury wystrzelą jak z procy. Był tak pewny, że założył się o dobry browar. 

12700K.jpg

Niestety, z dobrego browaru nici. Kupił mi sknera jedynie koncerniaka. 

 

 

Edytowane przez Grandal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i7 12700k/12900k i kolorowo z temp. nie było nawet na wodzie zwłaszcza przy 12900k więc argument ,że seria 12 się mniej grzeje jest kiepski . Już nie ma sensu pakować się w 12700k (kasztanowe rdzenie z niskim boost), i5 13600kf jest szybsze w grach , a w aplikacjach niewiele brakuje do i9 12900k . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2023 o 08:28, Grandal napisał:

Tak, a propos tematu i grzania się procków. Przedwczoraj był u mnie znajomy i chciał żebym mu pokazał na Aida64 jakie temperatury będzie miał i7-12700K po pół godzinie stresiku (na konkretnych ustawieniach: stress CPU, stress: FPU, stress: cache)  Proc miałem zdjąć do ustawień stockowych. 

Chłop obstawiał, że przy zamkniętej budzie suppressor f31 temperatury wystrzelą jak z procy. Był tak pewny, że założył się o dobry browar. 

12700K.jpg

Niestety, z dobrego browaru nici. Kupił mi sknera jedynie koncerniaka. 

 

 

130W i 60C i to tuż po odpaleniu komputera, cóż za niespodzianka, normalnie niespodziewane.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2023 o 08:28, Grandal napisał:

Tak, a propos tematu i grzania się procków. Przedwczoraj był u mnie znajomy i chciał żebym mu pokazał na Aida64 jakie temperatury będzie miał i7-12700K po pół godzinie stresiku (na konkretnych ustawieniach: stress CPU, stress: FPU, stress: cache)  Proc miałem zdjąć do ustawień stockowych. 

Nie piszesz i uciąłeś grafike - przy jakim taktowaniu są te temperatury, zakładam, że szału nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Zestaw z obudowa i zasilaczem: i5-8500 Płyta MSI 1151 m.atx Dysk m.2 256GB DDR4 8GB RX560 4GB - sprzedam 800 zł zdjęcia dodam za 24h  
    • Kupię kamerę Blackmagic 2.5k 
    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...