Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, szukam coolera o niskim profilu (maks. co pomieści obudowa to 120mm, ale wtedy wiatrak będzie dotykał zasilacza).

RAM - pełnowymiarowy z radiatorami.

Noctua NH-L12S low profile chyba spełnia te wymagania - ale może jest jakaś alternatywa? Tańsza (o ile to możliwe).

P.S. Czy lepiej jakieś AIO? Procek i5 4570 + R9 380X

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Noctua jest super... i jest przy okazji droższa od płyty, cpu oraz twojego ramu łącznie. Tym bardzie, że problemem może być już glut pod czapką. 

Do tego cpu box jest w miarę ok, a wydawanie większej gotówki nie ma sensu. Arctic Alpine 12 też da radę temu CPU. 

Dużo drożej (więc z mniejszym sensem) Phanteks PH-TC12LS

 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie jestem fanem chłodzeń horyzontalnych/poziomych - preferuję wertykalne/pionowe.

Ale przy miejscu na maks. 120mm znam tylko jeden cooler który się zmieści: Noctua NH-D9L.

I dosyć mocno mnie kusi... Jasne, teraz będzie chłodzić i5 4570 - ale buda (Jonsbo V4) dostanie u znajomego dożywocie - remontuje właśnie nowy dom i nie planuje zmieniać wystroju pokoju (salonu) w którym ma komputer stać.

Biorąc Noctua - wystarczyłoby poprosić producenta o zestaw montażowy pod podstawkę AM4 ,,na przyszłość" i za 10 lat jak te bebechy wysiądą to przesiąść się na nową (w porównaniu do i5 4570 + R9 380X + DDR3) platformę. Zawsze można też dołożyć drugi wentylator jakby nie dawał rady z innym, młodszym prockiem.

Tylko ta cena. Arctic za ile? 30-50zł, a Noctua 260zł+... Jest jakiś wertykalny cooler który ma mniej niż 120mm? Wiem że Arctic (typu tower) chyba ma 123/125mm ale co? Mam go sklepać o te kilka milimetrów? ?

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Noctua to nic wyjątkowego (będzie mało np. pod procesory am5 lub 13gen) - słabsza od Thermalright Silver Soul 110  (amazon/ebay z US + cło lub ali expres).

Wracając do leżących:  Scythe Big Shuriken 3 lub wspomnianego wyżej Phanteks PH-TC12L, jak koniecznie chcesz zostać poniżej 120mm. Tylko sprawdź jak z tym ramem i obudową na mobo. Ten ID Cooling IS-55  też byłby ok, tylko tak chyba cło z US. musiałbyś sprawdzić. To z takich sprowadzanych miałbyś jeszcze Thermalright AXP120-X67.

 

 

 

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam thermalrighta XP-90C
 

z mocowaniem pod 115x/1200lga

uzywalem chwile na i5 8400 ;)

nie mam tylko drucikow do wentylatora 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Raidenorius napisał:

Ta Noctua to nic wyjątkowego (będzie mało np. pod procesory am5 lub 13gen) - słabsza od Thermalright Silver Soul 110  (amazon/ebay z US + cło lub ali expres).

Wracając do leżących:  Scythe Big Shuriken 3 lub wspomnianego wyżej Phanteks PH-TC12L, jak koniecznie chcesz zostać poniżej 120mm. Tylko sprawdź jak z tym ramem i obudową na mobo. Ten ID Cooling IS-55  też byłby ok, tylko tak chyba cło z US. musiałbyś sprawdzić. To z takich sprowadzanych miałbyś jeszcze Thermalright AXP120-X67.

 

 

 

Myślałem też nad czymś wertykalnym z OEM'ów (Dell, HP) i dać lepszy wentylator.

 

3 godziny temu, duniek napisał:

mam thermalrighta XP-90C
 

z mocowaniem pod 115x/1200lga

uzywalem chwile na i5 8400 ;)

nie mam tylko drucikow do wentylatora 

 

Jak wygląda tam kwestia tolerancji ram i io?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raidenorius napisał:

Ta Noctua to nic wyjątkowego (będzie mało np. pod procesory am5 lub 13gen) - słabsza od Thermalright Silver Soul 110  (amazon/ebay z US + cło lub ali expres).

Wracając do leżących:  Scythe Big Shuriken 3 lub wspomnianego wyżej Phanteks PH-TC12L, jak koniecznie chcesz zostać poniżej 120mm. Tylko sprawdź jak z tym ramem i obudową na mobo. Ten ID Cooling IS-55  też byłby ok, tylko tak chyba cło z US. musiałbyś sprawdzić. To z takich sprowadzanych miałbyś jeszcze Thermalright AXP120-X67.

 

 

 

Pomysl w pierwszej kolejnosci. Thermalright Silver Soul 110 nie kupi w Polandzie.

Scythe i Phanteks sa mniej wydajne wiec po jaki h.

W jego wypadku zostaje Noctua NH-D9L lub nh-c14s z wentylem od dolu. Raz a dobrze ze wsparciem.

 

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, MaxForces napisał:

Pomysl w pierwszej kolejnosci. Thermalright Silver Soul 110 nie kupi w Polandzie.

Scythe i Phanteks sa mniej wydajne wiec po jaki h.

W jego wypadku zostaje Noctua NH-D9L lub nh-c14s z wentylem od dolu. Raz a dobrze ze wsparciem.

 

A Cooler OEM wertykalny/typu tower?

Znalazłem taki od HP, 3 rurki cieplne + wentylator 92mm (zmieniłbym na Arctic lub be quiet!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a pomysł od duńka ci się nie podoba? płacić 400zł za noctue do takiego sprzętu to chyba nie jest spoko ;) ten thermalright ma wycięcie na ram a gdyby nawet wadziło to ma opcję montażu w dwie strony a zamocowanie wentylatora to już żaden problem bo można zrobić to na trytytki jakieś ładne i będzie nawet ładniej wizualnie niż na oryginalnych drutach, jak coś to duniek ogarnięty chłop sam u niego kiedyś kupiłem chłodzenie ramu :P możesz dodatkowo dorzucić lepszy wentylator też

https://pcper.com/2005/05/thermalright-xp-90c-heatsink-review/3/

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za chłodzeniami horyzontanymi/low profile.

Obudowa będzie dłużej niż podzespoły - więc argument że Cooler droższy od bebechów odpada.

Ot co skłaniam się ku zakupowi Noctua NH-D9L - tego i5 ogarnie, zmieści się do obudowy z zapasem, a jak kiedyś podzespoły zmienią się na coś z AM4 to też powinna sobie dać radę z jakimś R5 3600 itp. 

Na wlocie od boku dam filtr, jakieś wentylatory wtłaczajace, na tył 3x wylot i powinno być chłodno.

OEM od HP który znalazłem ma 119/120mm więc dotykalby już PSU, dodatkowo radiator ma mniej rurek cieplnych i mniejszy radiator. Więc CHYBA nie ma niczego co spełniłoby te wymagania?

 

Typu tower do 120mm wysokości, taniej niż noctua (265zł), dostępne w Polsce od ręki?

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MaxForces napisał:

Pomysl w pierwszej kolejnosci. Thermalright Silver Soul 110 nie kupi w Polandzie.

Scythe i Phanteks sa mniej wydajne wiec po jaki h.

W jego wypadku zostaje Noctua NH-D9L lub nh-c14s z wentylem od dolu. Raz a dobrze ze wsparciem.

 

Piszesz, jabym nie wiedział.  Od poczatku jasno zaznaczyłem,  że nie kupi w PL. Wcześniej pisałem, że nie powinien za dużo wydawać.  Proszę czytać, nie zalecać myślenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, TwisteddJoker napisał:

Nie przepadam za chłodzeniami horyzontanymi/low profile.

"Noctua NH-L12S low profile chyba spełnia te wymagania - ale może jest jakaś alternatywa? Tańsza (o ile to możliwe)" w pierwszym poście coś takiego napisałeś to prawie każdy zaczął podrzucać chłodzenie w tym stylu ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

"Noctua NH-L12S low profile chyba spełnia te wymagania - ale może jest jakaś alternatywa? Tańsza (o ile to możliwe)" w pierwszym poście coś takiego napisałeś to prawie każdy zaczął podrzucać chłodzenie w tym stylu ;) 

Wiem wiem, ale rozpoczynając ten wątek nie miałem pojęcia że istnieją chłodzenia typu tower które się zmieszczą, a które preferuję - dlatego w miarę postępu dyskusji w temacie lepiej jednak chłodzenie wertykalne/pionowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 4570 ma 84W, Noctua D9L bez problemu powinna to pociągnąć. Noctua L12/L12S, BQ Pure Rock LP również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, obudowa Jonsbo V4 już u mnie - kupiony Scythe Ninja Mini (z przejściówką na LGA115x, bez wentylatora) od kolegi @duniek

I teraz ta kwestia - jaki wentylator na ten radiator wpakować? Z tyłu (w obudowie) są 3 miejsca na 3x 80mm wentylator. Myślałem czy na dół nie dać wlotu, a dwa górne wylot. Tam raczej wpadną Arctic F8 PWM PST (lub P8?) - na chłodzenie dać to samo, czy jakieś inne propozycje?

Nigdy nie miałem nawet w ręce wentylatorów 80mm, więc nie wiem jak u nich wygląda kultura pracy itd.

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wersja slim nie wiąże się z automatu z mniejszą wydajnością?

+ są prawie 2x droższe od Arctic - czy są więc 2x lepsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale wentylatory to jedna z tych rzeczy których nie odkupuję (nawet jeśli nie były używane).
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, TRACZKOLWIEK napisał:

Nawet oryginalnie zapieczętowane, nie otwierane? :D

Powiem tak - człowiek uczy się na błędach i jeden błąd każdy może popełnić.

Jeszcze gdybyśmy mówili o jakichś sporych kwotach - ale tutaj? Cena nowych Arctic'ów w value pack (5szt.) to ile? 115zł?
A dodatkowo nawet nie wiem które wentylatory lepsze.

Mam 120mm od Arctic (zarówno 5x 3pin, jak i 10x PWM PST) - i poza jedną sztuką która miała tendencję do wibrowania przy pewnych obrotach (około 30%) reszta śmiga aż miło - wbrew pozorom ciszej niż be quiet! (mam zarówno 92mm jak i 120mm).

Także naprawdę nie wiem czy jest sens brać coś niby lepszego, droższego od Arctic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2023 o 09:54, TwisteddJoker napisał:

Czy wersja slim nie wiąże się z automatu z mniejszą wydajnością?

+ są prawie 2x droższe od Arctic - czy są więc 2x lepsze?

Tak wiaze sie z mniejsza wydajnoscia, te wentyle sie laduje jak juz nie ma sie wyjscia a nie z wyboru.

Arctic F8 PWM  tanio ,wydajnie jezeli najwydajniej to Noctua NF-A8 PWM

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MaxForces napisał:

Tak wiaze sie z mniejsza wydajnoscia, te wentyle sie laduje jak juz nie ma sie wyjscia a nie z wyboru.

Arctic F8 PWM  tanio ,wydajnie jezeli najwydajniej to Noctua NF-A8 PWM

Lepiej więc wziąć F8 (3 na tył + jeden na chłodzenie procesora) czy może P8?

 

Mają te same łożyska/tą samą kulturę pracy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...