Skocz do zawartości
maciejkos

Chłodzenie wodne custom

Rekomendowane odpowiedzi

Związku z tym iż spełniam swoje kolejne marzenie jakim było pełne chłodzenie wodne w całym zestawie.

Wybrałem elementy wraz doradcą ze sklepu do mojego kompa. Niestety żaden serwis w Białymstoku

nie chce się podjąć złożenia tego zestawu jestem zdany tylko na siebie. Poniżej wklejam link do koszyka

co zostało zakupione by customowe chłodzenie zrobić. Prośbę mam do Was taką by ktoś z użytkowników

mających więcej doświadczenia w tym temacie pomógł mi po składać zgodnie ze sztuką. Będę wdzięczny

za każdą pomoc czy sugestie.

 

https://www.angela.pl/index.php?d=koszyk&kid=0225c2d4-9295-11ed-b535-44a8423506b3

 

Pozdrawiam

M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAMu nie woduj, jeśli nie żyłujesz przy 1.5-1.6V, szkoda kasy inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem:

1) Rozważ węże TPV/EPDM. Nie zostawiają plastyfikatora w układzie. Watercool się dobrze kształtuje.

2) Rozważ Thermalgrizzly Kryonaut

 

Po zakupie:

0) demontaź GPU

https://www.youtube.com/watch?v=6Jr-AfwHpdw

 

1) montaż bloku GPU

- instrukcja Alphacoola jest dobra , dasz sobie radę, trochę trudności może być z dodaną pastą - trudna w rozprowadzaniu, klei się jak ciasto drożdżowe :-)  - dlatego polecam Kryonaut

- pamiętaj przez nałożeniem bloku o zdjęciu foli z termopadów :-)

- zwróć uwagę gdzie jest wlot (od lewej) i wylot (od prawej)

 

2) montaż bloku CPU

- nic szczególnego, zwróć uwagę gdzie jest wlot i wylot 

 

3) montaż radiatorów

- przepłucz je bardzo dokładnie

- najlepiej destylką - nalewaj, potrząsaj, przedmuchuj (możesz wpiąć wąż z jednej strony)

- przymocuj je przed wężami do obudowy

 

4) montaż pompy

- zwróć uwagę gdzie wylot i wlot

- zapewnij dobry przepływ na wlocie - żadnych kątowych bym nie dawał

- niekoniecznie musisz montować na stelażu do radiatora - czasami gąbeczka/guma itp oraz trytki i mocowanie gdzieś do obudowy da lepsze wyciszenie i rezonanse

 

5) montaż złączek

wkręcaj mocno ale bez narzędzi typu klucz francuski :-)

 

6) montaż węży

- zaplanuj przebieg na sucho

- wetknij w jeden blok/radiator, podejdź do drugiego i obetnij na daną długość

- zwilżaj wąż przy złączce - wewnątrz i na zewnątrz, łatwiej osadzić i dokręcić. 

- w zależności od kombinacji wąż/złączka nie zawsze da się dokręcić gwint do końca, może tak zostać

 

7) zalanie

- najpierw destylką, daj pochodzić, spuść i zalej płynem

- to że nalejesz płynu do rezerwuwaru, nie oznacza, że pompa napełni się - jak włączycz i nie ma bąblowania - pompa chodzi na sucho - czyli źle. Można się podpiąć kawałkiem węża pod zawór spustowy i spróbować zassać trochę płynu, żeby zszedł z reza do pompy.

 

To tak w dużym skrócie na początek :-)

 

 

 

 

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, SirHawk napisał:

RAMu nie woduj, jeśli nie żyłujesz przy 1.5-1.6V, szkoda kasy inaczej.

za późno paczka już do mnie idzie zamierzam bo trochę pod żyłować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, MSky7 napisał:

Przed zakupem:

1) Rozważ węże TPV/EPDM. Nie zostawiają plastyfikatora w układzie. Watercool się dobrze kształtuje.

2) Rozważ Thermalgrizzly Kryonaut

przyjrzę się temu jeśli chodzi o węże

tylko ciekły metal brany jest pod uwagę

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

Po zakupie:

1) montaż bloku GPU

- instrukcja Alphacoola jest dobra , dasz sobie radę, trochę trudności może być z dodaną pastą - trudna w rozprowadzaniu  - dlatego polecam Kryonaut

- pamiętaj przez nałożeniem bloku o zdjęciu foli z termopadów :-)

- zwróć uwagę gdzie jest wlot (od lewej) i wylot (od prawej)

myślę że nie powinno być tragedii

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

2) montaż bloku CPU

- nic szczególnego, zwróć uwagę gdzie jest wlot i wylot 

wlot i wylot ok jasne

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

3) montaż radiatorów

- przepłucz je bardzo dokładnie

- najlepiej destylką - nalewaj, potrząsaj, przedmuchuj (możesz wpiąć wąż z jednej strony)

- przymocuj je przed wężami do obudowy

ok tak zrobię zgodnie z twoimi sugestiami......pytanie jak je zamontować tzn. czy najpierw przykładowo pierwszy ma być po procku, ramie później karta graficzna i dopiero kolejny czy jak?

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

4) montaż pompy

- zwróć uwagę gdzie wylot i wlot

- zapewnij dobry przepływ na wlocie - żadnych kątowych bym nie dawał

- niekoniecznie musisz montować na stelażu do radiatora - czasami gąbeczka/guma itp oraz trytki i mocowanie gdzieś do obudowy da lepsze wyciszenie i rezonanse

ok czyli warto po eksperymentować ciut czasem

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

5) montaż złączek

wkręcaj mocno ale bez narzędzi typu klucz francuski :-)

jasne użyje tylko swoich dłoni :D 

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

6) montaż węży

- zaplanuj przebieg na sucho

- wetknij w jeden blok/radiator, podejdź do drugiego i obetnij na daną długość

- zwilżaj wąż przy złączce - wewnątrz i na zewnątrz, łatwiej osadzić i dokręcić. 

- w zależności od kombinacji wąż/złączka nie zawsze da się dokręcić gwint do końca, może tak zostać

będę próbował zobaczymy

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

7) zalanie

- najpierw destylką, daj pochodzić, spuść i zalej płynem

- to że nalejesz płynu do rezerwuwaru, nie oznacza, że pompa napełni się - jak włączycz i nie ma bąblowania - pompa chodzi na sucho - czyli źle. Można się podpiąć kawałkiem węża pod zawór spustowy i spróbować zassać trochę płynu, żeby zszedł z reza do pompy.

 

To tak w dużym skrócie na początek :-)

 

dzięki za pomoc dam znać jak wyszło i wrzucę kilka fotek 

6 minut temu, MSky7 napisał:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

>najpierw przykładowo pierwszy ma być po procku, ramie później karta graficzna i dopiero kolejny czy jak?

Nie ma istotnego znaczenia. 

U Ciebie pewnie będzie wygodnie

pompa >>>> GPU >>>>CPU >>>>>> RAM>>>>>> top radiator >>>>>> front radiator>>>>>> pompa

 

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, MSky7 napisał:

>najpierw przykładowo pierwszy ma być po procku, ramie później karta graficzna i dopiero kolejny czy jak?

Nie ma istotnego znaczenia. 

U Ciebie pewnie będzie wygodnie

pompa >>>> GPU >>>>CPU >>>>>> RAM>>>>>> top radiator >>>>>> front radiator>>>>>> pompa

 

ok super dziękuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, maciejkos napisał:

 

Mi by brakowało: 

https://www.angela.pl/p11604,ek-water-blocks-ek-atx-bridging-plug-24-pin.html

Opcjonalnie: leak tester, przy tym sprzęcie nawet bym się nie zastanawial. Samo płukanie chłodnic i bloku przed montażem koniecznie wypłukane pod bieżącą wodą, przelane demi albo desty jak ma być rzetelnie to z mayhems blitz part 2, tyle że dostępnością to różnie bywa. Masz 100% pewności wtedy że nie będziesz musiał tego rozbierać przez syf nagromadzony w bloku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Krzkra napisał:

Mi by brakowało: 

https://www.angela.pl/p11604,ek-water-blocks-ek-atx-bridging-plug-24-pin.html

Opcjonalnie: leak tester, przy tym sprzęcie nawet bym się nie zastanawial. Samo płukanie chłodnic i bloku przed montażem koniecznie wypłukane pod bieżącą wodą, przelane demi albo desty jak ma być rzetelnie to z mayhems blitz part 2, tyle że dostępnością to różnie bywa. Masz 100% pewności wtedy że nie będziesz musiał tego rozbierać przez syf nagromadzony w bloku. 

Właśnie, ocet ma zastosowanie pod czyszczenie chłodnic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SirHawk napisał:

Właśnie, ocet ma zastosowanie pod czyszczenie chłodnic?

A no ma, ale koniecznie wymieszany z wodą, kwasek cytrynowy też od biedy. Wypłukać demi później ze 3 razy, koszt prawie zerowy. Blitz part 2 to zaś kwas, inny poziom, bez rękawiczek nie podchodź, wyżre wszystko, zneutralizuje pH, jedyna opcja po badziewnych pastelowych płynach. Przy nowych układach to tak jak napisałem - opcjonalnie. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzkra napisał:

Dokładnie. Jeszcze porada do zasilania podczas budowy:

a) albo dodatkowy zewnętrzny zasilacz (jak masz jakiś stary)

b) albo ta złączka, albo kawałek metalu do zmasowania pinów w 24. Widzę, że masz Seasonica, Seasonic daje coś takiego w komplecie z kablami. Porada: odłącz również zasilanie od CPU na płycie, a najlepiej odłącz wszystko.

tmps-2.webp

 

Edytowane przez MSky7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejo forumowicze

 

więc tak temat ogarnięty chłodzenie zamontowane moimi własnymi rączkami od podstaw :D  ale pojawił się mały problem

a mianowicie komp czasem wstaje z miejsca działał cały wieczór po złożeniu chłodziwa bez problemu, przeszedł testy obciążeniowe

bez problemu zero zwiechy resetu czy czegoś w tym rodzaju. Radiator na pamięciach też zrobiłem, pamięci z testowałem nie

mają błędów wykrywa wartość poprawną 64GB. Odpalam na drugi dzień komp włączył ale na Tv nic nie widzę.

Widzę że testuje 3 czy 4 kody w biosie ale nie wstaje. Ok myślę reset biosu to też uczyniłem wstał owszem ale po zapisie

profilu biosu który utworzyłem wcześniej znów brak "wstania"....znów reset biosu wstał.... nie miałem czasu pobawić się więcej

ale już w myślach szukam przyczyny. Pytanko czy kabel zasilający blok na gpu powinien być podłączony do grafy bezpośrednio

czy mogę go podłączyć na płycie głównej pytam gdyż na razie to wpadło mi w oko jako teoretyczna możliwa przyczyna....

 

pls help :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciejkos napisał:

ale już w myślach szukam przyczyny. Pytanko czy kabel zasilający blok na gpu powinien być podłączony do grafy bezpośrednio

czy mogę go podłączyć na płycie głównej pytam gdyż na razie to wpadło mi w oko jako teoretyczna możliwa przyczyna....

A co to kabel zasilający blok na GPU? Tam się nic nie zasila, weź wytłumacz, bo na razie brzmi to jakbyś zastanawiał się co zrobić z kablem od RGB, który nie jest przyczyną na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Krzkra napisał:

A co to kabel zasilający blok na GPU? Tam się nic nie zasila, weź wytłumacz, bo na razie brzmi to jakbyś zastanawiał się co zrobić z kablem od RGB, który nie jest przyczyną na 100%

nie jestem pewien stąd moje pytanie jest to taki mały kabelek 3 pin a zasilanie rgb jest na kolejnej wtyczce podpięte szeregowo razem z tym kabelkiem 3 pin

Edytowane przez maciejkos
na grafie jest taka właśnie małe wejście 3 pin i myśl przyszła że to zasilane ogólnie na grafie dwie wtyczki mała 3 pin i większa 4 pin od wentyli podejrzewam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, maciejkos napisał:

nie jestem pewien stąd moje pytanie jest to taki mały kabelek 3 pin a zasilanie rgb jest na kolejnej wtyczce podpięte szeregowo razem z tym kabelkiem 3 pin

A na grafie to masz od RGB i od wentylatorów, ale przy założonym bloku nie ma to kompletnie znaczenia. 

Zaktualizuj bios, mi to wygląda na problem z pamięciami jednak jakiś - może nie tyle w samym sprzęcie, a nastawach. 

A jak temp. swoją drogą?

Edytowane przez Krzkra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Krzkra napisał:

A na grafie to masz od RGB i od wentylatorów, ale przy założonym bloku nie ma to kompletnie znaczenia. 

ok tak myślałem ale wolałem się upewnić

1 minutę temu, Krzkra napisał:

Zaktualizuj bios, mi to wygląda na problem z pamięciami jednak jakiś - może nie tyle w samym sprzęcie, a nastawach. 

bios z aktualizowany do najnowszego.... po resecie cmos nastawy są fabryczne więc powinno tak czy siak działać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na def BIOS pracuje prawidłowo a custom BIOS nie wstaje to namieszałeś coś w custom ustawieniach.

Podstawowe pytanie co zmieniałeś...OC pamięci ram,OC CPU było robione i po tym nie wstawał ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki,dubel się zrobił.

 

Edytowane przez ELDER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, ELDER napisał:

Jak na def BIOS pracuje prawidłowo a custom BIOS nie wstaje to namieszałeś coś w custom ustawieniach.

Podstawowe pytanie co zmieniałeś...OC pamięci ram,OC CPU było robione i po tym nie wstawał ?

 

właśnie chodzi o to że nic startuje tylko przy ustawieniach po clear cmos więc może wcześniej namieszałem coś

zapisując plik ustawień biosu do profilu przed zakładaniem chłodzenia

drugi motyw który zauważyłem dopiero gdy wyłączy się go od sieci 220v wyłącznikiem na zasilaczu

wstaje od razu za pierwszym razem gdy wyłączy się z przycisku power na obudowie po działa kilka minut po czym

następuje samoistny reset i tak w kółko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Krzkra napisał:

A jak temp. swoją drogą?

temperatury były niskie

16-20 stopni w spoczynku na wszystkich rdzeniach procka

20-26 na grafie w spoczynku

42-46 na grafie pod stresem

70-72 na procku pod stresem

 

Edytowane przez maciejkos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aorus Master Z790 nawet z update BIOS do wersji F5 (2023/01/18 ) ma cyrki z ram i tu masz o tym temat.

https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/yxxs4h/aorus_master_z790_and_ddr56000_ram_failing_to_boot/

 

Co było raportowane?

G.Skill 7600 i nie działają powyżej 4800 z wersjami BIOS F4 i F5.

 

Ostatni wpis.

Używałem 2 x 16 GB pamięci 7200 Teamgroup (13900K i RTX4090). 

Powyżej 4800 nie będą działać. Miały działać z nowym BIOS-em F5. Aktywowany XMP - działał imponująco dobrze przez 1 noc. 

Awaria rozruchu następnego ranka C1 / C2. Próbowałem wszystkiego (wyczyściłem cmos / wypróbowałem różne gniazda itp.)

Na koniec wziąłem 2 nowe moduły - zadziałało. 

Wygląda na to, że moje poprzednie moduły były uwalone... Teraz działa z ustawieniami domyślnymi, ponieważ boję się uwalić również i te moduły. 

Od czasu do czasu nadal występują losowe awarie rozruchu.

 

To daje do myślenia...w innych wpisach widzę że nawet kostki ram z QVL ram list tej mobo potrafią kaprysić więc to nie koniec poprawek BIOS dla tej mobo

i pewnie kolejna wersja BIOS wjedzie za jakiś czas

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ELDER napisał:

Aorus Master Z790 nawet z update BIOS do wersji F5 (2023/01/18 ) ma cyrki z ram i tu masz o tym temat.

https://www.reddit.com/r/gigabyte/comments/yxxs4h/aorus_master_z790_and_ddr56000_ram_failing_to_boot/

 

Co było raportowane?

G.Skill 7600 i nie działają powyżej 4800 z wersjami BIOS F4 i F5.

 

Ostatni wpis.

Używałem 2 x 16 GB pamięci 7200 Teamgroup (13900K i RTX4090). 

Powyżej 4800 nie będą działać. Miały działać z nowym BIOS-em F5. Aktywowany XMP - działał imponująco dobrze przez 1 noc. 

Awaria rozruchu następnego ranka C1 / C2. Próbowałem wszystkiego (wyczyściłem cmos / wypróbowałem różne gniazda itp.)

Na koniec wziąłem 2 nowe moduły - zadziałało. 

Wygląda na to, że moje poprzednie moduły były uwalone... Teraz działa z ustawieniami domyślnymi, ponieważ boję się uwalić również i te moduły. 

Od czasu do czasu nadal występują losowe awarie rozruchu.

 

To daje do myślenia...w innych wpisach widzę że nawet kostki ram z QVL ram list tej mobo potrafią kaprysić więc to nie koniec poprawek BIOS dla tej mobo

i pewnie kolejna wersja BIOS wjedzie za jakiś czas

 

i to może się zgadzać gdyż jeśli wyłączę kompa z przycisku power cały czas testuje 12,C1,C2 i tak wkoło Macieju :D 

jutro powalczę zobaczymy to co napisałeś w swoim poście dało mi do myślenia......dziękuje

Edytowane przez maciejkos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejo wszystkim

 

Temat ogarnięty faktycznie była to przyczyna ramów. Po wyjęciu dwóch wszystko śmiga.

Czasem potrafi losowo coś nie pyknąć ale za krótki okres testów.

Dziękuje za pomoc w/w sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nadal walczę by ogarnąć stabilność każdego dnia po włączeniu kompa płyta strzela fochem

raz podnosi się bez problemów raz nie wstaje....tragedia. Napisałem do supportu Gigabyte

kiedy zamierzają poprawić stabilność i poprawne działanie tego twora z którym naprawdę

ciężko dojść do stabilnego porozumienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...