Skocz do zawartości
mini21

Przewiewna obudowa - co wybrać

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Ostatnio opisywałem problem z wysokimi temperaturami na 9900k przy graniu. 

Po "burzy mózgów" wykluczyliśmy źle OC, komputer był czyszczony i zmieniona była pasta na procku - ale to nie pomogło 

Zostaje więc zmiana obudowy - tylko na co? 

Z "wymagań" to chciałbym coś z szybą gdyż na stare lata Zachciało mi się zrobić "dyskotekę" opartą na Razer Chroma (mam już 3 wentylatory + kontroler). Chciałbym też żeby to po prostu dobrze wyglądało (np. mocowanie karty wentylatorami do przodu...). 

AiO na razie nie rozważam - trochę się tego cykam więc obudowa musi zmieścić potwora - Dark Rock Pro 4.

 

Budżet +/-1000 zł. 

 

Myślałem o Lian Li 011 XL ale nie wiem jak się sprawuje... 

Doradzicie coś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziłeś jaką masz geometrię IHS? Bo wpływ obudowy możesz bardzo łatwo zweryfikować zdejmując front

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SirHawk napisał:

A sprawdziłeś jaką masz geometrię IHS? Bo wpływ obudowy możesz bardzo łatwo zweryfikować zdejmując front

Pod zdjęciu boków różnica na pewno była ale już nie pamiętam ile... 

Z 10 stopni w dół to na pewno. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matko bosko, weź za ten hajs  płytę z procem przetegoć na nową generację  bo te nowsze I5 zjedzą tego kręconego I9, a obudowę normlanie bierzesz jakieś SPC z przedziału 300 - 400zł z 3x 140mm z przodu i z góry i ze szkłem tak jak ja.  Bez sensu wydawać +/- 1000zł na obudowę. 

 

 

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłop ma Define R6, zabudowany front z matami wyciszającymi- zmiana budy pewnie da sporo, jak po zdjęciu bocznego miał -10 :D

Moje propozycje:

- Lian Li O11 Dynamic

- Hyte Y60

 Lian Li 011 XL też super wybór, ale jest ogromna jak dla mnie.

Ale zgadzam się też z poprzednikiem.

W cenie około 300zł masz Irid 505F. W zupełności wystarczy do tego zestawu i aż nad to.

Edytowane przez frosti-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze że jak patrzyłem na cneę procków (no dobra, tych z najwyższej półki) to sam proc to jakieś 2k + z 1k za płytę.

Nie wiem tylko jak z RAM'em by było...
Bo mam "stare" ddr4 a te nowe to już ddr5 - czy to jest "wstecznie kompatybilne"?
Co nie zmienia faktu, że i tak obudowę będę chciał zmienić.

Lubię mieć coś "porządnego" i za takiego uważałem właśnie Fracta'a R6 gdy go kupowałme (chyba też w granicach 1000 zł).
Siostra ma jakiegoś Zelmana to strach go dotknąć :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, frosti- napisał:

Chłop ma Define R6, zabudowany front z matami wyciszającymi- zmiana budy pewnie da sporo, jak po zdjęciu bocznego miał -10 :D

Moje propozycje:

- Lian Li O11 Dynamic

- Hyte Y60

 Lian Li 011 XL też super wybór, ale jest ogromna jak dla mnie.

Ale zgadzam się też z poprzednikiem.

W cenie około 300zł masz Irid 505F. W zupełności wystarczy do tego zestawu i aż nad to.

Lian Li O11 Dynamic - cierpi na to samo co Lian Li 011 XL, ale jest jeszcze gorzej. Tj. bardzo mało miejsca na wieżę na CPU, wg producenta Lian Li O11 Dynamic ma tylko 155 mm, więc Dark Rock Pro 4 Pro się nie zmieści, a w wesji XL wejdzie z małym zapasem - ale to bardziej na styk.

Irid 505F - znów to samo,165 mm może mieć wieża, a ma 163 mm. 

Omówiłem problem z CPU, to przejdźmy do GPU - jeśli włożysz za jakiś czas jakiegoś kolosa (zależy co przewidujesz), typu 4070ti to 165mm i nowa wtyczka 16 pin to nie jest supeł połączenie. Oczywiście można majstrować, szukać karty z cofniętym złączem, albo kupić kolanko. Ale kupować obudowę już z założeniem że będzie się ograniczonym?

 

Żeby nie było to od siebie podrzucę Lian Li LANCOOL III. Sam ostatnio kupiłem, bo miałem piekarnik w poprzedniej obudowie i teraz bajka nawet na stoku tj. 4 wentylatory. A jest miejsce jeszcze na kolejne 6. Wielkość wieży 187mm, na kartę też masz więcej zapasu. W wątku Prezentujemy swoje maszynki. wrzucono kilka zdjęć od innych użytkowników.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sonio napisał:

Lian Li O11 Dynamic - cierpi na to samo co Lian Li 011 XL, ale jest jeszcze gorzej. Tj. bardzo mało miejsca na wieżę na CPU, wg producenta Lian Li O11 Dynamic ma tylko 155 mm, więc Dark Rock Pro 4 Pro się nie zmieści, a w wesji XL wejdzie z małym zapasem - ale to bardziej na styk.

Irid 505F - znów to samo,165 mm może mieć wieża, a ma 163 mm. 

Omówiłem problem z CPU, to przejdźmy do GPU - jeśli włożysz za jakiś czas jakiegoś kolosa (zależy co przewidujesz), typu 4070ti to 165mm i nowa wtyczka 16 pin to nie jest supeł połączenie. Oczywiście można majstrować, szukać karty z cofniętym złączem, albo kupić kolanko. Ale kupować obudowę już z założeniem że będzie się ograniczonym?

 

Żeby nie było to od siebie podrzucę Lian Li LANCOOL III. Sam ostatnio kupiłem, bo miałem piekarnik w poprzedniej obudowie i teraz bajka nawet na stoku tj. 4 wentylatory. A jest miejsce jeszcze na kolejne 6. Wielkość wieży 187mm, na kartę też masz więcej zapasu. W wątku Prezentujemy swoje maszynki. wrzucono kilka zdjęć od innych użytkowników.

 

Okej, racja. Nie zwróciłem uwagi na rozmiar samego chłodzenia, ale do 505F się zmieści :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mi trochę napsułeś :D
Właśnie to była też bolączka Fractala że ten bydlak - DRP4 był tak wielki że nic się tam nie dało zrobić - nawet ram ciężko wyciągnąć bo nie ma miejsca.
Rozważam jakieś AIO ale to w przyszłości - muszę najpierw sprawdzić czy może wymiana obudowy nie wystarczy... bo z tym AIO to też różne opinie czytam (o skuteczności i o ... przeciekach).

Sprawdzam teraz wymiary obu (Fractal vs Lian Li)
Wysokość 465 mm vs 513 mm
Szerokość 233 mm vs 285 mm
Głębokość 543 mm vs 471 mm

Czyli Fractal jest trochę niższy, czyli powinno się zmieścić większe chłodzenie... ale jednak nie, bo według xkom'a do fractala wchodzi chłodziwo 185 mm a do Lian Li 167 mm...
Czyli jest jeszcze gorzej.
ALE...
Patrząc na ten link (nie wiem na 100% jaki to cooler ale widzę markę więc może to być ew. DRP3) - na górze jest dużo miejsca
Went air-cooled in an o11 Dynamic XL ... fight me - Build Logs - Linus Tech Tips

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobisz jak uważasz, na pewno największe Lian Li tego typu co podałeś, mają dużo miejsca na wysokość, długość, ale szerokość jest na poziomie małych obudów - przez zasilacz montowany za płytą główna. Ja z miesiąc biłem się sam ze sobą bo chciałem właśnie taką obudowę jak ty. Ale posłuchałem rozsądku i użytkowników na forum i odpuściłem sobie temat.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja się właśnie aż tak nie upieram...
Fakt, podoba mi się 011 właśnie za takie "bajery" jak schowany zasilacz czym możliwość montażu gpu prostopadle do szyby... ale nie będę też się upierał - jest tego na rynku tyle że coś pewnie się znajdzie co spełni moje wymagania...
Ta którą pokazałeś (LANCOOL III) wygląda ciekawie, jest jak widzę sporo większa od mojej czy nawet 011 (muszę tylko sprawdzić jak z głębokością).

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LANCOOL III to bardzo dobra obudowa i w proline jest biała za 795 zł oraz biała ARGB za 838 zł.

Popatrz jeszcze na NZXT H7 Flow. Chłodzenie pomieści wielkie bo aż 185 mm.

Front: 3x140mm, Góra:2x140, Tył: 1x140mm.

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się przesiadłem z Fractala R4 (komplet wentylatorów) na Lancool III i temperatury ówczesnej grafiki spadły o ponad 5C, przy czym... jest ciszej.

Taki paradoks wyciszanych obudów... Nigdy więcej, chyba, że do sprzętu o wydajności "biurowej".

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, krukkpl napisał:

Ja się przesiadłem z Fractala R4 (komplet wentylatorów) na Lancool III i temperatury ówczesnej grafiki spadły o ponad 5C, przy czym... jest ciszej.

Taki paradoks wyciszanych obudów... Nigdy więcej, chyba, że do sprzętu o wydajności "biurowej".

Ja też muszę pochwalić te wentyle w lancool 3. Mimo że nie wyglądają na jakieś premium to pracują cichutko i gładko. Jedyny sens wygłuszania to piszczące komponenty na GPU przy obciążeniu xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat wentylatory Lian Li ssą dzidę niestety. Wydajność/hałas odwrotnie proporcjonalna do wizualiów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sonio napisał:

Ja też muszę pochwalić te wentyle w lancool 3. Mimo że nie wyglądają na jakieś premium to pracują cichutko i gładko. Jedyny sens wygłuszania to piszczące komponenty na GPU przy obciążeniu xD

Tak jest, są bardzo dobre.
Chciałem nawet dokupić trzy dodatkowe sztuki z RGB, ale niestety nigdzie ich nie ma i po skontaktowaniu z supportem potwierdziło się, że nie sprzedają ich oddzielnie (dziwne...)
Dokupiłem 3x140mm Fluctus RGB, żeby zamienić wentyle NZXT na AIO (hałasowały) i ten tylny w obudowie (niepodświetlany).
Ale te Fluctusy wydawały dziwne dźwięki będąc zamontowanymi w poziomie (na AIO).
Skończyło się że wymontowałem z przodu obudowy wentyle Lian Li, zamontowałem w ich miejsce Fluctusy (w pionie kultura dobra), a wentyle Lian Li z frontu mam na AIO i na tyle.

  

2 minuty temu, SirHawk napisał:

Akurat wentylatory Lian Li ssą dzidę niestety. Wydajność/hałas odwrotnie proporcjonalna do wizualiów.

Nie wiem o których konkretnie piszesz, te dołączane do obudowy nie są dostępne w sprzedaży więc nie ma raczej żadnych testów.
Organoleptycznie są lepsze od tych chwalonych fluctusów (przynajmniej pod względem dźwięków :)).

Edytowane przez krukkpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, SirHawk napisał:

Akurat wentylatory Lian Li ssą dzidę niestety. Wydajność/hałas odwrotnie proporcjonalna do wizualiów.

Te z obudowy liancool jakby nie były zakryte siatką to już bym wymienił. Bez siarki są po prostu tandetne, ale pracują wzorowo. Wiadomo że to też kwestia obrotów, ale już te 4 x 140mm wystarczy przy tak ogromnej budzie żeby tam było przewiewnie. A jak komuś tego mało to zamiast wymieniać te stockowe wentyle, może dołożyć jeszcze górą 3x140mm i dołem 3x120mm. 

 

Oczywiście nie twierdzę że nie ma lepszych wentyli. Sam jakbym dokupywał to poszedłbym w inną firmę. Co nie znaczy że te nie są ok jako dodatek do obudowy.

Edytowane przez sonio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, coś dziwnego się dzieje na rynku... 

Liancool III prawie nie ma. 

Myślałem więc o Fractal Meshify XL (nie za duża?) ale znowu albo nie ma (w Motele anulowali) albo cena dzika (jak gdzieś patrzyłem - 2 lata temu ta obudowa kosztowała prawie 50% mniej). 

CORSAIR 7000X znowu ciut za drogi się robi. 

Macie jeszcze jakieś sugestie? 

Tak do +/- 1200 zł nawet. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadaj temat czy przypadkiem panel od Meshify S2 nie podejdzie do Twojej budy. Ja zrobiłem takiego swapa z Define C (wrzuciłem panel od Meshify C) i pasuje idealnie, tak jakby z fabryki wyszedł. Wydajność chłodzenia praktycznie jak obudowy ze zdjętym panelem, znaczna poprawa. 
Koszty samego panelu mogą być zaporowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2023 o 15:20, mini21 napisał:

Kurde, coś dziwnego się dzieje na rynku... 

Liancool III prawie nie ma. 

Myślałem więc o Fractal Meshify XL (nie za duża?) ale znowu albo nie ma (w Motele anulowali) albo cena dzika (jak gdzieś patrzyłem - 2 lata temu ta obudowa kosztowała prawie 50% mniej). 

CORSAIR 7000X znowu ciut za drogi się robi. 

Macie jeszcze jakieś sugestie? 

Tak do +/- 1200 zł nawet. 

 

 

Szukałem budy pod swój zestaw, iz decydowałem się (jeszcze nie kupiłem) na Be Quiet Silent Base 802.
Oglądałem, czytałem kilkanaście testów, przeczytałem chyba setki opinii gdzie się da, i na 100% biorę tą budę.
Wideo recenzja z Gamers Nexus
https://youtu.be/XsiffsT5li8
 

Filtry kurzowe, wymienne panele (zabudowane lub przewiewne siatkowe), wyściółka pochłaniająca dźwięk, bardzo dobry przepływ powietrza.
Cena 800-900 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. 

Koniec końców zamówiłem Meshify 2 xl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...