Skocz do zawartości
GBW

Światłowód UPC/Play - podpięcie własnego routera

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Zamówilem usługę od UPC na nowym osiedlu. Efekt jest taki, że mam umowę z UPC, ONT i router z PLAY, na infrastrukturze Orange ;) 

Technik zainstalował ONT Nokii oraz Router Kaon AR2140. Setup działa, ale chciałbym podłączyć własny router. Pierwszym odruchem był tryb bridge na Kaonie, ale takowego nie znalazlem. Kontaktowalem się kilkukrotnie z infolinią UPC, ale pierwsi agenci stwierdzili chyba że mam compala, ustawili mi po swojej stronie usługę na IPv4 i kazali sprawdzić za kwadrans. Oczywiście nic to nie dało, bo router miał te zmiany w nosie. Co ciekawe - mogę typ usługi zmieniać na routerze samemu, ale trybu bridge to nie ujawnia. 

Przeszedłem zatem do próby podpięcia mojego prywatnego routera prosto do ONT. Mam router Asusa z portem WAN RJ45. W konfiguracji próbowałem podawać adres MAC Kaona czy konfigurować jeden z portów LAN jako port WAN z konkretnym VLAN ID, ale generalnie cały czas dostaję błąd o niepoprawnym działaniu DHCP dostawcy - czyli router nie gada z ich DHCP. 

Szukam pomocy z tą konfiguracją, jestem przekonany że coś ustawiam nie tak. Router i ONT wielokrotnie powercyclowany, infolinia UPC twierdzi że nie blokują podpięcia i konfiguracji swojego urządzenia. 

Próbowałem po prostu podpinać ONT pod port WAN na Asusie. Próbowałem dopisywać na Asusie MAC z Kaona, próbowałem też konfigurować dual WAN i ustawiać port ethernetowy jako port WAN z przypisaniem VLAN ID, ale nic to nie daje, ciągle ten sam błąd :/ 

Wrzucam screenshoty z mojej konfiguracji - https://imgur.com/a/waCkXTK

Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki, jeśli ktoś ma z tym więcej doświadczenia :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, GBW napisał:

Zamówilem usługę od UPC na nowym osiedlu. Efekt jest taki, że mam umowę z UPC, ONT i router z PLAY, na infrastrukturze Orange ;)

No właśnie dzięki takiej sytuacji nie wymienisz routera. ONT terminuje światłowód na infrastrukturze Orange, a router loguje sesję z Play/UPC. Szach mat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Qwinto napisał:

a router loguje sesję z Play/UPC

Nie będę udawał, że się znam na infrastrukturach ISP, ale skoro tak, to ten hardware musi autentykować się czymś więcej niż tylko adresem MAC, nie? Nie wiem tylko czym :/ czy pomimo pracy w trybie IPoE może tam mieć zakopane jakieś PPPoE czy coś. Na pewno ma TR-069, to jest chyba do zarządzania routerem zdalnie przez ISP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orange zapewnia tylko transmisję w tym przypadku, Play(który jest właścicielem UPC) nie ma dostępu do OLTa Orange aby zarządzać ONTem, bo w takim przypadku byś dostał tylko ONTa z wifi i tyle. Jedyne czym Play może zarządzać to tym szrotem(jeśli masz ochotę to poczytaj techniczną rozkminę tego złomu na zagranicznych forach), znaczy routerem u Ciebie.

Nic z tym nie zrobisz, legalnie; to czego szukasz jest schowane w tym routerze i bez dostępu administratora tego nie zobaczysz. Nie mówiąc już o fakcie, że nawet mając takowy Twoje pole manewru będzie ograniczone.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.01.2023 o 23:36, Qwinto napisał:

No właśnie dzięki takiej sytuacji nie wymienisz routera. ONT terminuje światłowód na infrastrukturze Orange, a router loguje sesję z Play/UPC. Szach mat.

 

23 godziny temu, Mripper napisał:

Orange zapewnia tylko transmisję w tym przypadku, Play(który jest właścicielem UPC) nie ma dostępu do OLTa Orange aby zarządzać ONTem, bo w takim przypadku byś dostał tylko ONTa z wifi i tyle. Jedyne czym Play może zarządzać to tym szrotem(jeśli masz ochotę to poczytaj techniczną rozkminę tego złomu na zagranicznych forach), znaczy routerem u Ciebie.

Nic z tym nie zrobisz, legalnie; to czego szukasz jest schowane w tym routerze i bez dostępu administratora tego nie zobaczysz. Nie mówiąc już o fakcie, że nawet mając takowy Twoje pole manewru będzie ograniczone.

Dzięki za insight, ale jednak się udało :) 

Gdyby ktoś miał GPON od UPC z routerem Kaon i swój sprzęt Asusa, to: 

Ustawienia w zakładce WAN: Automatic IP i większość na auto (lub wedle uznania, jeśli wiecie co ustawiacie), ale na dole trzeba wpisać spoofowany adres MAC - i tu jest haczyk. Adres z naklejki Kaona nie przechodził. W jego panelu administratorskim jest taki sam, ale po zalogowaniu się na Moje UPC i zerknięciu w szczegóły routera widać tam dwa adresy MAC: intMac oraz vopMac. Ten drugi pokrywa się z adresem z naklejki, ten pierwszy - nie; ma ostatnią cyfrę o 1 wyższą i to ustawienie tego adresu u mnie zadziałalo. 

Ustawienia w WAN->Dual WAN : generalnie off, nie jest jednak potrzebny (wbrew temu co pisze Asus na swoich instrukcjach) 

Ustawienia w LAN->IPTV: trzeba w linijce Internet (która najwyraźniej odpowiada portowi WAN w routerze) ustawić VLAN ID tag podany przez UPC, czyli 40. 

Teraz śmiga ;)

  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, GBW napisał:

 

Dzięki za insight, ale jednak się udało :) 

Gdyby ktoś miał GPON od UPC z routerem Kaon i swój sprzęt Asusa, to: 

Ustawienia w zakładce WAN: Automatic IP i większość na auto (lub wedle uznania, jeśli wiecie co ustawiacie), ale na dole trzeba wpisać spoofowany adres MAC - i tu jest haczyk. Adres z naklejki Kaona nie przechodził. W jego panelu administratorskim jest taki sam, ale po zalogowaniu się na Moje UPC i zerknięciu w szczegóły routera widać tam dwa adresy MAC: intMac oraz vopMac. Ten drugi pokrywa się z adresem z naklejki, ten pierwszy - nie; ma ostatnią cyfrę o 1 wyższą i to ustawienie tego adresu u mnie zadziałalo. 

Ustawienia w WAN->Dual WAN : generalnie off, nie jest jednak potrzebny (wbrew temu co pisze Asus na swoich instrukcjach) 

Ustawienia w LAN->IPTV: trzeba w linijce Internet (która najwyraźniej odpowiada portowi WAN w routerze) ustawić VLAN ID tag podany przez UPC, czyli 40. 

Teraz śmiga ;)

Nie zrozumiałeś mnie do końca(nie wyraziłem się też precyzyjnie), chodziło tylko, że nie uda Ci się wyciągnąć tych danych(logowania do sieci operatora), legalnie.

Najważniejsze, że jest tak jak chciałeś.

Edytowane przez Mripper

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, faktycznie się nie dogadaliśmy. Zmylił mnie troszkę początek Twojej wypowiedzi :)

 

Tak czy inaczej - dzięki za dodatkową wiedzę! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, GBW napisał:

Dzięki za insight, ale jednak się udało :)

No to super! Tylko trzeba pamiętać, że operator może (ale nie musi) się o to przyczepić i np. zerwać umowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Qwinto napisał:

No to super! Tylko trzeba pamiętać, że operator może (ale nie musi) się o to przyczepić i np. zerwać umowę.

Wtedy powołam się na nagraną rozmowę z customer servicem, w którym agent twierdzi że nie blokują mozliwości podłączenia własnego sprzętu, tylko config jest po mojej stronie ;) A jak zerwą - trudno. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam dziś wywaliłem całkowicie router conebox UPC a do terminala ont bezpiśrednio podłączyłem Router TP-Link Archer AX55

Edytowane przez lukaszpwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukaszpwa napisał:

Potwierdzam dziś wywaliłem router conebox UPC a podłączyłem Router TP-Link Archer AX55 w ustawieniach zmieniłem na adres mac wzięty z konta na stronie moje UPC oraz w pozycji internet id wpisałem 40 i router połączył się z terminalem ont i net śmiga bez ich badziewia.

intMac: czy vopMac: ? OK już wiem.

U mnie zmienia się tylko ostatnia litera.

Edytowane przez ju-rek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie laikowi się udało to i każdemu się uda.

Edytowane przez lukaszpwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 8.02.2023 o 18:03, lukaszpwa napisał:

Potwierdzam dziś wywaliłem całkowicie router conebox UPC a do terminala ont bezpiśrednio podłączyłem Router TP-Link Archer AX55

możesz podzielić się dokładniejszymi ustawieniami ? mam TPLink AX3000 i nie chce się połączyć

Edytowane przez pamp11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie był problem żeby podłączyć mojego tp-linka mimo że stosowałem się do instrukcji. Trzeba włączyć opcję Tag 802.1Q w ustawieniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje z posta GBW działają na TP-LINK AX1500, niektóre opcje po prostu inaczej się nazywają, dlatego poniżej napiszę, co i gdzie ustawić.

  1. Podłączamy kabel RJ45 z terminala ONT do portu WAN w routerze TP-LINK.
  2. Wchodzimy w konfigurację routera TP-LINK poprzez Wi-Fi, lub połączenie Ethernet np. z laptopem (w przeglądarce adres http://tplinkwifi.net/)
  3. Po zalogowaniu do routera wchodzimy w zakładkę "Advanced > Internet".
  4. Wybieramy "Dynamic IP" w polu "Internet Connection Type".
  5. Zjeżdżamy niżej do sekcji "MAC Clone", w polu "Router MAC Address" wybieramy "Use Custom MAC Address" i wpisujemy tutaj "intMac" (znajdziemy go w panelu Moje UPC > Moje usługi > Router > Dane dodatkowe), który trzeba przepisać ręcznie, bo formularz TP-LINK wymusza format z myślnikami, a resztę zostawiamy domyślnie i klikamy na SAVE.
  6. Przechodzimy do zakładki "Advanced > IPTV/VLAN", zaznaczamy checkbox przy "IPTV/VLAN", czyli ustawiamy "Enable", w polu "Mode" wybieramy opcję "Custom", a następnie w pole "Internet VLAN ID" wpisujemy wartość "40". Opcja "802.1Q Tag" musi być zaznaczona, a pola "VoIP VLAN ID" oraz "IPTV VLAN ID" muszą również mieć jakąś unikalną wartość inną niż "40", więc jeżeli mamy te usługi, to wpisujemy ich ID, a jak nie to musimy wpisać byle co z dozwolonego przez formularz zakresu. Reszta pól może pozostać wypełniona/zaznaczona domyślnie. Na koniec klikamy SAVE i po chwili powinniśmy uzyskać adres IP i Internet będzie śmigał.

Tym sposobem możemy pozbyć się jednego urządzenia z obiegu i znowu korzystać z VPN Servera dostępnego w tym routerze  :)

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :) świetny wątek ! Czy byłby ktoś tutaj mi w stanie pomóc z ustawieniem powyższych opcji w routerze z tp-link archer A7 z dd-wrt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowano mi dziś światłowód z play i sam próbuję rozgryźć temat wyeliminowania routera (modemu?) od dostawcy. Urządzenie to Huawei K562, mam do niego podłączonego TP-LINKa ER605 i... no właśnie, tu zaczynają się schody. Nie mam dostępu do żadnego panelu klienta UPC/Play, więc mam tylko jeden adres MAC (ten na K562). Ustawienia VLAN wyglądają tak:

image.thumb.png.8db095bf3527474fcf88f8bb726f991d.png

 

- próbowałem tutaj różnych konfiguracji i żadna nie działa, ale wydaje mi się, że odpadam już na etapie sklonowania MACa. Czy ktoś w podobnej sytuacji jest bliżej sukcesu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do operatora, niech przestawią ich router w tryb mostka sieciowego, podłącz swój router i ustaw na nim połączenie PPoE z loginem i hasłem jakie dostaniesz od dostawcy. Proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat nie trzeba przestawiać, żeby działało - temat jest o całkowitej eliminacji niepotrzebnego urządzenia operatora z konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat PLAY'a nie jest rozgryziony i na tą chwilę nikt nie wie czy się w ogóle da takie coś zrobić. Nie wiemy jak PLAY autoryzuje swoje urządzenia i skoro to nie jest PPPoE to na 99% jak na tak dużego operatora nie bedzie to TYLKO MAC Address albo ten MAC Address z naklejki. Czasami też trzeba było zmieniać priorytet ramki - tam dziwne rzeczy się robiło. Ja niestety nie pomogę bo PLAY'a nawet za darmo bym nie chciał mieć bo nawet publicznego IP nie dają i walą w ch.. używając IP6 na DS Lite przez co wiele rzeczy może mieć problemy z działaniem.

Edytowane przez _File_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,
Posiadam usługę Play światłowód 600/100 na infrastrukturze Orange z terminalem GPON (ONT).
Dali mi Huawei OptiXstar K562, ale nie udało mi się włączyć trybu bridge, i konsultantka z infolinii powiedziała, że nie można także uzyskać adresu IP.

Dlatego postanowiłem podłączyć swojego routera ASUS TUF AX4200 zamiast Huaweia (do dalszej konfiguracji VPN).
Huawei miał dostępne połączenie SSH (root i hasło z GUI), i tam znalazłem adres MAC oraz VLANID.

Ogólnie rzecz biorąc, były tam trzy interfejsy WAN (1: untagged, 2: VLANID 35, 3: VLANID 40).
Pierwszy i drugi miały przypisane adresy IPv4/IPv6, natomiast trzeci miał tylko IPv6.
W Asusie przypisałem VLANID 40 do portu LAN4, ale jeszcze nie sprawdziłem, co jest na nim.

Aby ASUS otrzymał adres z DHCP, wystarczyło sklonować adres MAC z interfejsu oznaczonego VLAN 35, a następnie w zakładce LAN>IPTV ustawić 35 na Internet Status.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2023 o 18:39, studzior napisał:

Huawei miał dostępne połączenie SSH (root i hasło z GUI), i tam znalazłem adres MAC oraz VLANID.

[...]

Aby ASUS otrzymał adres z DHCP, wystarczyło sklonować adres MAC z interfejsu oznaczonego VLAN 35, a następnie w zakładce LAN>IPTV ustawić 35 na Internet Status.

U mnie w przypadku K562 SSH było niedostostępne, ale szczegóły i MAC z VLAN 35 były osiągalne  z poziomu menu routera.
Dzięki za pomoc, bo trochę męczyły mnie ograniczenia tego Huawei a support Play pozostawiał wiele do życzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy możecie napisać w jaki sposób połączyć się z Huawei OptiXstar K562 poprzez SSH (connection refused dostaję), lub gdzie znajduje się informacja MAC i VLAN w menu? Znalazłem adres MAC (wychodzi na to, że to ten z naklejki i trzeba dodać 1), ale tego drugiego nie jestem w stanie podejrzeć..

Edit: Udało się :D Jak coś to mam TP-Link Archer AX73. 

MAC - wystarczy wziąć adres z naklejki routera (lub informacji o urządzeniu w menu routera) i dodać do niego jeden. Przykładowo jeżeli końcówka MAC to 1A to dodając jeden uzyskujemy 1B i to jest to co trzeba wpisać.

VLAN ID - użyłem 35 i zadziałało. Co robiłem źle to nie klikałem renew, żeby przydzieliło mi adres IP.

Polecam użyć quick setup, który w paru krokach po podaniu powyższych informacji wykona wszystko za nas.

 

---

Play już nie podaje żadnych z tych danych w panelu użytkownika

Edytowane przez M.C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Światłowodem 1GB od Play. Ustawiłem MAC ONT i Port IPTV 35 internet po wifi działa z predkością 750-840mb/s natomiast po kablu 440-500mb/s dziwna sytuacja. Router ASUS TUF AX-3000-V2. Na Routerze od Play (Huawei k562 ) po kablu działa z prędkością 850-920mb/s lecz po wifi jest jakaś kpina nie przekraczająca 70mb/s czy to na 5gb czy 2.4gb. ONT Huawei, kable sieciowe KAT 6 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...