Skocz do zawartości
moskil

Wpływ utworzenia partycji na predkość dysku

Rekomendowane odpowiedzi

Kupilem nowy dysk i sie zastanawiam, czy podzial na partycje ma wplyw na prędkość zapisu/odczytu. Dysk to Kingston Fury 2TB taki link. Jego odpowednik w wersji 1TB jest nieco wolniejszy według specyfikacji.

Czy podzielenie dysku 2T na dwie partycje po 1T sprawia ze dysk bedzie wolny jak odpowienik, ktory ma fabryczne 1TB?

Kingston-FURY.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po wynikach, to ssd, więc nie, podział na partycje w żaden sposób nie powinien wpływać na wydajność.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem kolejny identyczny dysk i wynik pomimo braku podziału na partycje jest zblizony, moze nieco gorszy.  Zastanawiam sie, czy dysk mający jedną partycje zapelnioną w 50% byłby szybszy, niz dysk z dwoma partycjami, z ktorych jedna jest pelna w 100%.

DYSK 2

Disc-Speed-Kingston2.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Takie testy sam możesz zrobić, co to za problem na nowych dyskach? Tylko nie testuj durnego bufora, bo te testy 1 GiB są guzik warte (tylko 64 GiB, można też kopiować ogromne pliki między dyskami).

Ja testowałem na dyskach używanych 2 i 5 lat, testy bardzo brutalne z zostawianiem krytycznie mało miejsca (31 GB dla AS SSD i 65 GB dla Crystal - takie partycje), ale też na partycji C zostawiłem 0,5 GB (już Windows płakał i włączył czujnik). Nie ma różnicy, dyski chodzą jak nowe, partycje nie mają wpływu na wyniki. Ważne jest ogólne miejsce na dysku, więc mając 0,5 GB wolnego nie mieli w kółko tym 0,5 GB, korzysta z innych partycji. Straty szybkości (głównie zapis) są przy mocno zapchanym dysku (ogólnie suma wolnego na wszystkich partycjach), mocno zależne od modelu itp. Niektóre mają DRAM, inne pseudobufor SLC, wyjście poza bufor od razu mocno zwalnia, ale też mocniej zwalnia gdy masz 31 GB wolnego na całości i robisz test 30 GB (u mnie to było bodajże ok. 40%).

Edytowane przez sino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2023 o 01:21, sino napisał:

Ważne jest ogólne miejsce na dysku, więc mając 0,5 GB wolnego nie mieli w kółko tym 0,5 GB, korzysta z innych partycji.

Ja bym tak tego nie tłumaczył, bo to prowadzi do błędnego zrozumienia co dysk robi.

Partycje, to logiczna warstwa dysku, widziana przez systemy operacyjne. Jest osadzona na warstwie "pseudo" fizycznej, którą przedstawia kontroler dysku.
Kontroler ssd mapuje fizyczne adresy poszczególnych komórek pamięci, na to co przedstawia na zewnątrz jako dysk. Nie ma za to wiedzy o partycjach i innych logicznych strukturach dysku (systemy plików, katalogi itp.). Przy wyrównywaniu zapisu komórek itp. kontroler operuje tą mapą zmieniając poszczególne adresy "pseudo" fizyczne. Może trafić na komórkę, która jest w tej chwili przydzielona do obszaru innej partycji, a może sięgnąć po taką, która dla systemu nie jest w ogóle dostępna (pula buforowa, zapasowa itp.). Nie jest to jednak korzystanie z innej partycji, bo to warstwa logiczna na poziomie systemu operacyjnego, a nie kontrolera dysku.

Ja wiem, że przyzwyczajenia z HDD są silne, że na talerzach układ logiczny i fizyczny są niemal tożsame ale nawet tutaj nie jest to do końca prawdą, bo podobnie następuje translacja z fizycznego położenia na talerzach, do "pseudo" fizycznej warstwy widzianej przez system operacyjny. Takie mapowanie odbywa się między innymi przy zastępowaniu uszkodzonych sektorów tymi z puli zapasowej. Przy zapisie SMR z tego co wiem jest to jeszcze bardziej wykorzystywane.
A SSD to od samego początku nie miały praktycznie żadnego ścisłego powiązania między tymi warstwami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Uszanowanko, planuje sobie kupić bardzo budżetowy zestaw bo gdzieś w okolicach 2000zł coś tam złożyłem ale w sumie nie jestem za bardzo na bieżąco czy też obeznany z kompletowanie, bo dawno tego nie robiłem. Moglibyście ocenić ewentualnie podpowiedzieć czy coś zmienić?  Zasilacz Endorfy Vero L5 Bronze 600W (EY7A005) Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X001T-RNNNG) Płyta główna ASRock B450M-HDV R4.0 Pamięć Kingston Fury Beast, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL17 (KF436C17BBK2/16) Karta graficzna MSI GeForce GTX 1650 D6 Ventus XS OC V1 4GB GDDR6 (GTX 1650 D6 VENTUS XS OCV1) Procesor AMD Ryzen 5 3600, 3.6 GHz, 32 MB, MPK (100-100000031MPK) Chłodzenie CPU Endorfy Spartan 5 MAX (EY3A003) Obudowa Krux Trek (KRX0015) Całość wychodzi 2300zł  Chodzi mi głównie o moc procesora bo raczej nie grywam w nowe gierki, a w to co pogrywam to wymaga mocniejszego procesora niż grafiki bo aktualna i3-4160 + GTX 750 + 12gb ramu jako tako daje rade   
    • Tak, kupią. To co dla was wydaje się dziwne i niemożliwe, dla innych jest czymś normalnym. Mało tego - wielu przy takim zakupie uzna, że już zostaje na konsoli, zamiast robić kolejny upgrade pc. 
    • Witam Dzisiaj niechcący skasowałem sobie całą zawartość karty SD. Od tego czasu nic na dysku nie zostało zapisane. Robiłem głębokie skanowanie programem Recuva, znalazł chyba wszystkie pliki, ale większość z nich (w tym te na których mi zależy) pokazuje jako nadpisane, ale innymi plikami które się znajdowały na dysku. To niemożliwe, od skasowania zawartość nie zostało nic wykonane na tej karcie. Co robić dalej? To było zwykłe skasowanie, żaden format.
    • 5700X nie grzeje się specjalnie, ale i nie jest dużo szybszy od 5600 - wystarczy małe OC tego ostatniego do podobnych zegarów (lub nawet samo włączenie PBO+OC) by uzyskać podobną wydajność. 13500 z DDR4 jest niewiele szybszy (~5%) od Ryzenów 5700X/5800X i dostaje oklep od Ryzena 7600. PRocek kosztuje 1000zł, płyta min. 700zł, 32GB RAMu (DDR5 6000CL36) ok. 500zł.
    • Szykujesz coś specjalnego,jak Ci twoje HDD wybije 100000 tys. godzin przepracowanych? Ostatnio dołączyły do mnie takie dyski. Ciekawy dla mnie jest Kingston powyżej,dla wersji 1 TB współczynnik TBW wynosi dokładnie 1600 TB,więc całkiem sporo. Szkoda,że takich dysków już nie robią,bo dzisiejsze nowe dyski SSD mają gwarantowany TBW na poziomie 600 TB bądź mniej dla pojemności 1 TB.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...