Skocz do zawartości
czesiu159753

AMD Ryzen 5600 i jego praca pierwszego dnia użytkowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dziś złożyłem pc z ryzenem 5600, gigabyte b550 gaming x v2, plus chłodzenie Fortis 5 z jednym śmigłem, mam pytanie odnośnie temperatur bo naczytałem się tyle tych tematów że nie wiem jak jest dokładnie. Tzn. pierwsza sprawa to czasem na pulpicie temperatura potrafi nagle skoczyć powiedzmy z 35-50 i później powoli sobie spada, druga sprawa to się zastanawiam bo odpaliłem OCCT jakiś pierwszy lepszy test na sam procesor ( nie znam się na tym szczerze mówiąc tyle co widziałem na YT), robiłem może z 25 minut i tam maks temperatura nie przekraczała 65-66 stopni, czy to jest okej czy można byłoby zmniejszyć jeszcze te temperatury, dodam że np. podczas opalania gry Warzone temperatura potrafiła skoczyć do poziomu 70-71 stopni ale już podczas gry było może 60-65 stopni. 

Przy montażu chłodzenia raczej wszystko ładnie podkręcałem chociaż muszę tutaj dodać że pierwszy raz montowałem jakiś inny coller niż boxowy, zauważyłem też że jedna z blaszek na collerze była wygięta to ja śrubokrętem poprawiłem  ale to chyba nie ma jakiegoś znaczenia?? 

Nakładem pastę termoprzewodnicząca Silver Monkey X Conduct PRO tylko jej konsystencja była dość gęsta nie wiem czy może było to spowodowane że paczka z pastą była długo na zewnątrz i może trochę zgęstniała? Poczekałem co prawda z 1.5h ze wszystkim żeby nabrała temperatury ale dość gęsta mi się wydawała. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Max temp dla procesora to 90st.

Mam go z Fera 3.
Na pulpicie 35-40st.
W grach tez tak 60-65st chyba, ze karta mocno grzeje to tam potrafi na chwile wejsc powyzej 70.  

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Rysie tak mają. To co opisujesz na pulpicie to po prostu chwilowe skoki napięcia. Nie pamiętam jaki był sposób radzenia sobie z tym.

Chłodzenie masz od AMD, czy jakieś inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Flik napisał:

Podobno Rysie tak mają. To co opisujesz na pulpicie to po prostu chwilowe skoki napięcia. Nie pamiętam jaki był sposób radzenia sobie z tym.

Chłodzenie masz od AMD, czy jakieś inne?

Chłodzenie Fortis 5 z jednym śmigłem.

4 godziny temu, sultan_kosmitow napisał:

najlepszym sposobem jest undervolt + pbo o 0,1mv

Jest jakiś poradnik jak to zrobić? Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, czesiu159753 napisał:

Chłodzenie Fortis 5 z jednym śmigłem.

Jest jakiś poradnik jak to zrobić? Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o OC.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sultan_kosmitow napisał:

najlepszym sposobem jest undervolt + pbo o 0,1mv

Mógłbyś mi napisać jak to zrobić bo jestem kompletnie zielony w tych sprawach. Czym najlepiej testować procesor, jakim programem? Może coś źle nałożyłem pastę bo ciężko się rozprowadzała? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem, że masz skoki do 50st.
Zawsze jak patrzysz na temp to zerkaj od razu na napięcie i pobór mocy.

Na początek, najprościej będzie jak zrobisz samo Curve Optimizer i zobaczysz czy to coś zmienia w idle.

Zainstaluj program Ryzen Master
wejdź w Curve Optimizer
zostaw ustawienie default
wybierz All Cores albo Per Core
kliknij Start Optimizing
daj mu zresetowac kompa

Napisz czy temp się zmieniły i mozesz wrzucic screena z tym co ci ustawil ten curve optimizer (powinny pojawic sie ujemne liczby).
U mnie jest tak dla All Core (u ciebie moze byc inaczej)
image.thumb.png.5ccbcd38b4021b8eae8c358cb79d97d8.png
 

 

 

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wysyłam udało mi się bo akurat jestem na przerwie w pracy :P Nagrać jak sie komputer zachowuje przy włączonym tylko HWInfo i czasem coś tam klikałem. Po pracy spróbuję zrobić to co pisał @KaBaSZo .

screen 3.png

screen 2.png

Edytowane przez czesiu159753

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest dobrze.
Czy martwi cię to wskazanie w kolumnie max gdzie było 50st? Procesor coś tam zaczął więcej robić (spójrz na napięcie, zegary, zużycie energii) - to jest normalne.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KaBaSZo napisał:

Nie zauważyłem, że masz skoki do 50st.
Zawsze jak patrzysz na temp to zerkaj od razu na napięcie i pobór mocy.

Na początek, najprościej będzie jak zrobisz samo Curve Optimizer i zobaczysz czy to coś zmienia w idle.

Zainstaluj program Ryzen Master
wejdź w Curve Optimizer
zostaw ustawienie default
wybierz All Cores albo Per Core
kliknij Start Optimizing
daj mu zresetowac kompa

Napisz czy temp się zmieniły i mozesz wrzucic screena z tym co ci ustawil ten curve optimizer (powinny pojawic sie ujemne liczby).
U mnie jest tak dla All Core (u ciebie moze byc inaczej)
image.thumb.png.5ccbcd38b4021b8eae8c358cb79d97d8.png
 

 

Dokładnie ten wskaźnik max mnie martwił ale może jestem przewrażliwiony, ale też mam zawsze tak że jak kupię coś nowego do PC to pierwsza myśl czy się nie przegrzeje, żeby coś nie padło zaraz po złożeniu ... 

Dokładnie ten wskaźnik max mnie martwił ale może jestem przewrażliwiony, ale też mam zawsze tak że jak kupię coś nowego do PC to pierwsza myśl czy się nie przegrzeje, żeby coś nie padło zaraz po złożeniu ...

Robić to co pokazałeś z tym programem CURVE OPTIMIZER? W sumie gdyby to miało pomóc z zjechaniem jeszcze temperatur to w sumie? Zrobić jeszcze jakiś taki dłuższy benchmark? Tutaj też w sumie nie wiem czym najlepiej robić taki benchmark jakim programem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO wszystko u ciebie jest ok. Dłużej potestować zawsze można.

CO nigdy nie zaszkodzi. Nawet jeżeli temp się nie zmienią to procesor powinien dłużej utrzymywać taktowanie boost z racji obniżenia napięć.
Procesor ma ustawione max PPT na 76W i to się nie zmieni samo (CO tego nie rusza).

Możesz też zainstalować soft od płyty i ustawić sobie krzywą wentylatora CPU. Ja u siebie wentylatory kręcę dość wysoko, bo dla mnie są ciche (nie słychać podczas grania).
Ty masz wydajniejsze chłodzenie - pewnie cichsze od mojego.

Nie używam OCCT, ale jak chcesz zrobić taki ultimate test na temperatury to włącz w OCCT jakiś stress test w trybie ciągłym i jak ustabilizuje ci sie temp to dorzuć do tego Furmarka, żeby nagrzać kartę graficzną.
W grach nie będziesz miał takiego obciążenia.
Poniżej są screeny temp u mnie z prime95 w trybie small fft (lewe) i blend (prawe). Jak widać mam tam maks 60st ale jak włączę Furmarka (bez AA, żeby karta leciała na limicie TDP)
to procesor mi idze do 75st (brak screena).
U mnie widać, że muszę bardziej trzymać kartę w ryzach, ale podczas grania mam na CPU poniżej 70st, więc jest ok.
Z tym, że procesor jest po CO a nie pamietam juz jakie były wyniki bez :).
image.thumb.png.aae660bcd41eb013e0be52123c60e047.png

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbujesz wyważać dawno otwarte drzwi, tematów o tym mnóstwo, wystarczyło troszkę poczytać.

ledwie kilka pod twoim :

 

 

prosto i skutecznie, PBO . 20sek w biosie i cieszyć się komputerem, a nie grać w programy testujące :

 

Cytat

 

Ustawiasz PBO +200mhz, curve na minus ( o ile procek pozwoli ) limity ppt na 85-95w,  tdc 60a, edc 80a i masz 4650mhz w cb i grach a jakieś 4400-4450 w occt avx2 małe dane kontrolując przy tym teperatury i zużycie energii

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zrobiłem CINEBENCH i wyszło coś takiego, ten screen zrobiłem zaraz po teście więc temperatury aktualne spadły ale średnio było 66.5 stopni, max pod koniec chyba 67,4 stopnie. Napięcia okej ?

screnn 1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak, że napięcia są ok lub nie ? po prostu takie są z fabryki. Z takimi napięciami pracuje ten procesor i tyle.
Natomiast bardzo popularne stało się przeprowadzanie procesu nazywanego undervoltingiem czyli celowego obniżenia napięć pracy procesora przy zachowaniu tych samych częstotliwości czyli jak na stocku procesor robi 4442Mhz na 1.219V to u mnie po UV robi to na 1.1V.
Z tym, że niekoniecznie temperatura musi spaść, bo procesor nadal będzie dążył do swoich power limitów tylko teraz będzie pracował dłużej na wyższych częstotliwościach i przez to powinien być ciut wydajniejszy.

Jak chcesz możesz kombinować, ale temperatury masz ok. Martwić to można się przy 80st.
W tamtej sytuacji miałeś 50st przy poborze 45W a 38st przy poborze 25W. Jest różnica stąd ta temperatura. To, że sam nic nie robisz na pulpicie nie znaczy, że windows lub jakiś program czegoś nie robił w tle.

Jeżeli nadal uważasz, że jednak to za dużo to sugeruje po prostu zmienić krzywą wentylatora CPU (ustawienie jaki ma być % maks. obrotow wentylatora w zależności od temp). Gigabyte pewnie udostępnia aplikację o nazwie "coś tam Center" i tam pewnie to idzie zrobić. Nie musisz wchodzić do biosu i możesz testować na bieżąco z poziomu systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, czesiu159753 napisał:

A jak to sprawdzić ?

CPU-z, pole stepping lub revision.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jakby to miało znaczenie..

wymysł fachowców z peppera

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...