Skocz do zawartości
Michał19857

Jak ryzen do rtx 4070ti?

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam 5600x na b550msi tomahawk z 4070ti i jak sprawdzić czy nie ma bottlenecka ze strony cpu w tych śmiesznych kalkulatorach niby pokazuje że jest 30 procent niby nawet 5800x3d ma 18 procent. Chodzi o rozdzielczość 2560x 1440p. Ewentualnie na co zmienić? Głównie do gier takich jak Uncharted czy Sotr itp. gry multi mało kiedy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zmieniać, odpalać na full detalach i cieszyć się sprzętem, kalkulatory są tylko teorią, w praktyce w zależności od tytułu możesz mieć 30% bottleneck lub wcale. Chyba że gonisz za stabilnym 144 FPS lub więcej w Sotr to zmieniaj na 5800x3d :) 

W Twoim setupie skupiłbym się na optymalizacji czyli OC procesora i sensowne nastawy RAM, chyba że już masz (za rok lub 2 zmienić na x3d jeśli będziesz dalej mieć parcie)  ...jeśli tak to nic do roboty tylko grać. Nowe tytuły są tak optymalizowane, że dojadą 4070Ti nawet na ryśku 2 generacji, takie moje odczucia z ostatnich prezentacji jak Forspoken itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2023 o 07:14, arek889 napisał:

Nic nie zmieniać, odpalać na full detalach i cieszyć się sprzętem, kalkulatory są tylko teorią, w praktyce w zależności od tytułu możesz mieć 30% bottleneck lub wcale. Chyba że gonisz za stabilnym 144 FPS lub więcej w Sotr to zmieniaj na 5800x3d :)

W Twoim setupie skupiłbym się na optymalizacji czyli OC procesora i sensowne nastawy RAM, chyba że już masz (za rok lub 2 zmienić na x3d jeśli będziesz dalej mieć parcie)  ...jeśli tak to nic do roboty tylko grać. Nowe tytuły są tak optymalizowane, że dojadą 4070Ti nawet na ryśku 2 generacji, takie moje odczucia z ostatnich prezentacji jak Forspoken itp.

Co do pc procesora to obecnie mam ustawione na auto ale mogę też i na pbo + 200 ale wtedy widzę że napięcie też skacze do 1.4v więc nie wiem czy warto a co do ramu to mam obecnie 16 GB  cl 16 19 19 39 i się zastanawiam czy nie zmienić na 4x 8gb i ustawić na 3800 i cl 16 18 18 38 czy może kupić 2x 16 dual rank z cl 16 20 20 ale ona wyżej napewno nie pójdą.

Edytowane przez Michał19857

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Michał19857 napisał:

Co do pc procesora to obecnie mam ustawione na auto ale mogę też i na pbo + 200 ale wtedy widzę że napięcie też skacze do 1.4v więc nie wiem czy warto a co do ramu to mam obecnie 16 GB  cl 16 19 19 39 i się zastanawiam czy nie zmienić na 4x 8gb i ustawić na 3800 i cl 16 18 28 38 czy może kupić 2x 16 dual ran z cl 16 20 20 ale ona wyżej napewno nie pójdą.

poszukaj w biosie opcji curve optimizer daj testowo na -30 a PBO na 100-150mhz jak stabilnie to wystarczy a napięcie będzie ok. 

 

2 minuty temu, Michał19857 napisał:

zastanawiam czy nie zmienić na 4x 8gb

myślę że jeszcze 2 lata 16gb jest w 100% wystarczające, 4 kości może być bardzo ciężko ustabilizować na 3800Mhz

 

3 minuty temu, Michał19857 napisał:

mam obecnie 16 GB  cl 16 19 19 39

tu już zależy od modelu pamięci, jest dużo wątków na forum odnośnie oc ramu, ale to zawsze zabawa na długie godziny a daje w sumie 5% wydajności względem XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2023 o 07:36, arek889 napisał:

poszukaj w biosie opcji curve optimizer daj testowo na -30 a PBO na 100-150mhz jak stabilnie to wystarczy a napięcie będzie ok. 

Tyle to mi nie pójdzie i to na wszystkie rdzenie, ostatnio miałem pbo na + 100 i dla wolniejszysz rdzeni  minus 25 a szybkich minus 10, a na + 200 to to samo tylko dla szybkich minus 5

Edytowane przez Michał19857

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkrecanie cpu da bardzo mało. Zdecydowanie lepiej zająć się optymalizacją ramu i jego opóźnień.

Co do samego cpu i tej karty, to może być bottleneck, ale nikt nie poruszyl bajwzniejszych kwestii. Jakie gry i ile hz monotora. Jak celuejmy w 60hz, to nie będzie,  jak w 100hz i więcej,  to będzie, zależnie od gry.

R5 5800x3d usunąłby bottlencka, ale pytanie, czy autor odczuwa jakieś spadki płynności.  Jak nie, to chyba nie ma tematu. Jak tak, to zacząłbym od ramu, a nie tracił czasu na 100hz na cpu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Raidenorius napisał:

Podkrecanie cpu da bardzo mało. Zdecydowanie lepiej zająć się optymalizacją ramu i jego opóźnień.

Co do samego cpu i tej karty, to może być bottleneck, ale nikt nie poruszyl bajwzniejszych kwestii. Jakie gry i ile hz monotora. Jak celuejmy w 60hz, to nie będzie,  jak w 100hz i więcej,  to będzie, zależnie od gry.

R5 5800x3d usunąłby bottlencka, ale pytanie, czy autor odczuwa jakieś spadki płynności.  Jak nie, to chyba nie ma tematu. Jak tak, to zacząłbym od ramu, a nie tracił czasu na 100hz na cpu...

Pisałem że chodzi o gry takie jak uncharted czy tym podobne mało kiedy jakiś cs.. monitor mam 165 Hz i no w takim uncharted nie widziałem mniej niż to 120 klatek a było i 200. Jaki ram i ustawienie byś polecił bo wiem że takie cruciale 4 sztuki mi pójdą na 3800 cl 16 18 18 38 czy te kingstony Renegade 3600 cl16 dual rank?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej włącz MSI afterburner i nakładkę graficzną ze statystykami na ekran to ci pokaże realne zużycie CPU i GPU w grach.

Żeby nie było bottleneck ze strony procesora to GPU musi być obciążone w 100%, a procesor mniej.

Ja przy Ryzen 5600 i 5700XT, mam procesor obciążony w ~45%. U ciebie raczej na pewno procesor będzie 100% a karta mniej, czyli będzie bottleneck CPU. Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność to wymień procesor na 5800X3D, bo na zwykły 5800X się nie opłaca wzrost będzie niewielki albo wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki ram masz? I wazniejsze są dalsze opóźnienia,  przynajmniej w kontekście mikroprzyciec.

Jakby sredni fps może być wysoki (te 120fps+, co pisałeś) ale chodzi o to, czy jest wyzszy niż hz monitora bez v sync (normalnie zalecane granie z v sync/ gsync), oraz czy występują mikroprzyciecia (chwilowe spadki klatek). To możesz sprawdzić msi afterburnerem i badając np. Min fps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, grzesiek811 napisał:

procesor będzie 100%

Afterburner nie pokaże mu 100% bo gra nie wykorzysta 12 wątków

Po co do Uncharted stałe 160 FPS?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, grzesiek811 napisał:

Najlepiej włącz MSI afterburner i nakładkę graficzną ze statystykami na ekran to ci pokaże realne zużycie CPU i GPU w grach.

Żeby nie było bottleneck ze strony procesora to GPU musi być obciążone w 100%, a procesor mniej.

Ja przy Ryzen 5600 i 5700XT, mam procesor obciążony w ~45%. U ciebie raczej na pewno procesor będzie 100% a karta mniej, czyli będzie bottleneck CPU. Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność to wymień procesor na 5800X3D, bo na zwykły 5800X się nie opłaca wzrost będzie niewielki albo wcale.

To też trochę nie tak. Obciążenie procesora może  być mniej niż 20 %, a karty dale nie dobijać do 90%. Wystarczy, że gra korzysta z jednego wątku, a nie wszystkich.

Ale ogólna zasada słuszna  - o tym, czy cpu daje radę dokarmić gpu decyduje użycie gpu. Jezeli jest na poziomie 95-99% jest ok i cpu daje radę (oczywiście to bez vsync, bo z tego nie sprawdzimy). Nie patrzymy tu na uzycie procesora.

Inna kwestia, że dalej tym nie sprawdzimy dokładnie mikroprzyciec.

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazując na poniższych wynikach R5 5600 (X) nie do końca ogarnia 6950 XT (czyli poziom 4070 Ti) w 1080p, jednak myślę, że w 1440p będzie na styk po optymalizacji (PBO + CO, ciasne timingi i wysokie taktowanie RAMu). Swoją drogą to dosyć fascynujące jak szybki jest teraz postęp, że właściwie topowy procesor do gier sprzed nieco ponad 2 lat jest dzisiaj na styk do karty ze średniej półki, to tak jakby i5-2500K był za słaby do czegokolwiek wyżej niż GTX 770. :D

FShLMO5.png

0K9BKfD.png

Edytowane przez Krisol
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raidenorius napisał:

A jaki ram masz? I wazniejsze są dalsze opóźnienia,  przynajmniej w kontekście mikroprzyciec.

Jakby sredni fps może być wysoki (te 120fps+, co pisałeś) ale chodzi o to, czy jest wyzszy niż hz monitora bez v sync (normalnie zalecane granie z v sync/ gsync), oraz czy występują mikroprzyciecia (chwilowe spadki klatek). To możesz sprawdzić msi afterburnerem i badając np. Min fps

Miałem w monitorze włączone freesync a w panelu nv gsync i dałeś mi teraz do myślenia czemu miałem te 200 FPS w grach nie powinno mi zablokowac na 165 czy to jednak ja muszę zablokować te FPS dla gier bo faktycznie po co taki wysoki FPS. A w grze to użycie GPU jest na takim poziomie ok 95 procent do 100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu wszystko zależy od gry, a celujemy w 165hz.

Far-Cry-6-FrameTime-1440p.png

Far Cry 6, 1440p; RX 6950xt; R5 5600  84% czasu pomiaru zapewniał ponad 90fps, ale widzimy też, że ponad 120fps  miało tylko mniej niż 30% czasu. Do tego dla 16% było poniżej 90fps.

R5 5800x3d w tym samym teście zapewniał ponad 120fps przez 85% czasu...

To oczywiście test dociskający CPU.

Jakby R5 5600 to dobry CPU, ale nie do 100hz+

Nie piszę o strategiach, gdzie nie potrzebujemy tylu fps, ale gier jak Far Cry (dynamicznych) jest więcej. Spider Man (w szczególności z RT) zajedzie każdy CPU. Dead Sapce Remake też ma spore wymagania tu, ale w 1440p pewien pierw dociśnie GPU, jak damy wysokie detale i RT (może kwestia optymalizacji gry). Metro Exodus EE też ma bardziej wymagające momenty dla CPU i to właśnie przy akcji (duże liczbie NPC). Jeszcze Cyberpunk.

5 minut temu, Michał19857 napisał:

Miałem w monitorze włączone freesync a w panelu nv gsync i dałeś mi teraz do myślenia czemu miałem te 200 FPS w grach nie powinno mi zablokowac na 165 czy to jednak ja muszę zablokować te FPS dla gier bo faktycznie po co taki wysoki FPS. A w grze to użycie GPU jest na takim poziomie ok 95 procent do 100

Przy gsync musisz zablokować FPS, najlepiej w panelu NVidia. Nie odpalaj tylko vsync w panelu lub grach. 

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Raidenorius napisał:

Przy gsync musisz zablokować FPS, najlepiej w panelu NVidia. Nie odpalaj tylko vsync w panelu lub grach. 

Nie rozumiem za bardzo, co mam włączyć na monitorze ten freesync i tylko zablokować FPS w panelu nv i nic więcej tak czy cos źle zrozumialem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Michał19857 napisał:

Nie rozumiem za bardzo, co mam włączyć na monitorze ten freesync i tylko zablokować FPS w panelu nv i nic więcej tak czy cos źle zrozumialem

 

@Michał19857

Ogólnie, ustawiłbym to tak. Freesync/adaptive ync w monitorze na "on"; vsync w panelu NV na "off"; Gsync w panelu NV na "on". Dodatkowo ograniczyłbym liczbę klatek do 162 np. w msiafter. 

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, arek889 napisał:

poszukaj w biosie opcji curve optimizer daj testowo na -30 a PBO na 100-150mhz jak stabilnie to wystarczy a napięcie będzie ok. 

W pbo +150  w curve optamizer na -15 all core napięcie max 1.344 także myślę że wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.02.2023 o 07:51, arek889 napisał:

nie stabilnie było? Czy system nie wstawał?

Wyrzucało błędy w occt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie chcę zakładać nowego tematu. Do karty rx6950xt wystarczy ryzen 5600(non XT)? Rozdzielczość 1440p i drugi monitor 1440p ultrawide. Interesuje mnie uzyskanie klatkażu na poziomie powyżej 60(w ultrawide nieco ponad 60) w obu rozdzielczościach. Nie widzę sensu dopłacac do wersji 5600X prawie 200 zł, a ryzen 5800x3d już jest wyraźnie droższy i potrzebuje lepszego chłodzenia

Edytowane przez Vinc22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 ryzen 5600 (nie ma co dopłacać do wersji X) wystarczy w większości gier do uzyskania 60fps+, natomiast będzie coraz więcej tytułów z dużymi wymaganiami od CPU. Wymieniam jej już prawie jednym tchem ;): Hogwart Legacy, Returnal, Dead Space, Spider Man - wszystko z odpalonym RT.

Ryzen 5800x3d nie koniecznie wymaga lepszego chłodzenia. Zależy jakie masz, jaka buda itd.; i na nim zawsze ustawiamy pbo optymalizacja krzywej - 30 (czyli robimy UV).

 

Tu wrzucałem aktualne "rankingi" procków (chociaż sporo też zależy od dobranego ramu i jego ustawień).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Raidenorius napisał:

 ryzen 5600 (nie ma co dopłacać do wersji X) wystarczy w większości gier do uzyskania 60fps+, natomiast będzie coraz więcej tytułów z dużymi wymaganiami od CPU. Wymieniam jej już prawie jednym tchem ;): Hogwart Legacy, Returnal, Dead Space, Spider Man - wszystko z odpalonym RT.

Ryzen 5800x3d nie koniecznie wymaga lepszego chłodzenia. Zależy jakie masz, jaka buda itd.; i na nim zawsze ustawiamy pbo optymalizacja krzywej - 30 (czyli robimy UV).

 

Tu wrzucałem aktualne "rankingi" procków (chociaż sporo też zależy od dobranego ramu i jego ustawień).

Fera 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Vinc22

Względnie ogarnie. O 5800x3d trzeba myśleć trochę jak o zwykłym 5800, w kontekście tego, czy da radę, czy nie da rady go schłodzić. Jedyne, co można poradzić na jego konstrukcję (która uniemożliwia skuteczne odprowadzanie ciepła), to zrobić UV (produkować mniej ciepła).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Wystroi się w drogie i przepłacone rzeczy za nakradzione pieniądze, złamie przy tym prawo, zhańbi stanowisko i jeszcze się tym pochwali do kamery w swojej próżności i głupocie. 
    • Nasze pieniądze poszły na smycz dla psa i ubranie Gucciego  Ukraina jak lewica wystarczy dać im mówić, ruscy nie muszą nawet siać propagandy 
    • Nie przesadzam  za 3 lata jak dobrze kojarzę płaciłem jakieś 130 zł, no ale to kilka ładnych lat wstecz było   
    • https://mojaolesnica.pl/57266,637577,napastowal-kobiete-kolo-olesnickiego-lidla-wezwano-policje Ale rasiści z tych Polaków 
    • Cdkeys nawet według ich własnego regulaminu niczego nie sprzedaje CDKeys.com’s Terms and Conditions 2. About CDKeys.com and Online Shop 2.1 CDKeys.com is an online/internet platform that connects Buyers with Sellers to facilitate the sale and purchase of various Programs. The Online Shop provides access to a variety of Programs and facilitates the transaction between Sellers and Buyers. 2.2 You understand and agree that CDKeys.com acts as an intermediary between Buyers and Sellers and that any offer and/or  sale performed through the Online Shop are made between particular Seller and Buyer while CDKeys.com only facilitates such transactions by means of establishing and maintaining the Online Shop’s functionalities and providing certain Services to the Users aimed at improving safety, speed and certainty of the transactions. 2.3 Buyers understand, agree and acknowledge that any transaction and/or agreement entered into with a Seller, as a result of your use of the Services whether oral or written, is between you and the Seller only, and CDKeys.com is not a party thereto. Notwithstanding these Terms and Conditions, Buyers may be required to enter into contractual agreements with Sellers and/or accept the Seller’s terms and conditions in order to purchase a Program. In such an instance, CDKeys.com shall not be a party to the Seller Agreement and shall not be responsible for performing the obligations of the Seller Agreement between Buyers and Sellers. CDKeys.com disclaims all liability arising from or related to any such Seller Agreement. 2.4 You agree and acknowledge that CDKeys.com does not own, sell, resell, furnish, provide, rent, re-rent, and/or host any Program and/or Seller Services and that Sellers shall solely be responsible for Seller Services and/or Programs. 2.5 CDKeys.com provides Buyers with its Services free of charge. CDKeys.com may however charge a fee to Sellers in relation to each Product following the successful payment of the Program Price. 2.6 CDKeys.com does not endorse any Seller over another to service a Buyer. While we try our best to verify Seller’s information, conducting a due diligence and useing commercially reasonable efforts to confirm that Sellers are licensed and  maintain the required governmental approvals to provide Seller Services, we do not make any warranty, guarantee, or representation as to the licensing, ability, competence, compliance, or qualifications of any Seller. 2.7 Although CDKeys.com requires Sellers to provide accurate information about themselves and Programs, we do not confirm, and shall not be responsible for, any Program details or any Seller’s purported identity. Buyers agree to independently research and evaluate the Programs and Sellers.   Czyli w razie czego będzie, "ja tu tylko sprzątam i udostępniam teren".
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...