Skocz do zawartości
grzesiek811

Kupno używanej karty graficznej - przestroga

Rekomendowane odpowiedzi

Pisze ten post po swoich doświadczeniach z kupnej używanej karty graficznej Radeon RX 5700XT, jako przestrogę dla innych. Nie chodzi o to, żeby nie kupować używanej karty, ale żeby to zrobić rozsądnie i uważnie.

Mianowicie kupiłem 5600XT AsRock Challenger, znaną z wątku na forum, ale znalazłem na allegro o 100 zł więcej używaną 5700XT, akurat również AsRock Challenger. Oddałem więc 5600XT i kupiłem mocniejszą.

Aby sprawdzić kartę robiłem test 3D Mark TimeSpy. Okazało się, że karta miała niską wydajność, na poziomie 5600XT, poniżej wynik. Komputer jak w podpisie.

5700-XT-850-W.png

Podejrzenia padło na zasilacz, miałem BeQuiet Pure Power L8 530W, niezbyt mocny, ale powinien starczyć. Zmieniłem więc zasilacz na Seasonic Focus GX 850W, teraz mocy nie brakuje, niestety wynik się nie zmienił, może 100 pkt więcej. Zareklamowałem więc kartę sprzedającemu, zaproponował jeszcze, że wymieni mi w niej pastę i termopady, ale poprosiłem o zwrot. pieniędzy.

Zacząłem więc szukać innej karty, tym razem prosząc sprzedających o zrobienie testu TimeSpy. Zdecydowałem się też, że będę szukał jakiejś lepszej karty niż ten podstawowy AsRock, preferując Gigabyte i Sapphire jako cichsze karty. Okazuje się, że wyniki oglądanych kart były różne 8600, 8900, 9300, jeden MSI miał podobnie jak ten AsRock około 8000. Część wyników było na starych i słabych komputerach z procesorem pentium, więc pewnie są trochę zaniżone. Trafił się Gigabyte 5700XT, który miał wynik 9800 i zdecydowałem się go wziąć. Karta u mnie zrobiła podobny wynik.

Gigabyte-5700-XT.png

W między czasie sprzedający AsRocka napisał mi, że po wymianie pasty karta poprawiła znacznie wydajność i jej wynik w TimeSpy wzrósł z 8000 na 9100.

Karta Gigabyte jest cicha i ma dobre temperatury. Wydajności temu egzemplarzowi nie można nic zarzucić. Podsumowując kupując używane karty graficzne można trafić na wyeksploatowany egzemplarz, który może wymagać wymiany pasty, albo ma kiepską wydajność z innego powodu i lepiej kartę sprawdzić i przetestować przed zakupem. Wcześniej miałem GTX 1060 6GB i przyznam, że gdybym nie miał przez tydzień 5600XT to bym nie pomyślał, że z tym AsRockiem 5700XT jest coś nie tak, bo wydajność w porównaniu do 1060 i tak była duża, ale była na poziomie 5600XT, a nie 5700XT. poza tym obecnie jest wysyp kart po koparkach. Kupując kartę od firmy nawet używaną na allegro można ją zwrócić do 14 dni i to też jest sposób na sprawdzenie. Gdybym kupił na OLX sprzedawca mógłby się wypiąć i musiałbym sam kartę doprowadzać do dobrego stanu.

Koniec końców sumie jestem zadowolony, że pozbyłem się AsRocka pomimo, że był tańszy bo był głośną kartą w porównaniu do Gigabyte. Prawdopodobnie niepotrzebnie kupiłem tylko zasilacz, ale poprzedni był niezbyt mocny na dzisiejsze karty a ten jest porządny z 10 letnią gwarancją to już zostanie.

Edytowane przez grzesiek811
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu bym nie kupił karty graficznej od AsRocka, ta firma zdecydowanie nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych, lepiej kupować karty u sprawdzonych producentów, palit, msi, gigabyte itd.

  • Like 1
  • Haha 2
  • Confused 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, tomek25 napisał:

W życiu bym nie kupił karty graficznej od AsRocka, ta firma zdecydowanie nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych, lepiej kupować karty u sprawdzonych producentów, palit, msi, gigabyte itd.

To weź pod uwagę, ze jeszcze Acer wchodzi na ten rynek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tomek25 napisał:

W życiu bym nie kupił karty graficznej od AsRocka, ta firma zdecydowanie nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych, lepiej kupować karty u sprawdzonych producentów, palit, msi, gigabyte itd.

Dobrze, że to Twoje zdanie, widać że nie miałeś kart Asrock w użytkowaniu.

A to, że kupujący trafił lipę to akurat nic dziwnego przy tym wysypie używanych kart.

  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, B@nita napisał:

To weź pod uwagę, ze jeszcze Acer wchodzi na ten rynek.

Czytałem o tym dzisiaj rano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, Time Spy jest platny obecnie z tego co widze na steam. Bedziesz mowic ludziom aby placili za twoj jeden benchmark? Chyba ze da sie jakos za free to ogarnac

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Pitt_34 napisał:

Dobrze, że to Twoje zdanie, widać że nie miałeś kart Asrock w użytkowaniu.

Nie miałem i nie zamierzam mieć ale przyznasz chyba że ta firma nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych. Jak kupuję kartę graficzną to nie zamierzam kupować jakiegos Asrocka, wolę sprawdzonych producentów w danym segmencie produktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, tomek25 napisał:

Nie miałem i nie zamierzam mieć ale przyznasz chyba że ta firma nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych. Jak kupuję kartę graficzną to nie zamierzam kupować jakiegos Asrocka, wolę sprawdzonych producentów w danym segmencie produktów.

A jakie to ma znaczenie ? Nie produkowała a teraz produkuje i w większości dobre karty. Ty wolisz takie bo nie miałeś innych np. karty Asrock.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, tomek25 napisał:

W życiu bym nie kupił karty graficznej od AsRocka, ta firma zdecydowanie nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych, lepiej kupować karty u sprawdzonych producentów, palit, msi, gigabyte itd.

Nie ma znaczenia, czy kupisz od ASRock, czy ASUS - obie te firmy mają modele niższych lotów, jak i wyższych lotów.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, tomek25 napisał:

W życiu bym nie kupił karty graficznej od AsRocka, ta firma zdecydowanie nie specjalizuje się w produkcji kart graficznych, lepiej kupować karty u sprawdzonych producentów, palit, msi, gigabyte itd.

https://www.purepc.pl/dell-i-asrock-z-najnizszym-wspolczynnikiem-usterek-kart-graficznych-msi-liderem-w-przypadku-plyt-glownych

To tak w temacie awaryjności kart asrocka

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, spec90 napisał:

Bez sensu, Time Spy jest platny obecnie z tego co widze na steam. Bedziesz mowic ludziom aby placili za twoj jeden benchmark? Chyba ze da sie jakos za free to ogarnac

Da się za free ogarnąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Czyzyk80 napisał:

Może dlatego,l jest taki niski współczynnik awaryjnosći bo mało kto te karty kupuje w przeciwieństwie do msi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, spec90 napisał:

Bez sensu, Time Spy jest platny obecnie z tego co widze na steam. Bedziesz mowic ludziom aby placili za twoj jeden benchmark? Chyba ze da sie jakos za free to ogarnac

 

Nikomu nie każę nic płacić, jest wersja basic, na steam jako demo i tą wersją był robiony test. Poza tym są też inne programy do porównania.

Około połowa sprzedających zrobiła test po prośbie, więc nie jest źle. Wolę się w jakiś sposób upewnić zanim znowu zaliczę wtopę, nie zawsze jest coś w okolicy, żeby podjechać i sprawdzić. Tym bardziej jakbym chciał coś jeszcze droższego kupić.

7 minut temu, AmbaFatima napisał:

Może dlatego,l jest taki niski współczynnik awaryjnosći bo mało kto te karty kupuje w przeciwieństwie do msi

Współczynnik przecież jest procentowy, więc nie zależy od ilości.

MSI liderem w przypadku płyt głównych a jedyna płyta jaka mi padła do właśnie MSI.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, grzesiek811 napisał:

W między czasie sprzedający AsRocka napisał mi, że po wymianie pasty karta poprawiła znacznie wydajność

Przecież wymiana pasty nie wpływa na wydajność, tylko na temperatury jakie ma karta. Jak się kupuje kartę to pierwsze co się sprawdza to temperatury pod pełnym obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, qrek1 napisał:

Przecież wymiana pasty nie wpływa na wydajność, tylko na temperatury jakie ma karta. Jak się kupuje kartę to pierwsze co się sprawdza to temperatury pod pełnym obciążeniem.

Wysokie temperatury=zbijanie zegarów=niższa wydajność 

O ile się nie mylę 

  • Upvote 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Pitt_34 napisał:

Wysokie temperatury=zbijanie zegarów=niższa wydajność 

O ile się nie mylę 

Widać nawet na wykresach 3D Mark z pierwszego wpisu jak skacze taktowanie podczas testów, a na drugiej karcie jest praktycznie stałe.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak było. Karta AsRock zbijała zegary. Temperatura powyżej 80 stopni była chyba.

Nie mam testu po wymianie pasty, bo to sprzedawca robił już u siebie, ale wydajność skoczyła ponad 1000 punktów.

W grze Red Dead Redemption 2 było podobnie, rozdzielczość 1080p, detale na ultra AsRock miał 42-55 fps, Gigabyte ma 55-60 fps. Monitor 60Hz, więc chyba tu jest limit, że gra nie osiągnie więcej nawet w sprzyjających okolicznościach.

Edytowane przez grzesiek811

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Czyzyk80 napisał:

 

To tak w temacie awaryjności kart asrocka

Ten nius to jeden wielki bełkot. Skasuj to zanim ktoś to weźmie na poważnie.

To są dane z JEDNEGO sklepu szwajcarskiego i nijak się mają do całego rynku, kompletne bzdury. PPC robi się coraz gorsze publikując takie clikbajty.

Edytowane przez B@nita
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie napisałeś nic o temperaturach, więc to chyba logiczne, że to jest podstawa.

Wymiana pasty i termopadów to również podstawa w karcie, która ma minimum 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednią 1060 miałem 6 lat i nic nie wymieniałem. Poszła na sprzedaż i nic mi nie zgłoszono. Zależy od karty i eksploatacji.

Poza tym kupując kartę opisaną jako sprawną chcę ją po prostu używać, a nie bawić się w rozkręcanie na dzień dobry. Osobiście nie wymieniałem nigdy pasty w grafice jeszcze.

Mogła mieć też koparkową przeszłość.

Edytowane przez grzesiek811
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, B@nita napisał:

Ten nius to jeden wielki bełkot. Skasuj to zanim ktoś to weźmie na poważnie.

To są dane z JEDNEGO sklepu szwajcarskiego i nijak się mają do całego rynku, kompletne bzdury. PPC robi się coraz gorsze publikując takie clikbajty.

Fakt, nie zauważyłem tego nawet... Nie zmienia to faktu, że jakiś punkt odniesienia jest. Kluczowe jest pytanie jaki obrót ma ten sklep bo próbka 10 sztuk nijak się ma do np 10k

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Czyzyk80 napisał:

Fakt, nie zauważyłem tego nawet... Nie zmienia to faktu, że jakiś punkt odniesienia jest.

To absolutnie nie jest żaden punkt odniesienia, to zwykła manipulacja. Brak jakichkolwiek danych ile i jakich produktów dany sklep sprzedał, To zwykłe wprowadzanie w błąd.

Sklep sprzedał dwie karty della i tysiąc gigabyte z których kilka wróciło, tak w przybliżeniu jak to może wyglądać.:rotfl:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, miodex napisał:

Najwięcej piany biją chyba posiadacze tych gównoproduktów,bo im głupio że dali się wtopić w Aszrota.

Tzw. "niska awaryjność" nijak ma się do poprawności działania,ergonomii oraz stabilności i wydajności.

Przerabiałem wiele produktów firmy na "A" i zawsze były jakieś jaja,a o jakości wykonania nawet nie wspomnę

:szczerbaty: jaja to są z tego co piszesz :szczerbaty:

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to dość duży sklep, duże forum userów i portal w jednym. Nie twierdze, że nie masz racji, może tak być. Ale równie dobrze może być tak jak napisali. Generalnie na dwoje babka wróżyła jak we wszystkim czym nas karmią.Ilu ludzi tyle opini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje wąskie lub mniej wąskie doświadczenia na których może powiedzieć, że produkty danego producenta dla nich są słabe albo rewelacyjne.
To jak z debatą nt. marek i jakości samochodów - temat rzeka.

Ja się nauczyłem przez życie, że zawsze kupuje to co ma najlepszy współczynnik ceny do jakości na daną chwilę i często przez to kończę z produktem, którego na wstępie nie planuje. 
Co do kart graficznych i płyt głównych, niestety to są komponenty, które potrafią padać po gwarancji, w dużej mierze przyczyną może być ROHS i ROHS2 gdzie w cynie nie daje się ołowiu, luty się szybciej utleniają i robią się "zimne" a teoretycznie sprawny komponent odmawia posłuszeństwa. Jeżeli GPU i MOBO to tylko nowe z gwarancją 2-3 lata i najlepiej sprzedać parę miesięcy przed końcem gwarancji i wziąć coś nowego - taki dupochron, moim zdaniem racjonalny.

Używki 5700XT bez gwarancji bym za cholerę nie kupił... może pochodzić lata, a może się zepsuć za 3 tygodnie, a potem płacz i zgrzytanie zębów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...