Skocz do zawartości
Rolnik z RTX

Nic nie funkczy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Kilka msc temu zmieniłem kompa ale przez ostatnie 2 msc byłem poza krajem i go nie używałem. Planuję kupić jakiś monitor 2k wiec sprzęt misi działać w 100% aby była wydajność. Do tej pory nawet nie włączyłem XMP i teraz staram się to zrobić.

Mój sprzęt to:

Płyta główna MSI Z690-a DDR4

Pamięci RipjawsV 32 GB 3600MHz CL18

W biosie staram się zmienić taktowanie i za każdym razem jest fail. Bios w z690 jest jakiś lekko inny niż w starszych (widziałem na filmikach) i nie mam zwyczajnie jednego przycisku do włączenia XMP tylko muszę poprzez advanced/oc i tam jest możliwość włączenia XMP. Jak wybrałem standardowe wartości z gear 1 czyli 3600 i CL 18 to komp nie wstaje. Jak wybieram niższe to tak samo. Nawet jak wybieram na 3200MHz to też nic. Co robię źle bo nie wydaje mi się że ram nie da rady nawet na 3200;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko robisz dobrze. Po prostu XMP to OC (przez gotowy "podkręcony" profil w SPD pamięci) i nie zawsze ten profil działa poprawnie z danym CPU. Rozwiązaniem problemu w Twoim przypadku, jest manualne dobranie parametrów, by to działało (manualne dobranie taktowania/opóźnień/napięć). @SirHawk @tomcug , którzy twierdzą, że XMP to nie jest OC (wbrew oficjalnym deklaracjom np. firmy Intel) chętnie pomogą Ci w ustawieniu ??

32 minuty temu, Rolnik z RTX napisał:

Nawet jak wybieram na 3200MHz to też nic.

Pewnie przez wykręcone niestandardowe opóźnienia. Może na wyłączonym XMP (by to działało pewnie i stabilnie) zaktualizuj BIOS płyty głównej - nowe wersje BIOS/UEFI często poprawiają kompatybilność z pamięciami XMP. Może po aktualizacji ruszy XMP3600 nawet bez pomocy z manualnym grzebaniem.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wmawiaj sobie co chcesz i bądź bezsensownie wk...ący jak ci się podoba robiąc z siebie głupa, bo nie umiesz czytać, nie chcesz czytać i nie rozumiesz tekstu pisanego - ithardware oznacza OC jako OC ponad profil XMP jako OC ponad wartości nominalne gwarantowane przez producenta i nie odnosi się poprzez OC jako OC procesora, bo OC jest robione tylko w odniesieniu do memek. XMP jest OC cepa i tego nikt nie neguje, ale masz ego zbyt wysokie względem swojego IQ, by to ogarnąć. 

 

Wracając do tematu - jeśli procesor jest zablokowany to w Gear 1 pewnie maks 3466MHz zrobisz. Niemniej masz problem z płytą skoro żaden zegar nie wchodzi, walnij reset CMOS i upewnij się, że masz RAM w slocie 2 i 4.

Edytowane przez SirHawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SirHawk napisał:

Wmawiaj sobie co chcesz i bądź bezsensownie wk...ący jak ci się podoba robiąc z siebie głupa, bo nie umiesz czytać, nie chcesz czytać i nie rozumiesz tekstu pisanego - ithardware oznacza OC jako OC ponad profil XMP jako OC ponad wartości nominalne gwarantowane przez producenta i nie odnosi się poprzez OC jako OC procesora, bo OC jest robione tylko w odniesieniu do memek. XMP jest OC cepa i tego nikt nie neguje, ale masz ego zbyt wysokie względem swojego IQ, by to ogarnąć. 

Weź pomóż koledze (w tym celu cię tu wezwałem) a nie mędrkuj "panie od IQ".

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się że XMP to po prostu profile przetestowane przez producenta Płyty Głównej z danymi rodzajami pamięci RAM. Te pamięci są na liście kompatybilności danej Płyty Głównej. Poza tym XMP odnosi się tylko do RAMu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MarioDee napisał:

Wydawało mi się że XMP to po prostu profile przetestowane przez producenta Płyty Głównej z danymi rodzajami pamięci RAM. Te pamięci są na liście kompatybilności danej Płyty Głównej. Poza tym XMP odnosi się tylko do RAMu.

Mylisz z QVL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, MarioDee napisał:

Poza tym XMP odnosi się tylko do RAMu.

Jednak kontroler pamięci RAM jest w procesorze w dzisiejszych czasach. ... a tutaj dla DDR4 Intel gwarantuje do 3200 MT/s ... i to chyba jeszcze przy opóźnieniach ustandaryzowanych (tego akurat już pewien nie jestem, bo mowa na stronie produktowej jest tylko o taktowaniu, a o ilości cykli opóźnień nic nie wspominają)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łokej działa. Włączałem xmp ale i tam dalej wybierałem częstotliwość z timingami i nie działało. Jak włączyłem samo xmp to wszystko działa. 3600MHz  jest. Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...