Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i jak w temacie. 

Chcę zakupić laptopa 17". Laptop nie będzie używany do gier, ma posłużyć kilka lat. Skłaniam się ku procesorom Intel - lepszy będzie mocny i5 czy i7 jeśli będą w podobnej półce  cenowej? RAM 8GB to chyba za mało na dzisiejsze czasy czy się mylę? Dysk oczywiście na M.2 ale chciałbym mieć możliwość dołożenia swojego dysku na SATA - jest w ogóle taka możliwość w dzisiejszych laptopach? To w zasadzie wszystkie wymagania oprócz tego, że nie chciał bym marki ACER no chyba, że nie należy się jej bać.

Laptop jak najbardziej może by bez systemu operacyjnego.

Budżet - jeśli dostał bym taką sztukę za 4000zł to było by super ale chyba się nie da więc jeśli trzeba to dołożę.

 

Edytowane przez seba19772
Literówka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte G7 KE i5-12500H/16GB/512 RTX3060 144Hz 5099 złotych

Grubo ponad budżet i daleko mu do ideału, ale to najtańszy laptop o tej przekątnej, który powinienem posłużyć na kilka lat grania. Ma wydajny CPU i dość wydajne GPU. Ma dobrą matrycę FHD IPS i bogate wyposażenie. Laptopy o mniejszej przekątnej będą tańsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, seba19772 napisał:

Laptop nie będzie używany do gier

Przekątna nie mniejsza niż 17".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałem źle przeczytać. 

  HP 17 i5-1135G7/16GB/960/Win11 Silver 3599 złotych

Ma przeciętną matryce FHD IPS i przeciętną jakość wykonania. Ma dość wolny CPU, ale nie widzę wersji z 12 gen od Intela. Wersja od AMD będzie szybsza. Nie ma już zbyt wielu "siedemnastek" dla zwykłych użytkowników. Większość laptopów o tej przekątnej, to laptopy dla graczy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, napisałeś, że nie do gier, natomiast nie wspomniałeś czy laptop ma być do codziennych zastosowań typu Word/Office, multimedia, przeglądanie stron internetowych, czy do czegoś jeszcze, co wymaga dedykowanej karty, lub wydajnieszego procesora itp. Laptopy Acer mają pozytywne opinię serwisantów, więc raczej tej firmy nie należy się obawiać. Wybór 17-stek jest mniejszy niz 15-16. 

HP 17 Ryzen 5-5625U/16GB/512/Win11 Silver 3449 zł będzie dobrym wyborem do podstawowych zastosowań. Ma ekran ips, procesor R5 6/12, 16GB RAM i 512GB SSD. Nie ma jedynie podświetlenia klawiatury.

Huawei MateBook D 16 i5-12450H/16GB/512/Win11 3999 zł możesz też obejrzeć laptop 16"cali w proporcji 16:10, który ma wydajny procesor, metalową obudowę i ogólnie jest chwalony przez użytkowników. 

Edytowane przez pbesc
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dedykowana karta niepotrzebna, teraz mam Lenovo g580 na i3 3120M, 8GB RAM i SSD A-Data Premier Pro SP920 i jakoś sobie radzę. Praca biurowa, internet itp.

16" odpada, musi być 17, laptopa nie przenoszę praktycznie w ogóle, stoi w jednym miejscu a nie może to być blaszak bo za dużo miejsca i kabli a to wykluczam.

Jakby tak podnieść budżet do 4500-4700 to będzie dużo lepiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, seba19772 napisał:

16" odpada, musi być 17,

Ale wiesz że 16 w formacie 16:10 to praktycznie to samo a nawet lepiej do pracy bo lepiej się pracuje na aplikacjach i dokumentach które nie są tak jak filmy wąskim poziomym paskiem ;) ?

Zobacz sobie porównwanie:

http://www.displaywars.com/16-inch-16x10-vs-17,3-inch-16x9

 

Wtedy do dyspozycji masz Huawei proponowanego wyżej, albo taniej:

ASUS Vivobook 16 D1603QA R5-5600H/16GB/512/Win11 - 3799 zł

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, wezmę pod uwagę. No a coś w budżecie 4500-4700zł i na Intelu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie możesz mieć fajnego HP 17 i7-1255U/16GB/512/Win11 MX550 Silver za 4599  jest w miarę fajnie wykonany i ma dobre chłodzenie.

Ewentualnie pomyśl czy nie warto pójść w opcję z dedykowaną grafiką MSI GF76 i7-11800H/16GB/512 RTX3050 144Hz za 4849  również bardzo fajna opcja, z mocnym procesorem i dosyć dobrym wykonaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, seba19772 napisał:

i na Intelu?

Intel nie jest w niczym lepszy a wręcz w tym segmencie gorszy od AMD. Zostaw swój sentyment w szafie bo na tym żerują nieuczciwi producenci jak Intel.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Windowsowy Gość pisze, że chce laptop bez dedykowanej karty a ty polecasz mu ten sam model HP, co są już dwa w temacie, tylko z dedykowaną kartą i drugi typowo do gier też z dedykowanym gpu. 

@Manuelos Masz rację w swojej wypowiedzi, jednak ludzie w większości bardziej ufają Intelowi. 

@Seba Dopłata ma sens, jeśli laptop może być mniejszy niż 17, to wtedy można by ogarnąć coś wypasionego z metalową obudową i ekranem oled, lub innym z pokryciem barw wynoszącym około 100% Srgb. Godny z 17.3" polecenia był HP Envy na nowym intelu 12gen za około 5k, tylko widzę, że niestety jest już czasowo niedostępny, bo ludzie wykupili. 

 

 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to dobry laptop, tylko Huawei z mojej propozycji ma pokrycie barw 96% a Acer ma max 87%. Sens dopłaty może być do chociażby Vivoboka S16X, który ma smukła metalową obudowę typu slim, lub innego laptopa z wyższą rozdzielczością 2560 x 1600 (WQXGA), lub oled. 

Podsumowując Acer Aspire 3-17 to dobry budżetowy komputer z klasycznym ekranem ips 17.3 fhd, który pracuje cicho i w zupełności spełni Twoje oczekiwania.Jak Chcesz coś bardziej wypasionego, trzeba by zejść z rozmiarem chociaż do 16-steki i wtedy dopłacić. Nowe ekrany 16:10 mogą mieć pasek kinowy na filmach a tak ogólnie są w porządku.

15.6 rozumiem, że jest zdecydowanie za małe, skoro chcesz duży laptop. 

Edytowane przez pbesc
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pbesc napisał:

15.6 rozumiem, że jest zdecydowanie za małe, skoro chcesz duży laptop

Zgadza się, zecydowanie za małe.

18 minut temu, pbesc napisał:

Huawei z mojej propozycji ma pokrycie barw 100%, gdzie w Acerze jest to około 87%

Te IPS  87%  pokrycia kolorów w porównaniu do mojego Lenovo G580 to i tak chyba będzie kosmos?

To ta sztuka ale bez dedykowanej grafiki https://www.x-kom.pl/p/126864-notebook-laptop-156-lenovo-g580-i3-3120m-4gb-1000-dvd-rw-gf710m.html

Do tego Acera dorzucę własny SSD na SATA?

Edytowane przez seba19772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze sklepowej specyfikacji wynika, że nie ma takiej opcji w tym modelu, ani w HP. 

Ekran każdego z tych laptopów będzie dużo lepszy niż TN 1366 x 768 (HD) błyszczący, który masz w Lenovo. Poniżej znajdziesz więcej danych na temat laptopa; https://laptopmedia.com/review/acer-aspire-3-a317-53/#p5

Piszą, że ma 50% sRGB, to nie chce Cie wprowadzić w błąd, bo podobny Aspire miał wynik w testach na notebokcheck 87%. Niezależnie od pokrycia będzie lepszy od Twojego Lenovo a jak chcesz wypasiony ekran, to dorzuć parę stówek do Huawei z mojej propozycji. 

Edytowane przez pbesc
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie zobaczę różnicy przy moich zastosowaniach między takim laptopem jak z linku wyżej a takim za 2tys droższym na i7, 16GB RAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, seba19772 napisał:

Naprawdę nie zobaczę różnicy przy moich zastosowaniach między takim laptopem jak z linku wyżej a takim za 2tys droższym na i7, 16GB RAM?

Zobaczysz jak otwierasz chociażby dużo kart w przeglądarce to już 8GB powoli będzie na styk. Procesor jest ok, jednak przydałoby się wymienić kość RAM która tam jest (4GB wlutowane + 4GB w slocie). No i  brakuje systemu stąd też różnica w cenie.

Fajna promocja wpadła na 16 calowy :

LG UltraPC 2022 16U70Q Ryzen 5/16GB/512/Win11 szary - 4099 zł

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LG gram jest dostępny z ekranem 17" w proporcji 16:10, tylko kosztuje 6k. IdeaPad 17 jest też dostępny na intelu i5-1235u w tej samej cenie. Laptop w specyfikacji nie ma wpisu o wlutowanych 4gb pamięci, jednak zagłębiając się w dokładnych testach laptopa wychodzi na to, że ma, czyli można wyjąć moduł 4GB i zastąpić go modułem 8GB, żeby było 12GB; https://laptopmedia.com/review/lenovo-ideapad-3-17-2021/#p4

Edytowane przez pbesc
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, manuelos napisał:

Fajna promocja wpadła na 16 calowy :

LG UltraPC 2022 16U70Q Ryzen 5/16GB/512/Win11 szary - 4099 zł

Pomalutku zarażacie mnie wirusem AMD ;) Ostatni mój procesor z tej firmy to Barton 2500 czyli prehistoria.

Ten Ryzen z jakim procesorem Intela jest porównywalny? 

Grafina na poziomie jakiej Intela?

No i jak z energia w podzespołach AMD? Jaka prądożerność i wydzielanie ciepła porównując z Intelem?

 

Edit: teraz zauważyłem, że to 16" a ja upieram się przy 17" ;)

Porównując poniższe warto dopłacać do procesora i RAMu?

https://www.x-kom.pl/porownanie/1089828,1089830,1089808,1089809

Znika wymóg miejsca na dodatkowy dysk SATA bo kupił bym laptopa z dyskiem 1TB.

Edytowane przez seba19772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Ryzen 5 to odpowiednik i5. Procesory AMD są montowane do laptów w celu zmniejszenia kosztów produkcji, gdyż są nieco tańsze. R5-5625U 6/12 będzie szybszy od inteli 11gen 4 rdzenie / 8 wątków, jednak z procesorami 12gen, które mają po 10-rdzeni przegrywa. 

-Grafika zintegrowana procesorów AMD Ryzen reprezentowała całkiem dobry poziom. Integra Vega często była w grach wydajniejsza od intel uhd graphics. 

-Najlepiej poprzegladać testy, chociaż w przypadku procesorów niskonapięciowych u zarówno od Intela jak i AMD raczej nie ma kłopotu z temperaturą, lub nadmiernym poborem energi, który przy procesorze z tą samą ilością rdzeni może być tylko nieznacznie większy niż u Intela. 

Edytowane przez pbesc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No a warto dołożyć do Ryzen 7 5825u? No i do 32GB RAM? Nieraz mam otwarte ze 20 kart w przeglądarce ale nie jest to często.

 

Na grafice za bardzo mi nie zależy przy moich zastosowaniach.

Edytowane przez seba19772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R7 5825u 8/16 ma o dwa rdzenie więcej od R5-5625u 6/12, oraz o 5% wyższe taktowanie w trybie turbo 4.5Ghz vs 4.3Ghz, to teoretycznie jest szybszy, natomiast co do odczuwalnej różnicy podczas codziennego użytkowania, to się nie wypowiem, bo nie porównywałem tych procesorów. 

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, seba19772 napisał:

Ten Ryzen z jakim procesorem Intela jest porównywalny? 

Grafina na poziomie jakiej Intela?

No i jak z energia w podzespołach AMD? Jaka prądożerność i wydzielanie ciepła porównując z Intelem?

Po pierwsze porównując procesory ważne jest w jakiej konstrukcji są one umieszczone. Ten sam procesor w laptopie gamingowym z dobrym chłodzeniem będzie miał zupełni inną niż wsadzony do cienkiego laptopa.

Każdy z nich do codziennego użytku będzie wystarczający na wiele lat do przodu i nie ma to znaczenia dla normalnego użytkownika, jeśli chodzi o temperatury nie ma tu praktycznie żadnych znaczących różnic co wybierzesz.

Na pewno grafika w AMD jest kolosalnie bardziej wydajna niż u Intela, nie wiem co to za dyrdymały że "różnie bywało" bo od wielu lat AMD nie ma tu absolutnie żadnej konkurencji, intel ma grafike do wyświelania pulpitu i nic ponad to.

 

A jak chcesz sobie porównać konkretne CPU ale tak bardzo wstępnie bo tak jak mówię - zależy to od konkretnego modelu laptopa, to:

https://www.cpubenchmark.net/singleCompare.php

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...