Skocz do zawartości
KorniszonZBeki3

Czy takie zachowanie procka jest prawidłowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! 

Czy tak powinien zachowywać się I7 9700F? W idlu 4.6ghz a pod obciążeniem 3.8ghz.

Chłodzenie Be quiet pure rock 2 slim. 

Film:

https://youtu.be/vcoiqvFP0f4

Płyta: asus b365m-k

Ram 2x16gb ddr4 2666mhz

Karta Gtx 1660S

Zasilacz Spc vero M2 600w.

Edytowane przez KorniszonZBeki3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz power limit ustawiony na 65W w biosie, do tego nie używaj HWMonitor i instaluj HWiNFO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, SirHawk napisał:

Masz power limit ustawiony na 65W w biosie, do tego nie używaj HWMonitor i instaluj HWiNFO.

A na ile powinien być? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, KorniszonZBeki3 napisał:

A na ile powinien być? 

Na ile chcesz. Nie ma takiej wartości, jak "tyle powinno być", teraz masz działanie na fabrycznych wartościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, KorniszonZBeki3 napisał:

A na ile powinien być? 

Zgodnie ze specyfikacją tego procesora na tyle. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć wydajność, kosztem temperatur/poboru w pewnych sytuacjach, jak ma to miejsce przy OC, to ten limit możliwy jest do podniesienia.

Natomiast tak wysokie taktowanie w IDLE zachodzi kiedy masz ustawiony schemat zasilania w Windows na max wydajność. W schemacie normalnym, nie ma już takiej anomalii.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Zgodnie ze specyfikacją tego procesora na tyle. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć wydajność, kosztem temperatur/poboru w pewnych sytuacjach, jak ma to miejsce przy OC, to ten limit możliwy jest do podniesienia.

Natomiast tak wysokie taktowanie w IDLE zachodzi kiedy masz ustawiony schemat zasilania w Windows na max wydajność. W schemacie normalnym, nie ma już takiej anomalii.

Na 5775c, 11400 i 12700k normalnie zrzuca zegary w idle przy max wydajność, to jest kwestia ustawień w biosie + ustawienia minimalnego minimalnego stanu procesora na jakąś bardzo małą wartość w zaawansowanych ustawieniach planu zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SirHawk napisał:

Na 5775c, 11400 i 12700k normalnie zrzuca zegary w idle przy max wydajność, to jest kwestia ustawień w biosie + ustawienia minimalnego minimalnego stanu procesora na jakąś bardzo małą wartość w zaawansowanych ustawieniach planu zasilania.

Na i5 12400F nie zrzuca na "wysoka wydajność". Na schemacie "zrównoważony" dopiero zrzuca. Ustawienia w BIOS nic nie zmieniały (Gigabyte - tam manipulowałem jedną opcją która powinna to zmieniać i ... nie zmieniała).

Nie tylko ja miałem takie zjawisko (na tym forum jeden użytkownik też miał taką sytuację, ale płyta chyba MSI - to dzięki jego doświadczeniom dowiedziałem się, że ustawienie na "zrównoważony" rozwiązuje problem, a "wysoka wydajność" go generuje)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kyle_PL napisał:

Na i5 12400F nie zrzuca na "wysoka wydajność". Na schemacie "zrównoważony" dopiero zrzuca. Ustawienia w BIOS nic nie zmieniały (Gigabyte - tam manipulowałem jedną opcją która powinna to zmieniać i ... nie zmieniała).

Nie tylko ja miałem takie zjawisko (na tym forum jeden użytkownik też miał taką sytuację, ale płyta chyba MSI)

Dobrze, ale zmienialiście minimalny stan procesora w planie zasilania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, SirHawk napisał:

Dobrze, ale zmienialiście minimalny stan procesora w planie zasilania?

Coś tam zmieniałem - niespecjalnie widziałem efekt. Mogę jeszcze raz sprawdzić, tylko na ile mam ustawić w schemacie "wydajność", by zrzucało te taktowania (bo chyba było na 5% ten minimalny stan). Może sprawdzę ponownie na 5% w wydajność ... ... no i "DPA" - sprawdziłem - pomimo 5% na schemacie "Wydajność" i tak pałuje w IDLE taktowanie na max.

Teraz przełączyłem ponownie schemat zasilania na Zrównoważony (też ustawiony 5% stan minimalny) i taktowania ładnie zrzuca.

Podsumowując ... przy schemacie zasilania "Wydajność" (przynajmniej u mnie - Windows 11, i5 12400F) i minimalny stan ustawiony na 5%, nie zrzuca taktowania tylko pałuje na max w IDLE.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.5de07f45b2124a4e9299dace9c101d39.png

Plan wysoka wydajność i tylko zmienione stany procesora, zero zewnętrznych programów zarządzających procesorem. W biosie ręcznie włączone C-States, maksymalny C10, SpeedStep i podobne technologie Intela też włączone. Na każdym cepie ręcznie przełączam.

image.png.7435ef03d5d584c88118887eca200afd.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Kyle_PL napisał:

Zgodnie ze specyfikacją tego procesora na tyle. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć wydajność, kosztem temperatur/poboru w pewnych sytuacjach, jak ma to miejsce przy OC, to ten limit możliwy jest do podniesienia.

Natomiast tak wysokie taktowanie w IDLE zachodzi kiedy masz ustawiony schemat zasilania w Windows na max wydajność. W schemacie normalnym, nie ma już takiej anomalii.

A taka maksymalna bezpieczna wartość to jaka? Znalazłem że I7 9700K ma fabrycznie 95W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, KorniszonZBeki3 napisał:

A taka maksymalna bezpieczna wartość to jaka?

Wiesz ... niektórzy mają na 4095W i ich procesory żyją ;) Tylko po prostu w pewnych sytuacjach mogą się bardziej grzać. Jak miałem PL1 4095W, to co kilka tygodni miałem freez systemu. Po ustawieniu limitów jak ręką odjął. Też pewna osoba z tego forum na i5 ale 9400 chyba, miała taki sam objaw.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, SirHawk napisał:

image.png.5de07f45b2124a4e9299dace9c101d39.png

Dla porównania u mnie, w IDLE przy schemacie "Zrównoważony":

1c00a514805d.png

 

A teraz schemat "Wydajność", w IDLE:

3fc7c36c8fa2.png

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Kyle_PL napisał:

Zgodnie ze specyfikacją tego procesora na tyle. Natomiast jeśli chcesz zwiększyć wydajność, kosztem temperatur/poboru w pewnych sytuacjach, jak ma to miejsce przy OC, to ten limit możliwy jest do podniesienia.

Natomiast tak wysokie taktowanie w IDLE zachodzi kiedy masz ustawiony schemat zasilania w Windows na max wydajność. W schemacie normalnym, nie ma już takiej anomalii.

Pomogło włączenie na zrównoważone zasilanie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...