Skocz do zawartości
diplo94

Dysk m2 w obudowie zewnetrznej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnosnie dysku m2 w obudowie zewnetrznej. Interesuje mnie KC3000 lecz wersja 1tb ma kosci tylko z jednej strony a 2tb z dwoch stron. Jak to sie ma do temperatur i nakladania termopada? Dysk potrzebuje w obudowie zewnetrznej takiej pod usbc/thunderbolt i nie chce zrobic sobie bubla. 1tb to dla mnie za malo. Potrzebuje 2 lecz nie wiem jak to wypadnie w praktyce. Czy uzywa ktos takiego dysku lub obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, to wydajność dysku spada, jesli grzeje sie kontroler, czyli mając termopad naklejasz go na kontroler i do radiatora. Swoją drogą obudowa z transferem do 20 Gbps to koszt ok. 250zł, przy czym ten transfer to 1/3 możliwości KC3000, opłaca się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2023 o 15:35, JDM napisał:

Jeśli się nie mylę, to wydajność dysku spada, jesli grzeje sie kontroler, czyli mając termopad naklejasz go na kontroler i do radiatora. Swoją drogą obudowa z transferem do 20 Gbps to koszt ok. 250zł, przy czym ten transfer to 1/3 możliwości KC3000, opłaca się?

Wiem, przerobilem temat obudow doglebnie i tak naprawde jedyna najlepsza opcja wyciaga te 2,8gb na thunderbolt przy komputerach Apple. Wybralem KC3000 ze wzgledu na gwarancje, tbw no i ponoc dobre temperatury + mozliwosc w razie czego zastosowania dysku opcjonalnie w komputerze stacjonarnym czy laptopie oraz przy zapelnieniu z tego co widzialem radzi sobie dobrze. Interesowalem sie jakimis tanszymi dyskami to wypadaly duzo gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.02.2023 o 15:35, JDM napisał:

Swoją drogą obudowa z transferem do 20 Gbps to koszt ok. 250zł, przy czym ten transfer to 1/3 możliwości KC3000, opłaca się?

Nie tak szybko ;) Mac nie wspiera USB 3.2 gen2x2 (20 Gbps) bo implementacja tego w USB4/TB4 jest opcjonalna i Apple to olało. Tam masz do wyboru USB 3.2 gen 2 (10 Gbps), USB4 albo TB3/4. Kolega pisze coś o 2,8 GB/s, więc jego czeka wydatek przynajmniej 700 PLN na obudowę plus ~50 PLN na dobry kabel i to zakładając, że będzie zamawiał bezpośrednio z chin. Do tego jeszcze cena dysku.

15 godzin temu, diplo94 napisał:

Wybralem KC3000 ze wzgledu na gwarancje, tbw no i ponoc dobre temperatury + mozliwosc w razie czego zastosowania dysku opcjonalnie w komputerze stacjonarnym czy laptopie oraz przy zapelnieniu z tego co widzialem radzi sobie dobrze. Interesowalem sie jakimis tanszymi dyskami to wypadaly duzo gorzej.

Dysk będzie pracował pod PCIe 3.0. Na dodatek TB4/USB4 ma swój narzut więc maks. jaki można osiągnąć to właśnie wspomniane 2,8 GB/s. Cały czas jest to poniżej limitu PCIe 3.0. Każdy średni dysk z buforem DRAM i SLC ogarnie takie prędkości.

Jak raz włożysz dysk do obudowy to prędzej kupisz drugi dysk do laptopa/PC niż wyjmiesz ten (pomijam awaryjne sytuacje). 

Jedyne na co zwrócić uwagę to testy temperatury dysku pod obciążeniem, żeby throtlingu nie było. Tyle w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Rafik7 napisał:

Nie tak szybko ;) Mac nie wspiera USB 3.2 gen2x2 (20 Gbps) bo implementacja tego w USB4/TB4 jest opcjonalna i Apple to olało. Tam masz do wyboru USB 3.2 gen 2 (10 Gbps), USB4 albo TB3/4. Kolega pisze coś o 2,8 GB/s, więc jego czeka wydatek przynajmniej 700 PLN na obudowę plus ~50 PLN na dobry kabel i to zakładając, że będzie zamawiał bezpośrednio z chin. Do tego jeszcze cena dysku.

Dysk będzie pracował pod PCIe 3.0. Na dodatek TB4/USB4 ma swój narzut więc maks. jaki można osiągnąć to właśnie wspomniane 2,8 GB/s. Cały czas jest to poniżej limitu PCIe 3.0. Każdy średni dysk z buforem DRAM i SLC ogarnie takie prędkości.

Jak raz włożysz dysk do obudowy to prędzej kupisz drugi dysk do laptopa/PC niż wyjmiesz ten (pomijam awaryjne sytuacje). 

Jedyne na co zwrócić uwagę to testy temperatury dysku pod obciążeniem, żeby throtlingu nie było. Tyle w temacie.

Jesli chodzi o obudowe to jest jedna jedyna warta uwagi i najlepsza na rynku. Po 700zl sprzedaja ja polacy pod swoja nazwa. Producent z wysylka sprzedaje ja po 450zl i jest ona z kablem. Testowana 2,8gb wyciaga, to i tak jest az nadto do moich zastosowan.

W takim razie co polecasz jesli chodzi o dysk 2tb?

-Lexar NM620 - ten wychodzi chyba najtaniej za 490 moge go miec nowego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, diplo94 napisał:

-Lexar NM620 - ten wychodzi chyba najtaniej za 490 moge go miec nowego

Jeśli podepniesz pod 10 Gbps, to równie dobrze może być kioxia exeria. 1 TB masz teraz za 270 zł, na 2TB nie patrzyłem.

Podepnę się w kwestii obudowy. Ile kosztuje sensowna obudowa pod m2 do 10 Gbps? Czy 5Gbps są dużo tańsze? Chodzi o stałe przesyłanie setek GB. Czesko-chiński Axagon jest wystarczający?

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, musichunter1x napisał:

Jeśli podepniesz pod 10 Gbps, to równie dobrze może być kioxia exeria. 1 TB masz teraz za 270 zł, na 2TB nie patrzyłem.

Podepnę się w kwestii obudowy. Ile kosztuje sensowna obudowa pod m2 do 10 Gbps? Czy 5Gbps są dużo tańsze? Chodzi o stałe przesyłanie setek GB. Czesko-chiński Axagon jest wystarczający?

Interesuje mnie tylko wariant 2TB.

Co do obudowy to jedyne sensowne rozwiazanie do 150zl to ICY BOX M.2 NVMe USB 3.1 Gen 2 Typ-C (do 10 Gbps) dokladnie ta kod producenta: IB-1817M-C31

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, diplo94 napisał:

Co do obudowy to jedyne sensowne rozwiazanie do 150zl to ICY BOX M.2 NVMe USB 3.1 Gen 2 Typ-C (do 10 Gbps) dokladnie ta kod producenta: IB-1817M-C31

Eee tam przesadzasz :P. Ja mam zwykłego chińczyka z Ali. O takiego tylko że ja mam na kontrolerze z rodziny ASM236X. Dałem za niego jakieś 75 zł. Często są w promocji. W środek dałem ADATA SX8200 PRO 512GB. Takie mam transfery na USB 3.2 (10 Gbps):

obraz.png.3da2a06f1c47a2c2cac06c7651228a87.png431793871_ssdcase.png.7b1088db1c76049cf3554a4be61ff191.png

Zwróć uwagę na procent zapełnienia dysku.

10 godzin temu, diplo94 napisał:

Jesli chodzi o obudowe to jest jedna jedyna warta uwagi i najlepsza na rynku. Po 700zl sprzedaja ja polacy pod swoja nazwa. Producent z wysylka sprzedaje ja po 450zl i jest ona z kablem.

Daj link do tego wynalazku. Moja też miała kabel. Rozleciał się po 3 miesiącach :P.

 

Tutaj masz Orico za $20 z kablami i darmową przesyłką. Kontroler Realtek RTL9210. Ta powinna lepiej odprowadzać ciepło.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Rafik7 napisał:

Eee tam przesadzasz :P. Ja mam zwykłego chińczyka z Ali. O takiego tylko że ja mam na kontrolerze z rodziny ASM236X. Dałem za niego jakieś 75 zł. Często są w promocji. W środek dałem ADATA SX8200 PRO 512GB. Takie mam transfery na USB 3.2 (10 Gbps):

obraz.png.3da2a06f1c47a2c2cac06c7651228a87.png431793871_ssdcase.png.7b1088db1c76049cf3554a4be61ff191.png

Zwróć uwagę na procent zapełnienia dysku.

Daj link do tego wynalazku. Moja też miała kabel. Rozleciał się po 3 miesiącach :P.

 

Tutaj masz Orico za $20 z kablami i darmową przesyłką. Kontroler Realtek RTL9210. Ta powinna lepiej odprowadzać ciepło.

Mnie tylko interesuje dysk 2tb i chyba wybor padnie na tego Lexara 620.

Co do obudowy to firma ACASIS z tym ze nie sugeruj sie cenami na ali bo tam to wszystko x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, diplo94 napisał:

Mnie tylko interesuje dysk 2tb i chyba wybor padnie na tego Lexara 620.

Co do obudowy to firma ACASIS z tym ze nie sugeruj sie cenami na ali bo tam to wszystko x2

A jakie będzie zastosowanie tego dysku ? Jakie rozmiary plików ? Czy będzie tylko przenosił dane pomiędzy urządzeniami, czy może będziesz pracował bezpośrednio z dysku ? Praca ciągła czy tylko raz na jakiś czas ?
Zapis/odczyt sekwencyjny będziesz miał ograniczony przez prędkość interfejsu USB ale już zapisy/odczyt losowy będzie ograniczony przez dysk (nie wiem jak z opóźnieniami po USB - raczej będą większe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Rafik7 napisał:

A jakie będzie zastosowanie tego dysku ? Jakie rozmiary plików ? Czy będzie tylko przenosił dane pomiędzy urządzeniami, czy może będziesz pracował bezpośrednio z dysku ? Praca ciągła czy tylko raz na jakiś czas ?
Zapis/odczyt sekwencyjny będziesz miał ograniczony przez prędkość interfejsu USB ale już zapisy/odczyt losowy będzie ograniczony przez dysk (nie wiem jak z opóźnieniami po USB - raczej będą większe).

Dysk wpiety na stale, odczyt, pliki .wav sample perkusje wokale loopy kilka kilkanascie mb + chce trzymac wieksze biblioteki wtyczek VST rowniez odczyt brzmien. Danych zadnych przenosil nie bede w montaz filmow itp sie nie bawie. Praca ciagla. Wiekszosc osob uzywa zewnetrznych samsungow t7 i nie narzeka ale ja wole sobie kupic dysk osobno i obudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, diplo94 napisał:

Dysk wpiety na stale, odczyt, pliki .wav sample perkusje wokale loopy kilka kilkanascie mb + chce trzymac wieksze biblioteki wtyczek VST rowniez odczyt brzmien. Danych zadnych przenosil nie bede w montaz filmow itp sie nie bawie. Praca ciagla. Wiekszosc osob uzywa zewnetrznych samsungow t7 i nie narzeka ale ja wole sobie kupic dysk osobno i obudowe.

Czyli wielozadaniowość i praca na małych plikach. Ten Lexar pod tym kątem szału nie robi. Popatrz na testy i poszukaj czegoś, co w tym będzie dobre. Ja dawno dysku nie kupowałem, więc trochę wypadłem z obiegu.
W takim przypadku inwestycja w lepszy dysk nie wydaje się złym pomysłem. Transfery na małych plikach nie przekraczają kilkuset MB/s nawet na najlepszych dyskach. To jest poniżej limitu USB 3.2 10 Gbps, więc to dysk będzie ograniczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Rafik7 napisał:

Czyli wielozadaniowość i praca na małych plikach. Ten Lexar pod tym kątem szału nie robi. Popatrz na testy i poszukaj czegoś, co w tym będzie dobre. Ja dawno dysku nie kupowałem, więc trochę wypadłem z obiegu.
W takim przypadku inwestycja w lepszy dysk nie wydaje się złym pomysłem. Transfery na małych plikach nie przekraczają kilkuset MB/s nawet na najlepszych dyskach. To jest poniżej limitu USB 3.2 10 Gbps, więc to dysk będzie ograniczeniem.

Dlatego myslalem tez o KC3000 w sumie to jedyny sensowny typ i chyba najczesciej wybierany poza samsungiem 980 pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...