Skocz do zawartości
Frex

Obudowa z większą ilością zatok na dyski 3,5"

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Szukam taniej obudowy pod serwer plików. W obudowie będzie siedzieć płyta Asus PRIME B460M-A z procesorem i3-10105 i chłodzeniem Fera 5 lub stockowym (zależy co akurat wejdzie do obudowy). Z dysków na ten moment to jeden z systemem na gnieździe M.2, jeden 2,5" SSD na SATA i 4 HDD 3,5" na SATA. Chętnie bym kupił coś pokroju Fractal Design Meshify 2 XL lub Define 7 XL, ale te obudowy kosztują ponad 1000 zł (o ile w ogóle są gdzieś jeszcze do kupienia), co średnio mi pasuje, wolę kasę przeznaczać na kolejne dyski. Gdy szukałem czegoś jeszcze, co ma ok. 6 slotów na dyski, to niestety wszystko kosztuje w okolicach 800 zł, więc jeśli tylko takie są na rynku, to faktycznie chyba bym dołożył do wyżej wspomnianych, by mieć spokój i nie martwić się o wolne miejsce. Ewentualnie jeszcze myślałem nad obudową serwerową do szaf rack, może to będzie dobry wybór?
Może znacie jakieś tanie modele obudów na trochę większą ilość dysków 3,5"? Mogą być używane, byle części montażowe dysków nie były pogubione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dużo miejsca na dyski i taniej od Fractala, to bardzo opłacalne są obudowy Nanoxia - to taki istotnie tańszy Fractal, w którym przycięto głównie na modularności i bajerach związanych z wygodą typu panele boczne na zatrzaski. Szczególnie warte uwagi modele: Deep Silence 4 (mała, a sporo mieści); 3 (3x5,25); 1 rev.B (duża, a tania jak na taką pojemność) i 8 Pro (mniejsza, a też całkiem pojemna). Fajny jest jeszcze Antec P101 Silent, ale tu różnie bywa z ceną i dostepnością.

https://www.nanoxia-world.com/page/products.php?type=all

https://www.antec.com/product/case/p101-silent

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz mieć dysków 3,5" ogólnie. Płyta ma 6 x sata. Będziesz w przyszłości dokładał kontroler sata na pcie?

Ile chcesz max wydać na obudowę? 

Na szybko znalazłem https://www.olx.pl/d/oferta/obudowa-antec-p280-performance-one-naklejka-licencyjna-windows-CID99-IDSSS74.html

Edit:

https://www.x-kom.pl/p/1055708-obudowa-do-komputera-cooler-master-force-251.html ale prawie bez wentylacji 

Edit_2:

https://www.amazon.pl/Antec-P9-Window-obudowa-gier/dp/B0002LED0K nie wiadomo czy będzie i kiedy będzie 

Edit_3:

Możesz szukać obudów chieftec serii lbx; stare, ciężkie, mieszczą od 6x3,5 + kilka zatok 5,25 które można zamienić na 3,5, adapterami  

Edytowane przez mark2468
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Jak chcesz dużo miejsca na dyski i taniej od Fractala, to bardzo opłacalne są obudowy Nanoxia - to taki istotnie tańszy Fractal, w którym przycięto głównie na modularności i bajerach związanych z wygodą typu panele boczne na zatrzaski. Szczególnie warte uwagi modele: Deep Silence 4 (mała, a sporo mieści); 3 (3x5,25); 1 rev.B (duża, a tania jak na taką pojemność) i 8 Pro (mniejsza, a też całkiem pojemna). Fajny jest jeszcze Antec P101 Silent, ale tu różnie bywa z ceną i dostepnością.

https://www.nanoxia-world.com/page/products.php?type=all

https://www.antec.com/product/case/p101-silent

Dzięki, fajne obudowy i faktycznie kosztują dużo mniej niż Fractale.

4 minuty temu, mark2468 napisał:

Ile chcesz mieć dysków 3,5" ogólnie. Płyta ma 6 x sata. Będziesz w przyszłości dokładał kontroler sata na pcie?

Ile chcesz max wydać na obudowę? 

Na szybko znalazłem https://www.olx.pl/d/oferta/obudowa-antec-p280-performance-one-naklejka-licencyjna-windows-CID99-IDSSS74.html

 

Ilość dysków to sprawa rozwojowa, po prostu gdy kończy mi się miejsce, to dokupuję kolejny dysk. Niedawno dokupiłem dwa dyski, więc jeszcze mam sporo wolnego miejsca, ale tak średnio w ciągu roku przybywa mi 4 TB danych. Tak, w przyszłości będę musiał dokupić kontroler na PCIe. Dzięki za linka, tania i pojemna obudowa :)

Ogólnie też myślałem nad tym, by wydrukować zatoki na drukarce 3D, płyta główna jest mała, więc w większych obudowach mógłbym pomieścić jeszcze kilka zatok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy serwer plików będzie stał gdzieś w pomieszczeniu gdzie rzadko ktoś przebywa czy w pomieszczeniu gdzie ktoś normalnie przebywa? W drugim wypadki warto pokusić się o lepszą obudowę żeby jednak jako taki komfort zachować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwer stoi w pokoju, który zaaranżowałem na biuro, spędzam w nim większość dnia. Aktualnie serwer siedzi w obudowie Zalman Z9, która jest dziurawa, bez żadnych mat wygłuszających, z wentylatorami, które mają ponad 10 lat i kompletnie mi nie przeszkadza. Wiadomo, jeśli np. lepiej wygłuszona obudowa będzie niewiele droższa, to taką kupię, ale na ten moment w ogóle się nad tym czynnikiem nie skupiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hałas nie przeszkadza albo dlatego, że wcale głośno nie jest, albo po prostu się przyzwyczaiłeś, więc narzekałbyś dopiero, jeśli przyzwyczaiłbyś się do cichszego. Na twoim miejscu poszedłbym w porządną wyciszoną skrzynkę z możliwie dużą ilością miejsca na twardziele (jeśli ich na pewno będzie tak przybywać) i nie bawił się w żadne chałupnictwo z drukarką 3D. Jak dla mnie chodzi o to, żeby mieć porządnie i możliwie dobrze, zwłaszcza że coś takiego jak obudowa majątku nie kosztuje i zwłaszcza z perspektywy czasu, w którym jeszcze lepiej lub gorzej Ci posłuży. Zastanawiać się można co najwyżej, czy względem takich Nanoxii warto dopłacać za fractalowe bajery, które docenisz rzadziej niż częściej - ja bym dopłacił i sam dopłaciłem, ale mi jakoś tak zdarza się kilkuktrotnie do roku w kompie grzebać i patrzę na te bajery nie z perspektywy jak często je doceniam, a jak bardzo je doceniam, kiedy mi się zdarzy i jak wiele razy je docenię przez jeszcze pewnie wiele lat posiadania skrzynki.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój komputer i tak jest głośniejszy od serwera, więc nawet cichsza obudowa by nic nie dała. Co do wygody montażu, to masz rację, ale mi to nie przeszkadza, nie za bardzo nie mam po co się w niej grzebać. Serwer od kilku dobrych lat siedzi w obudowie Zalman Z9, zaglądam do niego tylko, gdy muszę podłączyć nowy dysk + przedmuchuję obudowę sprężarką ok. 2 - 3 razy w roku. Zalman na razie mi wystarcza jeśli chodzi o miejsce na dyski, myślałem bardziej przyszłościowo. Natomiast dotychczasowa obudowa jest w słabej kondycji - panel przedni trzyma się na taśmę, bo zatrzaski już nie trzymają, nie mam szyn do zatok, więc dyski są przykręcone śrubami no i w ogóle nie ma siatek mesh, więc obudowa jest niesamowitym łapaczem kurzu. Przeglądałem też lokalne ogłoszenia, ale zupełnie nic nie ma, więc i tak tylko wysyłka wchodzi w grę.
Dodam też, że obudowę mogę wziąć na firmę, ale nie muszę. Kosztów i tak mam wystarczająco dużo :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/d/oferta/bequiet-dark-base-pro-900-v2-czarna-CID99-IDSRO0u.html

Dark base 900 ma miejsce na 9hdd, tylko trzeba koszyki dokupić. Bo w zestawie sa chyba tylko na 4-5 dysków. Jeżeli dobrze pamiętam to z tyłu jest miejsce na 2x ssd. Od razu masz wyciszoną i na długie lata. Jak poszukasz to może i taniej znajdziesz. Koszyki na napędy demontujesz i wtedy wchodzi tam jeszcze jeden uchwyt na 2x hdd. A w miejsce na napędy dokładasz jeden wentyl 140mm. Minus: górny wentyl nie ma wtedy filtra przeciwkurzowego. Trzeba tam dać jakąś rajstopę.

 

Edit. Sorka, mój błąd. Z tyłu jest miejsce na 1 ssd.

be quiet! Cage HDD (BGA05) - Accessoires disque dur Be Quiet ! sur LDLC

 

A drugi ssd można zamontować na centralnej części piwnicy,

Edytowane przez ahaed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Frex napisał:

Mój komputer i tak jest głośniejszy od serwera, więc nawet cichsza obudowa by nic nie dała.

Jak dla mnie w takim wypadku nie należy rozumować ,,komputer głośny, to cichy serwer nic nie da". Tu trzeba w pierwszej kolejności ogarnąć hałas komputera, bo ów wbrew pozorom męczy i zauważy się to dopiero, kiedy się go ograniczy. W drugiej kupić porządną skrzynkę pod serwer, która chociaż nie będzie upierdliwa przy twoim użytkowaniu oraz do tego fajnie, żeby swoje w tematach redukcji hałasu czy ochrony przed kurzem robiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Frex napisał:

A co myślicie o Fractal Design Define 7? Może pomieścić do 13-14 dysków 3,5" po dokupieniu koszyków. Nie ma jakiejś super wentylacji, ale myślę, że do mojego zastosowania byłaby wystarczająca. Do tego cena zachęca.
Obudowa Fractal Design Define 7 EATX Midi USB-C w Gorlice - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Bardzo dobra opcja ale poszukaj od razu ile kosztują dodatkowe tacki pod dyski i czy są łatwo dostępne 

Edit: Nie są ani tanie ani łatwo dostępne. Sam szukałem kiedyś do swojego fractala R6 to nigdzie nie znalazłem 
https://www.proshop.pl/Akcesoria-do-nosnikow-danych/Fractal-Design-Type-B-hard-drive-upgrade-kit/2884941?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=pricesite&ceneo_cid=26a417d8-b582-7b9a-9fe0-5024331cd030

Poniżej układ dysków 
Zrzut-ekranu-20230205-150203.png

Edytowane przez mark2468

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, że dwupak jest od ręki dostępny za lekko ponad 100 zł, co jeszcze nie jest tragiczną ceną.
Zastanawiam się też nad Antec P101. Myślałem, że wybór będzie trudny pod względem znalezienia czegokolwiek, a tu się okazuje, że jednak nadal jest sporo obudów na rynku, które mniej więcej spełniają moje wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Frex napisał:

A co myślicie o Fractal Design Define 7? Może pomieścić do 13-14 dysków 3,5" po dokupieniu koszyków. Nie ma jakiejś super wentylacji, ale myślę, że do mojego zastosowania byłaby wystarczająca. Do tego cena zachęca.
Obudowa Fractal Design Define 7 EATX Midi USB-C w Gorlice - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Sam mam właśnie tą skrzynkę w opcji Black Solid i złego słowa nie powiem. Do tego stopnia, że wręcz nie mam pomysłu, co warto by poprawić w następnych generacjach. Świetnie wykonana; wszystko robi się wygodnie; swoje wycisza; łatwiutki dostęp do filtrów i odkurzać środka nie ma sensu częściej niż raz na rok, a i to imo nadgorliwość. Gdy kupowałem ją trzy lata temu, uważałem ją za najlepszą skrzynkę na rynku i dzisiaj dalej za taką ją uważam. Tą konkretną wyjątkowo tanio sprzedają, ale jest dość zajechana. Panel górny nie będzie się trzymał - tam brakuje takich kulek, które wchodzą w zatrzaski i go trzymają. Z drugiej strony powinni ją sprzedawać z alternatywnym perforowanym, więc kurzu więcej, ciszy mniej, ale zakładam, że będzie siedzieć. W drzwiczki też się komuś pierdyknęło, więc fajnie by było, żeby nie odpadały przy otwieraniu (a będziesz je otwierał, by dostać się do filtra, którego btw na zdjęciach nie widzę). Dobrze też się to nie prezentuje. Warto by było dokładnie ustalić, czy przypadkiem nie gra tam więcej mniejszych rzeczy i czy niczego nie brakuje. Generalnie ja bym czegoś takiego nie chciał, ale samą w sobie obudowę za 400 PLN ciężko będzie przebić nawet używkom, a o nówkach nie ma co gadać.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Jurand ze Spychowa napisał:

Sam mam właśnie tą skrzynkę w opcji Black Solid i złego słowa nie powiem. Do tego stopnia, że wręcz nie mam pomysłu, co warto by poprawić w następnych generacjach. Świetnie wykonana; wszystko robi się wygodnie; swoje wycisza; łatwiutki dostęp do filtrów i odkurzać środka nie ma sensu częściej niż raz na rok, a i to imo nadgorliwość. Gdy kupowałem ją trzy lata temu, uważałem ją za najlepszą skrzynkę na rynku i dzisiaj dalej za taką ją uważam. Tą konkretną wyjątkowo tanio sprzedają, ale jest dość zajechana. Panel górny nie będzie się trzymał - tam brakuje takich kulek, które wchodzą w zatrzaski i go trzymają. Z drugiej strony powinni ją sprzedawać z alternatywnym perforowanym, więc kurzu więcej, ciszy mniej, ale zakładam, że będzie siedzieć. W drzwiczki też się komuś pierdyknęło, więc fajnie by było, żeby nie odpadały przy otwieraniu (a będziesz je otwierał, by dostać się do filtra, którego btw na zdjęciach nie widzę). Dobrze też się to nie prezentuje. Warto by było dokładnie ustalić, czy przypadkiem nie gra tam więcej mniejszych rzeczy i czy niczego nie brakuje. Generalnie ja bym czegoś takiego nie chciał, ale samą w sobie obudowę za 400 PLN ciężko będzie przebić nawet używkom, a o nówkach nie ma co gadać.

 

W poniedziałek dopytam się sprzedawcy o defekty. Faktycznie filtra nie widać na zdjęciach. Jeśli będzie on w zestawie, a panele samoczynnie nie będą odskakiwać od konstrukcji obudowy, to chyba wezmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na to od strony jakichkolwiek związanych z uszkodzeniami ewentualnych upierdliwości czy braków. Osobiście wolałbym droższą, ale nową i sprawną Nanoxię niż przecież wg mnie najlepszą Define 7, w której raz na jakiś czas wszystko robi się wygodniej poza rzeczami rozwalonymi przez poprzedniego właściciela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chcę porozmawiać ze sprzedawcą, by ustalić co jest uszkodzone lub czego brakuje. Jeśli górny panel samoczynnie nie odpada z obudowy, a przedni panel można otwierać i zamykać, to moim zdaniem nie są to wady, które mogą zdyskwalifikować obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak zamówiłem uszkodzoną obudowę Fractal Design Define 7. Obudowa faktycznie ma wyłamane mocowania górnego panelu i lekko uszkodzone mocowania przedniego panelu. W każdym razie obudowa jest nowa, pudełko z akcesoriami jest kompletne, nie było otwierane. Uszkodzenia w ogóle nie przeszkadzają, nadal bezproblemowo można wyjąć filtry, front otwiera i zamyka się bez najmniejszego problemu. W zasadzie, gdyby wymienić "zamknięty" górny panel na ten perforowany, który jest w komplecie, to w ogóle nie czuć, że cokolwiek jest uszkodzone. Moim zdaniem za 400 zł był to super zakup. Dzięki wszystkim za pomoc!

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...