Skocz do zawartości
keith

13600K - czy wystarczy Endorfy Fortis 5 Dual fan?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam pytanie, czy do i5 13600K (chcę zrobić undervolting) wystarczy chłodznie Endorfy Fortis 5 Dual fan? Jeśli chodzi o rendering i ciężką pracę CPU, to nie spodziewam się w przeciągu kilku najbliższych lat jakiś wielogodzinnych sesji. Z After Effects dopiero zaczynam, ale raczej nie będę katował kilkudziesięciominutowych materiałów video. Bardziej animacje pod webowe zastosowania, krótkie czołówki itd.

W necie opinie widziałem już różne, a czasem pojawia się nawet teza, że do zwykłego grania to takie AIO 360 mm wystarczy! (??). Tzn., że niby 240 mm nie wystarczy, a powietrzne to już w ogóle? Producent deklaruje max TDP Fortisa 5 na poziomie 220W. Czy serio do tego procka trzeba się pakować w AIO?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do After Effects to chłodzenie starczy, bo nie jest to najbardziej cisnące procka zastosowanie. Przy odblokowanych limitach i w zastosowaniach, które dojadą go pod 200W już nie starczy. Jednak jeśli planujesz uv, to Dual powinien spisać się nieźle w jakimkolwiek zastosowaniu, więc dopłacanie do mocniejszych coolerów to głownie dopłacanie do cichszej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze kojarzę, to dual fan dużo tu nie daje w stosunku do zwykłej wersji.

Co do tego czy wystarczy - tak, wystarczy. Zalecane jest przede wszystkim UV, jeżeli masz płytę Z690/790.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po większości testów drugi wentylator zawsze daje marne kilka stopni, więc może wydawać się nieopłacalny, ale w praktyce im niżej będziesz schodzić z obrotami, tym więcej stopni to drugie śmigło zbije - warto mieć. Co prawda łączenie potrafiącego swoje pociągnąć 13600K z Fortisem z miejsca nie jest celowaniem w ciszę i może jeszcze niskie temperatury, ale w przewiewnej obudowie, po tym uv i w jakichś lżejszych zastosowaniach powinno być spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby dawal kilka to by jeszcze miało sens ale drugi wentyl na wierzy tego typu (nie mówię o 2 wieżach jak np grandis czy noctua itp) to daje 2-3c różnicy :E do wpełni odblokowanego raptora to żadne powietrze nie styknie ale liczy się skalowanie itp efektywność energetyczna a nie lecenie w opór dla przysłowiowych 3% zysku na +100W jak z dzisiejszymi grafikami :P teraz oc sie robi w drugą stronę (UV)

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2023 o 13:10, keith napisał:

Producent deklaruje max TDP Fortisa 5 na poziomie 220W.

Nie wiem co producent miał na myśli, ale w testach na tym forum widziałem, że przy tego pokroju mocach, niespecjalnie "daje radę":

cinebench-4900-max-rpm.jpg

źródło:

... no chyba, że problem leży w dzisiejszych CPU (problem z odprowadzaniem tak dużej mocy, z tak małego rdzenia)

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP to często liczba heatpipów x ich potencjał (zazwyczaj wyliczany na podstawie grubości). Moje chłodzenie ma TDP 360W.

Czy chłodzi mojego Ryzen R5 3600, gdyby ten miał walić z pojedynczego CCD 360W (czysta teoria, niemożliwa do uzyskania)? Nie, żadne chłodzenie tego nie zrobi. Ba problemy zaczynają się przy 90W+ i to na wielu chłodzeniach.

Czy schłodzi jakaś niskonapięciową platformę HEDT, pod które było tworzone, wyrzucającą 360W? Może. Testy jasno pokazują, że ze stokowym wentylem może mieć problemy (jakby jest bardzo cichy, ale przepływu dużego nie daje). Z wentylem 140mm o wyższych obrotach (czyli wyższym przepływie) biło o 1-2 stopnie nawet Noctua NH-U14S z takim samym wentylem. Ale tu też wszystko zależy od platformy, bo jednak Noctua ma lepsze przewodnictwo, więc im więcej W na centymetr kwadratowy, tym będzie lepsza.

Edytowane przez Raidenorius
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio oglądałem test chłodzeń powietrznych na nowych cpu intela i do starej jak świat noctuy nh-d15 dalej nic nie ma podjazdu z nowych wierzowych :E zrobili kawał dobrej roboty i niby niedługo nową wersję mają wypuścić ;) niby ludzie stawiali dark rocka 4 pro obok tej noctuy a wychodzi całkiem co innego płacisz za wygląd i wykonanie a wydajność jest marna jak za te pieniądze przykładowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Send1N napisał:

niby ludzie stawiali dark rocka 4 pro

W ogóle te chłodzenia od be quiet są jakieś takie mało skuteczne. W testach widziałem, że dark Rock 4 (nonPRO) wypada przy tym samym hałasie gorzej od Fortis 5. Te mniejsze chyba analogiczne. ... be quiet powinien wypuścić lepiej zaprojektowane te chłodzenia (pod kątem efektywności chłodzenia), bo konkurencja ich wyprzedziła.

Edytowane przez Kyle_PL
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia powiem, że U14S na 13600K przy odkręconych kurkach (bodaj jakieś 180-190W) mnie nie zachwyciło: na maxymalnych obrotach 90C Cinebenchu. A w lecie i w nieklimatyzowanym pomieszczeniu może być gorzej, bo ponoć +1C temperatury pokojowej = +1C na podzespole. Fortis Dual mocniejszy nie jest, a patrząc na zalinkowane testy kolegi z forum wręcz słabszy (nie spodziewałbym się aż takiej różnicy, ale przy wysokich poborach takie czasem wychodzą). Jak dla mnie jeśli ma być chłodno, ale też cicho, to już od 150W należy iść w najlepsze coolery powietrzne typu D15 czy aiosy, które przy poborach bliżej 200W po prostu spiszą się lepiej.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bequiet dość konsekwentnie trzyma się swojej nazwy i do swoich chłodzeń montują wentylatory z dość niskimi maksymalnymi obrotami, przez co przy wyższych mocach szybko zaczyna brakować im "pary". Mój Shadow Rock Slim 2 ma TDP na poziomie 160W i tyle mniej więcej ogarnia, 11400F w Prime 95 ciągnie 165W i osiąga wtedy 95-97 stopni. To pozwala mi sądzić, że tak to właśnie jest przewidziane - maksymalne TDP na poziomie 160W nie oznacza, że przy tych 160W będzie cicho i chłodno, tylko że procek będzie jeszcze w stanie pracować z pełnymi zegarami zaraz przed granicą throttlingu. I to samo jest z Fortisem 5. Przy 250W jakie potrafi wciągnąć 13600KF pod pełnym obciążeniem (albo nawet więcej) będzie 100 stopni i zegary polecą w dół. Ale przy mniejszym obciążeniu chłodzenie jak najbardziej sobie poradzi. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet gdyby tak było to wyobrażasz sobie chłodzenie ktore musi kręcić 2500rpm aby ogarnąć dany sprzet? :E bez sensu by to było po prostu radiator jest kiepski w porównaniu do np noctuy, na mojej chłodnicy 280 nie ważne ile dam rpm i jakie wentylatory tam założe wydajność jest wręcz identyczna bo po prostu jest słabe na ryzenach :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDP na coolerach nie ma co zawracać sobie głowy. Te informacje zwykły być tyle samo warte co statystyki wentylatorów czy past termoprzewodzących.

Szybsze czy lepsze wentylatory coolera nie odmieniają. A przynajmniej ja nie widziałem, by taką podmianką udało się urwać więcej niż <5C. Zawsze jest się ograniczonym możliwościami radiatora.

Coś w tej lepszości chłodzenia na Ryzenach albo Intelach jest - takie odnoszę wrażenie przeglądając testy na Techpowerup, ale w sumie ciężko powiedzieć, ile w tych różnicach granicy błedu pomiarowego czy niedbałości procedury typu nierówno rozłożona pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po zmianie samego wentylatora temperatury spadają o 5 stopni, to oznacza że fabryczny wentylator jest totalnie gówniany. 5 stopni na coolerach to dużo, to często inna półka cenowa i różnica rzędu 100 zł.

Co do różnic Intel/AMD. Może to wynikać z kształtu IHS-a (lekko wklęsły u Intela, lekko wypukły u AMD) oraz budowy procesora (przesunięte z osi CCX-y u AMD).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak poglądowo bo w końcu 1 wentylator 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, stark2991 napisał:

Jeśli po zmianie samego wentylatora temperatury spadają o 5 stopni, to oznacza że fabryczny wentylator jest totalnie gówniany. 5 stopni na coolerach to dużo, to często inna półka cenowa i różnica rzędu 100 zł.

Mi chodziło o twoją myśl, że bq! montuje wolniejsze od konkurencji wentylatory. Łącząc to z moją myślą, dobrze robi, bo kolejne nawet tysiąc czy dwa rpm nic by tu nie zmieniło, zbiło właśnie te nieistotne pięć stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, stark2991 napisał:

Jeśli po zmianie samego wentylatora temperatury spadają o 5 stopni, to oznacza że fabryczny wentylator jest totalnie gówniany. 5 stopni na coolerach to dużo

tak pod warunkiem że będzie to na akceptowalnym zakresie pracy obrotów a nie przy 3000rpm :D jak powiedmy fabryczny kręci max 1200rpm to nie kosztem młockarni tylko coś w tych okolicach. Taki fluctus np 120 jest na 800rpm tak samo wydajny jak shadow wings 2 na 1200 :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...