Skocz do zawartości
halu

Problem z instalacja win10 pro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem ze świeżą instalacją win10 pro. Laptop HP Probook 645 G1, przy probie instalacji systemu GPT/MBR czy to z uefi czy to MBR legacy etc na kazdy mozliwy sposob, po zainstalowaniu sie plikow laptop restartuje sie i wyrzuca bledy "PC/DEVICE NEEDS TO BE REPAIRED" windows/system32/ntoskrnl.exe  0xc0000221  przy restarcie czy probie naprawy nic nie pomaga i pojawiaj sie tylko kolejne bledy z kolejnymi kodami, winload etc.

 

-System probowalem instalowac na MBR/GPT legacy/uefi, przerozne konfiguracje efekt ten sam.

-Instalacje chce zrobic na nowo wsadzonym SSD(zamiast starego HDD)

-Laptop mial preinstalowany system widze najklejke win pro

-Pendriva robie za pomoca media creation tool.

PS. przepraszam ze chaotycznie i malo konkretnych informacji ale moze to jakis blachy blad ktory bedzie mozna pokonac, postaram sie wrzucic zaraz screeny z kolejnymi bledami.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nowy dysk nie jest sprawny :> sprawdzałeś na starym hdd czy z utworzonego obecnie pendrive ruszy? spróbuj zrobić pena rufusem przynajmniej pewniak bo wykonuje nim regularnie różne systemy na różne sprzęty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, co do dysku SSD ktory wsadzam do laptopa zamiast starego HDD to ten nowy podpiety w kieszeni pod PC w HDtune pokazuje status "OK"

Co do pendriva, robie go i recznie diskpartem z tutoriala jak i rufusem, i na MBR probowalem legacy i na GPT UEFI etc(kilka kombinacji) Rufusem, Media Creation Toolem i diskpartem probowalem robic instalke.

na starym dysku HDD jest win10 pro zainstalowany  i na laptopie jest naklejka windows pro(bez numeru) ale sprawdzilem programem klucze i OEM BIOS jest inny niz Windows i explorer. Czyli na preinstalowany system ktos cos pokombinowal, czy to moze byc powodem wywalania instalki ? jakos laptop sie broni ? chociaz nigdy mi sie nie zdarzylo cos takiego.

Druga sprawa jest taka ze obraz mam z oficjalnej strony Microsoftu win10pro a jezeli na tym laptopie byl win7 pro upniety do win10 ? czy to tez moze byc powodem?


Juz chwile sie z nim mecze wiec jak sobie nie poradze pewnie gdzies oddam.

 

Z gory dzieki za wszelka pomoc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LeBomB kurde celna uwaga, z automatu nie patrzylem nawet na nazwe, przewaznie(3-4 lata temu kupowalem ostatnio ale jakos tak latalo) jakies cruciale czy adaty ludzie mieli tu jest jakis Nighthawk 240 to jakis noname jest chyba? czy moze to byc jakis zlom ktory powoduje problem ? SSD jest nowy tyle wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś model na nim napisany, cokolwiek? Nie sugeruję że jest uszkodzony, tylko co to za SSD, może kupiłeś coś niekompatybilnego, albo coś co wymaga najpierw utworzenia jakiejkolwiek partycji na dysku by instalator go wykrył?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nighthawk 240GB Edition 2,5 SATA 6GB/s wpinany w miejsce starego HDD wiec chyba port SATA na dysk jest ok, nie wpinam w miejsce CD tylko SSD w miejsce HDD jakiegos seryjnego modelu pisal nie bede bo to chyba zbedne, w kieszeni podpiety pod PC w HDtune pokazuje health status OK bez zadnych badow etc.

Co do instalacji i tworzenia partycji, przy odpaleniu instalacji windowsa w cmd bez problemu diskpartem zmieniam czy to na GPT czy na MBR(jak pisalem wczesniej, probowalem juz na milion sposobow ta winde instalowac legacy/uefi etc) widzi dysk bez problemu tworzy gpt czy partycje pod windowsa, nastepuje instalacja kopiowanie plikow etc i kiedy jest ten etap restartu wyskakuje "Diagnozowanie komputera" i pojawia sie error ktory podalem na poczatku "PC/DEVICE NEEDS TO BE REPAIRED" windows/system32/ntoskrnl.exe  0xc0000221

Edytowane przez halu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź go w PC, czy tam w kieszeń i podłącz do PC i tam zrób jedną partycję obejmującą cały dysk, przełóż tak do laptopa i zobacz czy instalacja ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpialem do kompa zrobilem clean, convert GPT, create partition primary, active, assign i format ntfs quick. Rufusem zrobilem GPT UEFI without CSM win10 ze strony Microsoftu  W latopie ustawione jest UEFI without CSM i teraz w instalatorze przy probie instalacji pojawia sie komunikat "Nie moglismy utworzyc nowej partycji ani zlokalizowac istniejacej"

 

 

zrobilem clean w instalatorze i instaluje utworzylem od nowa nieprzydzielone miejsce i instaluje

 

i jest inna reakcja teraz po restarcie instalatora wyskakuje komunikat biosu "Selected EFI aplication image is not valid" "No bootable image found" i gasnie laptop.

 

Edytowane przez halu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym HDD był system? Może prościej będzie sklonować wszystkie partycje z HDD na SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po restarcie z tych komunikatow logo HP i przygotwywanie uslugi ladowanie urzaden i mieli. na HDD byla jedna partycja, myslalem czy nie podpiac tego ssd zainstalowac windwosa na PC i wlozyc w laptopa czy tak to ma sens w ogole ?

Dziek za pomoc i cierpliwosc.

Polecisz czym mozna robic takie rzeczy? sa jakies programy darmowe ? czy wbudowane nawet w winde ? na HDD nie ma nic waznego, byle winde na SSD postawic o to chodzi, ale jesli clon przerzuca wszystkie jakies tablice wazne rzeczy ktore moga spowodac ze ssd sie uruchomi to moze jest to rozwazanie.

 

Edytowane przez halu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MacriumReflect

Edytowane przez LeBomB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za wszelka pomoc, moze to sie uda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie możesz robić 1 partycji na ssd, bo do restartu 10 potrzebuje partycję efi - może do tego odnosi się informacja

10 godzin temu, halu napisał:

Selected EFI aplication image is not valid" "No bootable image found" i gasnie laptop.

10 po skopiowaniu plików restartuje się już z efi, czyli musi mieć tę partycję od początku

wyczyść jeszcze raz z diskpart, czyli clean, convert gpt, na wszelki wypadek, i wpisz

create partition efi size 100

format fs=fat32

select disk 0

create partition

format fs=ntfs quick

primary niepotrzebne, bo na gpt wszystkie są primary, innych nie ma; active też bo na gpt nie ma active; assign też, bo to zainstalowany system przydziela litery, nie instalator, itd

na gpt żeby utworzyć partycję dla windowsa wystarczy create partition, bo wtedy tworzy domyślną partycje, czyli dla danych, + size, jeśli chcemy określonych rozmiarów; ale do startu potrzebuje jeszcze efi, bo tam jest bootloader - tak samo instalator do restartu po skopiowaniu plików, też startuje z bootloadera

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, glauks napisał:

nie możesz robić 1 partycji na ssd, bo do restartu 10 potrzebuje partycję efi - może do tego odnosi się informacja

 

A dlaczego nie może? Przecież jak zrobi przy pomocy PC jedną partycję na całym dysku, potem ten dysk włoży do laptopa i uruchomi instalację win10, to potem instalacja win10 i tak zrobi co trzeba tworząc niezbędne partycje o których piszesz.

Mi chodziło jedynie o to, że po prostu są dyski SSD SATA, które nie ruszą jako jedyny dysk w komputerze do momentu, gdy nie stworzysz na nich jakiejkolwiek partycji przy pomocy innego komputera (lub jak przesiadasz się z HDD na SSD to zrobienie jej zanim wyjmie się HDD z poprzednim systemem). Nie wiem czy to zależy od płyty głównej czy samego dysku, ale tak po prostu się zdarza.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, więc zrozumiałem, o co chodzi, że trzeba stworzyć partycje; ale 1 zajmie przecież cały dysk, więc trzeba ją zmniejszać, żeby utworzyć efi, itd - tego instalator nie zrobi; więc od razu potrzebne były 2 partycje

instalacja przebiega chyba? w ten sposób, że w 1 fazie na dysk, tzn utworzoną przez instalator partycję dla danych, rozpakowywany jest plik boot.wim - zawiera on w miniaturze cały system, czyli ma folder windows i system32, najważniejsze sterowniki i dll - po czym jest restart, i teraz minisystem jest startowany normalnie jak system z dysku, czyli bootloader z efi ładuje plik winload z system32 minisystemu, ten ładuje pliki potrzebne do dokończenia instalacji, itd - przy czym to kończenie to po prostu dodawanie z pena reszty sterowników, plików i dll, i nowych folderów do już istniejących folderów minisystemu; tak więc już po 1 restarcie chyba? instalator startuje z dysku, a do tego konieczna partycja efi; bez efi po restarcie nie wystartuje, bo jak.. i chyba o tym mówi komunikat "no bootable image found" - bootable image = bootloader na efi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem temat w praktyce i wiem że powinien zrobić, bo i tak formatuje partycję którą wybierzesz, wtedy zabiera miejsce tworząc te swoje trzy czy cztery partycje ukryte, które pozostają. Przynajmniej tak mi się już kilka razy udawało.  No ale ok, może racja, żeby zrobić partycję tak z 3/4 pojemności dysku skoro laptop nie radzi sobie z dyskiem, który nie ma żadnej partycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źródłem problemu może być nawet pendrive. Albo sprawdź z innym albo obecnemu zrób koniecznie PEŁNY format zamiast szybkiego. Jeśli przygotowujesz instalator Rufusem to odznacz opcję szybkiego formata.

Edytowane przez Janke5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopie temat poniewaz mialem duzo zajec i odpuscilem tego laptopa, wrocilem do niego teraz. Przypomne punkt wyjsciowy jest taki ze na laptopie jest HDD i chce wlozyc SSD jako glowny i jedyny dysk aby przyspieszyc laptopa.

Probowalem zrobic klon dysku wyskoczyl blad

HDD https://imgur.com/a/soCWG3p

Klon sie nie zrobi poniewaz pewnie ten hdd jest uszkodzony.

https://imgur.com/a/pXZGuRj

Probowalem ponownej instalacji robiac pendriva rufusem jak zalecone, bez szybkiego formatowania. Stosujac sie do zalecenia glauksa

 

"wyczyść jeszcze raz z diskpart, czyli clean, convert gpt, na wszelki wypadek, i wpisz

create partition efi size 100

format fs=fat32

select disk 0

create partition

format fs=ntfs quick

primary niepotrzebne, bo na gpt wszystkie są primary, innych nie ma; active też bo na gpt nie ma active; assign też, bo to zainstalowany system przydziela litery, nie instalator, itd"

 

wszystko idzie gladko tylko musze wpisac create partition primary bo jak wpisuje samo create partition w dispkarcie to daje liste jaka, i musze wybrac i wpisac. Samo polecenie create partition nie dziala.

Efekt jest ten sam, na koniec info o "No bootable image found"

 

Kieszenia rowniez wpinalem pod PC i robilem jako clean i ogolnie zeby wykrylo dysk i tak wlozony do laptopa rowniez ten sam efekt.

 

Czy moze miec znaczenie to ze na HDD zainstalowany jest Win10 na MBR i bylo legacy a ja chce zrobic UEFI BEZ CSM GPT, nigdy nie mialem takiego problemu przy instalacji i zmianach itd.

czy UEFI Z CSM cos zmieni ? tak tez 2 tyg temu instalowalem jesli dobrze pamietam i nic to nie dalo, na MBR tez problem, chyba sie juz poddam bo nie mam pomyslu na tego SSD.

 

Jesli ktos wroci do tematu to z gory wielkie dzieki.

Edytowane przez halu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyj oryginalnego pendrivea microsoftu z win 10,  to jest jeden ze starszych releasów 10-tki, u mnie zadziałało przy bardzo podobnym problemie, windows się potem normalnie zaktualizuje

(taki zrobiony media creation toolem nie działał i podobny efekt miałem)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, halu napisał:

Efekt jest ten sam, na koniec info o "No bootable image found"

może? bootable image to instalator, czyli po prostu miniwindows, o którym pisałem wyżej; sprawdź z instalatora na penie, czy w ogóle na c coś jest - wpisz notepad i kliknij plik - otwórz - komputer, zobacz, czy notatnik coś widzi na ssd - jeśli kliknij c, windows, system32, potem w typy plików wybierz wszystkie pliki, i sprawdź, czy jest winload, ewentualnie i ntoskrnl - dlatego, że komunikat o ntoskrnl z 1 postu może sugerować, że jądra nie ma albo uszkodzony

jeśli będą pliki txt (np w windows)spróbuj otworzyć, czy działają, czy może problem z ssd

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T_G Ten sam efekt jest jesli robie rufusem instalke i media toolem, moze sprobuje a tool nie daje mi do wyboru starszej wersji windy, moze poszukam recznie.

 

glauks zaraz to roczytam bo nei wiem czy zrozumialem polecenie. z Instalatora windy moge odpalic notepad ? nie wiem czy rozumiem

Edytowane przez halu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, halu napisał:

T_G Ten sam efekt jest jesli robie rufusem instalke i media toolem, moze sprobuje a tool nie daje mi do wyboru starszej wersji windy, moze poszukam recznie.

 

glauks zaraz to roczytam bo nei wiem czy zrozumialem polecenie. z Instalatora windy moge odpalic notepad ? nie wiem czy rozumiem

No ale mi robione peny ani z rufusa ani z media toola nie dzialaly, kupilem na allegro windowsa boxa z penem i ten pen na wszystkim sie bootuje i rusza instalacja, nawet teraz robie 10tke na laptopie, ktory teoretycznie nie dziala z win10 a jednak chodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.02.2023 o 17:05, T_G napisał:

użyj oryginalnego pendrivea microsoftu z win 10,  to jest jeden ze starszych releasów 10-tki, u mnie zadziałało przy bardzo podobnym problemie, windows się potem normalnie zaktualizuje

(taki zrobiony media creation toolem nie działał i podobny efekt miałem)

 

Czy w takim wypadku nie wystarczyło by po prostu zrobić pena bez zakupu w starszej wersji builda 10 :> 

https://winiso.pl/windows-desktop/windows-10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...