Skocz do zawartości
arczi001

Ocena kompatybilności, pomoc przy wyborze komponentów

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Przymierzam się do zmiany kompa na nowego:
Wypadłem z obiegu w ciągu ostatnich lat i sporo się pozmieniało np. jakieś hocki klocki w ramach gear1 gear2 itp.

Aktualnie posiadam
- do zmiany:
i7 2700k
ram ddr3 4x4GB 1600 cl9
system na dysku ssd sata

- te elementy zostają, narazie nie zamierzam ich zmieniać w najbliższym czasie:
grafika GeForce MSI 1060 6GB
zasilacz Corsair RMx 650W 80 Plus Gold
obudowa Fractal Define XL


Nowe komponenty, które zamierzam kupić:
procesor: Ryzen 5700X https://www.komputronik.pl/product/751475/amd-ryzen-7-5700x.html
płyta: ASRock X570 PRO4 https://www.komputronik.pl/product/773726/asrock-x570-pro4.html
ram: G-SKILL RipjawsV 32GB [2x16GB 4400MHz DDR4 CL19 XMP2 DIMM] https://www.komputronik.pl/product/767521/g-skill-ripjawsv-32gb-2x16gb-4400mhz-ddr4-cl19-xmp2-dimm-.html
dysk na system: Kingston NV2 M.2 Pcie 4.0 NVMe 500GB https://www.komputronik.pl/product/783896/kingston-nv2-m-2-pcie-4-0-nvme-1tb.html
chłodzenie procesora:
ENDORFY Fortis 5 https://www.komputronik.pl/product/788171/endorfy-fortis-5.html
albo SilentiumPC Fortis 5 https://www.komputronik.pl/product/741780/silentiumpc-fortis-5.html

Komputer ogólnie do gier, odpalania kilku instancji gier jednocześnie, emulatorów itp.
Płyta główna - wybór podyktowany faktem, że potrzebuję 8 portów sata, musi być ta lub jeśli ma ktoś inną propozycję z 8 wejściami sata chętnie się przyjrzę alternatywie.

Moje pytania:
1. Ram - na stronie producenta płyty brak info o przetestowanej kompatybilności, jest nadal jakiś problem jak był kilka lat temu na pierwszych ryzenach że ramy nie chciały iść na deklarowanych wartościach? Czy to już pieśń przeszłości i mogę śmiało brać te kości?
2. Nadal ram - te zegary 4400 cl19 to uzyskam na gear1 czy takie wartości to bankowo gear2 i lepiej brać inne bo nie warto dopłacać?
3. Dysk M2, jak przeglądam możliwe do zakupu to niektóre są z obudową, niektóre bez, ale na wybranej przeze mnie płycie jest pierwszy slot z radiatorem czyli jeśli kupiłbym jakiś dysk m2 w obudowie to tego fabrycznego radiatora nie założę? Pytam, bo jest też taki dysk Samsung PM9A1 M.2 PCIe NVMe 256GB bulk https://www.komputronik.pl/product/726380/samsung-pm9a1-m-2-pcie-nvme-256gb-bulk.html i jakbym jednak go wybrał to na tym slocie m2 na płycie co ma fabryczny radiator byłoby ok i nic więcej bym nie potrzebował?
4. Chłodzenie procesora, podałem 2 bo potrzebuję wyjaśnienia o co chodzi z tym endorfy: to ten sam fortis (radiator) ale z innym wentylatorem? Czy te chłodzenia różnią się czymś jeszcze? Lepiej kupić od razu z dwoma wentylatorami aby mieć te drugie zapinki na wentylator?
5. Nadal chłodzenie procesora - nie zamierzam procesora kręcić, w obudowie mam 3 wentyle przód, 1 tył, 1 góra/tył na ukos. Chciałbym aby temperatura procka nie przekraczała 70 stopni w stresie. Czy Fortis podoła zadaniu? Czy jednak muszę iść w aio?

Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, arczi001 napisał:

2. Nadal ram - te zegary 4400 cl19 to uzyskam na gear1 czy takie wartości to bankowo gear2 i lepiej brać inne bo nie warto dopłacać?

Gear1/Gear2 to u Intela. U AMD odpowiednikiem jest czy pamięć pracuje synchronicznie z Infinity Fabric - do 3733 MHz pracują synchronicznie, potem w zależności na jaką sztukę procesora trafisz może ruszy synchronicznie do 4000 MHz, a może nie. Powyżej chodzą asynchronicznie i żeby odrobić spadek wydajności z tego tytułu to trzeba je taktować w okolicach ~4400 MHz, żeby miały wydajność powyżej pamięci pracujących 3600 MHz, ale synchronicznie.

Podsumowując: powyżej 3600 MHz szkoda wydawać kasy i lepiej brać takie 3600 z jak najniższym CL 16-17.

1 godzinę temu, arczi001 napisał:

3. Dysk M2, jak przeglądam możliwe do zakupu to niektóre są z obudową, niektóre bez, ale na wybranej przeze mnie płycie jest pierwszy slot z radiatorem czyli jeśli kupiłbym jakiś dysk m2 w obudowie to tego fabrycznego radiatora nie założę?

Zgadza się - czasami nawet jak jest założony fabrycznie na dysk, to jego zdjęcie z dysku oznacza utratę gwarancji.

Ten Samsung, to omijałbym - mała pojemność, tylko 2 lata gwarancji i wersja OEM, to pewnie będą problemy ze wsparciem producenta.

https://www.komputronik.pl/product/585393/adata-xpg-sx8200-pro-m-2-nvme-pcie-512gb.html

1 godzinę temu, arczi001 napisał:

4. Chłodzenie procesora, podałem 2 bo potrzebuję wyjaśnienia o co chodzi z tym endorfy: to ten sam fortis (radiator) ale z innym wentylatorem?

To dokładnie to samo tylko pod inną marką ?

1 godzinę temu, arczi001 napisał:

5. Nadal chłodzenie procesora - nie zamierzam procesora kręcić, w obudowie mam 3 wentyle przód, 1 tył, 1 góra/tył na ukos. Chciałbym aby temperatura procka nie przekraczała 70 stopni w stresie. Czy Fortis podoła zadaniu? Czy jednak muszę iść w aio?

Ryzen 5700X ma TDP 65W, max zużywa ~90W - ten Fortis da spokojnie radę. Nawet jak temperatura przekroczy 70*C pod obciążeniem to nie ma co się martwić.

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, MassTA napisał:

 

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Skorzystam z rady i wezmę ram 3600 cl16 kingston fury renegade. Jak również odpuszczę ten dysk samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2023 o 20:23, arczi001 napisał:

Chcesz pakować się w martwe AM4? Nie lepiej i5 13500 na LGA1700 gdzie masz dodatkowo 14 rdzeni i 20 wątków?

Za 2700 zł masz https://proline.pl/koszyk/3d11022e i jak potrzebujesz więcej portów to weź złotych kartę pod PCIe

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik intela pierwotnie chciałem brać intela i właśnie i5-13500, jednak do tej platformy zniechęciło mnie podejście firmy do klienta w zakresie blokowania różnych opcji. Mianowicie kupując procesor z zablokowanym mnożnikiem rozumiem fakt, że nie będę mógł go podkręcić do wyższych wartości MHz i wiadomo godzę się na to kupując taką jednostkę. Niestety w którymś wątku znalazłem informację, że zablokowane intele mają także blokadę napięcia SA, od którego bodajże zależy stabilizacja pamięci RAM na odpowiednim poziomie. Czyli jak kupię RAM np. 3600 cl16 i nie zaskoczą te wartości bo poleci za niskie napięcie SA to "sorry, było kupić odblokowany procek". Do tego dochodzi fakt (też któryś wątek tutaj na forum), że na płytach z chipsetem B a nie Z nie można ruszać napięcia procesora i undervoltingu zrobić się nie da i jeśli będę miał pecha i moja płyta poda wysokie napięcie na proca to temperatury będą wysokie a ja nic z tym nie będę mógł zrobić czyli znowu "sorry, było kupić płytę Z". Mógłbym kupić, sprawdzić czy jest ok i najwyżej oddać na zwrot 14-dniowy ale nie jestem zwolennikiem tego typu praktyk bo to nie wina sklepu że firma intel tak podchodzi do swoich produktów i klienta. Lepiej takiego produktu w ogóle nie brać. Płyta Z i proc K to już inne kwoty.

Wisienką na torcie są jakieś problemy z mocowaniem procków na sockecie 1700 i konieczność/niekonieczność (zależy od opinii użytkowników) kupowania jakiś specjalnych zapinek żeby slot się nie wyginał? Czy ktoś w intelu to w ogóle testował przed wypuszczeniem na rynek? Już samo to jest powodem przez który skreślam podstawkę 1700.

Dlatego skierowałem się w stronę amd. Został mi wybór am4/am5. Cena zestawu 7700+płyta+ddr5 mimo że bardziej wydajne jest niestety dla mnie za drogi jak na to co mi da, i lepiej już wyjdę na kupnie am4 i zmianie grafy z tego 1060 na coś nowszego w tych samych pieniądzach.

Fakt, że platforma jest martwa czy nie jest martwa nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia. W pierwszym poście napisałem że siedzę na i7-2700k. Jak widać dosyć rzadko zmieniam podzespoły. Zanim więc te nowe zmienię na kolejne to czy to będzie 1700/1800/am4/am5 , to każda z nich będzie już dawno martwa.

 

Ale z porady (mniej sata i dodatkowa karta pci-e) dotyczącej płyty głównej chyba skorzystam bo w tej przeze mnie wybranej przestał mi się podobać chipset x570 z uwagi na fakt, że wymaga chłodzenia wentylatorem - dodatkowy hałas z małego gówienka i konieczność czuwania nad tym czy się on w ogóle kręci i chipset się nie przegrzewa. Skierowałem swoją uwagę na chipsety B i płyta MSI MAG B550 Tomahawk wydaje się być dobra w stosunku do moich potrzeb. Podobają mi się też 2 karty sieciowe, update bios bez procka i lepsze od tamtego asrocka chłodzenie sekcji zasilania.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za bardzo to wszystko rozkminiasz moim zdaniem, zupełnie niepotrzebnie.

i5 13500 działa na na tyle niskim napięciu, że nic tutaj nie będzie ci się przegrzewać. To się tyczy wyższych modeli gdzie undervolting jest wskazany. i5 13500 to chłodny i względnie oszczędny CPU jak na to co oferuje. 

RAM bierzesz 3600 MHz CL17/CL16 i większość takich kości bez problemu startuje z profilu XMP.

Zmontowałem już kilka zestawów na LGA 1700 i w żadnym przypadku nie miałem problemów z wyginaniem się socketu czy procesora. Na upartego można jednak po prostu wsadzić plastikowe podkładki za kilka groszy pod śrubki i wtedy będzie mniejsze napięcie na CPU przez zatrzask - https://youtu.be/Q8W6gGJ8Fbc?t=310 - banalna modyfikacja.

Oczywiście jak weźmiesz tego 5700X + jakąś płytkę B550, wyjdzie taniej niż i5 i jak skaczesz z i7 2700k to i tak będzie ogromny przeskok wydajnościowy.

 

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2023 o 13:42, arczi001 napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Skorzystam z rady i wezmę ram 3600 cl16 kingston fury renegade. Jak również odpuszczę ten dysk samsunga.

Dopiero co kupiłem ramy dla Ryzen 5700X, które chciałeś a więc G-SKILL RipjawsV 32GB [2x16GB 4400MHz DDR4 CL19 XMP2 DIMM]. Poszły od razu synchronicznie na 4000 MHz, nie sprawdzałem wyżej. Opóźnienie udało się ustawić CL16 przy 4000MHz, ale wymagało zwiększenia napięcia z domyślnego 1,50V na 1,56V (pełne jedno przejście test w memtest). Wydajność w Cyberpunk 2077 na Ultra w porównaniu do 2x8 3733 CL17 jak niżej:

3733 CL17 - Średnie 60, minimalne 40;

4000 CL16 - Średnie 63, minimalne 44;

Kontroler w ryzen serii 3000 działał synchronicznie zwykle do max 3733 co potwierdzam gdyż mój poprzedni Ryzen 3100 tyle obsługiwał. Seria 5000 działa na 4000, niektóre sztuki wyżej, ale u siebie nie sprawdzałem. Tak więc ramy 4400 polecam, po obniżeniu taktowania do 4000 można sporo zejść z opóźnieniem. 

Aktualnie zastanawiam się czy utrzymywac takie napiecie czy jednak zejść z taktowaniem np. na 3800 i powalczyć o CL15. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@arczi001 Jeżeli jeszcze decydujesz co da zakupu pamięci ram to dziś ostatecznie skończyłem ustawiać swoje G.Skille 4400 CL19. Zdecydowałem, że dawanie im napięcia powyżej domyślnego 1.50V, aby za wszelką cenę utrzymać 4000MHz przy CL19 mija się z celem, gdy pozostałych opóźnień nawet nie mogłem ruszyć poza domyślne 26-26-46 w oparciu o pełny 65 minutowy cykl w Memtest. 

Tak więc ostateczny wynik dla G.Skill Ripjaws V 2x16GB 4400 MHz 19-26-26-46 to 3866 MHz 16-20-20-38 (1T) przy domyślnym napięciu. Opóźnienia ostatnie i przed ostatnie nie testowałem o krok niżej, nie miałem już cierpliwości ;)

Pozostaje podjąć decyzję czy warto je kupić w porównaniu do Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16 tj., które jednak są o 115zł tańsze aktualnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przepłacaj na ramie pod AM4. 3600 CL16 styknie. Za 700zł to można już kupować DDR5...

SilentiumPC teraz nazywa się Endorfy.

Wygląda na to, że w obu chłodzeniach jest ten sam wentylator Fluctus 140 (ząbki na łopatkach).
Raczej dostaniesz dwie pary klipsów do wentylatorów nawet jak kupisz wersje z jednym. Tak miałem już w Fera 3.
Wersja z dwoma wentylatorami dużo ci nie da w kwestii temp. cpu - jakieś 1.5st mniej, ale warto ją rozważyć jeżeli cenowo wyjdzie taniej niż wersja z jednym + wentylator fluctus 120. Będziesz miał wtedy dobry wentylator, który możesz sobie dać gdzieś na obudowę. Przy czym ta 120tka w dual fan chyba ma max 1400obr/min w stosunku do 1800obr/min fluctusa 120 kupowanego osobno.

Edytowane przez KaBaSZo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, KaBaSZo napisał:

Nie przepłacaj na ramie pod AM4. 3600 CL16 styknie. Za 700zł to można już kupować DDR5..

Tu bardziej chodzi o różnicę 4400 CL19 za 560zl vs 3600 CL16 za 440zl. Czy warto dopłacić 120zl? Jak ktoś kupuje tylko ram jak ja to z ciekawości dopłacilem. Gdybym kupował cały zestaw i szukałem uzasadnionych oszczędności to bym zapewne nie dopłacał i brał optymalne rozwiązanie. Z testów wynika, że zyskać można do 1-2% wydajność a więc niewiele. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...