Skocz do zawartości
kotkameleon

Instalacja Windows 10 z dysku HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jeżeli na zewnętrzny dysk talerzowy pobiorę instalator Windowsa, to cała zawartość dysku, bądź partycji, zostanie automatycznie sformatowana? Na stronie Microsoft jest informacja, że pliki zostaną usunięte. Ale tekst wspomina tylko o USB oraz DVD, a nie ma mowy o dysku zewnętrznym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale w jakiej formie chcesz pobrać tego instalatora - jeśli pliku iso to oczywiście nie, bo to jest zwykły plik

jeśli w formie media creation tool też nie, bo to program do ściągania instalatora, czyli pliku iso, który ściągnie i zainstaluje instalatora na penie - i to z tego pena usunie wszystko, nie z dysku

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, glauks napisał:

Nieprecyzyjnie się wyraziłem albo nie ogarniam tematu - bo jestem zielony w tematyce. Instalacja odbędzie się na nowym dysku SSD, a dysk zewnętrzny HDD ma posłużyć jako USB. ISO to jakby wirtualna płyta? Więc dzięki ISO mogę dokonać czystej instalacji Windowsa jeżeli nie mam żadnego programu do otworzenia ISO?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem, bo nie mam 10 i nie ściągam; ale raczej ściąga się teraz programik ms do tworzenia instalatora, czyli media creation tool - jak go ściągniesz program sam ściągnie iso i jak ściągnie wyświetli ci, żebyś włożył pena do złącza - na ten pen zainstaluje instalator, ale najpierw wyczyści pen, jeśli coś na nim jest; żeby zainstalować trzeba w uefi ustawić tryb instalacji\startu, najlepiej uefi i wybrać usb do startu

ale uwaga - media tool zrobi ci pen w takim trybie, jaki masz w tej chwili na komputerze - żeby sprawdzić tryb startu naciśnij klawisz win +r, wpisz diskmgmt.msc, i sprawdź, czy masz małą partycję system sformatowaną w fat32 - jeśli tak startujesz w trybie uefi; jeśli takiej partycji nie ma w trybie legacy - jeśli partycja system jest w ntfs też legacy; na ssd najlepiej zainstaluj w trybie uefi - gdybyś na komputerze miał tryb legacy w media creation tool, jak zapyta, jaki pen zrobić zaznacz coś w rodzaju zrób dla innego komputera, itp, wtedy zrobi dla obu trybów

ewentualnie poczytaj w sieci o instalacji w trybie uefi i legacy

jeśli ściągniesz iso nie problem - włóż pena do złącza, kliknij prawym na pliku iso i wybierz zamontuj - w mój komputer pojawi się drugi napęd cd z tym plikiem - zaznacz ten napęd, wybierz kopiuj z menu, zaznacz pena i wybierz wklej, i to wszystko, instalator będzie na penie; jeśli nie masz 10, tylko starszy system, który nie montuje iso musisz iso rozpakować - zrobi to np 7z - wypakuje iso do folderu, a potem zawartość folderu (zawartość, nie folder) przenieś\przekopiuj na pena (ale uwaga - pen musi być sformatowany w fat32 - jeśli jest w ntfs włóż, kliknij w mój komputer prawym, wybierz formatuj i wybierz fat32) - instalator gotowy; normalnie pen fabryczny, jeśli nie zmieniałeś, jest zawsze w fat32

z dysku usb też by się dało zainstalować, ale to skomplikowane - normalnie instaluje się z pena, ewentualnie płytki

Edytowane przez glauks
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz cztery opcje, wszystkie banalne, ale wiążą się z utratą danych z nośnika, z którego chcesz zrobić instalator Windowsa.

1) Tworzysz za pomocą Media Creation Tool nośnik instalacyjny, czy to będzie pendrive czy dysk HDD na USB nie ma znaczenia, nośnik zewnętrzny to nośnik zewnętrzny (USB). *

2) Pobierasz za pomocą ww. narzędzia obraz, zapisujesz najpierw jako ISO i teraz masz trzy wyjścia:

2a) formatujesz nośnik zewnętrzny ustawiając system plików na FAT32 i wypakowujesz ISO na ten nośnik **

2b) formatujesz nośnik zewnętrzny programem Ventoy, następnie po prostu kopiujesz ISO na ten nośnik. *

Opcja 2b) będzie o tyle lepsza, że Ventoy formatuje nośnik z systemem plików exFAT, a ten nie ma ograniczenia wielkości pojedynczego pliku do 4GB, więc możesz dalej używać tego nośnika na inne rzeczy i zawsze będzie gotowy do ponownego użycia w przypadku konieczności zainstalowania systemu.

2c) Narzędzie Rufus, tu raczej nie ma co tłumaczyć, jak się zobaczy to teoretycznie wszystko jest jasne. *

* dla trybu UEFI, UEFI+CSM, Legacy

** tylko dla trybu czystego UEFI (nie pamiętam czy z CSM też zadziała).

Polecam czysty tryb UEFI.

Edytowane przez Janke5
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...