Skocz do zawartości
vedron

Bezprzewodowe połączenie kasy fiskalnej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Posiadam sklep z kasą fiskalną online. W sklepie jest Wi-fi, w domu, w innej lokalizacji - też.
Pytanie - czy można połączyć się z tą kasą fiskalna bezpośrednio z domu?
Dodam, że dostawca oprogramowania do obsługi tej kasy zaznaczył, że potrzebne jest do tego stałe IP (a to pewnie dodatkowe koszty).
Udało mi się tak skonfigurować router (a może to działa i bez tego?), że mogę mieć bezprzewodowy dostęp do kasy w ramach sieci "sklepowej", ale bardziej zależy mi na połączniu z domu.

Uwaga! W temacie "sieci komputerowe/informatyczne" jestem raczej lajkonik - takie pojęcia jak IP, VPN, proxy i inne porty to prawie czarna magia...

Bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele może zależeć od kasy. Elzab z tego co kojarzę ma jakiś swój portal, na którym można odczytywać paragony z kasy. Wtedy nie jest ważne, czy jesteś za NATem, masz stałe czy zmienne IP, bo to kasa łączy się z portalem a nie w 2 stronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki model kasy posiadasz i jakiej funkcjonalności oczekujesz poprzez dostęp zdalny?

Co do zasady kasy - chcesz mieć dostęp do kasy to  łączysz się lokalnie albo przez VPN. Ewentualnie Novitus ma rozwiązanie w postaci NoviCloud - chmura do zarządzania kasami/sklepami, programowania, zbierania statystyk, analizy sprzedaży, prowadzenia magazynu. Tyle, że to opcja w płatnym abonamencie zależnym od ilości kas. Nie każde urządzenie Novitus współpracuje z NoviCloud.

https://novicloud.pl/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model kasy: Elzab Jota Online

Korzystam z oprogramowania elzabowskiego Analiza Sprzedaży (kopie elektroniczne, wydruk kopii paragonów, analiza sprzedaży) oraz zewnętrznej firmy program MiniMag (wprowadzanie towarów, zmiana cen i stawek). Dostawca tej drugiej aplikacji doradził (choć niechętnie - dlatego kontakt się urwał i szukam rozwiązania na własną rękę), żeby w kasie wprowadzić (ręcznie) numer bramy, maski i IP zgodny z siecią lokalną. Tak zrobiłem i prawdopodobnie (nie mam pewności) pozwoliło to na połączenie tych programów przez wifi (ale tylko jeśli laptop z oprogramowaniem jest w jej zasięgu). W porównaniu do sytuacji, gdzie musiałem do dwóch kas podchodzić, podpinać się kablem do USB i dopiero aktualizować dane to jest miód malina. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia (tym bardziej, że wkrótce drugą kasę wymienię na taką online) i byłoby super robić to wszystko z poziomu chaty. Typ na koniec dodał, że do tego wymagane jest stałe IP - szukałem na YT i znalazłem poradę, żeby w ustawieniach routera "zarezerwować" adres IP kasy  i tym można obejść te stałe IP. Zrobiłem tak, ale nie pomogło. No i na tym etapie utknąłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kosztuje, w tym wiedza serwisantów dostawcy oprogramowania i dlatego nikt nie będzie szkolił za darmo przez X czasu klienta żeby zrobił sobie to sam.

 

Serwisantowi chodziło o stały publiczny adres IP (zewnętrzny).  Takich adresów dostawcy internetu w większości nie rozdają za darmo. Przykładowo w Plusie taka przyjemność kosztowała 15zł netto dodatkowo w abonamencie.

 

Powinieneś w wersji zalecanej:

0. posiadać publiczny adres IP (zewnętrzny), najlepiej stały

1. odpalić jakiegoś VPN i przez niego się łączyć

2. ustawić stałe adresy IP na kasach (adresy wewnętrzne) - czy to wpisane ręcznie w ustawieniach kasy czy też poprzez przypisanie stałych adresów w serwerze DHCP

 

Jak spełnisz te wymagania to będziesz mógł z domu pracować jak byś był wewnątrz firmy. Inna możliwość jeśli w firmie komputer - zainstalować sobie program typu Teamviewer albo Anydesk i przez niego łączyć się z pulpitem komputera w firmie. Ale program w wersji dla firm też kosztuje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie jeszcze cierpliwość, poproszę o krótkie wyjaśnienie.

Moje wyobrażenie dot. schematu połączeń wygląda mniej więcej tak:

W ramach "sklepowej" sieci lokalnej jedno urządzenie (np. adres IP: 192.168.1.XY/laptop) przesyła "sygnał" do drugiego urządzenia (IP: 192.168.1.XZ/kasa fiskalna). Następuje to z wykorzystaniem routera (IP: 192.168.1.X), który jest pośrednikiem/przekaźnikiem tego "sygnału". Odpowiedź w drugą stronę - też przez router. Połączenie kamery IP (IP: 192.168.1.XB) przebiega w/g takiego samego schematu. Jeśli to co napisałem ma miejsce w rzeczywistości to dziś nie zasnę dziś w nocy - taki będę dumny?.

W tym momencie moje wyobrażenie dosięga prawy podbródkowy i skomląc szybciutko zwija się do kącika, bo....

... mogę połączyć się z dowolnego miejsca, dowolnej sieci zewnętrznej z kamerą, a z kasą NIE !!! Gdzie jest ta różnica

KTOŚ? COŚ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, vedron napisał:

W tym momencie moje wyobrażenie dosięga prawy podbródkowy i skomląc szybciutko zwija się do kącika, bo....

... mogę połączyć się z dowolnego miejsca, dowolnej sieci zewnętrznej z kamerą, a z kasą NIE !!! Gdzie jest ta różnica

KTOŚ? COŚ?

Bo do kamery łączysz się przez chmurę (serwer pośredniczący) a nie bezpośrednio. Kamerę jak ogarniasz, jakąś dedykowaną aplikacją?

Masz w sieć sklepową z routerem o adresie 192.168.1.1 (to są adresy z puli prywatnej, więc nie ma co ukrywać). Router podłączony jest jakimś łączem do internetu. Pytanie czy na tym łączu masz publiczny (zmienny lub lepiej stały) adres IP w wersji v4.
W sieci sklepowej masz laptopa, kasę fiskalną. Teraz żeby się do tego dostać zdalnie musisz mieć w tej sieci uruchomiony WŁASNY serwer VPN. Może on działać na laptopie, np. może to być WireGuard. Tylko trzeba mieć publiczny adres IP. Laptop i kasa fiskalna powinny mieć stały adres IP w sieci lokalnej.

Teraz dostęp z domu powinien wyglądać tak, że na komputerze na którym masz oprogramowanie do kasy instalujesz klienta VPN WireGuard i się łączysz z siecią sklepową. Siedzisz w domu, ale możesz pracować jakbyś był w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie sprawy:

1) router ma kartę SIM i na 99,9% zmienny, czy może dynamiczny

2) próbuję ogarnąć temat jak najmniejszym kosztem.

Napiszę, co zrozumiałem z ostatniego posta:

Potrzebny jest drugi laptop (tu coś by się znalazło, o ile nie trzeba bardzo nowoczesnego sprzętu), na którym instaluje VPN Serwer. Muszę też załatwić publiczny adres IP - to bedzie 10-20zet (?) / miesiąc dodatkowo. Wspomniany serwer i kasa mają mieć stały IP  sieci lokalnej - do ustawienia na routerze (?). Z kosztów to byłoby tyle, chyba, że ten VPN nie byłby darmowy, to jeszcze to.

Pytanie: zastosowanie VPN to bardziej dla bezpieczeństwa, czy jest to warunek konieczny utworzenia docelowego połączenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, vedron napisał:

Dwie sprawy:

1) router ma kartę SIM i na 99,9% zmienny, czy może dynamiczny

Na 99,99% masz niepubliczny adres IP. Chyba tylko Orange zapewnia za dodatkową opłatą taką opcję.

31 minut temu, vedron napisał:

Napiszę, co zrozumiałem z ostatniego posta:

Potrzebny jest drugi laptop (tu coś by się znalazło, o ile nie trzeba bardzo nowoczesnego sprzętu), na którym instaluje VPN Serwer. Muszę też załatwić publiczny adres IP - to bedzie 10-20zet (?) / miesiąc dodatkowo. Wspomniany serwer i kasa mają mieć stały IP  sieci lokalnej - do ustawienia na routerze (?). Z kosztów to byłoby tyle, chyba, że ten VPN nie byłby darmowy, to jeszcze to.

Potrzebujesz dowolny komputer, który będzie działał 24h i udostępniał server VPN. Tak, bez publicznego adresu dla sieci w sklepie nic nie zrobisz. Tak, serwer musi mieć ustawiony stały adres w sieci lokalnej sklepu, żeby usługa mogła działać nieprzerwanie. Kasa też musi mieć stały adres sieci lokalnej, żebyś nie musiał jej szukać jak coś jej się zmieni i dostanie domyślny z DHCP rutera sieci sklepowej. Adres serwera najlepiej ustawić na samym komputerze, podobnie z kasą. WireGuard jest darmowy.

36 minut temu, vedron napisał:

Pytanie: zastosowanie VPN to bardziej dla bezpieczeństwa, czy jest to warunek konieczny utworzenia docelowego połączenia?

Virtual Private Network (VPN) zestawia bezpieczny tunel pomiędzy klientem (komputer w domu) a serwerem (komputer w sklepie). Czyli dwa w jednym. Poza tym bezpieczeństwo w obecnych czasach to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za poświęcony czas. Będę próbował to wszystko jakoś ogarnąć.

Zdrówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu Cloudflare oferuje coś, czym możesz się zainteresować. Wiedź jednak, że takie wystawienie rzeczy bezpośrednio w Internet niesie ze sobą ryzyko więc lepiej jest postawić VPN i na niego przekierować tunel CloudFlare (można to zrobić na tym samym kompie/terminalu/raspberry pewnie).

 

 

Ponieważ tunel inicjowany jest z wewnątrz, to nie musisz się martwić, że zmieni się IP lub że jesteś za NATem dostawcy jak to ma miejsce w wypadku sieci komórkowych (chociaż tego akurat nie testowałem jeszcze). Koszt stosunkowo niewielki.
Ja mam tunel oraz VPN na jednym terminalu Dell Wyse kupionym za grosze (100 zł?) tyle że VPN działa przez normalny Internet a tunel mam do usługi na innym serwerze, którą chcę mieć dostępną bez VPNa.

Tak czy siak: Terminal ok 100 - 300 zł, własna domena byle jaka to jakieś grosze (ja mam jakąś nową .net za 50 zł rocznie), system stawiasz darmowy (Ubuntu/Debian/Mint), VPN darmowy (https://www.pivpn.io/ ), Cloudflare też można używać za darmo, przynajmniej do użytku domowego (poczytaj licencję).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...