Skocz do zawartości
kopacz72

13700KF pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, posiadam CPU 13700k na Z790, chłodzenie to Navis 240mm i obudowa to meshify 2. 

Komputer głównie używany do gier, sporadyczne streamy i dziesiatki otwarych zakładek na 2 monitorze. Czy będzie potrzeba bawic się w UV tutaj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś nam odpowiedzieć na to pytanie, czy CPU Ci się przegrzewa na domyślnych ustawieniach ? To jakie masz te temperatury i pobór mocy, choćby przy takiej gierce jak Cinebench R23 w trybie multicore (gierka ładna, tylko taka mało inter-aktywna, ale nieźle nadaje się do testowania CPU ? )

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Kyle_PL napisał:

Powinieneś nam odpowiedzieć na to pytanie, czy CPU Ci się przegrzewa na domyślnych ustawieniach ? To jakie masz te temperatury i pobór mocy, choćby przy takiej gierce jak Cinebench R23 w trybie multicore (gierka ładna, tylko taka mało inter-aktywna, ale nieźle nadaje się do testowania CPU ? )

PC jeszcze jedzie, powinien być za kilka godzin. Chciałem po prostu zapytać czy przy codziennym zastosowaniu + gry (bez żyłowania w programach do obliczeń itp.) powinienem się w ogóle tym przejmować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uv zazwyczaj jest odbrym pomysłem. Obniża temp, hałas itd.

Natomiast gry nie są zbyt wymagające dla tych nowych cpu, gdy mowa poborze W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalilem cinderbencha R23 i troche sie przerazilem :D

temp

 

Czy to jest normalne? 

 

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

240W ciepła samo się nie odprowadzi - na zimę jak znalazł :)

Jakie masz chłodzenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Navis F240

Zgaduje, że R23 wyciska 100% z procka, ale mimo to nie wiem czy to normalne dla tych procesorów?

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, kopacz72 napisał:

Zgaduje, że R23 wyciska 100% z procka, ale mimo to nie wiem czy to normalne dla tych procesorów?

Wiesz, zgodnie ze specyfikacją Intela, to powinny być włączone limity mocy (dla i7 13700K to PL1=125W a PL2=253W) - wówczas powinna być ta normalność ;). W Gigabyte Z690 GamingX wystarczy włączyć "Intel POR" i ustawiło mi te limity jak należy na nowym BIOS (ale mam i5 12400). Jestem ciekaw o ile spadnie wydajność w Cinebench multicore ... wraz z temperaturami na i7. W grach różnicy być nie powinno.

ps. znacznie bardziej grzeje Prime95 w trybie SmallFFT - 96W na wspomnianym i5, podczas gdy w Cinebench max co widziałem to 76W

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach jest ok, ale pytanie czy mimo wszystko ustawić ten limit w bios żeby się coś nie stopiło? :D

I gdzie taka opcja na Gigabyte Z790?

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, kopacz72 napisał:

W grach jest ok, ale pytanie czy mimo wszystko ustawić ten limit w bios żeby się coś nie stopiło? :D

I gdzie taka opcja na Gigabyte Z790?

1) moim zdaniem zabezpieczeń nigdy za wiele

2) Pewnie tam w ustawieniach CPU (advanced CPU settings) (analogicznie jak w Z690)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kyle_PL napisał:

1) moim zdaniem zabezpieczeń nigdy za wiele

2) Pewnie tam w ustawieniach CPU (advanced CPU settings) (analogicznie jak w Z690)

bios.jpg

 

Jest ok?

 

I tak jak pisałem wcześniej, temperatury w Horizon 5 czy Warzone2 na ultra nie wychodzą ponad 65C (GPU 50C).

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trzeba ustawić TAU (w Twoim CPU na 56s ... nie pamiętam czy to się wpisywało w PL1Time czy PL2Time). Jednak nie wiem po co chcesz się bawić w to manualnie, skoro można ustawić to na gotowo wybierając Intel POR:

dca2ab294d6c.jpg

 

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem Intel POR i temperatury w R23 nie przekraczają 84C. Wydajność delikatnie spadła na multi-thread ale to nic, w grach póki co ledwo się do 180W zbliżam z obciążeniem..

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest znacznie lepiej. Moim zdaniem dobijanie temperatur na CPU do 100 stopni C nie jest dla niego dobre. Inna droga, to popularne manualne UV i określenie doświadczalne optymalnych limitów mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kopacz72 napisał:

W benchmarku R23 z ~29000 spadłem na 27900. Tragedii nie ma.

~4%? - to tyle co nic, biorąc pod uwagę tak znaczny spadek temperatur. Pewnie w grach to już zupełnie różnica zerowa (w granicach błędu pomiarowego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie po zrobieniu zwykłego UV  wyciągają nawet 31000, nie wiem jak :D Może mi sie gorsza sztuka trafiła.

W Cinebenchu na 1.25V miałem wszystko, nic z tym nie zmieniałem.

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kopacz72 napisał:

Ludzie po zrobieniu zwykłego UV  wyciągają nawet 31000, nie wiem jak :D

Przy UV jak dobierzesz doświadczalnie minimalne napięcia, przy max taktowaniu, to też będziesz miał wyższą wydajność. Standardowe ustawienia producenta dają pewien margines bezpieczeństwa (stabilności/niezawodności), który przy UV zmniejszasz, zyskując wydajność (bo CPU przy okazji UV, przez obniżenie wydzielanej mocy, jest bardziej oddalony od Throttlingu, dzięki czemu wyżej można go taktować).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak zostane przy default ustawieniach, jedynie ustawilem to Intel POR.

Co do tego Intel POR, nawet na goglach nie mogę informacji na ten temat znaleźć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kopacz72 napisał:

Co do tego Intel POR, nawet na goglach nie mogę informacji na ten temat znaleźć.

Ta opcja powinna ustawić limity mocy zgodnie ze specyfikacją (bo domyślnie, to płyty często ustawiają absurdalne ponad 4000W - nie pytaj mnie z jakiego powodu/po co ? ).

W praktyce, to na starym BIOS ustawiło mi te limity zbyt agresywnie po wybraniu POR (wg. spec powinno być na moim CPU PL2=117W, a on ustawiał jakoś PL2 na 81W), a dopiero na nowym BIOS ustawia "książkowo" tyle ile ma być.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem jeszcze raz test Cinebench R23 po włączeniu Intel POR. Temperatury bardzo podobne, dochodziło do 100C (średnio sie utrzymywała na 89-91) ale wydajnosc na multicore wzrosła sporo. Nie wiem skąd taka różnica.

temp2.png

Edytowane przez kopacz72

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że limit PL1 ustawił zamiast na 125W to na 253W - ehhh, ci producenci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawię to tak jak jest. W gierkach jeszcze 65C nie przeskoczyłem więc nie ma co. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę wam powiedzieć że chyba jestem szczęściarzem , musiałem trafić co do wyboru płyty i dobrej sztuki cepa razem że nie muszę grzebać w ustawieniach biosu .

https://ibb.co/0c86yRt

p-tla.png

Płytę mam  Msi Mpg Z690 Edge Wifi i wczoraj z marszu podbijałem pamięci Kingston Fury DDR5 6400Mhz Cl-32 aż do 7000mhz bezproblemowo w Cinebenchmark23 przechodziło , wyłożyła się dopiero przy 7200mhz przy wejściu do windowsa 

 

Edytowane przez Czarny_PLone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...