Skocz do zawartości
TwisteddJoker

Najtańszy sensowny monitor 27-28" (2560 x 1440 lub 3840 x 2160)

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, na monitorach/telewizorach się nie znam, i nigdy nie znałem. Zmieniam je rzadziej niż karty graficzne a te zmieniam co 7-8 lat...

Aktualnie siedzę na Samsung S22D390 (Full HD, 60hz)

Czytałem wiele wątków na forum, ale już gdy myślałem że czegoś się nauczyłem ,,bierz matrycę IPS, rozdzielczość taka lub taka będą dobre, przekątną jaka Ci odpowiada - najtańszy z możliwych będzie OK" to potem dwa posty dalej inna osoba pisze o zaletach VA nad IPS.

Rozglądam się za nowym bo pada mi nie monitor, a telewizor (stary Sharp 32") pod który podłączone są wszystkie konsole.
Oglądałem telewizory 32" (większy się nie zmieści w takim układzie jaki mam) i ciężko dostać o takiej rozdzielczości, a nawet gdy znalazłem to kosztował krocie lub był wycofany ze sprzedaży.

Stwierdziłem więc że w nosie mam telewizor (telewizji nie oglądam - służy tylko jako ekran dla konsol), a kupię większy monitor i zastąpię aktualne 22" (21,5") na 27/28" i wszystko będę ogrywał na nim. Zwłaszcza że monitory o lepszych parametrach są tańsze. Monitor i telewizor dzieli aktualnie jakiś 1m więc to nie tak że całe pomieszczenie muszę przerabiać.

27 lub 28" bo w miejsce monitora 22" ,,przykładałem" 32" TV ale to już zbyt duży rozmiar jak na monitor dla mnie.

Podsumowując:

Jaki monitor wybrać - możliwie najtańszy - o rozdzielczości 2560x1440 lub 3840-2160, przekątna 27" lub 28". Żadnych zakrzywionych ekranów. Matryca taka by zarówno w dzień jak i w nocy było przyjemnie. Nie oczekuję czerni niczym z OLED'ów i innych wodotrysków.

Polecany często był Dell S2721DGFA oraz LG UltraGear 27GP850. LG jak dla mnie przegrywa bo ten stojak/podstawka nawet na zdjęciach wydaje się przesadnie duża, a i wiele osób na to narzeka.

Jaka jest różnica w moim przypadku między takim DELL'em a np. HP M27FQ 27"? Częstotliwość odświeżania? (Teraz jadę na 60Hz)

Wiem że wątków było multum, ale po ich przeczytaniu wiem mniej niż przedtem, a jak wspominałem - monitory kupuję zazwyczaj co dekadę nie co 2 lata :)
Za pomoc z góry dzięki! ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nie wiem czy w moim przypadku VA nie będzie lepsze. Gry to może 10%, z czego nie gram w CS:GO i inne szybkie FPSy. Najszybsze gry to ścigałki a ostatnia w jaką grałem to FH4 z 3-4 lata temu?
Filmy trudno mi określić - ale myślę że 20-30%(do teraz oglądane na TV 32" który stwierdził że odchodzi, więc przejdzie ten obowiązek na ten monitor). Reszta to net.

Kąty widzenia nie są dla mnie istotne - siedzieć będę na wprost.

Za to często gram w gry z ciemnymi lokacjami, filmy też b. często mają ciemne sceny.

Czytam i chyba przy tej przekątnej lepiej będzie pójść w 2560x1440 (4K może być ciut zbyt dużo jak na 27-28")

Czyli co? Znaleźć coś 2560x1440, o matrycy VA, im większa częstotliwość tym lepiej i brać co tańsze?

Obawiam się plam na ekranie i innych dziwnych rzeczy.

Ja swojego Samsunga S22D390 chwalę i chwalić będę (chyba mam go od 2015). Jasność musiałem skręcić praktycznie na minimum i jest cacy.

Ale np. telewizor który mam w salonie UE50J6200AW (50" FullHD - jak wspominałem telewizji nie oglądam, a w gry na nim też nie gram więc służy głównie gdy są goście do odpalenia jakichś filmów z neta/youtube/muzyki - i miał 2 razy wymienianą matrycę na gwarancji! Teraz znowu jest 6 plam na całym ekranie, każda wielkości 15-20cm ale już jest po gwarancji, a że używany sporadycznie to zostawiam.

Tylko brnę do tego - niby dwa produkty tego samego producenta, kupione w podobnym czasie (nie pamiętam czy nie były kupione w tym samym roku nawet), w tym samym sklepie a jednego działanie itd. oceniam na 10/10, a drugi przez te plamy, skopany interfejs to może 4/10?

Np. takie coś: AOC AG275QXN

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W mojej opinii zdecydowanie VA przy takim zastosowaniu (30% filmy). Krawędziowe podświetlenie nigdy nie będzie idealne i tutaj wszystko zależy od konkretnej sztuki. Według mnie ciekawy jest Dell S2722DGM ale widzę że aktualnie jest niedostępny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś z dostępnych? Przeczytałem cały wątek o tym AOC AG275QXN tu na forum ale nadal nie wiem czy go brać czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym wybiera się między kompromisami, va, smużenie z lepszym kontrastem albo szybsze ips z ips glow i słabą czernią, oba będą miały nierówne podświetlenie krawędziowe - tutaj jest loteria, może być akceptowane bądź koszmar, wszystko też zależy na jakiej jasności będzie używany. Tak więc musisz się zdecydować na czym bardziej zależy. W mojej ocenie va > ips jako całokształt typowo do rozrywki filmy/gry single. Mam jeden ips i płaczę jak oglądam w nocy, pierwsze co to wyłączyłem hdr bo podbijał jasność na maks, druga to jasność na 0 ale i tak wszędobylskie srebrne placki widać, smużenie jakoś mnie tak nie irytuje i jestem w stanie je zaakceptować w przeciwieństwie do łaciatego ips. W doborze nie pomogę. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czytaniu recenzji i testów (min. na rtings.com) zamówiłem Samsunga S27AG520 (Odyssey G52A).

27", 1ms, 2560 x 1440 px, IPS, 165Hz, 350 cd/m².

Myślałem nad polecanym LG, ale różnica w cenie to 400-450zł, a nie widzę ,,na papierze" żadnych zalet.

VA - po głębszych przemyśleniach odpuściłem. Od 2015 używam 21,5", 60Hz PLS(IPS) 250 cd/m²(skręcone na minimum) i nie brakuje mi na nim czerni itp. - myślę że będzie ok.

Jeśli nie - zwrócę Samsunga i poszukam czegoś innego :)

Edytowane przez TwisteddJoker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że mój stary monitor był płynny i wyraźny - G52A jednak zmienił to przekonanie.

Z wad jakie zauważyłem - próbuję ustawić guzik ,,on/off" - teraz trzeba go kliknąć by odpalić monitor, ale by wyłączyć trzeba kliknąć, przesunąć w dół i jeszcze raz kliknąć. Pierdoła, bo monitora nie wyłączam co 5 sekund. Choć może pokazuje to trochę jak (w mojej opinii) dobry był to zakup skoro takie coś wymieniam jako wada.

Druga kwestia - monitor przyszedł z poziomymi smugami na całej wysokości. Nowy, kupiony z zaufanego sklepu więc wiem że na 100% nowy a nie powystawowy.
Myślę sobie - AHA, może folia ochronna. Patrzę i rzeczywiście w górnych rogach widzę folię która nie dochodzi do samej krawędzi ,,obudowy" (bezel).
Tyle że na szczęście jest to już mój któryś monitor Samsunga i wiem że oni tak nakładają filtr polaryzacyjny. Wymieniam jako wadę bo jak ktoś o tym nie wie i będzie to ściągał na siłę to sobie uszkodzi monitor/telewizor.
Ekran po prostu wydawał się ,,brudny" póki był zimny po transporcie.
Sprawdzałem czy jest wzmianka o tym w instrukcji. No niby jest. Obrazek o wymiarach 4x4cm gdzie jest pokazany paluch, róg ekranu, coś jakby folia i pękający ekran.

Mogliby jednak dodać jakąś dodatkową adnotację bo sam bym się na tym pewnie złapał gdybym Samsunga miał po raz pierwszy. Swoją drogą zabawne że mają taki sam system nakładania tego filtra od przynajmniej dekady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.02.2023 o 13:13, TwisteddJoker napisał:

Czytam i chyba przy tej przekątnej lepiej będzie pójść w 2560x1440 (4K może być ciut zbyt dużo jak na 27-28")

O "zbyt dużo" to można myśleć po przekroczeniu 300PPI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba z odległości 10 cm od ekranu, nawet MacBooki nie mają takiego PPI.

1440p + 27" to idealne połączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Krisol napisał:

To chyba z odległości 10 cm od ekranu, nawet MacBooki nie mają takiego PPI.

Ekrany 4K w laptopach (świat nie kończy się na jabłkach) mają rejony 300PPI. Natomiast ta uwaga o "odległości z 10cm od ekranu" wskazuje na brak zrozumienia tematu.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Panowie - temat do zamknięcia. Gdy założyłem wątek liczyłem na rady - zbytniej aktywności tu nie było, a teraz co chwila powiadomienie ?

Wybrałem coś co (bazując na wiedzy którą posiadałem oraz na recenzjach itp. min. z tego forum) wypadało najlepiej. Ekrany 27-28" to był maks jeśli chodzi o rozmiar. 4K były zauważalnie droższe. Tego kupiłem za 1350zł. Jestem zadowolony i tyle. Znajdę w tej kasie 4K 165Hz 27/28"?

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...