Skocz do zawartości
dominik3778

Niestabilne działanie komputera na proflu XMP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

złożyłem wczoraj komputer i przy włączonym profilu XMP wyskakiwały mi blue screeny. Obecnie tego już nie ma, ale często crashują się gry czy wyskakuje błąd w przeglądarkach "STATUS_ACCESS_VIOLATION".
Podczas Diagnostyki pamięci systemu Windows przy profilu XMP wyskakują błędy krytyczne, a przy wyłączonym profilu XMP wszystko przechodzi bez najmniejszego problemu. W załącznikach załączam wyniki testów.
Chciałbym móc wykorzystać pełny potencjał RAMu, da się coś z tym zrobić?

Pamięć: GoodRam IRDM PRO Deep Black, DDR4, 32GB, 3600MHz, CL18
Płyta główna: Gigabyte B660 GAMING X AX DDR4
Procesor: Intel i5-13600KF
Zasilacz: Gigabyte GP-P750GM
Karta graficzna: Gigabyte R9 380 Gaming G1 4GB

noXMP:

noXMP.png

 

XMP:

XMP.png

Edytowane przez dominik3778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne, że po OC do 3600 pamięci nie zawsze działają prawidłowo (tak, XMP to jest OC).

Możliwe rozwiązania:

- aktualizacja BIOS potrafi poprawić współpracę z RAM

- manualne dostrojenie RAM (obniżenie taktowania, zwiększenie ilości cykli opóźnienia, podniesienie napięć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia czy pamięci są w dobrych slotach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL Bios aktualizowałem do najnowszej wersji, aby 13 generacja działała. Co do manualnego dostrajania, jest do tego jakiś dobry poradnik?

@KPX. Pamięci są w dobrych slotach, slot 2 i 4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dominik3778 napisał:

@Kyle_PL Co do manualnego dostrajania, jest do tego jakiś dobry poradnik?

Nie wiem, czy jest jakiś poradnik, ale ja bym o jedno oczko obniżył taktowanie RAM i ponownie przetestował czy jest stabilnie (na początek bez zmiany cykli opóźnienia i napięcia wzgl. tego co jest przy 3600).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz napięcie na pamięciach?

Tak jak wyżej ci proponowano zobacz najpierw z obniżonym taktowaniem - proponuje 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżyłem do 3400MHz z zachowaniem innych opcji z XMP i Diagnostyka pamięci systemu Windows nie wykrywa żadnego błędu oraz stresowanie ramu włączeniem 50 kart przeglądarki nic nie powoduje, także na chwilę obecną problem wydaje się zażegnany. Dziękuje za pomoc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapisz te stabilne ustawienia, to najważniejsze.

Skoro działają stabilnie na 3400 to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wrócić do 3600. Podbij nieznacznie napięcie i wrzucić je na 3600. Na tą chwilę nic nie robić z opóźnieniami. Jak będzie stabilnie na trochę wyższym napięciu to kroczek po kroczku schodzisz z opóźnieniami i znów sprawdzasz. Nic Cię to nie kosztuje, no może trochę wkurzenia przy braku stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z przypadkiem, gdzie komuś nie działało 3600MHz z XMP, ale ręcznie grzebnięte 4000MHz już tak (również 13. gen.). To może być kwestia ustawionych timingów i napięć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę sie pod temat - płyta TUF GAMING H670-PRO WIFI D4 + i5 12500, Corsair RM 850X - wszystko git i stabilnie. Zmiana procka na i5 13600KF + najnowszy bios z grudnia, ustawienia biosu fabryczne, bez XMP itd. no i komp wstał za bodajże 6 razem (czarny ekran). Niestety z gier chyba tylko Wiesiek 3 się wykrzaczał, ale mógłbym to przeżyć. Niestety, po wyłączeniu kompa ten włączał się losowo - raz za pierwszym razem, potem za np. czwartym, i prosba biosu o wejście do niego i poustawianie wszystkiego, mimo, że komp zamykał sie na ustawieniach fabrycznych. Co to może być? Procesor był z outletu, jako zdemontowany z gotowego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, JDM napisał:

Procesor był z outletu, jako zdemontowany z gotowego zestawu.

Coś mi tu śmierdzi. Może procesor był sprzedany komuś w zestawie, nie działał i poszedł na sprzedaż? ... u Janusza wszystko możliwe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem też z biosem wcześniejszym (a pierwszym, wspierającym 13 gen Intela) i było tak samo. Procesor był z X-komu, i tak oddałem, bo przyrost wydajności z 3080 był zerowy :E, w sumie z ciekawości kupiłem a tu zonk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż jeden ram i odpal kompa. Przetestuj go, popracuj na tej konfiguracji z jednym modułem. Później wbij następny modół ram i sprawdź. 

U mnie kiedyś, np. na Z490 z i7-10700K 4 kości Corsair Vengence LPX 3000/CL15 kompletnie wykrzaczały płytę ASUS TUF. Podobnie miałem z tą konfiguracją na Z170X Gaming 7 od Gigabyte. Nawet na Z690 Aorus Elite coś tam nie zatrybiało. Biosy były aktualne. Zrobiłem taki myk, że każdy moduł wkładałem pojedynczo w odpowiednie sloty i testowałem. Najpierw z jedną, potem dwoma, trzema i na koniec z czterema. Problem znikał. Jedynie na Z690 Gaming X od Gigabyte nie musiałem tak robić, włożyłem 4 moduły i ruszyła bez żadnego problemu na XMP.  

Edytowane przez Grandal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...