Skocz do zawartości
dasdjso

Undervolting 13600KF

Rekomendowane odpowiedzi

Chipset B i undervolting .......oj joj ? są ograniczenia nie tylko chipsetu ale również bardziej uboga jest sekcja zasilania do takiego celu, jak również może być ukryty w bios UVP „ Undervolt Protection” 

Można sprawdzić ale nic nie obiecuję

Bios domyślne ustawienia zapisz i restart

zainstaluj Gigabyte Control Center (restart kompa)   i przejdź do  Performance / CPU /  Voltage i zobacz, czy coś da się uzyskać przez zmiany napięcia i offset

jak przez oprogramowanie GCC nic nie zrobisz, to jak niżej do sprawdzenia

Zainstaluj  Intel XTU  w celu sprawdzenia czy masz ukryty mikrokod intela w uefi tzw Undervolt Protection

Załącz XTU i spróbuj obniżyć offset w XTU, tylko w celu sprawdzenia, czy zadziała dynamiczne obniżenie napięcia i jeśli w XTU nic nie zrobisz z napięciem w celu UV, jak również w bios nigdzie nie ma widocznego UVP „ Undervolt Protection”  to raczej pozostaje sprawdzić jeszcze jak niżej ale nawet jeśli masz DVID   i  A Domain Loadline, to nie oznacza, że na B660 to zadziała

na gigabyte UV można robić na różne sposoby  w kolejności przez

Dynamic Vcore DVID (offset)  - w pierwszej kolejności i daje świetne rezultaty ale na chipsetach Z

A Domain Loadline  AC   - w pierwszej kolejności i daje rezultaty ale na chipsetach Z

power limit   -    ostateczność

Vcore  obniżyć na sztywno  -  ostateczność


- CPU EIST Function  - ustawić Enable  - funkcja zawsze zalecane w UV i nawet pod zwykłe OC

edit: 

Czy jest załączony Undervolt Protection, to można jeszcze sprawdzić w HWinfo / procesor i po prawej stronie rozwinąć do

Mechanizmy łagodzenia podatności   szukać           

Dynamic Overclocking Undervolt Protection:    i   powinno widnieć  Wyłączony a jak widnieje włączony, to UV już raczej nie zrobisz

Edytowane przez postman1976
dodatkowa ważna informacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakim biosie, ale wynik końcowy całkiem OK

iB9Fut8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.03.2023 o 17:45, postman1976 napisał:

Chipset B i undervolting .......oj joj ? są ograniczenia nie tylko chipsetu ale również bardziej uboga jest sekcja zasilania do takiego celu, jak również może być ukryty w bios UVP „ Undervolt Protection” 

Można sprawdzić ale nic nie obiecuję

Bios domyślne ustawienia zapisz i restart

zainstaluj Gigabyte Control Center (restart kompa)   i przejdź do  Performance / CPU /  Voltage i zobacz, czy coś da się uzyskać przez zmiany napięcia i offset

jak przez oprogramowanie GCC nic nie zrobisz, to jak niżej do sprawdzenia

Zainstaluj  Intel XTU  w celu sprawdzenia czy masz ukryty mikrokod intela w uefi tzw Undervolt Protection

Załącz XTU i spróbuj obniżyć offset w XTU, tylko w celu sprawdzenia, czy zadziała dynamiczne obniżenie napięcia i jeśli w XTU nic nie zrobisz z napięciem w celu UV, jak również w bios nigdzie nie ma widocznego UVP „ Undervolt Protection”  to raczej pozostaje sprawdzić jeszcze jak niżej ale nawet jeśli masz DVID   i  A Domain Loadline, to nie oznacza, że na B660 to zadziała

na gigabyte UV można robić na różne sposoby  w kolejności przez

Dynamic Vcore DVID (offset)  - w pierwszej kolejności i daje świetne rezultaty ale na chipsetach Z

A Domain Loadline  AC   - w pierwszej kolejności i daje rezultaty ale na chipsetach Z

power limit   -    ostateczność

Vcore  obniżyć na sztywno  -  ostateczność


- CPU EIST Function  - ustawić Enable  - funkcja zawsze zalecane w UV i nawet pod zwykłe OC

edit: 

Czy jest załączony Undervolt Protection, to można jeszcze sprawdzić w HWinfo / procesor i po prawej stronie rozwinąć do

Mechanizmy łagodzenia podatności   szukać           

Dynamic Overclocking Undervolt Protection:    i   powinno widnieć  Wyłączony a jak widnieje włączony, to UV już raczej nie zrobisz

To znów ja 😅

Na płytę B660 nie dało rady

Specjalnie dlatego zmieniłem płytę na Gigabyte z690 gaming x 

Zainstalowany najnowszy F24

- CPU EIST Function  - ustawić Enable

-Dynamic Vcore DVID (offset) - 80 ( przy wyższych wartosciach dość niestabilne) 

- C23 przechodzi bez problemu, ale wynik to około 23300 - gdzie na waszych jest 24 tys + 

- kolega podesłał mi ustawienia occt na bombardowanie małymi paczkami - i niestety ciężko przetrwać test :/

Dlatego wracam z zapytaniem, czy jest coś jeszcze co warto sprawdzić?

Mogę jakimiś sposobem zwiększyć stabilność? - choć domyślam się że poprostu trafiła mi się bardzo słaba sztuka :(

Chciałem jeszcze sprawdzić tą informacją ,,A Domain Loadline  AC   - w pierwszej kolejności i daje rezultaty ale na chipsetach Z" ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć tej opcji. Więc pytanie czy ktoś z płytą gigabyte mógłby pomóc?

-80.png

Edytowane przez jojek755

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawienie mam w 0CCT -  gdzie niestety stabilność siada.

occt.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stabilność ustabilizujesz przede wszystkim "stabilnym napięciem"

czyli nie może być zbyt niskie do Twojego CPU ale może też pomóc np "CPU Vcore Loadline Calibration" na standard....medium ...zasada prób i błędów, jeśli szukasz i robisz skrajny UV

A Domain Loadline  AC  czyli  "IA Domain Loadline  AC" - tu chodziło mi o o kalibrację linii AC....i tak fakt... mogłem to wcześniej zapisać pod bios Gigabyte i to mój błąd literówka. Nazwa ta jest też w części opisowej zakładki procesor w WHiNFO, gdzie widnieje jako  IA Domain Loadline  (AC/DC)

A w bios Gigabyte w Z790 jest to pod "IA VR Config Enabled"   i jest w "Tweaker / Adwanced Voltage Settings / CPUVRM Settings/ Internal VR Control / następnie klik na  "IA VR Config Enabled" ustawić na Enabled...i ustawiasz kalibrację AC/DC jaką potrzebujesz.......ale zmiana kalibracji  nie podniesie raczej stabilności w UV, a obniży pobór energii. Ręczna zmiana AC/CD może wpłynąć na nieprawidłowe wskazania poboru mocy CPU np przez HWiNFO   pisałem wcześniej o tym. Bez wystarczającej wiedzy o AC/DC nie zalecam bawić się kalibracją linii. A czy tak jest, to częściowo dowiedzieć się można podłączając watomierz do komputera i gniazda 230V.

edit:  wynik 23tys z kawałkiem nie jest zły, a jest zależny nie tylko od samego CPU ale również od całej platformy.

Edytowane przez postman1976
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...